You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 10:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #734035 Wysłany: 18 Cze 2014, 01:52; 
 Temat postu: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Witam.
Właśnie czekam na odbiór nowego Fiat'a Punto z silnikiem 1.4 77KM i chciałbym od początku o niego zadbać, żeby służył mi nawet 15-20 lat w jak najlepszym stanie. Chciałem doradzić się o rodzaj paliwa jakim go zasilać. Wiadomo, że benzyna, ale chciałbym tankować jak najlepszą i myślałem o PB98 (w porównaniu kosztów z PB95, to jest w sumie około 13-15 zł. różnicy na całym baku paliwa, a rocznie robię około 12-15 tys. km.). U mnie w mieście jest tylko jedna w miarę pewna stacja paliw (BP), która oferuje PB98 Ultimate i to paliwo bym tankował podczas codziennego użytkowania. Samochód będę odbierał w Bielsku-Białej i w pobliżu Centrum Sprzedaży Fiat Auto Poland znalazłem stację Shell i myślałem, żeby zaraz po wyjeździe z salonu zatankować na niej do pełna paliwo PB98 V-Power Nitro+. Moje pytanie jest czy nie zaszkodzi to silnikowi? Głupie pytanie, ale wiem, że nieraz chcąc dobrze, można przedobrzyć :/ Chodzi mi o to, czy nie zaszkodzę silnikowi (silnik z zerowym przebiegiem kilometrów, nie dotarty) tankując zaraz do pustego zbiornika benzynę PB98 V-Power Nitro+, a później na bieżąco PB98 Ultimate?
Za pomoc z góry dziękuję :)

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 

 
 Post #734047 Wysłany: 18 Cze 2014, 09:45; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntoświr

Imię: Marcin
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Krosno
Rejestracja: 26 Paź 2011,
Posty: 227
Powiem wprost. Moim zdaniem nie kombinuj. Podstawa to lać na zaufanych stacjach, porządne paliwo a czy będzie to 95, 98 czy jakieś v- powery to już mniej ważne. Prawda jest taka że silnika nie zabijesz paliwem o niższej ilości oktanów (95). To nie diesel gdzie jak zalejesz gówniane paliwo to możesz zabić wtryski. Ja bym lał normalną 95, na zaufanej stacji i cieszył się jazdą.

EDYTA:

Jeśli faktycznie zależy Ci na utrzymaniu jak najdłużej samochodu sprawnego, podstawą jest zmiana oleju co 10 tyś km, lub co rok. Nie wiem jak teraz ale jeszcze parę lat temu producent zalecał przeglądy co 20 tyś w benzynie, w dieslu co 30 tyś co jest konkretnym debilizmem, olej po takim przebiegu traci swoje właściwości, odkłada się nagar w silniku przez co można szybciej zajechać motorownie. Drugą kwestią jest zabezpieczenie antykorozyjne. Podobno nowe punta czyli te od grande mają bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne, nie rdzewieją tak jak PII, osobiście gdybym miał w planach jazdę samochodem przez 5-7 lat, od razu zainwestowałbym w zabezpieczenie antykorozyjne spodu oraz progów. Niestety syf jaki jest wysypywany w zimie na polskie drogi potrafi zabić każdą blachę. Żeby nie było, iż powtarzam zasłyszane schematy, parę samochodów w życiu miałem, głównie włoskie i niemieckie więc co nieco mogę powiedzieć opierając się na własnym doświadczeniu nie opiniach z "auto-świata" :) :).


Ostatnio edytowany przez abezus, 18 Cze 2014, 09:56, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 
 Post #734048 Wysłany: 18 Cze 2014, 09:46; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Syreni Gród
Rejestracja: 03 Lut 2009,
Posty: 1194
Pomógł: 1
Jest temat odnośnie paliw:
topic120.html
Moim skromnym zdaniem szkoda pieniędzy na 98 bo ani n tym więcej nie przejedziesz, ani auto nie ma więcej mocy.
A z technicznego punktu widzenia się nie wypowiadam bo się nie znam, ale sądzę że skoro producent zaleca 95 to chyba wiedzą co robią.

_________________
BYŁO
Fiat Grande Punto 2008 1,4 77KM
Honda Accord 2007 2.0 VTEC 155KM
Toyota Corolla 2007 1.4 D4D 90KM
VW Polo 2000 1,4 MPI 60KM
Toyota Auris 2010 1,6 Valvematic 132KM
BMW 116i 2006 115KM
Reanult Clio 2007 1,4 98KM
Skoda Octavia 2012 1,6 102KM
BMW 520d 2006 163KM
Renault Laguna 2013 2,0 140KM
Opel Corsa D 2014 1,4 100KM
JEST
Renault Megane 2018 1,2 TCe 130KM
Toyota Prius Hybrid


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734049 Wysłany: 18 Cze 2014, 09:58; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntoświr

Imię: Marcin
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Krosno
Rejestracja: 26 Paź 2011,
Posty: 227
Lejąc 98 czy v-power gorzej nie zrobi, po prostu jest to wyrzucanie pieniędzy w kanał, tak jak napisałem wcześniej lepiej te pieniądze odkładać na częstszy serwis olejowy, samochód będzie na bank zdrowszy w dłuższym przedziale czasowym.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734050 Wysłany: 18 Cze 2014, 10:14; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Wiem, że lepsze paliwo to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Nie oczekuje większej mocy, a jedynie tego, aby silnik pozostał "czysty" od samego początku i też mam wątpliwość, jakiej jakości paliwo jest wlane do samochodu i tak myślę, że jak zatankuję to najlepsze, to wymiesza się z tym niewiadomego pochodzenia i będzie OK :) Ogólnie chciałem tylko tego V-Powera Nitro+, żeby się lepiej poczuć psychicznie, żeby mieć pewność, że dałem silnikowi to co najlepsze. Co do przeglądów, to zamierzam robić wszystko tak jak należy, czyli na oleju nie dłużej niż rok lub nie więcej niż 15 tys. km (miałem wcześniej Grande Punto w gazie na nauce jazdy i tak właśnie wymieniałem olej). Kusi mnie ten V-Power Nitro+ na dzień dobry. Odżałuję i stracę te kilkadziesiąt złotych, ale będę wiedział, że w zbiorniku po wymieszaniu z kilkoma litrami starego, niewiadomej jakości paliwa, będzie dobra mieszanka. Chodzi mi tylko o to, czy sobie tym nie zaszkodzę? Ja jestem pedantem i często się przejechałem na tym, że chcąc jak najlepiej wychodziło gorzej niż gdybym sobie olał sytuacje i się nie spinał :/ Dlatego chciałbym tylko wiedzieć, czy nie zaszkodzę?

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734056 Wysłany: 18 Cze 2014, 11:21; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
FIAToMANIAK napisał(a):
Ogólnie chciałem tylko tego V-Powera Nitro+, żeby się lepiej poczuć psychicznie, żeby mieć pewność, że dałem silnikowi to co najlepsze. Dlatego chciałbym tylko wiedzieć, czy nie zaszkodzę?

Nie zaszkodzisz silnikowi, możesz tankować to paliwo.

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734078 Wysłany: 18 Cze 2014, 15:56; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Forumowicz

Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 07 Sie 2013,
Posty: 4
Od czasu do czasu (parę razy w roku) na dłuższych trasach tankuje benzynę 98 i odczuwam lepszą pracę silnika co przekłada się na mniejsze zużycie na 100km.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734180 Wysłany: 19 Cze 2014, 14:46; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Mnie nie zależy specjalnie na osiągach czy zużyciu paliwa, a jedynie na jak najlepszej kondycji silnika. Chcę użytkować samochód przed długie lata i chciałbym utrzymać go w jak najlepszym stanie, dbając o niego już w momencie wyjechania z salonu. Boję się, że paliwa typu premium są chyba rzadko tankowane i paliwo takie może być na stacji "zleżane", czyli zwyczajnie stare i nie wiadomo czy w takiej sytuacji "świeże" PB95 nie jest lepsze od starego PB98? Człowiek głupieje, bo chciałby jak najlepiej, a nie wie co jest lepsze...

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734200 Wysłany: 19 Cze 2014, 17:54; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Karol
Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: S
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Zgorzelec
Rejestracja: 08 Kwi 2011,
Posty: 318
Pomógł: 5
FIAToMANIAK napisał(a):
żeby służył mi nawet 15-20 lat


To nie Mercedes z dawnych lat, to tylko Fiat, nie wymagaj cudów :E


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734203 Wysłany: 19 Cze 2014, 18:16; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Rocznie robię około 15 tys. km, więc powinien wytrzymać te kilkadziesiąt lat. Wcześniej miałem Grande Punto 1.2, którym teraz jeździ siostra. Przejechane ma 150 tys. km (rocznik 2010) z czego 130 tys. km na gazie i nauce jazdy, i samochodzik jeździ bez zarzutu - zawieszenie od nowości jeszcze w dobrym stanie. Z tego powodu zdecydowałem się ponownie na Punto, które jest dobre i tanie w eksploatacji. Wcześniej miałem też Cinquecento (14 lat miało i było w bdb stanie przy sprzedaży) i Seicento, rodzice mają Pandę i jakoś nie podzielam opinii o awaryjności Fiat'ów. Jeśli się dba, czyli wymienia wszystko tak jak przykazane, to powinno być OK. Ja jestem bardzo zadowolony z Fiat'ów i uważam je za dobre samochody, no chyba, że ja po prostu trafiam na dobre egzemplarze, albo dlatego że kupujemy nowe i dbamy od początku...

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734323 Wysłany: 20 Cze 2014, 13:41; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Ekstremista
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 10 Maj 2007,
Posty: 1583
Pomógł: 2
Wyluzuj Kolego. Jeśli masz takie dylematy z paliwem to co potem z np. z doborem oleju czy terminem zmiany rozrządu? Tak jak napisano wcześniej: przede wszystkim pewna stacja. Zwykła 95 na pewno wystarczy. Super reklamowane paliwa niewiele dają. Mam nadzieję, że coś jednak dają, tzn. głównie czyszczą z osadów i czasem tankuję 98 Dynamic na Lotosie gdy jest w promocji, ale tylko wtedy. Na 98 silnik jest trochę cichszy. Może być słabszy, na pewno nie mocniejszy. Kilkadziesiąt groszy za V-Powera nie warto dopłacać – chyba że dla lepszej psyche. Obrót na paliwach premium też jest i nie musisz się obawiać, że paliwo jest stare, a na pewno nie tak by straciło właściwości. Nawiasem mówiąc, w jakimś europejskim kraju Shell dostał karę za wprowadzanie klientów w błąd, że niby ich paliwa dają oszczędność 2% w zużyciu. Nie rozniosło się dalej, ale chyba skończyli na wszelki wypadek z tymi reklamami.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734370 Wysłany: 20 Cze 2014, 19:30; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Forumowicz

Imię: Wojtek
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 21 Lip 2013,
Posty: 1
ja jeżdżę już rok swoim 1.4 77km i tankuje teraz 98.. raz nalałem 95 i strasznie zamulał a na 98 czuć różnice troszkę lepiej się jeździ :) ale z fabryczna wymiana oleju po 30 tysiącach to gruba przesada :?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #734411 Wysłany: 21 Cze 2014, 01:14; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
[ Dodano: 21 Cze 2014, 01:13 ]

zoon napisał(a):
Jeśli masz takie dylematy z paliwem to co potem z np. z doborem oleju czy terminem zmiany rozrządu?



Rzozrząd w zależności od użytkowania i przebiegu, a olej to pewnie Selenia - dobry i raczej nie ma podróbek. Do Grande Punto (zresztą do każdego Fiat'a) od początku zawsze lałem tylko Selenie i było OK.

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #735301 Wysłany: 29 Cze 2014, 10:41; 
 Temat postu: Re: Jaka benzyna do nowego Punto 1.4 77KM?
Offline
Admin
Awatar użytkownika

Imię: Zbyszek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Chełm/Sławno/Słupsk
Rejestracja: 22 Cze 2006,
Posty: 3301
Chciałbym zwrócić uwagę, że paliwo "lepsze" zawiera dodatki, które do końca spalać się nie będą i nagle stwierdzisz, że "przybywa" Ci oleju.
Proponuję lać zwykłą 95kę i nie kombinować. Nie wierzę w to, że auto będzie tyle w rodzinie - zamienisz je na większe i mocniejsze. To naturalny odruch :P.
Ja leję 95kę zwykłą i raz na jakiś czas paliwo 98 na przeczyszczenie układu :E, nie oszczędzam wtedy na paliwie :P

_________________
Pilot RC KDS450 SV + Flymentor 3D & Tarot 450 PRO + Flymentor 3D & DJI Phantom 3


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO