You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 23:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #714134 Wysłany: 03 Lut 2014, 01:13; 
 Temat postu: Kupno pierwszego w życiu auta - Punto
Offline
Forumowicz

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Inne
Wersja: S
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 03 Lut 2014,
Posty: 3
Witam wszystkich.
Zdałem w tamtym tygodniu prawo jazdy i zacząłem się rozglądać za samochodem. Na autko chciał bym przeznaczyć 4-5 tysięcy, jeśli coś będzie naprawdę godne uwagi to jeszcze parek stówek się wyskrobie, czyli do max 6 tys.
Będę używał auta do poruszania się po mieście na małych odcinkach(20 km w jedną stronę to takie maksimum jakie będę jeździł), duże miasto(Łódź) więc często postoje w korkach jeśli to ważne.
Po przeglądaniu masy ofert i przeczytaniu połowy internetu najbardziej pasowałby do mnie właśnie Punciak, tak mi się przynajmniej wydaje.
Nie znam się jednak na samochodach, jedyne co sam potrafię ocenić to czy auto mi się podoba wizualnie.
Dlatego też zwracam się do was drodzy forumowicze, z zapytaniem jakie Punto najbardziej by pasowało/które jest najbardziej udane, bo z tego co widziałem wersji jest masa. Czytałem, że najlepsze jest 1.2 8V 60KM, racja? Są różne wersje wyposażeń w tym konkretnym czy tylko ubogie/tylko luksusowe? Nie ukrywam, że wydaje mi się, że to będzie jednak dla mnie trochę mało, czytałem również o 80 konnej wersji, ale to pewnie ciężej dostępna? Czy może w ogóle do moich wymagań Punto nie pasuje i skierujecie mnie na jakieś inne forum poświęcone innej marce i modelowi? Czego się wystrzegać w ogłoszeniach? Co na pierwszy rzut oka na zdjęciu lub w opisie zdemaskowywuje szrot?

Z góry dzięki za obszerne opisy!


Góra
 Profil  
 

 
 Post #714159 Wysłany: 03 Lut 2014, 12:11; 
 Temat postu: Re: Kupno pierwszego w życiu auta - Punto
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Marcin
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Toruń
Rejestracja: 29 Sty 2010,
Posty: 3619
Pomógł: 31
W zasadzie Rafau wszystko napisał. Ja jako pierwsze auto polecałbym Punto II, ale w wersji bangladesz (czyli 4 koła , kierownica i fotele). Jest to opcja najlepsza bo nie ma się co psuć i nie zrazi początkującego kierowcy drogimi naprawami. Zwykły golas 1,2 8V jest autem niezniszczalnym i w zasadzie idealnym, części tanie jak barszcz, a zepsuć się nie ma co. No i kolejna zaleta, jeżeli czegoś będzie brakowało w aucie to jest świetna baza do przyszłych modów i doposażenia auta :wink:

_________________
Było: Fiat Punto II 1,2 16V HLX
Było: Fiat Stilo 1,6 Trofeo
Było: Fiat Grande Punto Sport 1,4 t-jet
Jest: Fiat Tipo Easy 1,4 t-jet


Góra
 Profil  
 
 
 Post #714183 Wysłany: 03 Lut 2014, 15:30; 
 Temat postu: Re: Kupno pierwszego w życiu auta - Punto
Offline
Forumowicz

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Inne
Wersja: S
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 03 Lut 2014,
Posty: 3
O jak wiele różnią się koszty eksploatacji 1.2 8V 60KM w stosunku do 1.2 16V 80KM? Powiedzmy na przestrzeni miesiaca/roku. Z tego co czytałem nie pali dużo więcej, więc przy tym ile będę jeździł to myślałem że wyniesie mnie to z 50~zł miesięcznie więcej. Chyba, że w 16V koszty wszelakich napraw są trzykrotnie większe?

Co do wersji wyposażenia to zdaje sobie sprawę z tego że to pierwsze auto, nie jeździłem nigdy wcześniej przed kursem więc mogę obchodzić się z nim na początku odrobinie nieumiejętnie lub gdzieś je zarysować, ale mimo wszystko nie chce się też w samochodzie męczyć, więc celowałbym mimo wszystko w te elektryczne szyby, jakąś klimę czy cokolwiek.


Jeszcze co do wyboru z ogłoszeń, jak to jest z rocznikami?
Tutaj na przykład jest dość nowe auto http://otomoto.pl/fiat-punto-salon-pols ... 58675.html za 5 tysięcy, z kolei podobne wyposażenie i nieraz 3 lata starsze auto potrafi kosztować o tysiąc więcej, na przykład tutaj http://otomoto.pl/fiat-punto-klima-6-bi ... 06819.html. W którymś z podanych przeze mnie linków na pierwszy rzut oka wszystko gra i warto by było jechać na dokładniejsze oględziny?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #714184 Wysłany: 03 Lut 2014, 15:49; 
 Temat postu: Re: Kupno pierwszego w życiu auta - Punto
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Marcin
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Toruń
Rejestracja: 29 Sty 2010,
Posty: 3619
Pomógł: 31
Adziorroo napisał(a):
O jak wiele różnią się koszty eksploatacji 1.2 8V 60KM w stosunku do 1.2 16V 80KM? Powiedzmy na przestrzeni miesiaca/roku. Z tego co czytałem nie pali dużo więcej, więc przy tym ile będę jeździł to myślałem że wyniesie mnie to z 50~zł miesięcznie więcej. Chyba, że w 16V koszty wszelakich napraw są trzykrotnie większe?


Ceny części do 1,2 16V są większe od tych do 1,2 8V, ale nie jest to jakiś wielki koszt. Z tym że jest parę rzeczy których samemu nie zrobisz dobrze jak np rozrząd i trzeba go pilnować bo zerwanie paska kończy się remontem silnika, czego w w przypadku 8V nie ma. Tak więc, wymiana rozrządu w 1,2 8V zamknie się góra w 300zł, a dla 1,2 16V w dobrym warsztacie, który wie co robi i da gwarancję na wymianę to około 750zł (komplet z pompą wody i wymianą płynu w chłodnicy). Kolejna rzecz, wymiana przewodów wysokiego napięcia dla 1,2 8V to koszt przy użyciu markowych kabli max 100zł, a dla 1,2 16V najtańsze zamienniki kosztują ponad 100zł, a są z nimi jedynie same problemy, tak samo cewki wn przy 8V około 50zł/szt w 16v jest jedna, ale kosztuje około 300zł. Sprzęgło też jest trochę droższe, ale nie wiem dokładnie bo nigdy nie wymieniałem. Co do zużycia paliwa, ósemka w mieście pali około 7,0 - 7,5, a szesnastka 7,5 - 8,5 a z włączoną klimą spokojnie dobija do 9,5 - 10 stojąc w korkach. Na trasie ósemka pali około 5l/100km, a szesnastka 5,5 - 6,5.

Adziorroo napisał(a):
Co do wersji wyposażenia to zdaje sobie sprawę z tego że to pierwsze auto, nie jeździłem nigdy wcześniej przed kursem więc mogę obchodzić się z nim na początku odrobinie nieumiejętnie lub gdzieś je zarysować, ale mimo wszystko nie chce się też w samochodzie męczyć, więc celowałbym mimo wszystko w te elektryczne szyby, jakąś klimę czy cokolwiek.

Tylko trzeba wziąć pod uwagę koszty utrzymania klimatyzacji przy życiu, czyli dwa razy w roku filtr kabinowy - około 40zł, do tego najlepiej raz w roku przegląd, odgrzybienie i uzupełnienie czynnika - około 200zł. Ze wspomaganiem przykładowo wiąże się problem który wraca każdej zimy i na forum jest co najmniej kilka tematów jego dotyczących, czyli nagłe wyłączenie wspomagania. Owszem części używane są tanie, ale naprawa elektrycznego wspomagania w Punto do tanich nie należy. Co do elektrycznych szyb, centralnego zamka, alarmu, nagłośnienia itp to tu nie ma większych problemów wszystko działa i się nie psuje. Wyjątek stanowi alternator, który lubi pękać i nie ma na to rady.
Adziorroo napisał(a):
eszcze co do wyboru z ogłoszeń, jak to jest z rocznikami?
Tutaj na przykład jest dość nowe auto http://otomoto.pl/fiat-punto-salon-pols ... 58675.html za 5 tysięcy, z kolei podobne wyposażenie i nieraz 3 lata starsze auto potrafi kosztować o tysiąc więcej, na przykład tutaj http://otomoto.pl/fiat-punto-klima-6-bi ... 06819.html. W

Wszystko zależy od stanu auta, Punto to już leciwe auto i zaczyna mocno rdzewieć od spodu, stąd też ceny są różne. Auto z początku produkcji (1999) z Polski, o które nikt nigdy nie dbał nadaje się już albo na złom, albo do wstawienia do blacharza.

_________________
Było: Fiat Punto II 1,2 16V HLX
Było: Fiat Stilo 1,6 Trofeo
Było: Fiat Grande Punto Sport 1,4 t-jet
Jest: Fiat Tipo Easy 1,4 t-jet


Góra
 Profil  
 
 
 Post #714185 Wysłany: 03 Lut 2014, 15:55; 
 Temat postu: Re: Kupno pierwszego w życiu auta - Punto
Offline
Forumowicz

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Inne
Wersja: S
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 03 Lut 2014,
Posty: 3
Dzięki za odpowiedź.
Jeśli to nie problem zapytam jeszcze dokładniej o to 1.2 60KM - naprawdę jest to wystarczająco do w miarę normalnej jazdy, czy się będę czuł jak na rowerze? Jak wcześniej wspominałem nigdy nie jeździłem, więc nie wiem czy różnica między tym 80KM a 60KM jest na tyle duża żeby warto było inwestować w 80KM. Nie mam zbytnio porównania, ale orientuje się ktoś może jakie są specyfikacje tych Suzuki Swift którymi teraz zdaje się egzaminy na prawko? Gdyby nie cena to chętnie bym brał właśnie takie Suzuki, fajnie mi się nim jeździło i czegoś podobnego bym oczekiwał od mojego zakupu, więc jeśli 1.2 60KM Punciak jeździ podobnie, bo np Suzuki ma 70KM to faktycznie zdecyduje się na 1.2 60KM.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #714187 Wysłany: 03 Lut 2014, 15:58; 
 Temat postu: Re: Kupno pierwszego w życiu auta - Punto
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Piotr
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: CBR
Rejestracja: 17 Mar 2010,
Posty: 198
Pomógł: 3
ja mam 80 konny
Jak jeździsz spokojnie to różnicy nie ma , dynamika to się robi od 2500
Myśle że nie powinienes zwracać uwagi na silnik lecz na jego stan, wycieki, i pracę

_________________
Moja Dwojka ->>> http://fiatpunto.com.pl/topic53767.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #714240 Wysłany: 03 Lut 2014, 20:39; 
 Temat postu: Re: Kupno pierwszego w życiu auta - Punto
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Mateusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: warmińsko-mazurskie [N]
Rejestracja: 30 Cze 2013,
Posty: 47
Warto podkreślić, że zakres najwyższego momentu obr w 8V jest dostępny niżej bo już od 2500 orb/min. także w mieście można jeździć dosyc dynamicznie natomiast po 80km/h robi się troszkę mułem :) pozdro


Góra
 Profil  
 
 
 Post #714279 Wysłany: 03 Lut 2014, 22:45; 
 Temat postu: Re: Kupno pierwszego w życiu auta - Punto
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Adziorroo napisał(a):
to faktycznie zdecyduje się na 1.2 60KM.

Do miejskiej jazdy to bardzo dobry wybór (różnicę widać dopiero w trasie).

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO