You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 14:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #839985 Wysłany: 02 Sie 2018, 13:15; 
 Temat postu: Punto EVO 1.4 8V odpala za którymś razem / samozapłon
Offline
Forumowicz

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: S
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 02 Sie 2018,
Posty: 2
Witam.

Posiadam Punto EVO 1.4 8V 57 kW z instalacją LPG. Od jakiegoś czasu zaczęły się problemy z odpalaniem zimnego silnika.

Od czasu do czasu zdarzało się, że odpalał za 2-3 razem i chodził dobrze. Od kilku miesięcy problem się nasilił i jeśli samochód stał całą noc to rano odpalał za 3-5 razem. Natomiast jeśli stał w ciągu dnia np. 8 godzin to odpalał za pierwszym razem. Miałem wrażenie, że problemy nasilały się, kiedy poziom paliwa w zbiorniku spadał poniżej 1/2. Kiedy go dotankowałem prawie do pełna -zaczął odpalać za pierwszym razem nawet po całej nocy. Jednak od jakiegoś czasu problem się nasilił i samochód nie odpalał za pierwszym razem nawet wtedy kiedy w zbiorniku było ponad 3/4 paliwa. Ponadto przestał odpalać za pierwszym razem nawet po 3-godzinnym postoju. Zazwyczaj na jakiś krótki czas pomagało zatankowanie do pełna "pod korek" - zaczynał odpalać za pierwszym razem, ale być może był to czysty przypadek. Obecnie problem znowu się nasilił - po nocy (albo nawet 8 godzinach) trzeba kręcić z 10 razy i dopiero powoli zaczyna "łapać", zgaśnie, potem jeszcze ze 2-3 kręcenia i odpali, ale wtedy zazwyczaj chodzi niezbyt równo (dławi się w zakresie 1500-2000 obrotów). Po 3 godzinach stanie odpala za 5 razem.

Kable i świece wymienione, wymieniłem również pompę paliwa na używaną (nie pomogło). Jednak ostatnio mechanik zmierzył ciśnienie - daje 4 bary, więc zakładam, że pompa jest ok. Komputer nie pokazuje błędów. Odpiąłem kiedyś map sensor - nie pomogło (nadal nie odpalił za pierwszym razem).

W międzyczasie odkryłem możliwość awaryjnego odpalania na gazie. Na gazie (nawet po całej nocy) odpala za pierwszym razem i jeśli kilka sekund po tym przejdę na benzynę to gaśnie (i nie chce odpalić na benzynie). Natomiast jeśli odpalę na gazie, poczekam ze 30 sekund albo minutę to po przejściu na benzynę chodzi już normalnie, można go gasić i odpalać na benzynie bez problemów. Problemy zaczynają się dopiero jeśli postoi kilka godzin - nie odpali już od pierwszego na benzynie. Jak jest ciepły (niedawno zgaszony) to odpala za pierwszym.

Mechanik zalecił wlanie preparatu do czyszczenia układu paliwowego - zrobiłem na nim ze 400 km (benzyna) i nie pomogło. Wypaliłem benzynę do końca, zatankowałem 20 litrów (również wlałem preparat) i nagle zaczął odpalać od pierwszego razu (pomimo, że nie był zatankowany do pełna). Obawiam się jednak, że wkrótce przestanie.

Co może być przyczyną takiego dziwnego zachowania?

Ponadto od czasu zatankowania tych 20 litrów (ale to również może być przypadek), a wcześniej po zatankowaniu do pełna, zaczęły się co jakiś pojawiać jak gdyby samozapłony (nie zawsze) - po zgaszeniu ciepłego silnika chodził jeszcze kilka sekund jak gdyby na 1-2 cylindrach. Wczoraj go zgasiłem, zaczął chodzić na "samozapłonie", a ponowne przekręcenie kluczyka spowodowało, że silnik "stał się normalnie odpalony". Miałem wrażenie, że te samozapłony występowały tylko po zatankowaniu, a po jakimś czasie już ich nie było. Ciekawe czy tak będzie i tym razem. Zrobiłem wczoraj eksperyment - w czasie jazdy na gazie wyłączyłem zasilanie pompy paliwa, przejechałem ze 20 km i zgasiłem ciepły silnik chodzący na gazie- samozapłon również wystąpił (mimo odciętej benzyny).

Co może być przyczyną i czy można to łączyć z problemami z odpalaniem?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #839986 Wysłany: 02 Sie 2018, 16:23; 
 Temat postu: Re: Punto EVO 1.4 8V odpala za którymś razem / samozapłon
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Lounge
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kalwaria Z.
Rejestracja: 19 Cze 2014,
Posty: 1298
Pomógł: 44
Błędy w ECM silnika są? Próbowałeś wykluczyć wpływ instalacji lpg, wyłączając ją na noc i wypalając lpg z przewodów i listwy wtryskowej/wtryskiwaczy lpg? Instalacja lpg oparta na jakim sterowniku?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #839990 Wysłany: 02 Sie 2018, 19:22; 
 Temat postu: Re: Punto EVO 1.4 8V odpala za którymś razem / samozapłon
0. Wiek i przebieg samochodu, ile na LPG już zrobił. Skrót historii serwisowej (filtry, płyny, rozrząd, luzy zaworowe).
Mnóstwo gamoni jeździ na gazie i nic nie robią przy silniku (wymiana oleju nie wystarczy).

1. Kwestia wpływu poziomu paliwa może wskazywać na...układ paliwowy [kto by zgadł].
Tam są jakieś (jeszcze nie miałem "przyjemności" grzebać) rurki, wężyki, jakieś odpowietrzenia (może z zaworkami jednokierunkowymi?), odprowadzanie par paliwa, tu by się trzeba zainteresować (nie tylko pompą).

2. Oczywisty wpływ LPG - to ta instalacja decyduje, zezwala na pracę na benzynie. Albo i nie pozwala (sterownik gazu, wiązki przewodów). Sposób i "kultura techniczna" montażu (elektrycznie i mechanicznie) też ma znaczenie.

3. Od nieużywania na benzynie mogły ucierpieć np. wtryskiwacze [benzynowe], teraz się raz blokują, a raz leją za dużo(?).

4. Kiedy i jak te "świece i przewody" były zmieniane? "Ktosiek" nie uwalił ich smarem przy montażu? Dobry typ/model świec? Jak wyglądały stare (np. przypalone na czarno?).

5. Skoro zawodowcy nie wiedzą, to ja też mogę zgadywać i wymyślać kolejne testy. Skan komputerem (również w trakcie jazdy, podstawy jak czasy, ciśnienia, napięcia np. obie sondy Lambda), sprawdzenie rozrządu, pomiar kompresji i szczelności cylindrów, inspekcja silnika (endoskopem przez otwory po świecach), itp., itd.


Góra
  
 
 
 Post #844385 Wysłany: 10 Gru 2018, 10:37; 
 Temat postu: Re: Punto EVO 1.4 8V odpala za którymś razem / samozapłon
Offline
Forumowicz

Imię: Michał
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: S
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 02 Sie 2018,
Posty: 2
Długo mnie nie było, ale w końcu chyba problem udało mi się rozwiązać, więc się podzielę.

W międzyczasie w samochodzie wymieniłem wtryski (na używane) - nie pomogło. Reset komputera w serwisie Fiata (i jazda na samej benzynie, żeby wykluczyć komputer LPG) - nie pomogło.

Poświęciłem sporo czasu na szukanie przyczyn nieodpalania w internecie i w końcu znalazłem - dotyczyło to co prawda bodajże Pandy i Seicento, ale ktoś wspominał również o Grande Punto. Objawy jak u mnie - po zatankowaniu odpala, a po kilku lub kilkunastu dniach problem wraca. Forumowicze radzili żeby przeciąć przewód, który idzie ze zbiornika do filtra węglowego.

Przewód, który w EVO idzie ze zbiornika do zaworu odzyskiwania par paliwa, jest łączony w okolicach lewej strony filtra powietrza. Rozłączyłem ten przewód, zaślepiając jednocześnie wlot do zaworu odzyskiwania par paliwa. Część idąca ze zbiornika pozostała "otwarta". Od tego czasu minął już ponad miesiąc, a samochód odpala za pierwszym razem. Ponadto zauważyłem zmniejszone zużycie benzyny (przedtem mimo jazdy na gazie, wskazówka szybciej spadała w dół), co by mogło oznaczać, że przez ten przewód była niepotrzebnie zaciągana benzyna lub jej opary.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #844399 Wysłany: 10 Gru 2018, 12:46; 
 Temat postu: Re: Punto EVO 1.4 8V odpala za którymś razem / samozapłon
:salut:
Szacun za powrót na forum po takim czasie - większość pytających to chamy i nie dzielą się informacjami po naprawie.
Pojawiają się i znikają samoluby (a większość tematów na forum leży nie rozwiązana - moderacja nic z tym nie robi).


Góra
  
 
 
 Post #844494 Wysłany: 13 Gru 2018, 01:05; 
 Temat postu: Re: Punto EVO 1.4 8V odpala za którymś razem / samozapłon
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 22 Paź 2014,
Posty: 834
Pomógł: 27
Cytuj:
Od tego czasu minął już ponad miesiąc, a samochód odpala za pierwszym razem.

Znaczy się elektrozawór par paliwa do wymiany.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO