You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 13:54

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #844999 Wysłany: 31 Gru 2018, 07:12; 
 Temat postu: Za mocne napięcie i rozładowany akumulator
Offline
Forumowicz

Imię: Paweł
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 31 Gru 2018,
Posty: 1
Witam wszystkich,
mam poważny problem ze swoim punciakiem - mianowicie, przez okres świąteczny stał pod blokiem, po świętach okazało się że akumulator jest kompletnie martwy - już przy próbie naładowania był problem, bo prostownik nawet nie chciał wystartować. Następnego dnia spróbowałem odpalić na kable i się udało ku mojej wielkiej radości ale pojawił się kolejny problem - wszystko w samochodzie działało "za mocno" - światła za mocno świeciły, zegary tak samo, podświetlenie zegarka, wycieraczki itd. Pomyślałem, że póki działa to nie jest to problem. Samochód chodził cały dzień i nie było problemu. Następnego dnia rano akumulator po raz kolejny był totalnie martwy, a z racji tego że ma już 6 lat, doszedłem do wniosku, że trzeba go zmienić. Po kupnie nowego i założenia (wczoraj popołudniu - odpalałem, wszystko ok, ale napięcie znowu było za duże - wszystko dalej za mocno działało), dzisiaj rano okazuje się, że nowy akumulator jest padnięty.
Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Zależy mi na tym, żeby nie szukać na oślep bo w ten sposób to całą elektrykę wymienię :/ Nie wiem czy jest możliwość jakiegoś przemierzenia obwodów, ewentualnie czy są potencjalni sprawcy tego? Myślałem o alternatorze (bo tam chyba jest regulator napięcia) ale czy alternator przy zgaszonym silniku może cokolwiek robić?/pobierać prąd? Bardzo proszę o wszelkie możliwe rady/doświadczenia.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #845000 Wysłany: 31 Gru 2018, 11:10; 
 Temat postu: Re: Za mocne napięcie i rozładowany akumulator
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: SZ SY SCZ
Rejestracja: 25 Lis 2018,
Posty: 528
Pomógł: 16
Regulator lub cały altek do wymiany.
Prosty miernik/multimetrem i pomiar napięcia prawdę powie...
Zbyt wysokiem napięcie ładowania ( pow.14,8 V ) gotuje akumulator na twardo :(

_________________
Cent -> topic59276.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #845009 Wysłany: 31 Gru 2018, 13:48; 
 Temat postu: Re: Za mocne napięcie i rozładowany akumulator
Image

Alternatory mają charakterystykę napięcie-temperatura. Obecnie (w okolicach zera stopni, czy lekko na minusie), mogłoby być teoretycznie prawie że 15 V (przez chwilę, póki alternator zimny) i to jeszcze nie uszkodzi akumulatora (a wprost przeciwnie).
Jak się uszkadzają i wzrokowo widać, że światła mocniej świecą, to musi być sporo powyżej 15 V (pewnie ze 16-17 generuje). Jednocześnie może być tak, że np. regulator ciągle daje wzbudzenie na wirnik, na postoju, co rozładuje każdy akumulator nawet przez jedną noc (inni "złodzieje prądu" też mogą być - alarm, radio, jakaś lampka).
Zmierzyć napięcie (miernik w dłoń) ładowania.
Wymienić regulator (a jak się ktoś nie bawi w majsterkowanie, to cały alternator) i po temacie.

Tylko uwaga na najtańsze regulatory z Allegro. Chińszczyzna zdycha nawet pierwszego dnia (i rozładowuje akumulator przez noc).

Na marginesie, ciekawostki.
Najczęstszą usterką jest jednak zbyt słabe ładowanie - ono jest, ale charakterystyka "osiada" w dół. Za mocne ładowanie zdarza się rzadziej. Czynnikiem, który szybciej wykańcza parę alternator-akumulator może być zużyty rozrusznik (zbyt duże opory - od zużytych tulejek - powodują dużo większy pobór prądu, co skraca żywotność i akumulatora i alternatora).


Góra
  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO