You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 03:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #603357 Wysłany: 09 Sie 2012, 16:21; 
 Temat postu: [I] Impulsator PUNTO 1.6MPI
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Bartek
Samochód: Punto Bertone
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 09 Sie 2012,
Posty: 5
Witam wszystkich forumowiczów. Może nie jestem nowy na forum bo już od paru tygodni przeglądam tematy, ale jest to moj pierwszy post :)

Mam problem tego typu iż kupiłem Punto 1 1.6MPI z niesprawnym prędkościomierzem. OK. Po przyjechaniu do domu okazało się, że do ślimaka, tego który wychodzi ze skrzyni, nie jest nic podłączone. Ani linka ani impulsator. Nic. Tylko wystający ślimak, który na dodatek był uszkodzony. Po przejrzeniu zegarów okazało się, że nie ma w nich miejsca na linkę, więc stwierdziłem, że prawdopodobnie działają w połączeniu z impulsatorem. Zakupiłem nowy ślimak i impulsator, gdyż znalazłem w wiązce przewodów wtyczkę, taką 3-pinową, która idealnie pasowała do impulsatora znalezionego na allegro. Kiedy przyszły elementy podłączyłem wszystko i okazało się, że nic nie działa :( Prędkościomierz dalej był nieaktywny. Po pomiarze napięć, okazało się, że w ogóle nie dochodzi napięcie (ani + ani - ) do tej wtyczki. Na forum udało mi się znaleźć schemat elektryczny połączeń zegarów i udało mi się impulsator połączyć "na krótko" do pinu w zegarach (bodajże 4 PIN). Po podłączeniu "wkrętarki" i próbie "na sucho" okazało się że prędkościomierz pokazuje 60 km/h. Pomyślałem, że jest progress ale jednak po chwili przestało działać. Nie wiem, czy zepsuł się impulsator czy co. I teraz mam pytanie do Was forumowicze, czy zakupić nowy impulsator, czy co może być nie tak? Nie wiem czemu w tej wtyczce nie ma napięcia i jest nieaktywna, skoro w zegarach nie ma miejsca na podłączenie linki. Czy może być jakieś inne podłączenie impulsatora? No i co najważniejsze! Po podłączeniu "na krótko" do zegarów, co prawda zegary pokazywały 60 km/h ale ABS nie działał. No i nie wiem w sumie jak to ugryźć. Jeszcze ten ABS!

Bardzo prosze o porady.
Pozdrawiam!


Góra
 Profil  
 

 
 Post #603361 Wysłany: 09 Sie 2012, 17:01; 
 Temat postu: ...tylko uwaga co do ABS-u...
Co do ABS, to przecież ma on własne (w każdym kole) czujniki prędkości (nazwijmy to umownie "impulsatory").
W jaki sposób ABS miał "działać" w nieruchomym samochodzie? :wink:

Z samochodem ktoś, coś kombinował (może było "bite" i składane w pośpiechu)? :roll:
Trzeba znaleźć schemat instalacji (powinien być w książkach do naprawy Punto, były wydane dwie różne po polsku, tylko nie pamiętam, czy uwzględnili tam silnik 1,6) i szukać "po kablu" np. przerw (na początek ustalić fakt, czy z "impulsatora" jest bezpośrednie połączenie z zegarami, czy w sygnale pośredniczy np. komputer, a może coś jeszcze "podkrada" sygnał).


Góra
  
 
 
 Post #603371 Wysłany: 09 Sie 2012, 18:11; 
 Temat postu: [I] Impulsator PUNTO 1.6MPI
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Bartek
Samochód: Punto Bertone
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 09 Sie 2012,
Posty: 5
pmx007pl Hmmm... Zgodnie z Twoim zaleceniem poszukałem w internecie schematu ABS'u i powiem Tobie, że nie widzę tutaj wyjścia na prędkościomierz. Sądzę, że jest to bardziej złożona sprawa. Moim zdaniem, choć mogę się mylić, przy każdym kole jest czujnik "zblokowania" się koła. Jeżeli impulsator na ślimaku wychodzącym ze skrzyni pokazuje, że my stoimy, to dla układu ABS jest znak, żeby nie załączać się, pomimo tego iż wszystkie cztery koła wykazują stan "zblokowania". Natomiast kiedy ruszymy i przekroczymy, załóżmy 10 km/h, układ ABS przechodzi w stan "gotowości" i dokonuje pomiaru ze wszystkich czterech kół i czeka tylko aby się załączyć na "zblokowane" koło.

hmmm... chyba troszkę zagmatwałem, ale mam nadzieje, że jest zrozumiałe :P

W każdym razie wydaje mi się, że te impulsatory na kołach nie biorą udziału w pomiarze prędkości, która jest wykorzystana w prędkościomierzu.

Może jakieś inne pomysły?

Zgodnie ze schematem elektrycznym układu zegarów, mogę stwierdzić rzecz następującą, która obala moje wcześniejsze przekonanie:
- Trzeci przewód z impulsatora podłączonego do ślimaka, ten sygnałowy, jest podłączony tylko i wyłącznie do prędkościomierza i "teoretycznie" nie odgrywa roli w układzie ABS. Nie jestem jednak przekonany, że podany schemat jest możliwy do implementacji w samochodzie z układem ABS czy tylko w samochodzie bez tego układu.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #603637 Wysłany: 11 Sie 2012, 09:01; 
 Temat postu: Impulsator PUNTO 1.6 MPI... ABS ma działać, gdy auto stoi?
Chwila... 8) O co tu chodzi? :roll:
Temat jest chaotyczny i niespójny logicznie.
Masz problem z prędkościomierzem...a mieszasz do tego nagle ABS. :?:
Z treści wynika jasno, że kręciłeś wkrętarką i uzyskałeś w nieruchomym samochodzie wskazanie "60 km/h"...i w takiej sytuacji oczekujesz "działania" układu ABS?

Co poprzedni właściciel miał "mądrego" do powiedzenia na temat nie działającego prędkościomierza? Jaką bajkę wciskał?


Góra
  
 
 
 Post #603802 Wysłany: 11 Sie 2012, 21:54; 
 Temat postu: Re: [I] Impulsator PUNTO 1.6MPI
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Bartek
Samochód: Punto Bertone
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 09 Sie 2012,
Posty: 5
Wcisnął mi bajkę, że trzeba linkę wymienić i że ostatnio ABS przestał działać.

Czyli jak jest samochód z ABS'em to nie ma wtedy tego impulsatora co jest przy tym ślimaku?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #606524 Wysłany: 22 Sie 2012, 10:14; 
 Temat postu: Re: [I] Impulsator PUNTO 1.6MPI
Offline
Puntomaniak

Imię: M.
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Rejestracja: 11 Kwi 2012,
Posty: 98
Mam 1.6 MPI z ABSem i jest impulsator przy ślimaku


Góra
 Profil  
 
 
 Post #606602 Wysłany: 22 Sie 2012, 17:41; 
 Temat postu: Re: [I] Impulsator PUNTO 1.6MPI
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Bartek
Samochód: Punto Bertone
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 09 Sie 2012,
Posty: 5
walkmanowiec A wtyczkę na impulsator masz 4-pinową?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #606606 Wysłany: 22 Sie 2012, 17:57; 
 Temat postu: Re: [I] Impulsator PUNTO 1.6MPI
Offline
Puntomaniak

Imię: M.
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Rejestracja: 11 Kwi 2012,
Posty: 98
http://fiatpunto.com.pl/topic37487.html tutaj masz jak to u mnie wygląda.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO