You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 18 Kwi 2024, 03:29

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #758861 Wysłany: 15 Sty 2015, 12:37; 
 Temat postu: Narzędziownia
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.9 80KM JTD
Paliwo: ON
Wersja: ELX
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Łódź
Rejestracja: 06 Gru 2008,
Posty: 385
Pomógł: 2
Problem:
Wiele prac przy naszych samochodach wymaga prostych narzędzi - śrubokręt, klucze 10, 13 i 15 mm oraz młotek to zestaw, który wystarcza na rozmontowanie połowy samochodu. Te narzędzia ma chyba prawie każdy z nas. Problemy zaczynają się gdy trzeba wykonać jakieś prace wymagające specyficznych narzędzi - ilu użytkowników posiada ściągacze do sprężyn zawieszenia czy blokadę rozrządu? Użyteczność takich narzędzi jest ograniczona do jednej czynności i nie każdy może sobie pozwolić na zakup narzędzia za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych tylko po to, żeby skorzystać z niego jeden raz przy swoim samochodzie.

Pomysł:
Jeżeli ktoś jest posiadaczem takiego "wyspecjalizowanego" narzędzia czy nawet zestawu zwykłych nasadek w nietypowych rozmiarach to mógłby się pochwalić i pożyczyć potrzebującym.
Jeżeli nikt w okolicy nie posiada narzędzia danego typu to możemy się złożyć.
Powiedzmy, że tester kompresji kosztuje w okolicach 100-150 zł - nie każdy chce wydać tyle kasy na sprzęt diagnostyczny.Jest to jednak przyrząd przydatny dla każdego, więc gdy składa się 5 osób - wychodzi 20-30 zł/os. Cena znacznie bardziej "do przełknięcia".


Mój zasięg: woj. łódzkie (Łódź, Skierniewice)
Kontakt: PW
Mogę udostępnić:
    podnośnik typu żaba,
    mały podnośnik słupkowy,
    kobyłki składane ? szt.,
    spawarkę elektrodową,
    ELM 327 na Bluetooth,
    komplet Torx,
    komplet imbusów,
    klucze nasadkowe 8 - 19 mm oraz kilka nasadek do rozmiaru 30 mm,
    klucz dynamometryczny,
    kabel Viaken do Fiat ECU Scan,
    klucze płasko-oczkowe 8 - 15, 17 i 19 mm,
    klucz do świec,
    ściągacze do sprężyn zawieszenia 2 szt.,
    szlifierkę kątową na tarcze 125 mm,
    lekki kompresor bezolejowy Stanley (6 litrów)

Potrzebuję:
    spawarkę MIG\MAG,
    klucz pneumatyczny (na próbę czy mój kompresor "da radę"),
    ściągacz do łożysk,
    maszynę polerską,
    palnik

_________________
2000 Punto 1.9 JTD
2002 Palio 1.6 16V
2002 Renault Laguna Grantour II 1.8 16V
1995 Kawasaki EX500
[*]1995 Punto 1.2 HSD
[*]1994 Punto 1.1 S
[*]1998 Siena 1.6 16V


Góra
 Profil  
 

 
 Post #758956 Wysłany: 15 Sty 2015, 22:51; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: [CIN] Inowrocław
Rejestracja: 26 Lip 2011,
Posty: 5925
Pomógł: 35
Wydawać kasę, na coś, co nigdy nie będzie Twoje, ryzykując uszkodzenia sprzętu nieumyślne + naturalne zużycie narzędzi w X rękach + czekanie na kogoś, kto wiecznie nie będzie miał czasu przywieźć/wysłać narzędzia - no więcej stresu niż to warte.
Chyba lepiej kupić po prostu coś tańszego, ale mieć swoje.

Mam przykład, pracując na warsztacie stolarskim, gdzie narzędzia są wspólne (narzędzia szefa + co kto dokupi z własnej inicjatywy), a pracują 4 osoby - znajdź tam po paru dniach od naostrzenia ostre dłuto, albo poodkładane na miejsce klucze - niemożliwe :>

Wspólne = niczyje i większość ludzi ma taki stosunek do narzędzi

_________________
Rany boskie, jeżdżę kioskiem


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758964 Wysłany: 15 Sty 2015, 23:58; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Punto I 5d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sole
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zabrze
Rejestracja: 21 Maj 2011,
Posty: 631
Pomógł: 9
Angry_Us3r napisał(a):
Wydawać kasę, na coś, co nigdy nie będzie Twoje, ryzykując uszkodzenia sprzętu nieumyślne + naturalne zużycie narzędzi w X rękach + czekanie na kogoś, kto wiecznie nie będzie miał czasu przywieźć/wysłać narzędzia - no więcej stresu niż to warte.
Chyba lepiej kupić po prostu coś tańszego, ale mieć swoje.

Mam przykład, pracując na warsztacie stolarskim, gdzie narzędzia są wspólne (narzędzia szefa + co kto dokupi z własnej inicjatywy), a pracują 4 osoby - znajdź tam po paru dniach od naostrzenia ostre dłuto, albo poodkładane na miejsce klucze - niemożliwe :>

Wspólne = niczyje i większość ludzi ma taki stosunek do narzędzi


Nie no, pomysł sam w sobie fajny, ale tak jak napisał Angry - nie w Polsce niestety... ;), pewnie sprawdziłby się np. w Skandynawii czy cuś, ale nie w Polsce... jak Angry napisał - w Polsce "wspólne" = "niczyje". Jakieś klucze, pojedyncze nasadki czy cuś to jeszcze, ale np. MAG to już drogi sprzęt, dolicz butle, reduktor itp. - musiałbyś w jakiś sposób zrobić skuteczną selekcje osób należących do takiej "spółdzielni" - i nawet jak czterech będzie uczciwych, to znajdzie się piąty, który trafi na ten temat i po prostu zwęszy interes. Poza tym, w takich ściepach, zawsze jest ktoś, kto będzie niezadowolony - "bo ja też zapłaciłem, a ten poprzedni za długo trzyma" itd.

Osobiście - jeżeli oczywiście "projekt" podlega dyskusji ;) - lekko bym go zmodyfikował, do zgłaszania zapotrzebowania. Jeżeli ktoś czegoś potrzebuję, to pisze - potem jeżeli kto inny zechce, to się odezwie i zadeklaruje możliwość wypożyczenia. Zawsze wtedy masz jakiś wgląd, kto zamieszcza takie "ogłoszenie" i odpowiadasz, tylko jeżeli chcesz - to daje jakąś tam minimalną weryfikację, komu pożyczasz swój sprzęt. W przeciwnym wypadku, jeśli np. sprzet byłby "ściepowy", to pojedynczy użytkownik nie ma w 100% wpływu na pozostały skład kolektywu, a tym samym, kto użytkuję sprzęt. A zawsze może się trafić czarna owca - nie chcę rzecz jasna nikogo obrażać, ale to jest internet... ktoś przypadkiem trafi na takie ogłoszenie, zwęszy interes, zarejestruje się itd.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758970 Wysłany: 16 Sty 2015, 00:18; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Adam
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.2 8V 73KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Chorzów
Rejestracja: 03 Lut 2013,
Posty: 197
Zamysł dobry, ale raczej niewykonalny. Fakt czasem tak jest ,że trzeba kupić jakieś narzędzie, żeby raz użyć i tyle, a czasem nie są to tanie rzeczy, ale lepiej myślę kupić, mieć swoje niż kombinować, pożyczać, szukać, a jak już jest na prawdę bardzo potrzebne, a nie mamy kasy na to, to przecież są jeszcze warsztaty.

_________________
Steel mk I
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758989 Wysłany: 16 Sty 2015, 01:36; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Punto I 5d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sole
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zabrze
Rejestracja: 21 Maj 2011,
Posty: 631
Pomógł: 9
Zapomniałem dodać jeszcze jedną kwestie, dość istotną - rozliczanie kosztów bieżących... gaz do spawarek, druty, elektrody itp. Gdy przychodzi do jakiejkolwiek ściepy, zawsze znajdzie się ktoś, kto zgłosi jakieś "ale", typu "czemu ja mam płacić tyle samo, skoro tamten robił 2h, a ja tylko pół...". Musiałby być ktoś "nadrzędny", kto to kontroluje i rozlicza, a i tak zawsze znalazłby się jakiś niezadowolony. Np. jakby taka butla z argonem przechodziła z rąk do rąk, to nie doszedłbyś, kto ile zużył, a gaz do tanich nie należy - nawet dzieląc na 5 osób, to wychodzi w granicach 40zł/osoba.

Do tego jeszcze fakt, że niektóre narzędzia po prostu bardzo łatwo zniszczyć, jeśli się nie ma wprawy - jakieś wiertła, gwintowniki itp, w niewprawnych rękach, gwintownik potrafi być tępy po jednym otworze. I o tyle, o ile mając jakąś tam wprawę, to wiertło można ostatecznie nawet na kątówce zaostrzyć :mrgreen: , tak w przypadku np. gwintownika nie obędzie się bez szlifierki narzędziowej.

Nie odbierz mojego gadania jako marudzenia, zniechęcania czy coś - powtarzam, że idea sama w sobie jest super, bo jak najbardziej trzeba sobie pomagać, ale zrealizowanie tego w "polskich warunkach" graniczyłoby z cudem ;). Sam jeżeli mogę, to staram się pomagać, zdarza mi się też prosić o pomoc innych, więc jak najbardziej jestem "za", ale pożyczać, bez ściep ;).


Góra
 Profil  
 
 
 Post #759015 Wysłany: 16 Sty 2015, 10:58; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: [CIN] Inowrocław
Rejestracja: 26 Lip 2011,
Posty: 5925
Pomógł: 35
Pawelec90 napisał(a):
Np. jakby taka butla z argonem przechodziła z rąk do rąk, to nie doszedłbyś, kto ile zużył, a gaz do tanich nie należy - nawet dzieląc na 5 osób, to wychodzi w granicach 40zł/osoba.


I kto to kupi, jeśli gazy techniczne trzeba nabywać przez działalność gospodarczą :D

Pawelec90 napisał(a):
niektóre narzędzia po
prostu bardzo łatwo zniszczyć, jeśli się nie ma wprawy - jakieś wiertła, gwintowniki itp, w niewprawnych rękach, gwintownik potrafi być tępy po jednym otworze. I o tyle, o ile mając jakąś tam wprawę, to wiertło można ostatecznie nawet na kątówce zaostrzyć


Dokładnie, znam takich co potrafią wiertło 6tkę HSS za ponad dychę złamać albo przegrzać w 5 minut :E

Takie coś ma sens tylko przez oficjalny kanał, czyli porozumienie z wypożyczalnią narzędzi (upust przy większej ilości forumowiczów). Jeśli to miałoby iść "na gębę" przez Forum to nie ma szans.

_________________
Rany boskie, jeżdżę kioskiem


Góra
 Profil  
 
 
 Post #759064 Wysłany: 16 Sty 2015, 16:58; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.9 80KM JTD
Paliwo: ON
Wersja: ELX
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Łódź
Rejestracja: 06 Gru 2008,
Posty: 385
Pomógł: 2
Z tym składaniem się na kosztowne rzeczy to może być faktycznie trudna sprawa.
Jestem jednak przekonany, że jesteśmy w stanie - jako forum - ruszyć z taką ideą, przynajmniej w zakresie pożyczania narzędzi, które już mamy.

Czekam na sugestie odnośnie ustalenia dobrych zasad. Może ktoś będzie pełnił funkcję "narzędziowego męża stanu" :D

Poza tym mam nadzieję, że nie będę jedyną osobą, która deklaruje chęć udostępnienia swoich "zasobów".

_________________
2000 Punto 1.9 JTD
2002 Palio 1.6 16V
2002 Renault Laguna Grantour II 1.8 16V
1995 Kawasaki EX500
[*]1995 Punto 1.2 HSD
[*]1994 Punto 1.1 S
[*]1998 Siena 1.6 16V


Góra
 Profil  
 
 
 Post #759103 Wysłany: 16 Sty 2015, 20:20; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Ryszard
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdynia
Rejestracja: 10 Maj 2013,
Posty: 281
Pomógł: 4
Mysle zeby podzielic temat na regiony. Wtedy latwiej z uzyczeniem narzedzia. Wazna informacja to kto ma mozliwosc udostepnienia garazu moze nawet z kanalem.

_________________
Mocy przybywaj bo 8V to nie V8!
CzarySmaryGarage: http://www.youtube.com/channel/UC2eCgnRn_vap605t7oTFzKA


Góra
 Profil  
 
 
 Post #759257 Wysłany: 17 Sty 2015, 21:40; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr

Imię: Marek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: S
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 09 Maj 2013,
Posty: 273
Pomógł: 3
Pomysł dobry tyle że raczej niewykonalny nawet na na zasadzie kaucji.
Prędzej się sprawdzi metoda szukam<-oferuję pomoc i to na zasadzie regionalnej lub kaucyjnej.
Wtedy nie ma obawy ze sprzet ktos uszkodzi bo by wplacal $$ przez co by o niego dbał, a jak zepsuje to już wiadomo ze $ nie odzyska :)

Z tym że nawet w bliskiej rodzinie przez takie układy były niejedne spory a co dopiero przy forum :)

Co do garażu z kanałem i narzędziami które ktoś mógłby użyczyć do wykonania czegoś na miejscu to może może.. by się udało, ale tu wchodzi brak czasu itp :)

_________________
Nie chciałem golfika, nie chciałem seata, musiał być Punto. Kropka, i nie ma bata..!


Góra
 Profil  
 
 
 Post #759287 Wysłany: 22 Sty 2015, 05:05; 
 Temat postu: Re: Narzędziownia
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Punto I 5d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sole
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zabrze
Rejestracja: 21 Maj 2011,
Posty: 631
Pomógł: 9
wilczur napisał(a):
Pomysł dobry tyle że raczej niewykonalny nawet na na zasadzie kaucji.
Prędzej się sprawdzi metoda szukam<-oferuję pomoc i to na zasadzie regionalnej lub kaucyjnej.
Wtedy nie ma obawy ze sprzet ktos uszkodzi bo by wplacal $$ przez co by o niego dbał, a jak zepsuje to już wiadomo ze $ nie odzyska :)

Z tym że nawet w bliskiej rodzinie przez takie układy były niejedne spory a co dopiero przy forum :)

Co do garażu z kanałem i narzędziami które ktoś mógłby użyczyć do wykonania czegoś na miejscu to może może.. by się udało, ale tu wchodzi brak czasu itp :)


Niby to jakiś sposób, ale w praktyce, to już ciężej... ;) bo wiesz, ile taka kaucja miałaby wynosić? Równowartość nowego sprzętu...? No tyle nikt normalny nie zostawi... :mrgreen: połowe? Co to da - jak ktoś zniszczy sprzęt, to co z tą połową zrobisz? Nowego za to nie kupisz... :mrgreen:

Poza tym, chyba najistotniejsze jest to, o czym wspomniałeś - takie układy w 99% rodzą tylko niepotrzebne napięcia, nawet w najlepszym towarzystwie... poza tym, to ta idea ma być nastawiona głównie na "koleżeństwo", a pobieranie kaucji, to już tak bardziej firma handlowo-usługowa się robi... :mrgreen:

[ Dodano: 22 Sty 2015 04:27 ]

I jak tam? Kolega jabb coś rozkminił, czy temat umarł śmiercią naturalną? Tak pytam, z ciekawości :).

[ Dodano: 22 Sty 2015 05:05 ]

Jeszcze teraz przyszła mi do glowy "mała" modyfikacja całej akcji (wiem, wiem - zgłaszam "ale" na raty - siedzę, to kombinuję... ;)). Może by zamiast listy narzędzi i gotowości do ich wypożyczenia, zgłaszać "usługi" (rzecz jasna chodzi o jakieś bardziej "nietypowe"), które możemy nimi wykonać?

Czyli zamiast pożyczać np. laptopa z kablem, możemy podjechać do kogoś (lub ktoś do nas) i zrobić diagnoze, zamiast pożyczać spawarke, możemy coś wyspawać itd. Oczywiście ma to sens jedynie przy bardziej "nietypowych" sprawach - "mogę odkręcić śrube 13" raczej byłoby bez sensu... :mrgreen: . Pomysł może mniej nowatorski, niż ten Kolegi jabb, ale może bardziej realny, do wdrożenia.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO