You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 21:28

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #678673 Wysłany: 03 Lip 2013, 00:45; 
 Temat postu: Autem po Europie
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Autem po Europie – jedziemy do Chorwacji, Bułgarii


Chorwacja

Słoneczna Chorwacja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków wyjazdowych Polaków. Gwarancja dobrej pogody i przystępne ceny rekompensują niedogodności dojazdu. Minusem są kamieniste plaże (większa część kraju). Ale jeśli komuś to przeszkadza, niech odwiedzi np. półwysep Istria lub wyspę Rab, gdzie znajdziecie piasek – miejsca dobre do wypoczynku z dziećmi (płytka, ciepła i spokojna woda). Kwaterę prywatną (apartament) dla 3-osobowej rodziny nawet w sezonie wynajmiemy już za 30 euro, czyli taniej niż w Polsce. Znacznie mniej zapłacimy za nocleg na licznych kempingach niższej klasy, korzystając z namiotu (kilkanaście euro za noc). Wynajęcie lub ustawienie przyczepy na 4-gwiazdkowym placu blisko morza to już wydatek rzędu 60 euro. W Chorwacji warto nie tylko wypoczywać na plaży, lecz także odwiedzić kilka miejsc. To oczywiście starówka w Dubrowniku (uwaga: podróż do tego miasta wymaga przejechania przez terytorium Bośni i Hercegowiny i posiadania np. „Zielonej karty”), Pałac Dioklecjana w Splicie czy przepiękny park narodowy Jezior Plitwickich. Jednak niemal każde miasto kryje malownicze zakątki skłaniające do spokojnych wędrówek. Planując zwiedzanie wysp, warto pamiętać, że ok. godz. 21.00 promy przestają kursować, a przed ostatnimi rejsami tworzą się kolejki (w ciągu dnia również). Bilety na prom kupuje się na przystaniach, nie są one tanie. Zapłacić trzeba też za przejazd mostem na Krk czy tunelem Ucka. Od strony formalnej podróż po Chorwacji zawsze była łatwa, od lipca tego roku kraj ten należy do UE. Biegnąca na południe autostrada jest płatna (jak wszystkie – bramki), ale ułatwia podróż. Koszt przejechania autem z Zagrzebia do Vrgorac (przed Dubrownikiem) to ok. 130 zł.

Najlepsze trasy, koszty
Kierowcy mają do wyboru dwie podstawowe trasy: turystyczną przez Słowację i Węgry (można całkowicie pominąć lub ograniczyć płatne odcinki dróg, ale trzeba zaplanować nocleg) lub autostradową przez Czechy i Austrię. Szybsza jazda to z pewnością większe spalanie, musimy też doliczyć koszt winietek. Drugą wersję trasy polecamy, gdy liczy się przede wszystkim czas dotarcia na miejsce. Odległość do nadmorskiej Rijeki to ok. 1200 km, do Dubrownika jest ponad 400 km dalej.

Ograniczenia prędkości – auta osobowe
> teren zabudowany – 50
> teren niezabudowany – 90
> autostrada – 130
- osobowe z przyczepą:
> teren zabudowany – 50
> teren niezabudowany – 80
> autostrada – 90

Średnie ceny paliw w HRK (1 HRK = 0,57 zł)
> ON – 9,4
> LO 95 – 10,2
> LO 98 – 10,6
> LPG – 4,7

Kary za wykroczenia w HRK
> przekroczenie prędkości do 10 km/h (miasto) – 300
> nieprawidłowe parkowanie – 300
> niezapięte pasy bezpieczeństwa – 500
> wymuszanie pierwszeństwa – 2000
> niedozwolone wyprzedzanie – 2000
> jazda po alkoholu (powyżej 0,5 promila) – 2000

Uwagi
Brawurowa jazda (np. wyprzedzanie kolumny aut bez właściwej widoczności czy przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w mieście) może się skończyć nawet 3 letnim więzieniem. Kierowcy zagraniczni również zbierają punkty karne (co może się skończyć zakazem prowadzenia pojazdów w Chorwacji). Mandaty za przekroczenie prędkości są znacznie wyższe w mieście. W przypadku kierowców w wieku do 24 lat nie dopuszcza się prowadzenia po alkoholu.

Ważne telefony
> Policja – 92
> Pogotowie – 94
> Straż pożarna – 93
> Pomoc drogowa – 1987
> Ambasada RP w Zagrzebiu: +38598359796


Bułgaria

Bułgaria zaczyna odzyskiwać utraconą na kilkanaście lat wielką popularność jako kierunek wczasowy Polaków. Jej niewątpliwymi zaletami są słoneczna pogoda latem, piękne piaszczyste plaże i cieple morze. Nie jest ono jednak tak spokojne, jak Adriatyk w Chorwacji, fale przywodzą na myśl raczej polski Bałtyk. Swoje miejsce w Bułgarii znajdą zarówno imprezowicze (im polecamy bardziej znane kurorty, takie jak: Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, Warna), jak i poszukujący spokoju. Ci drudzy powinni jednak znane miejsca omijać z daleka lub przynajmniej dokładnie sprawdzać położenie kwater i hoteli – zabawy w klubach trwają często do rana, a hotele stoją jeden przy drugim wzdłuż plaży. Ceny kempingów w Bułgarii są w miarę atrakcyjne (kilkanaście euro za auto z przyczepą i 4 osobami), ale standard i wyposażenie obiektów mogą odbiegać od zachodnioeuropejskich czy chorwackich standardów. Najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca przy plażach opanowane zostały w dużej mierze przez fast foody, ale jeśli chwilę poszukamy, to bez wątpienia znajdziemy małe, klimatyczne knajpki, gdzie będziemy mogli za niewygórowane kwoty skosztować miejscowych specjałów, np. sałatki szopskiej czy mandży, która najlepiej smakuje z winem. Komu znudzi się leżenie na plaży może oglądać ciekawe zabytki i atrakcje – Jeźdźca z Madary (niedaleko wybrzeża), delfinarium w Warnie czy rezerwat przyrody niedaleko Srebryny (północna Bułgaria). Do stolicy z wybrzeża jest dość daleko – ok. 400-500 km. Trzeba uważać na ciągłe jeszcze dość powszechne kradzieże. Ciekawostka: znane nam kiwanie głową z góry na dół na „tak” i na boki, gdy chcemy zaprzeczyć, w Bułgarii mają dokładnie przeciwstawne znaczenie.

Najlepsze trasy, koszty
Z Polski na bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego mamy dość daleko – ok. 1700 km niezbyt przyjaznymi drogami Słowacji, Węgier i Rumunii. Przy wjeździe do kraju uiścić trzeba opłatę za korzystanie z dróg (tygodniowa kosztuje 5 euro, mając przyczepę 2-osiową kupujemy 2 winietki). Brak winietki oznacza karę 300 BGN. Płatny jest również most na Dunaju (na granicy z Rumunią) – 8 euro. W większości miast obowiązują w centrach strefy krótkiego parkowania (koszt ok. 2 BGN za godzinę).

Ograniczenia prędkości – auta osobowe
> teren zabudowany – 50
> teren niezabudowany – 90
> autostrada – 130
- osobowe z przyczepą:
> teren zabudowany – 50
> teren niezabudowany – 70
> autostrada – 100

Średnie ceny paliw w BGN (1 BGN = 2,19 zł)
> ON – 2,61
> LO 95 – 2,56
> LO 98 – 2,72
> LPG – 1,19

Kary za wykroczenia w BGN
> przekroczenie prędkości do 50 km/h – 350
> nieprawidłowe parkowanie – 10
> niezapięte pasy bezpieczeństwa – 5
> niezatrzymanie się na czerwonym świetle – 50
> korzystanie z telefonu bez zestawu – 50
> jazda po alkoholu (powyżej 0,5 promila) – 1000

Uwagi
W Bułgarii cały rok używać trzeba świateł mijania, wychodząc z auta poza obszarem zabudowanym korzystać należy z kamizelki odblaskowej. Kary za przewinienia nie są zbyt wysokie, ale uwaga – Bułgarzy bardzo restrykcyjnie podchodzą do pijanych (wysokie grzywny i zatrzymanie prawa jazdy) oraz szybko jeżdżących kierowców, policjanci zaś swoją pracę często wykonują bardzo sumiennie.

Ważne telefony
> Policja – 166
> Pogotowie – 150
> Straż pożarna – 160
> Pomoc drogowa – 146
> Ambasada RP w Sofii: +35929818545


- źródło: Auto Świat

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO