You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 20 Kwi 2024, 06:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #740756 Wysłany: 18 Sie 2014, 22:40; 
 Temat postu: Nieregularne szarpanie silnika
Offline
Puntoświr

Imię: Marek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: S
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 09 Maj 2013,
Posty: 273
Pomógł: 3
Mam problem który zaczął się około 2-3 tygodnie temu.

Chodzi o nieregularną usterkę szarpania silnika. Dzieje się to zazwyczaj od prędkości 70-80km/h lub wyżej i na 4 lub 5 biegu. Trasa płaska lub pod górkę, przy spadku drogi objaw nie występuje. Na 3 biegu jeszcze usterki nie zaobserwowałem.

Wygląda to jak by miał chwilowe niedostarczanie paliwa, szarpie jak by mu się coś zatykało lub jak by przerywał któryś cylinder.

Auto ma taki objaw i na gazie sekwencyjnym i na benzynie więc gaz odstawiam jako przyczynę usterki.

Błędów w komputerze brak, spalanie mniej więcej w normie, może 0,3l/100 pali więcej ale jest to wg mnie margines błędu pomiaru. Kable i świece zmieniane na sam koniec lutego, od tego czasu przejechane 13kkm bez problemów.

Jak wspominałem usterka tragicznie nieregularna, dzieje się tak bez żadnych konkretnych wskazań, czy silnik w pełni rozgrzany czy też dopiero nabierający temperatury. Czasem cały dzień działa ok, czasem połowę trasy (30km) jest ok a drugą połowę szarpie lub na odwrót. Gdy to się zacznie ratuję się tym że zwalniam do 70km i się tak toczę..

Dziś przy wyprzedzaniu kolumny 4 aut w rzędzie, w ich połowie dopadła mnie szarpanina, jechałem wtedy 90 no i ani hamować żeby się cofnąć na koniec ani ich wyprzedzić bo wcale nie przyspiesza tylko skacze.

Doradzcie w czym szukać przyczyny bo oszaleję albo będę wkurzał innych kierowców jeżdżąc jak zawalidroga.

Miał ktoś podobne problemy?

_________________
Nie chciałem golfika, nie chciałem seata, musiał być Punto. Kropka, i nie ma bata..!


Góra
 Profil  
 

 
 Post #740770 Wysłany: 19 Sie 2014, 00:26; 
 Temat postu: Re: Nieregularne szarpanie silnika
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14377
Pomógł: 128
Stawiam na czujnik położenia wału, ale na chwilowy problem, bo inaczej by był problem z uruchomieniem jednostki. Sprawdź przewody przy nim. To jeśli chodzi o możliwe błędne wyprzedzenie zapłonu.
Ewentualnie może też chodzić o wypadanie zapłonów, ale wątpię, abyś to odczuł podczas normalnej jazdy. Tym niemniej może być to spowodowane jedną z cewek, kablami lub którąś świecą. Nie jest wykluczony problem z komputerem.
Objawy również mogą być skutkiem wypalonej UPG, ale wówczas miałbyś biały dym z wydechu i maź pod korkiem oleju.

Tak czy owak korzystając z dobrodziejstw XXI wieku obowiązkowym pierwszym krokiem przy diagnozie problemu jest podpięcie pod kompa. Inaczej możemy wymienić pół samochodu, a problemu nie rozwiążemy.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #740783 Wysłany: 19 Sie 2014, 09:06; 
 Temat postu: Re: Nieregularne szarpanie silnika
Offline
Puntoświr

Imię: Marek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: S
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 09 Maj 2013,
Posty: 273
Pomógł: 3
Kabel mam własny i błędów jak pisałem w 1 poście żadnych nie ma zapisanych.

Co do czujnika lub UPG to wydaje mi się że powinno to być albo zależne tylko od temperatury albo od stałości obrotów, a tutaj nie ma żadnej reguły czy jest zimny czy ciepły, dodatkowo na biegach 123 tego nie ma, dzieje się tylko na 45.
Białego dymu nie ma z rury, mazi nie zaobserwowałem. Przez jakiś czas ubywało płynu chłodniczego ale znalazłem lekką nieszczelność na wężach no i poluzowałem korek, już go nie ubywa więc też bym to wykluczył.

Co do świec i kabli mam jeszcze gdzieś stare to podmienię i sprawdzę. Czy czujnik położenia wału da się jakoś przeczyścić? Choć problemu z odpaleniem nie ma, zapala jak zwykle.

Czy cewkę można zamienić z CC700? tylko taką bym mógł podmienić ale nie wiem czy jest taka sama i parametry będą odpowiednie?

_________________
Nie chciałem golfika, nie chciałem seata, musiał być Punto. Kropka, i nie ma bata..!


Góra
 Profil  
 
 
 Post #740796 Wysłany: 19 Sie 2014, 11:50; 
 Temat postu: Re: Nieregularne szarpanie silnika
Offline
Admin
Awatar użytkownika

Imię: Zbyszek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Chełm/Sławno/Słupsk
Rejestracja: 22 Cze 2006,
Posty: 3301
Miałem podobnie kiedyś w GP 1.4 8V ale u mnie szarpanie występowała także podczas ruszania i w zasadzie na wszystkich biegach. Winna była przepustnica - po wyczyszczeniu problem zniknął.

_________________
Pilot RC KDS450 SV + Flymentor 3D & Tarot 450 PRO + Flymentor 3D & DJI Phantom 3


Góra
 Profil  
 
 
 Post #740809 Wysłany: 19 Sie 2014, 14:07; 
 Temat postu: Re: Nieregularne szarpanie silnika
Offline
Puntomaniak

Imię: Tomasz
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.3 75KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Dynamic
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 14 Sie 2014,
Posty: 52
też stawiam na przepustnicę lub silnik krokowy jeśli masz mechaniczną przepustnicę :) wyczyścić i testować


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO