You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 27 Kwi 2024, 18:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #684408 Wysłany: 07 Sie 2013, 10:25; 
 Temat postu: Zawieszanie się i powolna praca laptopa.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Toszek - Śląske
Rejestracja: 09 Maj 2010,
Posty: 632
Cześć!

Mam laptopa HP compaq nx9105 i jest taki problem z nim.
Laptop jest zamulony i się przywiesza.

Windows uruchamia się z normalną szybkością, ale potem zanim przeglądarka internetowa się uruchomi to mija wiele minut, a potem i tak się zawiesza i odwiesza.

Format dysku nic nie pomaga.
Antywirus jest.
Rozebrałem i poczyściłem radiator bo było dużo kurzu na nim. Właśnie przed chwilą komputer sam się wyłączył.

Pomyślałem, że może pamięć RAM.

Włączyłem Memtest z CD i komputer sam się wyłącza przy różnym stopniu zaawansowania testu. Raz 3% raz 49%.

Włączyłem HD tune, żeby dysk twardy sprawdzić i właśnie teraz mam 50*C
To dużo?
Co doradzicie?

_________________
Image
Zapraszam do mojego projektu HHO
Projekt mojej bramy garażowej
Instalacja BRC Sequent 24


Góra
 Profil  
 

 
 Post #686116 Wysłany: 18 Sie 2013, 21:22; 
 Temat postu: Re: Zawieszanie się i powolna praca laptopa.
Offline
Forumowicz

Samochód: Panda
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 03 Sie 2013,
Posty: 0
Siema,

tak szczerze to nie za bardzo wiem, jak Ci pomóc, ale się postaram :lol:

Zacznijmy od systemy i spraw software'owych. Jaki mas system? Strzelam, że XP bo z tego co znalazłem w necie, żaden inny nie ma racji bytu w nim. Jeżeli przeinstalowałeś system i błąd się powtarza. To jedyne co mi przychodzi do głowy w sprawie software'owej to złe sterowniki. Tutaj też sobie odpowiem na pytanie. Jeżeli laptop nie jest nowy to raczej uaktualnień sterowników nie ma. Może karta graficzna jedynie - czyli to raczej nie jest przyczyna. Co do innych programów, jeżeli po formacie Ci muli, a zainstalowałeś oprócz potrzebnych sterowników jedynie przeglądarkę. Zrób najprostszy test: [CTRL] + [ALT] + [DELETE] i sprawdzenie użycia procesora, i pamięci RAM. Również ile i jaka aplikacja pożera RAM, i CPU. Jak wszystko gra to uważam, że problem leży po sprawie hardware'u.

W rzeczach materialnych uważam, że będzie łatwiej. lecz to tylko moje domysły. Jeżeli udaje Ci się instalować system to raczej dysk, RAM bym wykluczył.

Temperatury podzespołów:
- Procesor - <60*C
- Karta graficzna - <90*C
- Dysk - <60*C (w dużej mierze zależy od modelu laptopa)

Jednak, napisałeś, że przeczyściłeś kompa - odrzucam przegrzanie się podzespołów. Możesz ściągnąć program to mierzenia temperatur, wtedy powinieneś zobaczyć czy wina leży po stronie ciepełka.

Czy przed wyłączeniem komputera pojawi Ci się coś na ekranie? Przykładowo zielone piksele?
Moim zdaniem zawsze najwcześniej pada karta graficzna, czyli tłumacząc na chłopski rozum - komp jest do kosza. Wtedy komp nie musi się przegrzewać, a się wyłączy.

Podsumowując. Moja diagnoza to tak samo, jak kupowanie samochodu patrząc jedynie na zdjęcia. Strzelałbym w kartę graficzną (może płyta główna?). Jednak, są to tylko domysły.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #686119 Wysłany: 18 Sie 2013, 22:10; 
 Temat postu: Re: Zawieszanie się i powolna praca laptopa.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mariusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 09 Gru 2011,
Posty: 1063
Pomógł: 33
Beb0k napisał(a):
Jaki mas system? Strzelam, że XP bo z tego co znalazłem w necie, żaden inny nie ma racji bytu w nim.
Są sado-macho którzy Windows 7 instalują na netbookach z 1 GB pamięci i jednym rdzeniem, więc nie zgadzam się z Tobą.
Beb0k napisał(a):
w sprawie software'owej to złe sterowniki. Tutaj też sobie odpowiem na pytanie.
Zapomniałeś napisać, że w przypadku konfliktu sterowników jest przewidziany tryb awaryjny. Niech odpali w nim maszynę, spróbuje czy w nim zadziała. W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki. Jeżeli nie będzie problemów, potwierdzi się problem ze sterownikami a nie sprzętem.
Beb0k napisał(a):
Może karta graficzna jedynie - czyli to raczej nie jest przyczyna.
A przegrzewanie się układu graficznego? Sterowniki są po to, aby układ działa na maxa. Standardowo każdy układ pójdzie na VGA bez żadnych sterowników, wystarczą wbudowane w system. Powinien wtedy w menedżerze urządzeń mieć ją jako "standardowa karta graficzna" czy jakoś tak. Będzie to oznaczać, że karta graficzna działa na systemowych sterownikach.
Beb0k napisał(a):
Zrób najprostszy test: [CTRL] + [ALT] + [DELETE] i sprawdzenie użycia procesora, i pamięci RAM. Również ile i jaka aplikacja pożera RAM, i CPU. Jak wszystko gra to uważam, że problem leży po sprawie hardware'u.
Niekoniecznie. Bad blocki dysku mogą nie powodować obciążenia systemu, gdyż obciążają co najwyżej system wewnętrzny dysku. To również może powodować "przycięcia", gdyż dysk "mrozi" system.
Beb0k napisał(a):
Jeżeli udaje Ci się instalować system to raczej dysk, RAM bym wykluczył.
I tutaj również się nie zgadzam. Może mieć uszkodzony fragment pamięci, podobnie jak dysku. Instalacja może się udać, ale później już system próbuje alokować sobie obszar uszkodzony i ma zonki....
RafaelSaures napisał(a):
Windows uruchamia się z normalną szybkością, ale potem zanim przeglądarka internetowa się uruchomi to mija wiele minut, a potem i tak się zawiesza i odwiesza.
Możliwe przegrzewanie kości pamięci, lub układy obsługujące pamięci. Nie jest tajemnicą, że dużo reklam jest zrobiona w technologii Flash. A flash to grafika 3d, dzięki czemu mało zajmuje, a dużo efektów jest w animacji. Być może pamięć karty graficznej, jeżeli masz dedykowaną kartę graficzną.
RafaelSaures napisał(a):
Włączyłem Memtest z CD i komputer sam się wyłącza przy różnym stopniu zaawansowania testu. Raz 3% raz 49%.
Jak Ci nie dochodzi do 100% masz winnego. Jak masz dwa banki pamięci zajęte, wyjmij jedną pamięć, zrób test dla każdej z pamięci. Jeżeli same będą działać prawidłowo, oznacza to, że potrzebują "rozwodu".

Od tego zacznij diagnozę.

Co do ciepełka. Prosty test, weź laptopa na jakieś podwyższenie lub najlepiej matę chłodzącą. Jeżeli pomoże, oznaczać to będzie, że masz słabą wymianę ciepła. Jest lato, laptopy dostają po d.... Jak dotkniesz spodu laptopa, poczujesz ciepło z okolic zamontowanego procesora :E i dedykowanej karty graficznej (jeżeli ją masz)

RafaelSaures napisał(a):
Włączyłem HD tune, żeby dysk twardy sprawdzić i właśnie teraz mam 50*C
To też jest duża wartość. Wniosek? Masz słabą wentylację w laptopie. Zalecana podkładka chłodząca z wentylatorami - http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... dz%C4%85ca

Jak wiadomo Windows XP sprawdza pamięć podczas instalacji. Proponuję zainstalować Windows 7, tam instalator już jest lepszy, powinien więcej rzeczy przetestować przed instalacją. Miałem przypadek że XP się zainstalował do określonego momentu, gdy Win7 "na dzień dobry" odmawiał instalacji. Już nie pamiętam, co miałem wtedy uszkodzone w sprzęcie, lata wstecz w firmowym sprzęcie....

RafaelSaures napisał(a):
Co doradzicie?
Zainstaluj sobie program "stresowy". Np. BurnIntest - http://www.programosy.pl/program,burnintest.html Takie programy bardzo mocno obciążają system, na bieżąco masz informacje, co testują, a na końcu podsumowanie. Jak się wykrzaczy podczas testu, masz już podejrzanego, bo programy robią testy poszczególnych podzespołów. Gdy wykrzaczy się na teście pamięci, masz pamięć. Jak na grafice - masz grafikę. Itd. itp. Od tego zacznij. Jest tego sporo w internecie - https://www.google.pl/search?q=burntest ... tress+test

_________________
"Diagnostyka samochodu - Multiecuscan poradnik" - post632868.html#p632868
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #686148 Wysłany: 18 Sie 2013, 22:32; 
 Temat postu: Re: Zawieszanie się i powolna praca laptopa.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Toszek - Śląske
Rejestracja: 09 Maj 2010,
Posty: 632
Dziekuje za odpowiedzi. Jutro dokladnie je przejze i odpisze bo teraz nie moge.

_________________
Image
Zapraszam do mojego projektu HHO
Projekt mojej bramy garażowej
Instalacja BRC Sequent 24


Góra
 Profil  
 
 
 Post #686152 Wysłany: 18 Sie 2013, 22:51; 
 Temat postu: Re: Zawieszanie się i powolna praca laptopa.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: dolnośląskie.
Rejestracja: 31 Lip 2011,
Posty: 641
Pomógł: 10
Jeśli chodzi o podstawki chłodzące - olejcie te, które mają 3 wentylatorki. To jest szmelc. Jeden duży, większy przepływ powietrza i CISZA w trakcie pracy.

_________________
"Ciocia jeździła nim sporadycznie, polecam" - auto z ukrytą wadą silnika.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #686160 Wysłany: 18 Sie 2013, 23:18; 
 Temat postu: Re: Zawieszanie się i powolna praca laptopa.
Offline
Forumowicz

Samochód: Panda
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 03 Sie 2013,
Posty: 0
mario1978 napisał(a):
Beb0k napisał(a):
Jaki mas system? Strzelam, że XP bo z tego co znalazłem w necie, żaden inny nie ma racji bytu w nim.
Są sado-macho którzy Windows 7 instalują na netbookach z 1 GB pamięci i jednym rdzeniem, więc nie zgadzam się z Tobą.

Założyłem, że RafaelSaures nie jest sado-maso. Poza tym, nie czarujmy się. Vista, 7 przy 1 GB to czysty idiotyzm - niezależnie jak na to patrzeć.

mario1978 napisał(a):
Beb0k napisał(a):
w sprawie software'owej to złe sterowniki. Tutaj też sobie odpowiem na pytanie.
Zapomniałeś napisać, że w przypadku konfliktu sterowników jest przewidziany tryb awaryjny. Niech odpali w nim maszynę, spróbuje czy w nim zadziała. W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki. Jeżeli nie będzie problemów, potwierdzi się problem ze sterownikami a nie sprzętem.

Nie martw się, nic nie zapomniałem. Ten laptop miał premierę 2004 roku, więc sterowniki aktualne pochodzą maksymalnie z 2010. Dlatego odrzuciłem sterowniki bo na pewno to nie ich wina. Jeżeli zawsze chodziły to nadal powinny chodzić.

mario1978 napisał(a):
Beb0k napisał(a):
Może karta graficzna jedynie - czyli to raczej nie jest przyczyna.
A przegrzewanie się układu graficznego? Sterowniki są po to, aby układ działa na maxa. Standardowo każdy układ pójdzie na VGA bez żadnych sterowników, wystarczą wbudowane w system. Powinien wtedy w menedżerze urządzeń mieć ją jako "standardowa karta graficzna" czy jakoś tak. Będzie to oznaczać, że karta graficzna działa na systemowych sterownikach.

Zgadzam się. Tutaj ma możliwość sprawdzenia poprawnie karty graficznej. Jeżeli komputer chodzi na VGA i nie wyłączy się po czasie, po którym się zazwyczaj zawiesza/wyłącza. Wtedy na pewno karta graficzna. (Tutaj mogę się mylić, nie pamiętam już jak było z moją kartą graficzną. Dlatego ręki nie dam sobie obciąć...)

mario1978 napisał(a):
RafaelSaures napisał(a):
Windows uruchamia się z normalną szybkością, ale potem zanim przeglądarka internetowa się uruchomi to mija wiele minut, a potem i tak się zawiesza i odwiesza.
Możliwe przegrzewanie kości pamięci, lub układy obsługujące pamięci. Nie jest tajemnicą, że dużo reklam jest zrobiona w technologii Flash. A flash to grafika 3d, dzięki czemu mało zajmuje, a dużo efektów jest w animacji. Być może pamięć karty graficznej, jeżeli masz dedykowaną kartę graficzną.

Tutaj ja się nie zgodzę. Włączając przeglądarkę ma tylko stronę domową, a nie masę reklam w flash. Poza tym, z tego co piszę Rafael to jak ją włączą - czyli od momentu kliknięcia w ikonę do momenty włączenia przeglądarki. Także on nawet nie wchodzi na żadne strony.


mario1978 napisał(a):
To też jest duża wartość. Wniosek? Masz słabą wentylację w laptopie. Zalecana podkładka chłodząca z wentylatorami - http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... dz%C4%85ca

bunczu napisał(a):
Jeśli chodzi o podstawki chłodzące - olejcie te, które mają 3 wentylatorki. To jest szmelc. Jeden duży, większy przepływ powietrza i CISZA w trakcie pracy.


95% podkładek to sztuka dla sztuki. Jeżeli chodzi o podkładki z 3 wentylatorkami to jedyny ich plus, pod warunkiem że mają taką możliwość, to ustawienia każdego wentylatorka w miejsce newralgiczne. Nie czarując, dobra podkładka kosztuję, a nigdy nie ma pewności Ci to pomoże. Może lepiej kupić pastę termoprzewodzącą? Na pewno pewniejszy efekt, tańszy od jakiejkolwiek podkładki.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #687366 Wysłany: 25 Sie 2013, 09:18; 
 Temat postu: Re: Zawieszanie się i powolna praca laptopa.
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Maciej
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Inne
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Ruda Śląska
Rejestracja: 30 Gru 2011,
Posty: 49
RafaelSaures napisał(a):
Cześć!

Mam laptopa HP compaq nx9105 i jest taki problem z nim.
Laptop jest zamulony i się przywiesza.

Windows uruchamia się z normalną szybkością, ale potem zanim przeglądarka internetowa się uruchomi to mija wiele minut, a potem i tak się zawiesza i odwiesza.

Format dysku nic nie pomaga.
Antywirus jest.
Rozebrałem i poczyściłem radiator bo było dużo kurzu na nim. Właśnie przed chwilą komputer sam się wyłączył.

Pomyślałem, że może pamięć RAM.

Włączyłem Memtest z CD i komputer sam się wyłącza przy różnym stopniu zaawansowania testu. Raz 3% raz 49%.

Włączyłem HD tune, żeby dysk twardy sprawdzić i właśnie teraz mam 50*C
To dużo?
Co doradzicie?



Cześć

Rozbierz układ chłodzenia na czynniki pierwsze, wyczyść i wymień pasty termo pod CPU, VGA oraz chipsetu. Jeśli to nie pomoże to pewnie przegrzałeś jeden z układów i w najlepszym przypadku masz problem z BGA.
Problem z RAM, CPU, HDD - nie uruchomisz lapa
Problem z VGA - możliwe artefakty, wieszanie po przegrzaniu układu

Tutaj masz film dot. rozebrania Twojego sprzętu: https://www.youtube.com/watch?v=X6EuMrWNC9g

Co do temp. HDD to jest ona najmniej istotna, podaj temp. CPU, VGA, chipsetu :-), tutaj masz soft: http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

Btw. podkładki możesz stosować tylko wtedy kiedy układ chłodzenia lapa jest w pełni wydajny i sprawny.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO