You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 12:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 60 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 
 Post #813605 Wysłany: 22 Paź 2016, 19:37; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Forumowicz

Imię: Mateusz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 22 Paź 2016,
Posty: 2
Witam, wiele razy korzystałem z wiedzy i doświadczenia forumowiczów na tym forum więc postanowiłem podzielić się moim doświadczeniem przy montażu czujników parkowania. Wiele już zostało tutaj na ten temat napisane ale myślę, że im więcej tym lepiej. :)

Montaż czujników parkowania Grande Punto 2009.

Czujniki Conrad https://www.conrad.pl/Czujniki-parkowania-przewodowe,-Miejsce-monta%C5%BCu:-Ty%C5%82,-Sygnalizacja:akustyczna,-Maksykalny-zasi%C4%99g-sensora:140-cm.htm?websale8=conrad&pi=855149&ci=SHOP_AREA_176639_0313010

1. Wywierciłem dziury w zderzaku za pomocą dołączonego do zestawu wiertła.
Oryginalnie czujniki znajdują się po obu stronach tablicy rejestracyjnej(jak najbliżej), mniej więcej pośrodku.
Skrajne czujniki zamontowałem w odległości 30 cm od środkowych.

2. W bagażniku odkręciłem plastik znajdujący się przy zderzaku. Jeden torx od góry i dwa wkręty od wewnątrz.
Podważamy od strony uszczelki, znajdują się tam cztery zaczepy.

3. W tym momencie mamy dostęp do przewodów, które biegną od oświetlenia w zderzaku do wewnątrz bagażnika.

4. Wkładamy po kolei wszystkie czujniki w przygotowane otwory, a przewody od nich wyciągamy pod zderzak.
Jedne mogą wyjść same innym trzeba trochę pomóc. Ja wsadziłem rękę pod zderzak i udało mi się je wyciągnąć.
Można też za nim wsadzimy czujnik, wsadzić w otwór bardziej sztywny przewód i spróbować go złapać od dołu, potem przykleić przewód od czujnika i ciągnąc dalej.

5. Mamy wszystkie przewody od czujników pod samochodem. Teraz wkładamy kawałek kabla w dziurę w bagażniku i przeciągamy go pod samochód. Po kolei przyklejamy przewody do naszego kabelka i przeciągamy je do bagażnika.

6. Zasilanie czujników wpinamy w przewód od światła cofania. Ja zrobiłem to z lewej strony tuż przed tym jak przewody wchodzą pod tapicerkę. Plus przylutowałem do przewodu pod izolacją (u mnie był biało zielony), masa do śruby, która jest zaraz pod tapicerką.

7. Przewody od czujników spiąłem razem i przeciągnąłem za tapicerkę z lewej strony i wyciągnąłem je razem z przewodem zasilającym przez wycięte specjalne miejsce, które się tam znajduję.

8. Teraz już tylko podłączamy przewody do centralki, podłączamy też brzęczyk i umieszczamy wszystko za tapicerką.

9. Zakładamy plastikową obudowę, przykręcamy i gotowe.


Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 

 
 Post #813615 Wysłany: 22 Paź 2016, 23:08; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Puntoświr

Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 05 Maj 2009,
Posty: 186
Pomógł: 1
Czyli:
- da się zamontować bez zdejmowania zderzaka? Czy w miejscach montażu nie ma jakichś elementów pod zderzakiem?
- jak działają te czujniki? Testowałeś może wykrywanie cienkiego słupka dokładnie pośrodku samochodu?

_________________
P2012 1.4 2014 -właściwie żony
Volvo V70 D5 163KM automat Octavia 4 mHEV 150KM DSG


Góra
 Profil  
 
 
 Post #813699 Wysłany: 27 Paź 2016, 19:04; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Forumowicz

Imię: Mateusz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 22 Paź 2016,
Posty: 2
pawelll napisał(a):
Czyli:
- da się zamontować bez zdejmowania zderzaka? Czy w miejscach montażu nie ma jakichś elementów pod zderzakiem?
- jak działają te czujniki? Testowałeś może wykrywanie cienkiego słupka dokładnie pośrodku samochodu?


Ja założyłem bez ściągania zderzaka i zajęło mi to około 2,5 godziny. W miejscach montażu nie było żadnych elementów.
Na razie testowałem dojazd do ściany prosto i pod kątem i działają bez zarzutów. Dzisiaj spróbuję z słupkiem po środku. Między środkowymi czujnikami jest większy odstęp niż podaje instrukcja więc zobaczymy.

Tak czy inaczej nie zaufam czujnikom czy kosztują 100 czy 1000 zł dlatego za nim zaparkuje i tak sprawdze czy nic nie ma z tyłu.

[ Dodano: 27 Paź 2016, 19:04 ]

Tak jak się spodziewałem testu ze słupkiem pośrodku nie przeszedł pomyslnie. Zero reakcji czujników.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #814083 Wysłany: 31 Paź 2016, 20:07; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Puntoświr

Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 05 Maj 2009,
Posty: 186
Pomógł: 1
Ciekawe jak działają czujniki oryginalne montowane fabrycznie (to Valeo?) ASO zaoferowało mi dołożenie takich
http://hurtownia.pol-car.pl/czujniki-co ... 35467.html

Rzeczywiście problemem jest większy rozstaw - zalecane jest zazwyczaj max 45 cm. Ale to trzeba byłoby montować nad albo pod tablicą.

_________________
P2012 1.4 2014 -właściwie żony
Volvo V70 D5 163KM automat Octavia 4 mHEV 150KM DSG


Góra
 Profil  
 
 
 Post #826952 Wysłany: 13 Sie 2017, 23:25; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Puntoświr

Imię: Maciek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Żyrardów
Rejestracja: 08 Lis 2014,
Posty: 224
Pomógł: 6
Oryginalne czujniki parkowania podpięte są do Body Computera , nie są załączane przez jak to najczęściej bywa ze światła wstecznego tylko informacja z can idzie do centralki i ta uruchamia ww czujniki. Powiem więcej jak robiłem w serwisie Fiata to dostałem do zamontowania niby oryginał z nr fiatowskim itd a była to taki sam zestaw jak większość na allegro tyle że cena x 4. Kolejna taka sama centralka od parkowania mi się uchowała i postanowiłem taki gadżet zamontować do grandziaka.
Myślałem też zamontować oryginał czyli podciągnąć przewody od body wtyczki piny pouzupełniać itd, ale koszta spore bo czujniki sztuk 4 trzymają cene poza tym zderzak bez zatrzasków ,centralki które znalazłem we necie to od 500 i stilo nie wiem czy by się dogadały z resztą. Dodatkowo cała wiązka do czujników w zderzaku oryginał odpuściłem.
Zrobiłem to na wzór oryginału. Centralka która mi została z poprzednich lat jak wyżej napisałem idealnie pasuje w miejsce gdzie montowana jest fabryczna, dwa wkręty oryginalne i siedzi. Sygnalizator (pikacz) umieściłem z przodu za gniazdem diagnostycznym, przez długość auta puściłem okablowanie tak żeby nie rozbierać wszystkiego na kawałki tylko plastik przy progu. Czujniki kupiłem na allegro pod kolor auta po 9zł. Kołnierzyki czujników które mają zapobiegać wpadaniu do środka zdemontowałem i pozostał mi sam czujnik. Końce czujników zabezpieczyłem szczeliwem i na to założyłem koszulkę termokurczącą zaznaczając sobie gdzie góra i dół czujnika. W zderzaku po zdjęciu od wewnętrznej strony widać miejsca do wiercenia gdzie oryginalnie producent montuje. Zmierzyłem średnicę główki czujnika i rozwiercałem zderzak pod taki rozmiar starając się aby nie przesadzić z otworem.
Po rozebraniu czujników widać że główka ma wysokość prawie jak grubość zderzaka a dalej ma już większą średnicę czyli czujnik wciskam od tyłu i wystaje na równi ze zderzakiem. Trochę dopieszczania kamieniem na wkrętarkę i papierem ściernym i gotowe. Czujniki wkleiłem od tyłu na poxipol mając na uwadze odpowiedni montaż góra i dół. Przewody czujników przymocowałem w oryginalne wypustki w zderzaku akurat nie miałem takich ori spinek. Przewody wpuściłem przez kratkę wentylacyjną bo docelowo będę chciał zrobić wiązkę i puścić w przelotce gumowej.
Dwie wady tego rozwiązania.
Jak padnie czujnik trzeba ściągać zderzak i drugi wklejać. Druga wada to taka że czujniki w tych ramkach są umiejscowione trochę pod kątem(chodzi tam o jakąś polaryzację itd), ja te ramki usunąłem i zdarza się że jak wyjeżdżam z garażu i jest lekki spadek w dół to czasem piknie pomimo że teren czysty.
Zabawy z tym trochę jest.


Załączniki:




_________________
la nostra passione cars
Góra
 Profil  
 
 
 Post #827509 Wysłany: 26 Sie 2017, 22:59; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Puntoświr

Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 05 Maj 2009,
Posty: 186
Pomógł: 1
Wrócił temat czujników. Jednak kobieta czujniki mieć powinna :D

Nie podoba mi się fabryczne umiejscowienie czujników fabrycznych. odległość jest zbyt duża co skutkuje szerokim martwym polem. Myślę cz nie da się zamontować niżej- pod tablicą. Gdzie jest belka zderzaka? Nie mogę znaleźć zdjęć grande/evo/2012 ze zdjętym tylnym zderzakiem.

Czujniki Valeo o których myślę wchodzą na głębokość ok. 22 mm + trochę na kabel więc jakieś 25-30mm przestrzeni musiałoby być.

_________________
P2012 1.4 2014 -właściwie żony
Volvo V70 D5 163KM automat Octavia 4 mHEV 150KM DSG


Góra
 Profil  
 
 
 Post #827512 Wysłany: 26 Sie 2017, 23:39; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Puntoświr

Imię: Maciek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Żyrardów
Rejestracja: 08 Lis 2014,
Posty: 224
Pomógł: 6
Kiedyś miałem do zamontowania czujniki w GP i zapomniałem o tym że jest belka i na pewniaka wywierciłem otwory pod rejestracją i po bokach. Trzeba było tuningować belkę.

Umiejscowienie heh ja chciałem jak najbardziej zbliżone do oryginału.

Oczywiście są na allegro i w internecie czujniki EPS czy jak to tam zwał bez wiercenia. Zamiast sensorów jest taśma przyklejana po całości na zderzak która nie ma martwego pola zakupiłem takie coś jakiś czas temu z kumplem dwa komplety, koszt ponad 100zł plus przesyłka. Ja ich nie założyłem bo stwierdziłem że zrobię inaczej. Kumpel założył i coś tam działa ale narzeka na te czujniki że dopiero sygnalizują jak jesteś bardzo blisko nie ma stopniowego pikania że zbliżamy się do przeszkody. I faktycznie tak jest.

Tak więc odradzam zakupy takich czujników bo to lipa i szkoda pieniędzy. A jak by ktoś się uparł i chciał jednak to jak znajdę to oddam w super promocyjnej cenie.

_________________
la nostra passione cars


Góra
 Profil  
 
 
 Post #827513 Wysłany: 27 Sie 2017, 00:03; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Puntoświr

Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 05 Maj 2009,
Posty: 186
Pomógł: 1
A może da się zainstalować poniżej belki? Nowe czujniki Valeo mają możliwość montażu na ukośnych elementach (do 13%) więc powinno się udać poniżej. Pytanie jak nisko jest dół belki. Wysokość montażu min 45 cm.

_________________
P2012 1.4 2014 -właściwie żony
Volvo V70 D5 163KM automat Octavia 4 mHEV 150KM DSG


Góra
 Profil  
 
 
 Post #827515 Wysłany: 27 Sie 2017, 10:51; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Puntoświr

Imię: Maciek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Żyrardów
Rejestracja: 08 Lis 2014,
Posty: 224
Pomógł: 6
pawelll napisał(a):
A może da się zainstalować poniżej belki?

hmm ciężko. Możesz zdjąć zderzak i oblukać coi jak ale mi się wydaje że nie bardzo jest jak z tego co się przyglądałem jak miałem zdjęty.. Dla chcącego nic trudnego ale ciężko będzie coś wyrzeźbić.

_________________
la nostra passione cars


Góra
 Profil  
 
 
 Post #827525 Wysłany: 27 Sie 2017, 14:54; 
 Temat postu: Re: Montaż czujników cofania - pytania
Offline
Puntoświr

Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 05 Maj 2009,
Posty: 186
Pomógł: 1
Oglądałem wstępnie (zdejmowałem zaślepkę otworu na hak). Belka kończy się kilka mm poniżej zaślepki. Teoretycznie na tej wysokości zderzak jest jescze w miarę pionowy, tyle że to już lekko za nisko bo ok. 42 cm. ale np. u mnie w Octavii czujniki też są na wysokości o,. 41 cm (i skierowane minimalnie w górę).
Alternatywą jest zamontować tak jak fabrycznie i skierować czujniki przy tablicy bardziej do środka wykorzystując elementy kątowe z Valeo.

_________________
P2012 1.4 2014 -właściwie żony
Volvo V70 D5 163KM automat Octavia 4 mHEV 150KM DSG


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 60 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO