You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 23:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #846995 Wysłany: 31 Mar 2019, 10:52; 
 Temat postu: Rozbudowa car audio w trzech etapach
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Marcin
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: HGT
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 23 Lis 2014,
Posty: 126
Pomógł: 2
Pacjent : Fiat Panda II

W związku z tym że to nie są tanie rzeczy zamierzam rozbudować seryjne audio w pandzie w czterech etapach.
1. Zakup stacji multimedialnej.
2. Dołożenie własnoręcznie zrobionego subwoofera w bagażniku.
3. Dołożenie głośników wysoko tonowych w oryginalne maskownice przednich i tylnych drzwi - 4 sztuki.
4. Wymiana seryjnych głośników w drzwiach + wygłuszenie.

Ad. 1
Już kupiłem. Czekam na kuriera.

Ad. 2
Wzmacniacz i głośnik już mam.
a) Jakiej grubości przewody kupić do wzmacniacza i do głośnika?
b) Jak zaprojektować skrzynie basową żeby dobrze grała?
c) sygnał z radia ( wyjście na subwoofer ) idzie do wzmacniacza a potem do głośnika. Czy tutaj jest potrzebna zwrotnica?

Ad. 3
a) czy jest sens pakować "syczki" do tylnych drzwi?
b) jakie "syczki" kupić?
c) Jakie zwrotnice kupić? - kompletnie tego nie ogarniam.

Ad. 4
a) jakie głośniki kupić? Cena 200/300 zł za komplet
b) Czy tutaj są potrzebne zwrotnice?
c) jakie dobre i tanie maty wygłuszające kupić?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #847011 Wysłany: 01 Kwi 2019, 13:37; 
 Temat postu: Re: Rozbudowa car audio w trzech etapach
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 727
Pomógł: 36
2
a) jaka moc?
b) obudowy głośników projektuje się na podstawie parametrów Thiele-Small'a http://www.hifi.pl/slownik/thiele-smalla.php parametry te podaje producent głośnika w specyfikacji, oczywiście jest to matematyczny model i profesjonalni producenci po takim obliczeniu przeprowadzają wiele różnych testów, przeróbek nim gotowy produkt trafi do sprzedaży, kiedyś amatorzy posługiwali się programem WinISD nie wiem czy jest jest to jeszcze gdzieś dostępne czy nie, poszukaj sieci, ogólnie nie można wkładać głośnika do przypadkowej skrzynki, bo nawet bardzo dobry głośnik w źle dobranej obudowie będzie grał gorzej niz źle i np zamiast energicznego uderzenia stopki zestawu perkusyjnego usłyszysz tylko rozciągnięte buuu buuu, nie wspominając o tym że w źle dobranej obudowie można po prostu zamęczyć głośnik
c) jeżeli masz w radiu "niskotonowe" wyjście to podłączasz do niego bezpośrednio wzmacniacz i do wzmacniacza głośnik, żadnych zwrotnic nie trzeba gdyż w takim wypadku radio wystawia ci odpowiednio przefiltrowany sygnał -> sygnał pozbawiony częstotliwości np. powyżej 120 Hz (z reguły radyjka mają możliwość wyboru częstotliwości ciecia pasma)

3.
a) kwestia gustu, ja uważam że nie, wręcz można w ten sposób zepsuć bazę stereo i odradzam wszystko poza dobrym przodem
b) i c) z punktu widzenia audiofila nie wolno łączyć przypadkowych głośników do przypadkowych zwrotnic, zwrotnica ma być zestrojona pod konkretny model głośnika, najlepiej będzie gdy na przód kupisz sobie gotowy zestaw dwudrożny, oczywiście osobny głośnik wysokotonowy i osobny nisko-średniotonowy, w PII jest dość ciasno pod tą fabryczną maskownicą/ trójkątem więc może być problem z upchaniem tam aftermarketowego głośnika, a to z kolei może się wiązać z jakąś przeróbką

4.
a) i b) za taką kasę to idź do elektromarketu i sobie posłuchaj i wybierz co ci będzie odpowiadało, cudów nie oczekuj, na w miarę dobry zestaw musisz wyłożyć co najmniej drugie tyle, jedni lubią krzykliwe hertze inni troszkę bardzie stonowane helixy, nie wymieniam tu które modele mam na myśli, chodzi mi o to że to co jednemu odpowiada niekoniecznie musi innemu, producentów dobrego sprzętu jest oczywiście dużo więcej


Góra
 Profil  
 
 
 Post #847016 Wysłany: 01 Kwi 2019, 20:21; 
 Temat postu: Re: Rozbudowa car audio w trzech etapach
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Marcin
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: HGT
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 23 Lis 2014,
Posty: 126
Pomógł: 2
2a) zdjęcia w załączeniu. Czy skrzynkę trzeba wygłuszać matami?
b) pobawię się WinISD
c) radyjko które zamówiłem będzie miało takie wyjście. Jakie pasmo cięcia ustawić? Które jest najlepsze?

4. Jeżeli warto dołożyć drugie tyle to jaki zestaw konkretnie polecasz?
Jakie maty wygłuszające do drzwi?


Załączniki:



Góra
 Profil  
 
 
 Post #847024 Wysłany: 02 Kwi 2019, 10:41; 
 Temat postu: Re: Rozbudowa car audio w trzech etapach
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 727
Pomógł: 36
alphard? to nie jest dobry producent głośników, nie wiem czy poprawne parametry T-S do niego znajdziesz... :roll:
nie znam tego magnata, nie wiem co on ma w środku, ale jeżeli prawdą jest że może oddać te 580W to do zasilania go potrzebujesz kabla min. 16 mm2, no i oczywiście kabel ciągniesz bezpośrednio od akumulatora, natomiast pomiędzy wzmacniacz a głośnik potrzebujesz kabla min. 2,5 mm2
nie zajmuję się juz caraudio od kilku lat, wiec nie jestem na czasie i nie wiem co obecnie jest warte polecenia, a staroci ci polecał nie będę, tym bardziej że jednemu odpowiada jedno a innemu drugie, musisz sam poczytać na forach związanych z caraudio (np. strefacaraudio), ja ci mogę pomóc technicznie co, jak i z czym, oczywiście musisz wziąć pod uwagę fakt czy potrzebujesz droższych głośników, możesz nie usłyszeć różnicy jeżeli nie masz "wrażliwych uszu", albo masz słuch uszkodzony np. przez słuchanie głośnej muzyki ze słuchawek (były jakieś badania z których wynikało że 20 latkowie mieli słuch bardziej zniszczony niż 50 latkowie, nie pamiętam gdzie to czytałem...)
nie istnieje cos takiego jak uniwersalna częstotliwość cięcia pasma, gdyż jeden wooferek dobrze pracuje jeszcze np. przy 180 Hz, a inny np przy 120 Hz, jedne głośniki w drzwiach schodzą nisko a inne znowu nie, wszystko trzeba dobrać albo na słuch jeżeli się go ma dobrze "wyszkolonego", albo na analizator widma z kalibrowanym mikrofonem


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO