You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 22:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #588819 Wysłany: 10 Cze 2012, 16:32; 
 Temat postu: Trzęsie podczas jazdy
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.7 60KM D
Paliwo: ON
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 01 Wrz 2011,
Posty: 9
Podczas jazdy przy dochodzeniu do 70 km/h zaczyna dość mocno trząść całym samochodem. Powyżej 90 km/h wszystko zaczyna zanikać i przy 100 drgania są praktycznie nieodczuwalne. Początkowo podejrzewałem, że jest coś nie tak z którymś z kół. Zmieniłem więc wszystkie 4 koła na zimowy komplet, ale nic to nie dało. Zauważyłem, że po wrzuceniu luzu lub wciśnięciu sprzęgła podczas jazdy drgania ustają i powracają przy ponownym wrzuceniu biegu. Jakieś pomysły? Dodam tylko, że punto jest z 1997 roku i ma silnik 1.7 D.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #588869 Wysłany: 10 Cze 2012, 18:12; 
 Temat postu: Trzęsie podczas jazdy.
Filozofii wielkiej w sumie nie ma, trzeba sprawdzać po kolei następujące rzeczy:
- stan opon, wyważenie kół (różne zakłady, różnie mogą to robić, z inną dokładnością, innym zestawem ciężarków np. nie stosują mniejszych niż 5-10 gramów, bo maszyna nie ma takiej rozdzielczości/czułości), spróbuj też zmieniać koła "na krzyż" (albo jedna oś zimówki, na drugiej letnie);
- luzy w zawieszeniu (nie tylko z przodu!) i układzie kierowniczym, czyli wszelkie łożyska, tulejki, gumy wahacza, sworzeń wahacza, drążki kierownicze, zbieżność, sama przekładnia, trzeba podnieść auto, poszarpać za wszystko ręcznie oraz z użyciem łomu, czy jakiejś rury (przedłużki);
- układ hamulcowy (krzywe tarcze + problemy z zamocowaniem klocków lub działaniem tłoczka, np. nie cofa się);
- jeżeli problem jest powiązany ze stanem układu napędowego (sprzęgło wciśnięte lub nie, skrzynia na biegu lub na luzie), to trzeba też sprawdzić półośki (luzy na przegubach, bicia) oraz skrzynię (dyferencjał) i jej mocowanie (luzy na "łapie").

Prawdziwy problem ze zdiagnozowaniem będzie, jeżeli wystąpi kilka usterek na raz (np. niezbyt dokładnie wyważone koła + zużyte drążki + luzy na łapie skrzyni/silnika), co w starym samochodzie jest prawdopodobne...

Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
  
 
 
 Post #588911 Wysłany: 10 Cze 2012, 19:40; 
 Temat postu: Re: Trzęsie podczas jazdy
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Kamil
Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: S
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Rydułtowy
Rejestracja: 13 Paź 2008,
Posty: 204
Pomógł: 4
ja bym chyba zaczął od łap skrzyni :)

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Mój kropasek =>> topic31723.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #589072 Wysłany: 11 Cze 2012, 10:43; 
 Temat postu: Re: Trzęsie podczas jazdy
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.7 60KM D
Paliwo: ON
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 01 Wrz 2011,
Posty: 9
Koła i układ hamulcowy zostały sprawdzone i możemy je śmiało wykluczyć z listy potencjalnych przyczyn. Łapy brzmią najbardziej sensownie i prawdopodobnie. Jak tylko wrócę z pracy to skontroluję czy nie ma tam luzów.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #597804 Wysłany: 12 Lip 2012, 15:51; 
 Temat postu: ROZWIĄZANIE PROBLEMU, TO... ???
No i co się okazało? Problem rozwiązany, czy nie?
Krótko po pojawieniu się tego tematu, u mnie też się pojawiły drgania (równo przy 80 km/h). To chyba zaraźliwe. :wink:


Góra
  
 
 
 Post #597822 Wysłany: 12 Lip 2012, 17:57; 
 Temat postu: Re: Trzęsie podczas jazdy
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.7 60KM D
Paliwo: ON
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 01 Wrz 2011,
Posty: 9
Auto ostatecznie wylądowało u mechanika, który stwierdził, że lewa półoś wraz z przegubem jest do wymiany. Po wymianie trzęsie tylko jak jadę po dziurach, czyli na większości polskich dróg :D Problem rozwiązany, temat można zamknąć. Dziękuję wszystkim zainteresowanym za pomoc.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #597834 Wysłany: 12 Lip 2012, 19:32; 
 Temat postu: Trzęsie podczas jazdy - tym razem półośka...
"Lewa", czyli ta krótsza? Ale na czym polegała niesprawność (który przegub, wewnątrz "krzyżak", czy zewnętrzny, ten w kole)?

Tematów generalnie nie należy zamykać, chyba, że na dany problem na pewno istnieje tylko jedno właściwe rozwiązanie, tutaj niekoniecznie (idea forum internetowego jest taka, aby zawsze ktoś mógł w przyszłości dopytać o szczegóły jak będzie mieć podobny problem).


Góra
  
 
 
 Post #597838 Wysłany: 12 Lip 2012, 19:44; 
 Temat postu: Re: Trzęsie podczas jazdy
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.7 60KM D
Paliwo: ON
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 01 Wrz 2011,
Posty: 9
"Lewa" czyli krótsza półoś. Krzyżak był głównym sprawcą problemu, ale zewnętrzny przegub za kilka tysięcy kilometrów też by się rozleciał, więc profilaktycznie też został wymieniony na egzemplarz w lepszym stanie.

Co do zamykania tematu to przyzwyczajenie z Elektrody bierze górę - tam jak się nie zamknie tematu zaraz po rozwiązaniu problemu to zrobi to moderator dodając gratisowo ochrzan. Tu nawet nie widzę nigdzie przycisku "zamknij", więc nie ma problemu :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #597841 Wysłany: 12 Lip 2012, 20:04; 
 Temat postu: OFF-TOPIC
Ciąg dalszy przesłuchania. Jakie uszkodzenia miały przeguby (jakieś widoczne otarcia, wyszczerbienia, duże luzy)?

Elektroda, to kiedyś było forum, teraz to bagno, spadł poziom merytoryczny (a całość dobija właśnie zwyczaj zamykania tematów).


Góra
  
 
 
 Post #597848 Wysłany: 12 Lip 2012, 20:40; 
 Temat postu: Re: Trzęsie podczas jazdy
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.7 60KM D
Paliwo: ON
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 01 Wrz 2011,
Posty: 9
Niestety aż tak dociekliwy nie byłem i moja wiedza kończy się na informacjach zawartych w poprzednim poście. Dociekliwość została przyćmiona przez euforię, że uda się to stosunkowo niedrogo naprawić. Przy okazji następnej wizyty u mechanika mogę spróbować odwołać się do jego pamięci i jeśli uda mi się czegoś więcej dowiedzieć to chętnie się tą wiedzą podzielę.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO