You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 20 Kwi 2024, 00:44

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #359041 Wysłany: 24 Kwi 2010, 11:51; 
 Temat postu: Demontaż przedniego zderzaka, PII 3D. HELP
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2008,
Posty: 32
Być może mój problem jest błahy,i jest już odpowiedź na niego na niniejszym forum, jednak użyłem już opcji "Szukaj, ale nie znalazłem interesującego mnie tematu. W zimie pokiereszowałem trochę zderzak.Jest mocno popękany, ma ubytki, wymaga interwencji speca. Spec popatrzył i powiedział 80 zł naprawa + 50 zł założenie i zdjęcie zderzaka... 50 zł piechotą nie chodzi więc postanowiłem że sam go zdejmę i zawiozę mu do naprawy. Tylko tutaj mam problem. Ile jest śrub mocujących i gdzie. Pod chłodnicą znalazłem w sumie 4 śruby, w nadkolach po jednej i prawdopodobnie są jeszcze gdzieś w okolicach zamka bo pomimo odkręcenia tych sześciu zderzak nie odchodzi. Pytanie moje polega na tym czy muszę zdejmować także przednie lampy?? Dysponuje ktoś jakimś sensownym foto??

Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 

 
 Post #359042 Wysłany: 24 Kwi 2010, 12:09; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: ON
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kraków
Rejestracja: 07 Sie 2008,
Posty: 4525
Pomógł: 42
na http://punto.autokacik.pl/ w dziale 'zrob to sam' byl manual ze zdjeciami,
ale z tego co widze strona teraz nie dziala

kiedys zdjemowalem swoj zderzak, ale juz nie pamietam gdzie dokladnie sa sruby ;)

_________________
bylo Punto2, jest: Grande & Clio2 ph3, oba robia kle kle kle
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #359047 Wysłany: 24 Kwi 2010, 12:20; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: Poza Polską
Miejscowość: Lake Titicaca ;)
Rejestracja: 08 Sie 2007,
Posty: 9203
Pomógł: 40
http://punto.org.pl/zrobtosam/model188c ... imk2fl/121

_________________
Punto II 5D - Rosso Ssilla HWB - 1.2 60KM - 2001' http://fiatpunto.com.pl/topic5545.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #366971 Wysłany: 21 Maj 2010, 15:33; 
 Temat postu: Re: Demontaż przedniego zderzaka, PII 3D. HELP
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Go!
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kraków
Rejestracja: 21 Paź 2009,
Posty: 17
radzioll napisał(a):
Spec popatrzył i powiedział 80 zł naprawa + 50 zł założenie i zdjęcie zderzaka... 50 zł piechotą nie chodzi więc postanowiłem że sam go zdejmę i zawiozę mu do naprawy.


Zdjęcie i założenie zderzaka to równa godzina roboty dla fachowca. Tobie zajmie to pewnie z 2h (musisz podnieść auto, zdjąć oba przednie koła i nadkola, odkręcić kilkanaście nietypowych śrub, zapakować zderzak do auta i nie połamać go przy tym...). Ja bym zapłacił (ostatnio zapłaciłem za to samo 80 zł i nie żałuję).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #366990 Wysłany: 21 Maj 2010, 16:40; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr

Miejscowość: Rzeszów
Rejestracja: 01 Lip 2008,
Posty: 477
blount

Nie trzeba wcale demontować ani kół, ani nadkoli... a te nietypowe śruby to zwykłe TORX-y

Robota = 25 minut...


P.S

Demontaż przerabiałem już cztery razy

_________________
When I grow up I'll be Ferrari...:)
http://fiatpunto.com.pl/topic13523.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #367177 Wysłany: 22 Maj 2010, 12:28; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Inne
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Chorzów
Rejestracja: 02 Lis 2009,
Posty: 1126
Pomógł: 1
Dokładnie zgadzam sie z olkiem nie trzeba samochodu podnosić. Ja wszystko zrobiłem bez ściągania nadkoli, tylko kola raz w jedną stronę skręciłem a raz w drugą. Jak pamiętam to jedna śruba przy samym końcu zderzaka do nadkola i trochę bliżej reflektora potem od spodu i miedzy reflektorami ;)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #367488 Wysłany: 23 Maj 2010, 12:32; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2008,
Posty: 32
Powiem tak. Gdybym miał to samo dzisiaj robić przy moim kropku zastanowił bym się raz jeszcze. Co prawda zdjąłem sam zderzak i założyłem nowy jednak nie chciałbym tego powtarzać. Mówicie, że nie trzeba odkręcać całych nadkoli? To prawda; ja odkręciłem tylko połowę śrub tak aby dostać się do śrub o których wspomina 5ROCKY5. Nikt jednak nie mówi o tym że śruba będąca bliżej reflektora posiada obrotową nakrętkę wspawaną w błotnik. Akurat moje były dodatkowo tak zaśniedziałe, że nie dało ich ruszyć kompletnie niczym, tym bardziej że pozycja pracy była wyjątkowo niekorzystna dla mojego kręgosłupa. Niezastąpiona w takim wypadku byłaby pomoc drugiej osoby która od góry przytrzymywałaby nakrętkę, jednak jako, że takiej nie posiadałem zmuszony byłem do pracy w przedziwnych pozycjach. Nie obyło się także bez podnoszenia samochodu na lewarku z obu stron oraz ciągłego skręcania kołami. Jako że zaśniedziałe śruby nie dawały kompletnie za wygraną zmuszony byłem wyjąć oba reflektory, aby mieć do nich swobodny dostęp od góry. Ostatecznie jedną ze śrub musiałem wyrwać razem z nakrętką, nie dało rady inaczej. Podsumowując moją pracę stwierdzam, że w moim przypadku ściągnięcie i założenie nowego zderzaka trwało ok 5h, co dodatkowo następnego dnia okupiłem bolesnymi zakwasami nóg i rąk. Stwierdzam, że w moim wypadku o wiele bardziej korzystne było jechać do fachury, który dysponował podnośnikiem, kanałem i odpowiednio wykwalifikowaną siłą roboczą, chociaż mam wielką satysfakcję z tego, że nie poddałem się i całość wykonałem sam :)

_________________
Fiat Punto II 1.2 16V, 3d, 2003r, 75000km

topic22040.html


Ostatnio edytowany przez radzioll 23 Maj 2010, 23:44, edytowano w sumie 2 razy

Góra
 Profil  
 
 
 Post #367592 Wysłany: 23 Maj 2010, 19:38; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Inne
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Chorzów
Rejestracja: 02 Lis 2009,
Posty: 1126
Pomógł: 1
Ja akurat miałem wszystko śruby dobre tzn dało się bez problemu odkręcić, najdłużej zeszło z lokalizacją tych śrub przy reflektorach ale dało rade ;) całość zajęła kolo 35 minut, a złożenie ciut szybciej ;p
radzioll ważne że dałeś radę ;d


Góra
 Profil  
 
 
 Post #453297 Wysłany: 16 Mar 2011, 19:59; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 16 Mar 2011,
Posty: 9
radzioll - A jak wyjąłeś reflektory przed zdejmowania zderzaka? Ja muszę zdjąć reflektor, żeby dorobić uchwyt ale wszysko wskazuje na to, że najpierw muszę zdjąć zderzak.

A Ty piszesz, że musziałeś wyjąć reflektory, żeby móc zdjąć zderzak. Jak Ci się to udało?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #453317 Wysłany: 16 Mar 2011, 21:05; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14377
Pomógł: 128
Teoretycznie faktycznie trzeba demontować zderzak aby wyjąć reflektory. wałkowi jednak się ten wyczyn udał bez zdejmowania zderzaka. O ile dobrze pamiętam, to pisał coś o jego "naciągnięciu". Jednak w wersji "klasycznej" zaleca się odkręcenie zderzaka, a dopiero potem odkręcenie reflektorów.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #454507 Wysłany: 20 Mar 2011, 16:30; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 16 Mar 2011,
Posty: 9
No więc dzisiaj pojechałem na zaprzyjaźnioną stację obsługi i przy okazji wymiany opon podjąłem próbę demontażu zderzaka. I oto moje obserwacje:

1. Radzioll miał świętą rację - te dwie śruby za reflektorem trzeba przytrzymać od góry kluczem 10. I u mnie obydwie się ukręciły (na szczęście!) - nie musiałem nic ciąć tylko wstawić dwie nowe;

2. Odkrećiłem tylko jedną stronę zderzaka - to wystarczyło, żeby ze środka wyjąć reflektor i go naprawić;

3. Po zdjęciu całego nadkola dostęp do śrub jest dość dobry;

4. Jeśli ktoś chciałby zdjąć zderzak nie posiadając podnośnika to mam jedną radę: NIE RÓB TEGO! Stanowczo lepiej zapłacić albo wprosić się do warsztatu, gdzie mają podnośnik. Kanał nic nie pomoże bo trzeba zdjąć koło i nadkole.

Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 
 Post #455735 Wysłany: 23 Mar 2011, 23:03; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 07 Paź 2009,
Posty: 280
Pomógł: 6
merlin68
NIE PRAWDA!!
mozna sciagnac zderzak nie zdejmujac nadkoli ja sciagalem zderzak trzy razy i nigdy ich nie nie odkrecalem do konca
Raz sciagalem zderzak przy najazdach a drugi raz bez zadnego lewarka i trzeci zreszta tez.
Ale jak sie ma dwie lewe rece...

_________________
Mitsubishi Galant 2.5 V6 Junkers (163HP)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #455950 Wysłany: 24 Mar 2011, 21:18; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 16 Mar 2011,
Posty: 9
Dzięki koller. Profesjonalna i kulturalna dyskusja zawsze jest pomocna.

[ Dodano: 24 Mar 2011 20:18 ]
Aha, byłbym zapomniał dodać:

radzioll napisał, że te nakrętki są wspawane w błotnik. Coś mi się nie zgadza - albo mój egzemplarz był jakoś naprawiany, chociaż na to nie wyglądał, albo te nakrętki wspawane w ogóle nie były. Normalne rozszerzane śruby i tyle. Mój jest jednym ze starszym mk2 - może technologia montażu się potem zmieniła?
Tak więc żeby odkręcić (albo urwać) śruby trzeba wsadzić jedną rękę z oczkowym głębiej a drugą z jakimś nasadowym odkręcać.

Faktycznie, mechanicy wyposażeni w obydwie ręce prawe (najlepiej z dodatkowymi stawami łokciowymi) poradzą sobie bez zdejmowania kół i nadkoli. Jednak pozostała część populacji wyposażona w dwie lewe ręce (jak ja) raczej niech znajdzie podnośnik, zdemontuje koło i nadkole. Do urwania śrub trzeba jednak trochę siły a z marnym dostępem trudno jest się obu-leworęcznym porządnie zaprzeć.

Na pożegnanie macham serdecznie obydwiema lewymi. Pa!


Góra
 Profil  
 
 
 Post #456085 Wysłany: 25 Mar 2011, 00:49; 
 Temat postu: Re: Demontaż przedniego zderzaka, PII 3D. HELP
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Van
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Pabianice
Rejestracja: 29 Maj 2007,
Posty: 536
blount napisał(a):
radzioll napisał(a):
Spec popatrzył i powiedział 80 zł naprawa + 50 zł założenie i zdjęcie zderzaka... 50 zł piechotą nie chodzi więc postanowiłem że sam go zdejmę i zawiozę mu do naprawy.


Zdjęcie i założenie zderzaka to równa godzina roboty dla fachowca. Tobie zajmie to pewnie z 2h (musisz podnieść auto, zdjąć oba przednie koła i nadkola, odkręcić kilkanaście nietypowych śrub, zapakować zderzak do auta i nie połamać go przy tym...). Ja bym zapłacił (ostatnio zapłaciłem za to samo 80 zł i nie żałuję).


To mnie rozbawiłeś. 15 minut mi zajęło zdjęcie. Z nietypowych śrub torx...

_________________
Tu był podpis


Góra
 Profil  
 
 
 Post #456157 Wysłany: 25 Mar 2011, 15:59; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 07 Paź 2009,
Posty: 280
Pomógł: 6
merlin68
checi sie licza i wazne ze to zrobiles jak to juz Twoja sprawa :E
mozesz nawet i stopami :E Wazne by osiagnac cel :E
Nie dotyczylo to Ciebie bo wykonales cel:D
Denerwuje mnie to ze w tym kraju ludzie od tak trwonia pieniadze zamiast sie czegos nauczyc. Jaka tu moze byc filozofia w sciagnieciu zderzaka kilkanascie srubek i po robocie. a 50 zl wole zalac i zweidzic cokolwiek. Jak sami swoje auto bedziemy robic to sie i czegos nauczymy i najwazniejsze robimy dla siebie czyli starannie i solidnie.
Kropek to moje pierwsze auto w zyciu dostalem je na 18 2 lata temu i do tej pory sam wymienilem cale zwieszenie przeguby pasek wielorowkowy z rolkami olej filtry. i moznaby wiele wymieniac tutaj
LUDZIE NIE TRWOŃCIE PIENIĘDZY!!

_________________
Mitsubishi Galant 2.5 V6 Junkers (163HP)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO