You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 06:37

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #715202 Wysłany: 08 Lut 2014, 19:13; 
 Temat postu: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 08 Lut 2014,
Posty: 5
Na początku przepraszam jeśli założyłem temat w złym miejscu, ale niestety nie znalazłem rozwiązania mojego problemu i specjalnie na potrzeby mojego punciaka założyłem konto, a niestety nie jestem obcykany w forum.

Mam punto 1,6 z 94 roku. W grudniu podczas jazdy zaczęła mi się świecić dioda akumulatora. Sprawdziłem ładowanie, wszystko jest normalnie. W tej chwili sytuacja przedstawia się dość dziwnie. Odpalam samochód, po przejechaniu kilkuset metrów zaczyna się świecić dioda ładowania, czasami gaśnie na chwilę, ale nie ma reguły. Czasami w ogóle nie gaśnie.

Jest druga ciekawa rzecz. Nigdy nie wiadomo czy rano odpalę samochód. Nawet jeśli wieczorem odpalam samochód, normalnie jażdże, zdarza się tak, że rano już nie odpala na tym akumulatorze ( kilka dni po naładowaniu). Czy jest możliwe, żeby alternator po wyłączeniu silnika rozładowywał np. przez noc akumulator? Dodam, że akumulator jest dobry.

W zeszłym roku były wymieniane w alternatorze regulator napięcia i diody. Sprawdzałem pasek, jest dobrze napięty, szczotki są dobre. Wykręciłem alternator, sprawdzałem obudowę, nie widzę, żeby była pęknięta. Dwa dni temu podczas jazdy miałem problem podczas jazdy. Po zapaleniu silnika nierówno chodził, gdy dodawałem gazu ledwo jechał. Wyłączyłem zapłon, zapaliłem raz jeszcze i już było dobrze. Więcej się to nie zdarzyło.

Proszę o pomoc, bo już nie mam pomysłów co to może być i co z tym zrobić.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #715206 Wysłany: 08 Lut 2014, 19:32; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andy
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Rzeszów
Rejestracja: 15 Gru 2009,
Posty: 1463
Pomógł: 120
Jakie napięcie ładowania pokazał miernik uniwersalny w chwili, gdy zaświeciła się kontrolka braku ładowania?
Proponuję zacząć od sprawdzenia stanu akumulatora jego naładowania, uzupełnienia poziomu elektrolitu. Należy sprawdzić jak wygląda napięcie ładownia, po włączeniu odbiorników ( podgrzewania tylnej szyby, oświetlenia itd.) No i najważniejsze, sprawdź, jaki jest pobór prądu na postoju. Nie wykluczam jakiegoś zwarcia, lub innego uszkodzenia instalacji samochodu, ale najpierw należy ustalić kilka podstawowych rzeczy.

_________________
Punto 1,1 SX z 1998 roku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #715208 Wysłany: 08 Lut 2014, 19:42; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 08 Lut 2014,
Posty: 5
AndyPol napisał(a):
Jakie napięcie ładowania pokazał miernik uniwersalny w chwili, gdy zaświeciła się kontrolka braku ładowania?
Proponuję zacząć od sprawdzenia stanu akumulatora jego naładowania, uzupełnienia poziomu elektrolitu. Należy sprawdzić jak wygląda napięcie ładownia, po włączeniu odbiorników ( podgrzewania tylnej szyby, oświetlenia itd.) No i najważniejsze, sprawdź, jaki jest pobór prądu na postoju. Nie wykluczam jakiegoś zwarcia, lub innego uszkodzenia instalacji samochodu, ale najpierw należy ustalić kilka podstawowych rzeczy.


Miernik pokazuje 14,2. Po włączeniu świateł, ogrzewania spadło do 14,1. Elektrolit uzupełniony.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #715212 Wysłany: 08 Lut 2014, 19:49; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andy
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Rzeszów
Rejestracja: 15 Gru 2009,
Posty: 1463
Pomógł: 120
Ładownie w normie. Pozostaje sprawdzić pobór prądu na spoczynku. Rzuć okiem na stan „masy” na skrzyni biegów (czy nie jest luźno przykręcona, lub uszkodzona) i wszystkie przyłącza na alternatorze.

_________________
Punto 1,1 SX z 1998 roku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #715214 Wysłany: 08 Lut 2014, 19:59; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 08 Lut 2014,
Posty: 5
Podpowiedź mi jak sprawdzić ten stan masy na skrzyni biegów? Czy może być zwarcie w akumulatorze?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #715227 Wysłany: 08 Lut 2014, 20:16; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andy
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Rzeszów
Rejestracja: 15 Gru 2009,
Posty: 1463
Pomógł: 120
Trzeba sprawdzić czy, połączenie na skrzyni biegów jest „pewne”, nie jest obluzowane, czasem mechanicy podczas wymiany sprzęgła uszkadzają je, szarpiąc się ze skrzynią. Musisz zobaczyć, czy końcówka masy nie jest uszkodzona, luźna, zaoliwiona itd. Klemy i wszelkie zaciski muszą być czyste bez kurzu i oleju. Korpus akumulatora musi być czysty, bez przewodzącego kurzu i syfku pomiędzy jego zaciskami.
Po naładowaniu akumulatora i sprawdzeniu np. Areometrem wszystkich cel można sprawdzić akumulator podczas rozruchu mierząc spadek napięcia na zaciskach akumulatora, jeśli napięcie spadnie poniż np. 9,6V to w zimowych warunkach będzie problem z odpaleniem ( oczywiście zakładając, że instalacja auta jest sprawna, alternator, rozrusznik itd.)
Przy zwarciu, lub zaniku obwodu wewnętrznego akumulatora nie uruchomiłbyś Kropka.

_________________
Punto 1,1 SX z 1998 roku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #715228 Wysłany: 08 Lut 2014, 20:29; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 08 Lut 2014,
Posty: 5
Dzięki, postaram się sprawdzić to w poniedziałek i się odezwę.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #715231 Wysłany: 08 Lut 2014, 20:33; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andy
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Rzeszów
Rejestracja: 15 Gru 2009,
Posty: 1463
Pomógł: 120
Rzuć okien na przyłącza na alternatorze, by były czyste i na stan przewodów biegnących od strony alternatora, czy nie są uszkodzone przetarte, bądź zniszczone przez gryzonie.

_________________
Punto 1,1 SX z 1998 roku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #715639 Wysłany: 10 Lut 2014, 21:10; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.6 8V 90KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 08 Lut 2014,
Posty: 5
Sprawdziłem wszystko o czym pisałeś, i to wszystko jest ok. W czym jeszcze mogę szukać?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #715686 Wysłany: 10 Lut 2014, 22:49; 
 Temat postu: Re: Punto 1,6 Potrzebna pomoc
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andy
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Rzeszów
Rejestracja: 15 Gru 2009,
Posty: 1463
Pomógł: 120
Udało Ci się zmierzyć pobór prądu na spoczynku, jaką wartość zmierzyłeś? Możesz odłączyć akumulator od instalacji samochodu i po okresie postoju, ponownie go podłączyć do rozruchu. Miałem akumulatory, które niepodłączone do instalacji samochodowych bardzo szybko samoczynnie się rozładowywały. Być może „kradnący” prąd odbiornik włącza się w zupełnie losowych okresach czasu i nie zawsze.
Jeśli chodzi o sam układ ładowania, można przeglądnąć jeszcze bieg przewodów w kierunku kontrolki ( żarówki ładowania), czy nie ma uszkodzeń na przewodach przetarć a przewody mają ciągłość. Miałem kiedyś akcję, że uszkodzona była obsada żarówki ( kontrolki), co powodowało jej dziwne działanie, ciężko takie coś namierzyć. Bardzo sporadycznie zdarza się uszkodzenie „druku” na zestawie wskaźników, bądź korozja wtyczek licznikowych.
Nie przeczę , że możesz mieć zwarcie na alternatorze. Na razie jednak trzeba wyeliminować to, co możesz zrobić samodzielnie.

_________________
Punto 1,1 SX z 1998 roku.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO