You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 18 Kwi 2024, 09:49

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #849261 Wysłany: 12 Sie 2019, 10:10; 
 Temat postu: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 12 Sie 2019,
Posty: 5
Cześć,

Po niedawnym zakupie auta w komisie nie zwróciliśmy uwagi z dziewczyną, że nie działa ustawienie kierunku nawiewu.
Czytając informacje nt. tego problemu natknąłem się na problemy z przełącznikiem, ale ten okazał się sprawny.
Doszedłem do tego, że linka jest luźna i klapka zmieniająca kierunek nawiewu nie jest nią ustawiana.
Próbując ręcznie zmienić kierunek nawiewu trzeba użyć naprawdę dużej siły, a nawiew działa wtedy tylko w dwóch pozycjach: na nogi (bez linii/trzymania elementu sterującego klapką) oraz nawiew z konsoli (przy siłowym sterowaniu klapką).
Zaczepiając linkę o klapkę nie da się pokrętłem zmienić pozycji klapki, bo opór jest za duży.

Chciałbym dostać się do rozdzielacza nawiewu, żeby naprawić tę klapkę. Od czego powinienem zacząć? Czy wystarczy zdjęcie deski rozdzielczej i czy dużo z tym zachodu?
Niestety brakuje mi informacji nt. budowy układu nawiewu. Jeśli miałby ktoś schemat lub informacje o typowych usterkach związanych z nawiewem, byłbym bardzo wdzięczny.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #849262 Wysłany: 12 Sie 2019, 13:22; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Pierwsza logiczna czynność, gdy czegoś nie wiesz, to wyszukiwanie części i mechanizmów w internecie po fotografiach (zakładka "Grafika" w wyszukiwarce Google, aukcje Allegro, OLX, ewentualnie YouTube).

Przykładowy wynik (można by lepiej sformułować zapytanie, fotki będą lepsze i bardziej na temat): https://www.google.com/search?q=nawiew+punto+grande&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Bez grzebania w desce się nie obejdzie (może bez ściągania całej - ale radio, schowek, osłony tunelu środkowego na pewno). Pewnie same klapki są uszkodzone (ich ośki/uszy) albo coś je blokuje.


Góra
  
 
 
 Post #849263 Wysłany: 12 Sie 2019, 14:04; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 12 Sie 2019,
Posty: 5
pmx007p1 napisał(a):
Pierwsza logiczna czynność, gdy czegoś nie wiesz, to wyszukiwanie części i mechanizmów w internecie po fotografiach (zakładka "Grafika" w wyszukiwarce Google, aukcje Allegro, OLX, ewentualnie YouTube).

Przykładowy wynik (można by lepiej sformułować zapytanie, fotki będą lepsze i bardziej na temat): https://www.google.com/search?q=nawiew+punto+grande&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Bez grzebania w desce się nie obejdzie (może bez ściągania całej - ale radio, schowek, osłony tunelu środkowego na pewno). Pewnie same klapki są uszkodzone (ich ośki/uszy) albo coś je blokuje.


Dzięki za odpowiedź. Temat założyłem z myślą o uzyskanie schematu, jeśli jest takowy. Wczoraj wyszukując po obrazkach w Google słowami kluczowymi "kierunek nawiewu" albo "klapka nawiewu" nie odnalazłem trafnych podpowiedzi. Dopiero po założeniu tematu, wyszukując "nagrzewnica" znalazłem zdjęcia, na których mogłem zobaczyć jak w ogóle wyglądają kanały nawiewowe i mechanizm zmiany kierunku nawiewu. Tak więc w tym był sęk ;). Znalazłem też mały artykuł gościa, który to wymieniał w swoim Punto no i niestety jest w tym dużo roboty.
Mam nadzieję, że znajdę też coś w serwisówce.

Najgorzej, że będę musiał rozbierać to dwa razy, bo chyba nie warto kupować zawczasu nowego układu nawiewowego nim się nie pozna usterki tego starego. Widziałem, że są też zestawy naprawcze nawiewu z nowymi zębatkami itd.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #849394 Wysłany: 21 Sie 2019, 21:56; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 06 Lis 2007,
Posty: 1009
Pomógł: 20
Temat tych nieszczęsnych nawiewów pojawiał się już w kilku wątkach w którym pisałem o rozwiązaniach tego problemu, czyli najpierw smarowanie tych zębatek, a w końcu o wymianie obudowy nagrzewnicy na inną po zmianową. Uwaga jest taka, że ten zestaw naprawczy pasuje do po zmianowych nagrzewnic, przed zmianowe niestety ale mają troszkę inne niektóre zębatki. Z jakiego roku produkcji masz Punto? Zmiany nastąpiły prawdopodobnie pod koniec 2006 roku.

_________________
Fiat Grande Punto 1.4 8V 77km, Energy, 3 dzwiowy, szary jungle.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #849477 Wysłany: 26 Sie 2019, 19:40; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 12 Sie 2019,
Posty: 5
autofan napisał(a):
Temat tych nieszczęsnych nawiewów pojawiał się już w kilku wątkach w którym pisałem o rozwiązaniach tego problemu, czyli najpierw smarowanie tych zębatek, a w końcu o wymianie obudowy nagrzewnicy na inną po zmianową. Uwaga jest taka, że ten zestaw naprawczy pasuje do po zmianowych nagrzewnic, przed zmianowe niestety ale mają troszkę inne niektóre zębatki. Z jakiego roku produkcji masz Punto? Zmiany nastąpiły prawdopodobnie pod koniec 2006 roku.


Cześć,

Dzięki za odpowiedź. Samochód jest z 2008 roku, więc pewnie po tych zmianach. Tylko jak to jest, były zmiany w konstrukcji, a problem z układem wentylacji.. pozostał?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851612 Wysłany: 15 Sty 2020, 20:13; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Łukasz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 07 Mar 2013,
Posty: 6
WITAM mam ten sam problem . czy konieczne jest demontowanie całej deski ? u mnie nawiew również przestawiam ręcznie pokrętłem przy nagrzewnicy . wieje na szybę lub bezpośrednio na mnie . proszę o poradę jak się za to zabrać


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851613 Wysłany: 15 Sty 2020, 22:07; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 06 Lis 2007,
Posty: 1009
Pomógł: 20
Aby sprawdzić działanie zębatek nie trzeba, wystarczy zajrzeć od spodu ze strony kierowcy, a jeśli chcemy wymienić obudowę nagrzewnicy to niestety ale inaczej się nie da.

_________________
Fiat Grande Punto 1.4 8V 77km, Energy, 3 dzwiowy, szary jungle.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851618 Wysłany: 16 Sty 2020, 11:36; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Łukasz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 07 Mar 2013,
Posty: 6
Dziś zająłem w to miejsce . Odłączyłem linkę przy sterowaniu i chwyciłem ręką te duża zębatkę przy nagrzewnicy do której dochodzi druga strona linki . Ręka idzie wysterować kierunki nawiewu jest jakiś opór ale to chyba normalne . Podłączyłem wszystko do kupy i nic blokuje się. Wydaje mi się że pancerz linki jest zbyt krótki i linka się wygina . Zresztą w momencie próby przełączania ta duża zębatka odgina się delikatnie na boki tak jak by linka pracowała pod złym kątem . Nie mam pojęcia jak to naprawić


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851620 Wysłany: 16 Sty 2020, 15:36; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 06 Lis 2007,
Posty: 1009
Pomógł: 20
Odłącz linkę i spróbuj poruszać pokrętłem z odczepioną linką, jeśli to linka to będzie opór, druga rzecz, jak pewnie odnalazłeś inny temat gdzie opisuję ten problem dość dogłębnie tylko dodam, że jak się samochód rozgrzeje to problem znika, a pojawia się w niskich temperaturach zimą bo w obudowa się lekko kurczy i coś się blokuje (wg mnie jakaś klapa nawiewu na nogi), ale tej obudowy nie da się rozebrać więc nie zgłębiałem, zębatki powinny chodzić dość lekko bez odczuwalnego oporu.

_________________
Fiat Grande Punto 1.4 8V 77km, Energy, 3 dzwiowy, szary jungle.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851632 Wysłany: 16 Sty 2020, 19:48; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Łukasz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 07 Mar 2013,
Posty: 6
Tyle że linka nie ma prawa się zepsuć to zwykły gładki drut . A czy wiecie koledzy gdzie mogę taka zakupić .W serwisie zaśpiewali 700 za linkę w kpl z panelem

[ Dodano: 16 Sty 2020 18: ]

Tyle że linka nie ma prawa się zepsuć to zwykły gładki drut . A czy wiecie koledzy gdzie mogę taka zakupić .W serwisie zaśpiewali 700 za linkę w kpl z panelem


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851635 Wysłany: 16 Sty 2020, 22:21; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 06 Lis 2007,
Posty: 1009
Pomógł: 20
Sprawdziłeś czy linka sama w sobie lekko chodzi???

_________________
Fiat Grande Punto 1.4 8V 77km, Energy, 3 dzwiowy, szary jungle.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851636 Wysłany: 17 Sty 2020, 01:25; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Łukasz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 07 Mar 2013,
Posty: 6
Ale wrazie co gdzie ja kupić . Jutro znów rozbiore .


Góra
 Profil  
 
 
 Post #851643 Wysłany: 17 Sty 2020, 15:09; 
 Temat postu: Re: Problem z kierunkiem nawiewu (przełącznik jest ok)
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 06 Lis 2007,
Posty: 1009
Pomógł: 20
Pewnie na jakimś szrocie lub w internecie.

_________________
Fiat Grande Punto 1.4 8V 77km, Energy, 3 dzwiowy, szary jungle.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO