You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 01:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #837719 Wysłany: 15 Maj 2018, 18:54; 
 Temat postu: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
witam jako że będę w sobotę wymieniał płyn hamulcowy mam pytanie czy w GP odpowietrzamy z odpalonym silnikiem czy wyłączonym zabrał bym się za to dziś ale przez ten ABS nie wiem jak się do tego zabrać a w internetach różne teorie krążą

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 

 
 Post #837723 Wysłany: 15 Maj 2018, 20:01; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
W poradnikach w dziale Zrób To Sam (tarcze, klocki, itp.) jest wspomniane o tym. Było czytać.
Image

Odpowietrzanie traktujemy jak w zwykłym, starszym samochodzie, ABS nie ma nic do tego (wyjątek, jeśli cały układ był naprawiany, sztywne odcinki wymieniane, i jest praktycznie pusty).

Moduł ABS póki nie działa = nie istnieje, jest przelotowy, układ hamulcowy działa jak bez ABS, płyn zleci i tyle.
Odpowietrzasz tradycyjnie:
- grawitacyjnie (płyn po prostu ścieka),
- pompowanie "na dwie osoby" (opisywać nie trzeba?), ale da się samodzielnie (częściowo grawitacyjnie),
- zabawki/przystawki na zbiornik, czyli metoda nadciśnieniowa,
- albo podciśnieniowe odsysanie odpowietrznikiem.

W "internetach" wypisują, że kolejność jest niby ważna, ale wcale nie jest (przy zwykłej podmianie płynu).
Tradycyjnie od najbardziej oddalonego koła (i "na krzyż"), a z ABS-em niby od najbliższego pompie (i też "po przekątnej"), w praktyce nie ma to znaczenia (sprawdzone i nie tylko na Fiatach).
"W internecie" to ja widziałem też "porady", że niby przód odpowietrza się tradycyjnie, ale tył już na zapłonie (oczywiście bez wyjaśnienia DLACZEGO niby tak - "bo tak")...więc nie czytajcie takich bajek, bo zbaranieć można.

Uruchomienie zapłonu może spowodować, że układ ABS robi jakiś test, czy przygotowuje się do pracy - nabija wtedy wewnętrzne zasobniki (hydro-akumulatory), co objawia się wciąganiem płynu w kierunku od tłoczka/cylinderka do zbiornika płynu (gdy otworzysz odpowietrznik, wciągnie powietrze). Dlatego NIE uruchamiamy zapłonu/silnika i tyle w temacie. Koniec, kropka.

Nie komplikować prostej rzeczy. 8)

Jest tylu "fachowców" ostatnio np. na YouTube, a nie widziałem, aby ktokolwiek zbudował makietę, ale na wężykach bezbarwnych (wiem, trzeba by ograniczyć ciśnienie), właśnie do pokazania jak przebiega proces odpowietrzania.
Tutaj szkolna makieta: https://www.zstjaslo.pl/print.php?type=N&item_id=360
Image
Image

Edycja (kilka razy):
To prawda, że część płynu zostaje w module, ale to jest mała ilość i o wiele bardziej czysta niż syf na dole (w tłoczkach i cylinderkach). Dlatego metoda amatorska zawiera jeszcze kontrolne hamowanie (na śliskiej nawierzchni), aby pobudzić ABS do "pulsowania" pod nogą. Wtedy te resztki zostaną wymieszane z nowym i głównie trafią do zbiorniczka (skąd można wybrać strzykawką i dolać świeżego jak został z pierwszego tradycyjnego etapu, co kończy procedurę wymiany płynu).

"Odpowietrzanie na zapłonie"...może raczej dotyczyć samej pompy ABS (po poważnej naprawie całego układu), ale to zależy też chyba od generacji systemu (nie mam teraz czasu sprawdzać, ale chyba była wersja z odpowietrznikiem na samej pompie). Może stąd te nieporozumienia.

Ostatnia oczywistość (dla formalności) - ten sam płyn jest w sprzęgle. Też należy podmienić, odpowietrzyć.

Dla nastraszenia (jak to w Internecie) można dodać, że nie należy dobijać na chama pedałami do podłogi (i hamulcem, ani sprzęgłem), bo w zanieczyszczonym układzie mogą być takie syfy, że mechanicznie naruszą uszczelnienia/uszczelniacze - zagrożenie teoretyczne (akademicka dyskusja), ale warto pod pedały podłożyć coś (grubego na 10-20 mm), np. deskę.


Ostatnio edytowany przez pmx007p1 15 Maj 2018, 20:42, edytowano w sumie 6 razy

Góra
  
 
 
 Post #837726 Wysłany: 15 Maj 2018, 20:05; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
odpowietrzyć umiem robiłem to już kilkanaście razy tylko że zawsze nie było abs dla tego pytam a na necie piszą że jak mamy abs to trzeba na zapłonie odpowietrzać bo niby na wyłączonym pompa się zamyka i podczas odpowietrzania zostaje w niej stary płyn/powietrze
dobra czyli nie przejmować się i odpowietrzać po staremu :E

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837751 Wysłany: 16 Maj 2018, 11:07; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Ekstremista
Awatar użytkownika

Imię: Marek
Samochód: Inny Fiat
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Toruń
Rejestracja: 13 Cze 2007,
Posty: 1614
Pomógł: 9
pmx007p1 napisał(a):
Dla nastraszenia (jak to w Internecie) można dodać, że nie należy dobijać na chama pedałami do podłogi (i hamulcem, ani sprzęgłem), bo w zanieczyszczonym układzie mogą być takie syfy, że mechanicznie naruszą uszczelnienia/uszczelniacze - zagrożenie teoretyczne (akademicka dyskusja), ale warto pod pedały podłożyć coś (grubego na 10-20 mm), np. deskę.


Przecież sprzęgło standardowo idzie do podłogi :)

_________________
FIAT 500X Lounge 2016 brązowy magnetico, 1.4 MultiAir II Turbo 140KM
FIAT Grande Punto Emotion 2007 czarny crossover, 1.4 8V 77KM - był od 29.05.2007 do 03.03.2024
FIAT UNO 1993 45 MKII czerwona strzała - był
Peugeot 206 Pop Art 2005 1.4 8V 75KM - żonkowóz - był


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837757 Wysłany: 16 Maj 2018, 16:32; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
i kolejny zonk w GP jest tak zbudowany zbiorniczek że nie da się z niego wyssać całego płynu trzeba by go ściągnąć z pompyvale przy okazji zaleje płynem pół komory silnika ehh :? ciekawe jak to aso robi

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837759 Wysłany: 16 Maj 2018, 17:13; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Normalnie sprzęgło wciskasz do podłogi, ale ono wraca. Przy odpowietrzaniu jak ruszysz to wpada, szybko, wręcz uderza o podłogę (znowu wymyślanie - jest możliwość, że się coś np. odłączy, czy przestawi, łapa, łożysko). Lepiej niech nic nie spada i nie dobija do oporu z trzaskiem. "Cuda" są możliwe (np. w innych samochodach z linką, możliwe jest, że ona spadnie, jak się robi nienormalne ruchy, np. szybkie pompowanie). Jak to mówią: "z tego się nie strzela".

ASO powinno mieć fachową przystawkę ciśnieniową (na zbiornik) do podawania świeżego płynu na bieżąco i przelać dużo przez układ. Ewentualnie podciśnieniowo. Tradycyjnie "na dwie osoby" raczej nie (ale to też opcja), w miarę możliwości jeden ma wszystko robić. Albo zlewają większość (wszystkiego się nie da) np. sprzęgłem. Na pewno wybierają opcję szybszą, tańszą i łatwiejszą dla siebie. Klient ("jeleń") przecież zapłaci.

Wiele rzeczy hobbysta zrobi tak samo albo lepiej, bo nie ma presji czasu jak zawodowcy (mogą mieć "normy", że na wymianę klocków jest np. 45 minut na oś i za tyle mechanik ma płacone, nie ważne, że 2 godziny rozwiercał zerwane śrubki - jeden z systemów wynagrodzeń w USA tak działa, pewnie do nas też to dojdzie, a może już gdzieś jest, nie chcę wiedzieć).


Góra
  
 
 
 Post #837770 Wysłany: 16 Maj 2018, 23:31; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
wraz z wymianą płynu pasowałoby/wypadałoby mi wymienić odpowietrzniki żeby w przyszłości nie męczyć się z nimi i teraz pytanie bo według intercarsu odpowietrznik ma takie dane m7 skok gwintu 1mm długość 30.5 mm klucz 7 a z tego co zauważyłem stare odpowietrzniki są na klucz 8 mm więc o co chodzi ? na razie ich nie odkręcałem tylko sukcesywnie podlewam wd 40 (do soboty) więc nie wiem jakie mają być eper nic na ten temat nie mówi pokazuje tylko tłoczek lub zacisk w komplecie z odpowietrznikami więcej wkurzania się z tym jak roboty ...

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837785 Wysłany: 17 Maj 2018, 18:34; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Niech ktoś skoczy do auta, wykręci, zmierzy i pomoże! 8)

Z przodu (tarcze) odpowietrzniki są na kluczyk 8, z tyłu (bębny) na 7 mm. Gwinty nie wiadomo...
Na szczęście, to są tanie rzeczy (można by zamówić "w ciemno", np. M8x1,25 i M7x1).
Zdarzają się jeszcze (raczej nie Fiat) odpowietrzniki na M10x1/1,25/1,5, M8x1 i M6x1 albo calowe.

Rozmiary pod klucz są prawie nieistotne, mogą się różnić (a reszta ta sama), typowe np. przy przewodach sztywnych (oryginał stalowy ma sześciokąt np. 11, a zamiennik miedziany 10).


Góra
  
 
 
 Post #837798 Wysłany: 17 Maj 2018, 22:56; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
pmx007p1, dobra dobra już się nie naśmiewaj i nie ironizuj nie pomyślałeś że ktoś mógł już robić z hamulcami i wie co tam siedzi przecież od tego jest forum żeby się dowiedzieć co nie ? oczywiscie że nikt tego dla mnie nie wykręci ale zapytać czy ktoś coś wie chyba warto niz kupować na "kilogramy" odpowietrzniki z myślą że któryś może podejdzie
dobra koniec ot
z tego co ustaliłem to na tył z bębnami odpowietrznik to długość 30.5 mm wielkości a gwint m7x1mm oraz 7mm klucz
co do przodu wiem tylko tyle że jest na klucz 8 mm i chyba na gwint m8 ale 100% pewności nie mam jak wykręcę to zmierzę grzebieniem i opublikuję dla potomność zeby nikt nie musiał się wkurzać tak jak ja :twisted:

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837810 Wysłany: 18 Maj 2018, 07:38; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Jak urwiesz któregoś, to dopiero będzie powód do wkurzania się...
Czy są na wyposażeniu (w razie wypadku) odpowiednie wiertła i gwintowniki?


Góra
  
 
 
 Post #837812 Wysłany: 18 Maj 2018, 07:54; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
jak ukręcę z tyłu to będę zakładał nowy cylinderek a jak z przodu to albo nowy zacisk albo wykrętaki albo nabijanie torksów puki co każdy odpowietrznik w życiu udało mi się odkręcić wystarczy opukać go pożądnie i zalewać ze 3 dni wcześniej wd40 na koniec podgrzać palnikiem do 100 C odczekać aż ostygnie i musi puścić

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837824 Wysłany: 18 Maj 2018, 10:22; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Lounge
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kalwaria Z.
Rejestracja: 19 Cze 2014,
Posty: 1298
Pomógł: 44
Powinno pójść bez problemu, wcześniej zaaplikuj WD-40. Moje P2 ma 15lat, z 3 lata temu wymieniałem płyn nic nie pourywałem żadnych odpowietrzników.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837827 Wysłany: 18 Maj 2018, 10:34; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
steyr, oby
na odpowietrzniki pozakładałem szmatki nasączone wd40 i od wtorku 2 razy dziennie je dodatkowo podlewam

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837866 Wysłany: 18 Maj 2018, 19:53; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Prosimy o pamiątkowe foto z wymiany, np. porównanie Nowe VS Stare odpowietrzniki, ile rdzy było.
Oraz porównanie płynów hamulcowych (Świeży kontra Brudny).

Powodzenia. :salut:


Góra
  
 
 
 Post #837873 Wysłany: 19 Maj 2018, 13:45; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
w zbiorniczku jest już żółtawy to przy zaciskach podejrzewam dużo gnoju ale kropek sprowadzony z rzeszy a niemce podobno o serwis dbają tak że może wymieniali co te 2 lata jak mówi pismo :E
fotki zrobie na pewno i wstawię płyn nabyłem z ATE bezbarwny

[ Dodano: 19 Maj 2018 12:41 ]

operacja zakończona pełnym sukcesem :E
metoda odpowietrzania na zasadzie "Ojciec pompuj, Ojciec trzymaj" kolejność odpowietrzania PT, LT, PP, LP
płyn wymieniony układ odpowietrzony tylko że jak odpowietrzałem na wyłączonym zapłonie z odpowietrznika leciała piana dopiero jak odpaliłem poleciały normalne bąbelki powietrza (nie rozumiem tego)
przez układ przelałem 1.5L płynu od ATE żeby leciał klarowny bezbarwny
skuteczność hamulców wzrosła derastycznie :E aż cięzko się przyzwyczaić
ROZMIARY ODPOWIETRZNIKÓW GRANDE PUNTO 1.4 8V 2006R
PRZÓD - DŁUGOŚĆ 26MM GWINT M8X1.25 KLUCZ 8MM
TYŁ - DŁUGOŚĆ 30.5MM GWINT M7X1 KLUCZ 7MM

na tył już miałem a na przód kupiłem trochę dłuższe z jakiegoś forda i na klucz 9mm wyglądają solidniej niż oryginał
dodatkowo nowe odpowietrzniki wkręciłem na smar ceramiczny żeby nie zapiekało w przyszłości
pare fotek


Załączniki:

Komentarz do pliku: nowy odpowietrznik od forda

Komentarz do pliku: stary płyn


_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image
Góra
 Profil  
 
 
 Post #837894 Wysłany: 19 Maj 2018, 20:43; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Wszystko zależy jaka była kolejność działań - wymiana pojedynczego odpowietrznika (i jak szybko wkręcałeś nowy) i odpowietrzanie, czy wymiana wszystkich i dopiero później procedura (mogło, musiało złapać więcej powietrza w układ).
Tak, czy inaczej można było dłużej poczekać aż zwyczajnie zleci więcej płynu (metoda grawitacyjna) i dopiero wersja z "pompowaniem" na zakończenie. Bez włączania zapłonu (niezalecane, próbujemy najpierw metod tradycyjnych, za wszelką cenę).
Ale najważniejsze, że się udało i działa. 8)

Ciekawostka przyrodnicza. Mam stary odpowietrznik z Punto_1, chyba z tyłu (bębny). Oto pomiary. Cóż za "przypadek".
Załącznik:
Komentarz do pliku: Odpowietrznik tylny z P1 pasuje do przodu GP.



Ostatnio edytowany przez pmx007p1, 19 Maj 2018, 21:00, edytowano w sumie 1 raz

Góra
  
 
 
 Post #837896 Wysłany: 19 Maj 2018, 20:51; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
podnosiłem po kolei każde koło odkręcałem odpowietrznik i od razu wkręcałem nowy oczywiście ojciec trzymał na wciśniętym hamulcu po wymianie odpowietrznika od razu odpowietrzanie /przelewanie płynu jeden układ był ewidentnie zapowietrzony bo z prawego przodu oraz z lewego tyłu szła piana dopiero po odpaleniu szedł normalny płyn z bąbelkami powietrza zrobiłem po tej operacji 80km nic się nie dzieje a punto hamuje rewelacyjnie
a zapowietrzony był raczej na pewno dla tego iż płyn od starości się zagotował jak wiozłem z bukowiny tatrzańskiej żeliwne blaty a kto widział jakie tam jest nachylenie ten wie :E

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #837903 Wysłany: 19 Maj 2018, 22:36; 
 Temat postu: Re: odpowietrzanie hamulców Grande Punto 1,4
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.3 75KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 01 Wrz 2017,
Posty: 575
Pomógł: 9
cedec1,no pięknie, pięknie :E


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO