You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 14:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #512929 Wysłany: 21 Paź 2011, 21:12; 
 Temat postu: Amortyzatory czy tulejka
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 30 Wrz 2011,
Posty: 24
Bardzo proszę o pomoc w następującej kwestii. Otóż prawy tylni amortyzator ma albo wybitą albo wypracowaną tuleję gumowo-metalową. Czyli na końcu amortyzatora jest dziura żeby tam wkręcić śrubę, ta dziura ma w środku gumę i ta guma się zużyła. Jest śruba, dużo pustej przestrzeni i dopiero guma i reszta.
I teraz moje pytanie - jak to naprawić na trwale. Jak rozumiem, wyjścia są dwa: albo spróbować wymienić samą tuleję albo obydwa tylne amortyzatory.
Czy w ogóle praktykuje się naprawianie tulei? Czy też jest to amatorska praktyka i nie mam wyboru i trzeba wymieniać amortyzatory.
I jeżeli mam je wymienić to na jakie - olejowe, olejowo-gazowe czy gazowe. Z tego co czytałam na tym forum to dobry stosunek cena-jakość mają Monroe i Kayaba. Znalazłam 2 sztuki amortyzatorów Kayaba na portalu aukcyjnym za 135 zł dwie sztuki z wysyłką, ale gazowe i nie znam daty produkcji (kupione w sierpniu tego roku).
Z góry dziękuję za pomoc i fachowe porady.

http://allegro.pl/tuleja-gumowo-metalow ... 75159.html


Góra
 Profil  
 

 
 Post #513143 Wysłany: 22 Paź 2011, 15:00; 
 Temat postu: Re: Amortyzatory czy tulejka
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kraków
Rejestracja: 18 Wrz 2011,
Posty: 44
Hej wyrobekj,

Jeśli amortyzatory masz dobre (nie cieknie z nich olej, tłoczysko nie jest porysowane i dobrze wyszły na pomiarach podczas przeglądu rejestracyjnego) to oczywiście można wymienić samą tuleję.

Po zdjęciu amortyzatora wyjmij starą tuleję (wnioskuję, że tuleja będzie zniszczona i będzie się dała usunąć ją bez problemu) i dokładnie wyczyść dolne ucho amortyzatora, gdyż mogą na nim pozostać resztki gumy. Następnie musisz wcisnąć nową tuleję, najlepiej przy użyciu jakiegoś środka zmniejszającego tarcie, np. P-80 firmy International Product Corporation (http://www.ipcol.com). Tulekę dobrze jest wciskać na prasce, a jeśli jej nie masz to w jakimś dużym imadle. Później zostaw amortyzator w ciepłym miejscu na kilka godzin - P-80 musi odparować. Potem zostaje już tylko założenie amortyzatora do samochodu.

Jeśli jednak zdecydowałbyś się na wymianę amortyzatora to radziłbym ci kupić oryginalne, fiatowskie amorki. Do naszych Kropków robił je Cofap (spółka Magneti Marelli). Na Allegro możesz je znaleźć po 60 zł za sztukę. Ja zrobiłem na nich już 160 tyś. i jeszcze są OK, więc szczerze mogę je polecić.
http://moto.allegro.pl/amortyzatory-fiat-punto-ii-od-99r-tyl-oryginal-i1843642520.html

Przed wymianą musisz policzyć co bardziej się opłaca, wymiana samej tulei czy całego amortyzatora. Weź tylko pod uwagę, że tuleja musi być dobrze dobrana, to co podesłałeś w link na pewno się nie nadaje.

Pozdrawiam,
eRBe


Załączniki:
Komentarz do pliku: Dolna tuleja stalowo-gumowa
Lower mounting ring.jpg
Lower mounting ring.jpg [ 14.32 KiB | Obejrzany 6780 razy ]

_________________
Fiat Punto II FL
Rocznik 2003
Góra
 Profil  
 
 
 Post #514054 Wysłany: 24 Paź 2011, 18:52; 
 Temat postu: Re: Amortyzatory czy tulejka
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 30 Wrz 2011,
Posty: 24
Bardzo dziękuję za fachową poradę. Myślę, że jednak zdecyduję się na wymianę amortyzatorów gdyż nie widzę możliwości taniego nabycia nowej tulei.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #533621 Wysłany: 31 Gru 2011, 13:31; 
 Temat postu: Re: Amortyzatory czy tulejka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andrzej
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: ON
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Rejestracja: 13 Sie 2010,
Posty: 111
Pomógł: 2
u mnie problem jest podobny tylko mam wrażenie że wyrobiła się śruba mocująca amortyzator Od pewnego czasu dręczyły mnie stuki i dziś doszedłem do tego że to właśnie tam są znaczne luzy Wykręciłem śrubę i widać znaczne wgłębienie w części gdzie śruba jest w tulei amortyzatora. Wie ktoś gdzie by można nabyć taką śrubę? Patrzyłem a eperze ale jedna prawie 6 zł i minimum 5 sztuk trzeba zamówić a tego to i do końca życia pewnie nie zużyje


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO