You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 18 Kwi 2024, 17:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #846589 Wysłany: 13 Mar 2019, 23:08; 
 Temat postu: Delikatnie falujące obroty 1,4 16V Starjet
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 26 Cze 2011,
Posty: 108
Dzień dobry

Co może być przyczyną delikatnie falujących obrotów na biegu jałowym w silniku 1.4 16V 95 KM ? Obroty na prawdę delikatnie falują, na obrotomierzu wskazówka nawet nie drgnie ale jak się siedzi w środku to czuć, że silnik od czasu do czasu na luzie delikatnie "przyfaluje" obrotami.

Żadnych błędów nie ma, żadnego problemu z przyspieszaniem, z jazdą na niskich czy wysokich obrotach itp. Nie ma znaczenia czy silnik zimny czy zagrzany, czy na dworze jest wilgotno czy nie.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #846593 Wysłany: 14 Mar 2019, 00:44; 
 Temat postu: Re: Delikatnie falujące obroty 1,4 16V Starjet
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
pierwsza podstawowa sprawa jak czyszczenie przepustnicy oraz wymiana filtra powietrza zrobiona ?

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #846597 Wysłany: 14 Mar 2019, 07:26; 
 Temat postu: Re: Delikatnie falujące obroty 1,4 16V Starjet
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 26 Cze 2011,
Posty: 108
Tak, wszystkie filtry zmieniane, przepustnica czyszczona ale nie była nawet bardzo brudna


Góra
 Profil  
 
 
 Post #853386 Wysłany: 08 Lip 2020, 23:56; 
 Temat postu: Re: Delikatnie falujące obroty 1,4 16V Starjet
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Kamil
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sport
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 08 Lip 2020,
Posty: 9
Witam panowie jestem tu nowy, to jest mój pierwszy fiat głównie jeździłem honda mam nadzieję że to dobry temat na mój post. Mam taki objaw jak na filmiku nigdy nie słyszałem pracy tego silnika jeden mechanik mi powiedział że te silniki tak pracują według mnie nie jest to prawda ale się nie mądrze dlatego zawitałem do waszego forum. Powiedzcie mi czy te silniki tak pracują a jeśli nie to gdzie by zacząć szukać problemu bo forum to duża skarbnica wiedz gdzie nie raz sprawiło że mechanik chciał pół samochodu rozbierać a rozwiązanie było dużo prostsze.am takie podszarpywanie jak ba filmiku odczuwam to w budzie przy pracy silnika obrotomierz stoji sztywno zauważyłem że jak na luzie sam gazu też potrafi podszarpnąć.
https://www.youtube.com/watch?v=U_eoTCv ... ture=share


Góra
 Profil  
 
 
 Post #853387 Wysłany: 09 Lip 2020, 07:33; 
 Temat postu: Re: Delikatnie falujące obroty 1,4 16V Starjet
Niestety do pewnego stopnia to prawda, te silniki mają niską kulturę pracy. Większość Fiatowskich. Czasem ciężko stwierdzić, czy coś mu dolega, czy to tak ma być.
Ale ten z przykładowego filmiku oczywiście tę cienką granicę przekracza (za bardzo go rzuca).

Auto trzeba po kolei, systematycznie posprawdzać, wykonać serwis (jeśli to niedawno kupione i historia jest nieznana): wszelkie filtry, płyny, nieszczelności (płynów, powietrza, podciśnienia), układ zapłonowy, paliwowy, rozrząd. Grubsze tematy to na końcu (np. głowica, uszczelka, zawory).

Jeśli auto ma moc, spalanie w normie, przeglądy zalicza (spaliny, wycieki), oleju nie bierze prawie wcale, odpala w każdą temperaturę (mróz/upał), to pewne hałasy przy rozruchu, czy okazyjne drgawki można zignorować (przyzwyczaić się trzeba).


Góra
  
 
 
 Post #853395 Wysłany: 09 Lip 2020, 15:47; 
 Temat postu: Re: Delikatnie falujące obroty 1,4 16V Starjet
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Artur
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Miejscowość: Szczecin
Rejestracja: 08 Maj 2016,
Posty: 362
Pomógł: 8
Szczerze, to nie widzę na filmie nic niepokojącego, a przynajmniej ciężko coś wywnioskować (dźwięku nie oceniam, bo to kwestia mikrofonu i garażu) :roll:. Jak kolega wyżej napisał - te silniki nie mają wybitnie wysokiej kultury pracy. Takie poszarpywanie na zimnym silniku i bogatej mieszance, to w moim Starjecie występuje od nowości.

Natomiast na wolnych obrotach, na luzie nie powinno być go ani słychać, ani czuć w kabinie. U mnie drgania na wolnych obrotach (przy rozgrzanym silniku) pojawiają się systematycznie w dwóch przypadkach:
1. Gdy filtr powietrza jest już nieco zapchany (więc wymieniam go przy każdej zmianie oleju co 10tys. km)
2. Gdy świece mają ponad 25tys. km przebiegu. Nie wiem dlaczego ten silnik tak ma, na początku trochę mnie to dziwiło. Teraz profilaktycznie wymieniam świece co drugą wymianę oleju i mam spokój (a stosuję zalecane NGK do tego silnika).

Może poduszka silnika jest zmęczona? A i jeszcze raz miałem taki problem, że pęknięta była osłona jednej z cewek - no ale wtedy to już falowały obroty i szarpał też w trakcie jazdy w przedziale 2-3tys. obr/min.

_________________
Grande Punto 1.4 16V Starjet Dynamic Blue&Me 2009r.
+ ESP/ASR/Hill Holder, światła przeciwmgielne, podłokietnik
Dołożone: tylne czujniki parkowania, tempomat, lotka, nakładki progowe, lusterko fotochromatyczne, oświetlenie Submarine


Góra
 Profil  
 
 
 Post #853417 Wysłany: 13 Lip 2020, 01:34; 
 Temat postu: Re: Delikatnie falujące obroty 1,4 16V Starjet
Ważnym parametrem jest tutaj też obniżona prędkość biegu jałowego, nie wiem po cholerę to zmienili w nowszych FIRE (czy to ma związek z Euro spalinami?).
Starsze silniki tej rodziny w przeszłości miały przeważnie większe, zakres 750-1000 RPM nawet i chodziły lepiej.


Góra
  
 
 
 Post #853442 Wysłany: 14 Lip 2020, 22:02; 
 Temat postu: Re: Delikatnie falujące obroty 1,4 16V Starjet
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Kamil
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sport
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 08 Lip 2020,
Posty: 9
Oddałem auto na wymianę rozrządu oleju filtrów ma zobaczyć zauważyłem że najbardziej odczuwam takia nierówna pracę na ssaniu po odpaleniu na ciepłym też się zdarza więc nue wiem czy to kwestia czy zimny ciepły. . Podłubię ten do kogo oddałem zobaczymy czy coś pomoże jak nie muszę jakiegoś speca od fiatów poszukać gdzieś w okolicy co zna te silniki fiatowskie.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO