You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 21:23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #812917 Wysłany: 07 Paź 2016, 22:08; 
 Temat postu: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Forumowicz

Imię: Mateusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Cze 2016,
Posty: 4
Witam. Od jakichś 4miesięcy posiadam kropka z silnikiem 1.2 8v, w tym czasie wymieniłem olej i po przejechaniu 3500km dolałem już ponad 2litry oleju. Tutaj pojawia się moje pytanie czy są jakieś sposoby aby ograniczyć spalanie oleju przez ten silnik??
Dodam, że auto na liczniku ma około 164000km. Warto w ogóle bawić się w remont tego silnika?? Miał ktoś tak ze swoim kropkiem i zwalczył problem? Jeśli tak to jakie były koszta tego zabiegu??
Dodam, że ostatnio podejrzewam też pobieranie przez silnik małych ilości płynu chłodzącego, ale to tylko podejrzenie.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #812918 Wysłany: 07 Paź 2016, 22:29; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Odkręć korek wlewu oleju i sprawdź czy od spodu nie ma "masła".
Odkręć korek wlewu płynu chłodniczego (uwaga, aby gorący płyn Cię nie poparzył) i sprawdź, czy czasem płyn nie jest wymieszany z olejem. Przy odkręconym korku uruchom silnik i obserwuj czy czasem nie pojawia się jakieś bulgotanie i czy spaliny nie wydobywają się przez zbiorniczek wyrównawczy.
Rozgrzej silnik tak, aby wskazówka temperatury osiągnęła połowę skali i sprawdź czy z wydechu wydostają się białe lub niebieskie spaliny. Niech ktoś trochę przegazuje silnik, a Ty obserwuj spaliny.

Twoje objawy wskazują na uszkodzoną uszczelkę pod głowicą. Oprócz koniecznych dolewek obu płynów, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że smarowanie jednostki napędowej w obecnej sytuacji nie jest takie, jakie być powinno i jeżdżąc z usterką po prostu niszczysz silnik. Z czego to wynika? Jeśli płyn chłodniczy przedostaje się do tej części, w której znajduje się olej, to smarowanie następuje mazią wodno-olejową.

Czy silnik chodzi równo i nie falują obroty?

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #812950 Wysłany: 08 Paź 2016, 17:40; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Forumowicz

Imię: Mateusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Cze 2016,
Posty: 4
Dziś sprawdzałem i jednak płynu nie ubywa, okazało się po prostu że jeden z cybantów na wężu delikatnie puszczał stąd ubytek płynu. Pod korkiem nie ma masełka, płyn czysty. Silnik pracuje bardzo ładnie równo. Z wydechu wydobywa się "piękny" dym taki białawy, jak przy typowym spalaniu oleju, coś jak spaliny w 2T. Na wolnych nie kopci, ale po dodaniu gazu zaczyna się kopcenie i to czasami takie że z tyłu auta powstaje chmura.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #812952 Wysłany: 08 Paź 2016, 17:57; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Puntoświr

Imię: Grzegorz
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: lubelskie [L]
Rejestracja: 15 Mar 2015,
Posty: 646
Pomógł: 6
Założenie nowych pierścieni w moim kropku drastycznie zmniejszyła ilość zużywanego oleju. Przebieg wtedy miałem identyczny, też ok. 160 tysi. Też sporo oleju lałem, a powyżej 3k rpm dymił tak, że powstawała ogromna chmura :P


Góra
 Profil  
 
 
 Post #813000 Wysłany: 09 Paź 2016, 22:06; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Forumowicz

Imię: Mateusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Cze 2016,
Posty: 4
A powiedz mi, jaki był mniej więcej koszt wymiany pierścieni?? No i jakie pierścionki użyłeś, oryginalne czy jest coś lepszego??


Góra
 Profil  
 
 
 Post #813009 Wysłany: 10 Paź 2016, 00:11; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Puntoświr

Imię: Grzegorz
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: lubelskie [L]
Rejestracja: 15 Mar 2015,
Posty: 646
Pomógł: 6
Właściwie nie wiem... Mam takiego mechanika, że w sumie nie muszę się niczym przejmować - wiem, że jak będzie robił to zrobi to dobrze, na dobrych podzespołach :P Taki plus tego, że Ojciec serwisuje auto u jednego mechanika od ponad 15 lat.
Koszt mniej-więcej to 2500zł ale... to nie tylko koszt wymiany pierścieni. Bodajże były robione pierścienie, wszelkie uszczelniacze i uszczelki "po drodze", kompletny rozrząd, wiadomo wszystkie płyny ustrojowe, rozrusznik, wahacz jeden był też wymieniany, wymiana jednego reflektora (reflektor mój, ale co by wymienić musieli ściągać zderzak i zająć się urwaną śrubą reflektora, więc roboczogodziny "lecą"). Tak więc niestety nie powiem Ci co i jak ;p
Ogólnie też posprawdzali co i jak, stan hamulców, zawieszenia etc.
Tak się wkopałem z zakupem troszeczkę, że na wejściu musiałem tyle zainwestować, teraz te koszta po inwestycji są znacznie mniejsze.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #813010 Wysłany: 10 Paź 2016, 06:17; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Lounge
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kalwaria Z.
Rejestracja: 19 Cze 2014,
Posty: 1298
Pomógł: 44
LrPrl mechanik Ci coś robił z tulejami cylindrów [szlifowanie/honowanie]? Czy tylko wymiana pierścieni? Wszystko zależy od stanu samego silnika i cylindrów. Wymiana samych pierścieni może wiele nie pomóc jak cylindry bedą zowalizowane i itp. Po rozbiórce pasuje silnika pasuje pomierzyć wszystko i dopiero podjąć decyzje.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #813019 Wysłany: 10 Paź 2016, 09:11; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Puntoświr

Imię: Grzegorz
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: lubelskie [L]
Rejestracja: 15 Mar 2015,
Posty: 646
Pomógł: 6
Nie były szlifowane, były OK :P Już blisko 20 tysi zrobione od remontu i nic się nie dzieje, spala normalną ilość oleju jak na moją jazdę :P


Góra
 Profil  
 
 
 Post #813103 Wysłany: 11 Paź 2016, 21:55; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Puntomaniak

Imię: Marek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 26 Maj 2013,
Posty: 84
Pomógł: 2
Panowie,

Moim zdaniem w tym wątku nie zostało jeszcze wyjaśnione kilka istotnych rzeczy.

Rudy_95 odpowiedz proszę:
Jaki dokładnie olej wlałeś do silnika?
Czy nie masz wycieków oleju?
W suchy dzień odpal auto i przejedź się, żeby silnik się rozgrzał. Poproś kogoś żeby przegazował auto a Ty obserwuj czy z wydechu nie kopci nadmiernie na biało lub inny kolor. Możesz nagrać film i wrzucić na YT. Da to nam dokładniejszy obraz na sytuację.
Do jakiego poziomu na miarce zalewasz olej? Mój silnik po zalaniu do max dość szybko wypali olej do połowy miarki. Od połowy miarki pali już go znacznie mniej.
Auto jest z pewnego źródła? Licznik nie był kręcony?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #813245 Wysłany: 14 Paź 2016, 11:52; 
 Temat postu: Re: 1.2 8v bierze nadmiernie olej
Offline
Forumowicz

Imię: Mateusz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Cze 2016,
Posty: 4
Wlany mam olej 15W-40 Castrol, wycieków oleju nie ma, jedynie delikatne zapocenie przy pokrywie zaworowej, ale nie leje się tam i zapocenie się nie zwiększa. W suchy dzień na ciepłym silniku auto po przekroczeniu 4tysięcy obrotów, może trochę więcej niż 4tysiące zaczyna kopcić na biało (typowo jak przy spalaniu oleju). Olej mam zalany do połowy skali. Dolany mam ceratec liqui moly, który zauważyłem że zmniejszył nieco spalanie oleju. Co do źródła auta to jestem jego 4 właścicielem, było tylko w rękach osób prywatnych (tak wynika z karty pojazdu) i pochodzi z Polskiego salonu. Ostatni wpis w książce gwarancyjnej jest z końca 2008roku na przebieg 95000km.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO