You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 23:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #605284 Wysłany: 17 Sie 2012, 17:42; 
 Temat postu: Reflektor: RHD LHD - zamienne ?
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Kutno
Rejestracja: 07 Sty 2012,
Posty: 24
Został mi prawy reflektor po Punto II (oryginalny Valeo) z wersji przedliftowej tylko nie wiem czy jest to wersja angielska czy europejska.

Nigdzie nie jest napisane LHD, ani RHD, więc myślę, że soczewkę da się przestawić i wtedy reflektor jest przystosowany do ruchu prawostronnego lub lewostronnego ?
Czy dobrze myślę, czy ktoś tak robił.

PS: lampa jest na sprzedaż, bo ja mam Punto II FL i na nic mi ona potrzebna, więc jeśli ktoś jest zainteresowany - zapraszam ;)

Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #605286 Wysłany: 17 Sie 2012, 18:00; 
 Temat postu: Re: Reflektor: RHD LHD - zamienne ?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
mim206 napisał(a):
Został mi prawy reflektor po Punto II (oryginalny Valeo) z wersji przedliftowej tylko nie wiem czy jest to wersja angielska czy europejska.
Image
mim206 napisał(a):
Nigdzie nie jest napisane LHD, ani RHD, więc myślę, że soczewkę da się przestawić i wtedy reflektor jest przystosowany do ruchu prawostronnego lub lewostronnego ?
Moze i sie da, ale oznaczen na szkle juz nie zmienisz ;) Konkretnie strzalek, wskazujacych kierunek "patrzenia" swiatel. Jak sie diagnosta doczepi, to na pewno dowod zatrzymie.
Image
"Jakie oznaczenia znajdziemy na reflektorach? Poradnik" - http://eksploatacja-auta.wieszjak.pl/uk ... adnik.html

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605289 Wysłany: 17 Sie 2012, 18:08; 
 Temat postu: Re: Reflektor: RHD LHD - zamienne ?
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Kutno
Rejestracja: 07 Sty 2012,
Posty: 24
Bardzo fajnie tylko, że na kloszu mam po dwie strzałki (dwie w prawo i dwie w lewo), a wokół jest pełno numerów, itp.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605290 Wysłany: 17 Sie 2012, 18:11; 
 Temat postu: Re: Reflektor: RHD LHD - zamienne ?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
zrob fote, przepisz te oznaczenia, jak Ci wygodnie, wspolnymi silami odkodujemy oznaczenia.

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #605305 Wysłany: 21 Sie 2012, 21:05; 
 Temat postu: Re: Reflektor: RHD LHD - zamienne ?
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Kutno
Rejestracja: 07 Sty 2012,
Posty: 24
Jednak zrobię foto dzisiaj i obadamy reflektor razem.

Brat twierdzi, że lampa jest jednak europejska, a ja sam nie wiem co o tym myśleć (nie chcę nikomu wciskać kitu, więc muszę być pewien) ;)

[ Dodano: 21 Sie 2012 20:05 ]

Image
Pomożecie ? :)


Ostatnio edytowany przez mim206, 23 Sie 2012, 11:01, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 
 Post #606433 Wysłany: 22 Sie 2012, 15:41; 
 Temat postu: Re: Reflektor: RHD LHD - zamienne ?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
mim206 napisał(a):
Brat twierdzi, że lampa jest jednak europejska, a ja sam nie wiem co o tym myśleć (nie chcę nikomu wciskać kitu, więc muszę być pewien) ;)
Europejska, homologacje uzyskaly we Francji. E2 - Francja.

Na stronie masz wiecej informacji, w skrocie jezeli jest strzalka z dwoma grotami, jak w tabelce powyzej, mozna zamieniac. Sa to reflektory symetryczne - http://www.auto-swiat.pl/1-jaki-reflektor

To juz wyjasnia wszystko "Oznaczenia i symbole lamp samochodowych" - http://www.roverki.pl/techniczne-faq/45 ... owych.html

Pogrzebalem dalej w necie, przeprowadzilem sledztwo dziennikarskie, natrafilem na material, producenta zarowek firmy HELLA. Na innym forum pisza "Lampy z anglika jak poznać ??" - http://www.mondeoklubpolska.pl/showthre ... post909641 cytuje:
Cytuj:
Szczególnie istotne są tu również oznaczenia reflektorów mijania ze światłem niesymetrycznym za pomocą znaków graficznych w formie strzałek. Ich brak świadczy o tym, że reflektor jest fabrycznie przystosowany do ruchu prawostronnego, strzałka jednokierunkowa określa reflektor przeznaczony dla ruchu lewostronnego, a dwukierunkowa – oznacza reflektor uniwersalny, czyli taki, w którym można czasowo zmienić niesymetryczną wiązkę świateł mijania na światło symetryczne. Zapobiega to oślepianiu kierowców nadjeżdżających z przeciwka, gdy pojazd np. z Wielkiej Brytanii porusza się we Francji (i odwrotnie). W całej Europie obowiązują światła mijania z niesymetryczną wiązką. Światła mijania z symetryczną wiązką obowiązują w USA.

opracował:Zenon Rudak
Szkoleniowiec, Szef Centrum Technicznego Hella Polska
I druga wypowiedz firmy HELLA - "Jak rozpoznac lampę przednią czy nie jest od angola ?" - http://forum.vectraklub.pl/index.php/to ... p__1885983
Cytuj:
"Szanowny Panie,
Znak z dwoma strzałkami oznacza, że reflektor może być używany w ruchu lewo i prawostronnym z następującym zastrzeżeniem: w reflektorze fabrycznie przystosowanym do ruchu lewostronnego (w podstawowym działaniu reflektora niesymetryczna wiązka światła oświetla pobocze po lewej stronie drogi) można zmienić wiązkę światła na symetryczną (brak oświetlania pobocza po lewej stronie drogi) co pozwala wjechać na drogę o ruchu prawostronnym bez oślepiania nadjeżdżających kierowców.
tak samo można przystosować reflektor fabrycznie montowany w samochodach z kierownica po lewej stronie.
Zmiany wiązki światła dokonuje się wewnątrz obudowy (po zdjęciu dekla) dźwigenką zamontowaną na module świateł mijania. Zmiana położenia dźwigienki powoduje zmianę wiązki z niesymetrycznej na symetryczną.
Takie przystosowanie reflektora stosuje się gdy pojazdy sporadycznie wjeżdżają na drogi o przeciwny kierunku ruchu.
W Pana przypadku można zmienić wiązkę niesymetryczną oświetlającą lewe pobocze na symetryczną, ale zgodnie z polskimi przepisami o ruchu drogowym i dopuszczeniu pojazdów do ruchu, pojazd z symetrycznymi światłami nie może być zarejestrowany (w Polsce obowiązują niesymetryczne światła mijania).
Kupując reflektor na giełdzie został Pan oszukany - sprzedano Panu reflektor fabrycznie przystosowany do ruchu lewostronnego, który mimo zmiany wiązki światła nie może być dopuszczony do ruchu w Polsce.
Z wyrazami szacunku

... podpis, serwis techniczny Hella Polska... "

Mamy niesymetryczne swiatla mijania, stad strzalki w reflektorze pasazera patrza na lewo, a w reflektorze kierowcy na prawo.

Wstawiam foty swoich reflektorow, a wiec nie anglikow, jezdze i przechodze badania diagnostyczne.

PASAZER
Image

KIEROWCA
Image

Wikipedia szeroko opisuje, co to są "światła mijania asymetryczne" - http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82a_mijania

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Ostatnio edytowany przez mario1978 22 Sie 2012, 15:37, edytowano w sumie 3 razy

Góra
 Profil  
 
 
 Post #612503 Wysłany: 16 Wrz 2012, 12:31; 
 Temat postu: Re: Reflektor: RHD LHD - zamienne ?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Szymon
Samochód: Bravo
Silnik: Inny
Paliwo: ON
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kraków
Rejestracja: 04 Paź 2009,
Posty: 1319
Pomógł: 2
W reflektorze Punto II przed liftem w soczewce jest przesłona, która ogranicza strumień światła. Jeśli to rozbierzemy i przełożymy przesłone "odwrotnie" możemy zmienić lampe z RHD na LHD i odwrotnie ;)

Image

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #616129 Wysłany: 30 Wrz 2012, 18:14; 
 Temat postu: Re: Reflektor: RHD LHD - zamienne ?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Van
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Konstancin-Jeziorna
Rejestracja: 11 Mar 2009,
Posty: 1772
Pomógł: 13
W oryginalnych lampach przełożyć osłony bez rozbierania się nie da, w SONARach (tuningowe) da się przestawić wiązkę pokrętłem lewo-prawo, nie wiem jak w zamiennikach.

_________________
210000km Mój czarno-biały kropas - ostatnia zmiana 15.06.2013
A ja mam filtr paliwa w 1.2 8V
http://biuro-ekspert.com/ ||Sirio Snake 27 + TTI TCB-771


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO