You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 12:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #810197 Wysłany: 18 Sie 2016, 10:49; 
 Temat postu: Nie działa wspomaganie
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 16 Mar 2016,
Posty: 20
Witam.

W moim kropku jakiś czas temu zaczęło wariować wspomaganie. Wyglądało to tak, że kiedy wjechało się np. w dziurę, zapalała się kontrolka i wspomaganie nie działało. Po ponownym odpaleniu auta było już ok. Teraz nie działa już wcale. Kiedy włączę zapłon, nie zapala się kontrolka, mogę włączyć lub wyłączyć CITY. Kiedy uruchomię silnik słychać jak coś pstryknie pod kierownicą, zapala się kontrolka i nie działa. Byłem w serwisie na komputerze, pokazało im, że mam wymienić silniczek. Kupiłem nowy, zamontowałem, wspomaganie nie działa. U szwagra, który też ma Punto, wspomaganie działa kiedy zamontuje mój silniczek. Nie wiem gdzie dalej można szukać przyczyn? Mechanik zawołał za zrobienie około 1000 zł + części, a nie stać mnie na to i chciałem spróbować sam coś podziałać.

Z góry dzięki za pomoc.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #810206 Wysłany: 18 Sie 2016, 12:02; 
 Temat postu: Re: Nie działa wspomaganie
Zakup ELM327 za parędziesiąt złotych oraz poszukaj schematu elektrycznego układu wspomagania.


Góra
  
 
 
 Post #810207 Wysłany: 18 Sie 2016, 12:08; 
 Temat postu: Re: Nie działa wspomaganie
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 16 Mar 2016,
Posty: 20
kiksia95 napisał(a):
Zakup ELM327 za parędziesiąt złotych oraz poszukaj schematu elektrycznego układu wspomagania.

Ale jeśli na komputerze w ASO pokazywało, że uszkodzony silniczek (który tak naprawdę działa) to jak może mi to pomóc?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #810362 Wysłany: 20 Sie 2016, 16:59; 
 Temat postu: Re: Nie działa wspomaganie
Pozwoli Ci diagnozować na bieżąco podczas naprawy działanie układu, ponadto zaoszczędzisz na elektryku.
BTW: częstym problemem w układzie wspomagania było nieprawidłowe działanie przekaźników na silniku ww. układu.


Góra
  
 
 
 Post #810402 Wysłany: 20 Sie 2016, 23:08; 
 Temat postu: Re: Nie działa wspomaganie
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 16 Mar 2016,
Posty: 20
kiksia95 napisał(a):
BTW: częstym problemem w układzie wspomagania było nieprawidłowe działanie przekaźników na silniku ww. układu.


Jeden silniczek mam nowy, w drugim wymieniłem przekaźniki. Oba silniczki działają u mojego szwagra, który też ma Punto... U mnie nie... Więc szczerze mówiąc wykluczyłbym winę silniczka... Muszę podmienić centralkę szwagra do mojego auta i wtedy może będzie działało...


Góra
 Profil  
 
 
 Post #810406 Wysłany: 21 Sie 2016, 10:11; 
 Temat postu: Re: Nie działa wspomaganie
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Leszek
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 23 Maj 2013,
Posty: 69
Pomógł: 2
OMG, temat oklepany na tym forum 5000000000000 razy, użyj czasem opcji "szukaj".

Podstawą jest DOBRA diagnostyka, najlepiej ELM+FES. Ogólnie we wspomaganiu punto psują się 3 elementy:

1. Silniczek - raz działa raz nie działa, z czasem jest coraz gorzej. W Punto II - częstym problemem są przekaźniki, w Punto IIFL tych przekaźników nie ma i silniczek jest wytrzymalszy,
2. Centralka wspomagania - jak pada to pada i jest koniec, już nie działa. Pracuje tak, że długo jest wszystko bardzo dobrze (nie wywalała dotychczas żadnych błędów), schodzisz rano, a tu nie działa nagle i już nigdy więcej nie zadziała. Raczej nie słyszałem, by psuła się tak, że raz działa raz nie działa. Jeśli nawet to wymiana=20 minut. Używkę na alledrogo można kupić ~100zł-150zł.
3. Czujnik kąta skrętu - częsta (niestety kosztowna) przyczyna, wywala błąd P1005 lub P1006, lub obydwa łącznie. Raz działa, raz nie działa, z czasem jest gorzej aż pada całkowicie. Szuka się w takim wypadku mechanika, który wymienia SAM CZUJNIK (i tylko na nowy) oraz go kalibruje. Jeśli jesteś mechanikiem, albo masz odpowiednie umiejętności możesz się pobawić sam z wymianą:

post795589.html

(UWAGA!!!: elementy pomiędzy Punto II a Punto II FL nie są zamienne, inne są do P II, inne do FL, pomyłka przy zamianie powoduje momentalną awarię całości układu).

Jeśli nie będziesz wymieniał samodzielnie, sam czujnik (część) kosztuje 300-500 zł. Z wymianą 500-700 zł.

Ale na pewno nie 1000. Twój mechanik pewnie chce wymienić całą kolumnę. Robi tak wielu Januszów - wymieniaczy, bo nie musi się bawić z tematem, czasem do komputera też ma dwie lewe ręce i nawet gdyby wymienił czujnik nie umiałby go skalibrować.

Jak napisałem powyżej - użyj opcji: szukaj. Są b. dobre tematy na tym forum w tej kwestii. Jeśli jesteś z Wielkopolski, na pewno ktoś z tego forum naprawiał już wspomaganie w Poznaniu (znany punkt naprawy wspomagań), dadzą Ci namiary na priv, albo poszukasz pomocy u wujka google i też dasz radę.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO