You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 25 Kwi 2024, 08:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #594934 Wysłany: 01 Lip 2012, 03:15; 
 Temat postu: Remont zawieszenia + wymiana hamulców
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 22 Gru 2010,
Posty: 67
Hejka!
Jako, że jeżdżę Punciakiem już półtora roku i zanosi się na to, że jeszcze długo nim pojeżdżę (bo mało pali i się nie psuje:)) ), nadszedł chyba czas na przeprowadzenie jakichś wymian (póki co zrobiłem tylko olej+filtry, wcześniej autem jeździła moja mama i wszystko w miarę na bieżąco robiłą). Od dłuższego czasu zauważyłem tłuczenie się zawieszenia, pogorszone prowadzenie, jak i pogorszone hamulce... Myślę, że ceny poszczególnych części są niskie w stosunku do robocizny, także wymieniłbym w miarę możliwości wszystko, co się da (żeby mieć na kolejne powiedzmy 2 lata spokój:) ).

I teraz tak:
Moje auto to Punto II FL 2005 rok, 1.2 8V 44kW, przebieg 102.000km (realny, bo w rodzinie od praktycznie nowości:))).

1) Hamulce:
tutaj rozumiem, że kupuję nowe klocki i tarcze na przód, a bębny są chyba bezobsługowe jeszcze przy tym przebiegu? Jakie (pewnie zamienniki) kupić, a może warto pójść w coś "sportowego" i jakieś porządniejsze klocki/tarcze/to i to? Nie ukrywam, że Punciak załadowany 4-5 osobami przestaje trochę hamować...:)


2) Zawieszenie:
tutaj raczej nie za bardzo mam pojęcie, które części się zużywa, na pewno chciałbym za jednym razem zrobić wszystkie gumowe końcówki, może zmienić też amortyzatory, wahacze (?), końcówki drążków? Jeśli poszczególne części niewiele kosztują, to może warto wymienić wszystko? Z tym że są takie, których się przy przebiegu rzędu 100kkm na pewno nie wymienia (np. sprężyny które podobno są niezniszczalne). W co więc warto się pakować?

No i jeszcze pytanie tak samo do pkt 1 i 2 - jak kształtują się ceny poszczególnych części? Nie zależy mi na jakichś "z najwyższej półki", robię jakieś 5-7 tys km rocznie, także chciałbym po prostu, żeby nic nie stukało i nic nie pukało...:)


A dlaczego chcę wymienić wszystko jak leci? Byłem u 3 mechaników i pytałem się, co muszę zrobić w zawieszeniu, że tak mi puka, stuka, czasami po prostu czuć, że coś jest nie tak jak było kiedyś... Na takie pytanie odpowiadają, że wszystko jest ok, można jeździć :P 3 tygodnie temu bez żadnych problemów auto przeszło przegląd, a ja przy niektórych dziurach mam wrażenie, że mi urwie koło (mam dobre porównanie, bo mama ma nówkę Fabię i przy sporo wyższych prędkościach auto płynnie i cicho przejeżdża przez dziury). HELP!:)

_________________
NK crew

FIAT Punto 2005


Góra
 Profil  
 

 
 Post #594965 Wysłany: 01 Lip 2012, 12:40; 
 Temat postu: Re: Remont zawieszenia + wymiana hamulców
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Dawid
Samochód: Punto II FL 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Czechowice-Dziedzice
Rejestracja: 16 Paź 2010,
Posty: 252
kbzp napisał(a):



1) Hamulce:
tutaj rozumiem, że kupuję nowe klocki i tarcze na przód, a bębny są chyba bezobsługowe jeszcze przy tym przebiegu? Jakie (pewnie zamienniki) kupić, a może warto pójść w coś "sportowego" i jakieś porządniejsze klocki/tarcze/to i to? Nie ukrywam, że Punciak załadowany 4-5 osobami przestaje trochę hamować...:)


Tarcze niekoniecznie są do wymiany przy tym przebiegu. Trzeba zmierzyć grubość.
Czy bębny wymieniać też się dowiesz jak odkręcisz i jak będą wyglądały..
Punciak załadowany przestaje hamować bo ma bębny z tyłu..

kbzp napisał(a):


2) Zawieszenie:
tutaj raczej nie za bardzo mam pojęcie, które części się zużywa, na pewno chciałbym za jednym razem zrobić wszystkie gumowe końcówki, może zmienić też amortyzatory, wahacze (?), końcówki drążków? Jeśli poszczególne części niewiele kosztują, to może warto wymienić wszystko? Z tym że są takie, których się przy przebiegu rzędu 100kkm na pewno nie wymienia (np. sprężyny które podobno są niezniszczalne). W co więc warto się pakować?


Jeżeli robisz taki mały przebieg to się dobrze zastanów czy warto wszystko wymieniać.
Ja bym zmienił SKP, niech sprawdzą co stuka i to wymienic :)
Przecież zawieszenie dużo dłużej wytrzymuje niż dwa lata.
Żeby wszystko wymienic to będzie trzeba sporo włożyć.


kbzp napisał(a):
No i jeszcze pytanie tak samo do pkt 1 i 2 - jak kształtują się ceny poszczególnych części? Nie zależy mi na jakichś "z najwyższej półki", robię jakieś 5-7 tys km rocznie, także chciałbym po prostu, żeby nic nie stukało i nic nie pukało...:)



Amortyzatory tył 140zł
Przód 240zł
Wahacze 200zł
Drążki 100zł
Silentblock 70zł
Tarcze 100zł
Klocki 60zł
Szczęki 60zł
tuleje stabilizatora 50zł
+zbieżność
+robocizna
+niespodzianki np łożysko amortyzatora

kbzp napisał(a):
A dlaczego chcę wymienić wszystko jak leci? Byłem u 3 mechaników i pytałem się, co muszę zrobić w zawieszeniu, że tak mi puka, stuka, czasami po prostu czuć, że coś jest nie tak jak było kiedyś... Na takie pytanie odpowiadają, że wszystko jest ok, można jeździć :P 3 tygodnie temu bez żadnych problemów auto przeszło przegląd, a ja przy niektórych dziurach mam wrażenie, że mi urwie koło (mam dobre porównanie, bo mama ma nówkę Fabię i przy sporo wyższych prędkościach auto płynnie i cicho przejeżdża przez dziury). HELP!:)


Nie porównuj Fabi do Punto ponieważ tam jest zupełnie inne zawieszenie i zawieszenie fabi działa dużo lepiej i będzie działać.

_________________
Punto 2FL 3d
topic34677.html <---


Góra
 Profil  
 
 
 Post #595045 Wysłany: 01 Lip 2012, 15:09; 
 Temat postu: Re: Remont zawieszenia + wymiana hamulców
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 22 Gru 2010,
Posty: 67
Jasne, zawieszenie Fabii to ~10 lat nowsza konstrukcja, ale ja czasem (np. przejeżdżając przez tory) mam wrażenie, że poodpadają mi koła, a wcale jakoś szybciej nie przejeżdżam...

Może ktoś polecić sprawdzonego mechanika we Wrocławiu?:)

_________________
NK crew

FIAT Punto 2005


Góra
 Profil  
 
 
 Post #621408 Wysłany: 22 Paź 2012, 23:10; 
 Temat postu: Re: Remont zawieszenia + wymiana hamulców
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.3 90KM mJTD
Paliwo: ON
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 15 Maj 2010,
Posty: 166
Nie wiem co tam do zawieszenia Fabii... punciak ma wyśmienite zawieszenie, jak na swoją cenę :) walę nim po jamach jak szalony, i się nie rozwalił...

Wątpie, że w fabii lepsze... bo konstrukcja taka sama :) I też jest z tanich komponentów...

Nic nie musi stukać... na SKP, niech sprawdzą... to nie jest zresztą niemożliwe. Lub trochę poczytać forum i inne źródła i sprawdzić samemu.

PS: na 100k km, bym zmienił wszytko :) Amortyzatory, wszystkie gumowe elementy, poduszki, sprzężyny (jeśli usiadły, np. tylne), i inne części ruchome. Bo na swoim to myślę, że będzie wszystko do wymiany na 50k :) Jak będzie się trzymało, to się zdziwie, i pomyślę o następnym samochodzie Fiat :).

PS: jeśli jest zainstalowana ochrona... może stukać... sama z siebie... sprawdziłem... strasznie stukało.... okropnie... jest zespawana z kilku części... i, w jakichś warunkach zaczyna stukać :).


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO