You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 19:30

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #855290 Wysłany: 12 Lut 2021, 12:42; 
 Temat postu: Evo 1,2 LPG gaśnie na gazie tak jak przy start stop
Offline
Forumowicz

Imię: Tomasz
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 12 Lut 2021,
Posty: 3
Witam.

Niedawno kupiłem Evo z 2011 roku z gazem, samochód był użytkowany we Włoszech, gaz założony przy 25tys teraz ma 105tys. Na benzynie auto chodzi i odpala bez zarzutów, jednak na gazie ostatnim czasy kiedy mamy te mrozy silnik gaśnie poniżej 1000 obrotów tak samo jak w przypadku działania systemu start stop tylko że dzieje się to również w momencie kiedy ten system jest wyłączony. Dziś po taki incydencie samochód miał trochę problemów z późniejszą jazda na lpg gdyż chwile go dławiło lekko, po przełączeniu na benzynie wszystko wróciło do normy. Co ważne gaśniecie silnika dzieje się dopiero po jakimś przejechanym dystansie na gazie, nie odrazu, przy wysokim poziomie obrotów wszystko jest ok. Wczoraj był przeprowadzony serwis instalacji, wymienione filtry a problem nadal jest. Gazownik podsunął pomysł iż może to być wina świec zapłonowych. W momencie zgaśniecia wyskakuje również komunikać system start&stop niedostępny i zapala sie lampka ciśnienia oleju ale to chyba z racji że nie pracuje silnik. Instalacja jest marki BRC. Proszę o pomoc i wskazówki.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #855295 Wysłany: 12 Lut 2021, 17:40; 
 Temat postu: Re: Evo 1,2 LPG gaśnie na gazie tak jak przy start stop
Mam podobnie. W zimie nie można za szybko przełączyć na gaz, bo gaśnie albo szarpie. W pewnym sensie jest to "normalne".
Trzeba przejechać w trasie dużo większy dystans (albo postać w miejscu, w korku w mieście) niż na wiosnę/lato.
Świece, przewody, cewki nie mają znaczenia.

Po prostu jest za nisko nastawione przełączanie z benzyny na gaz (+ obroty rosnące lub malejące przy przełączaniu mogą dodatkowo ogłupiać ECU samochodu). Są głupie układy/instalacje gazowe, które nie mierzą temperatury reduktora (to jest prawidłowa technicznie opcja), tylko jakieś debilizmy typu "temperatura gazu", gdzieś wcześniej w układzie (faza ciekła) albo i za reduktorem (faza gazowa).
Po drugie węże płynu chłodniczego mogą być źle wpięte, np. ciepły płyn idzie na reduktor dopiero po uchyleniu termostatu. Albo reduktor źle umiejscowiony (jest najwyższym punktem układu, a nie powinien).
Po trzecie coś przymarza, blokuje się wcześniej w układzie, np. elektrozawór przy zbiorniku. Albo jakiś zawór (wielozawór) mechaniczny.

PS
Zmień gazownika, na bardziej ogarniętego (powinien również "wchodzić w kompetencje" zwykłego mechanika i zdiagnozować - nie zgadywać - podstawowe niedomagania, jak właśnie świece, czy jakieś czujniki, np. "MAP", lambda lub temperatury w silniku itp.).

Przy LPG i przebiegu w okolicach 100000 km, wypada sprawdzić luzy zaworowe (regulowane płytkami). Pewnie nigdy nie robione.


Góra
  
 
 
 Post #855296 Wysłany: 12 Lut 2021, 19:37; 
 Temat postu: Re: Evo 1,2 LPG gaśnie na gazie tak jak przy start stop
Offline
Forumowicz

Imię: Tomasz
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 12 Lut 2021,
Posty: 3
Tylko ze on sie przełącza normalnie i przy wysokich obrotach jade normalnie na lpg. W momencie kiedy staje na światłach i mam luz to gaśnie jakby ktoś odciął dopływ gazu na benzynę wszystko dziś sprawdzilem jest ok, po włączeniu gazu i pierwszym postoju na światłach zgasł.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855298 Wysłany: 12 Lut 2021, 21:44; 
 Temat postu: Re: Evo 1,2 LPG gaśnie na gazie tak jak przy start stop
No to przed założeniem własnego tematu, powinieneś przejrzeć forum, działy ogólne Grande i EVO (posiadacze "EVO" często nie kumają, że w razie problemów należy patrzeć też na "Grande", bo to praktycznie to samo auto), a tam jeszcze są dalsze działy dotyczące silnika itp. Przewijają się tematy tego typu (auto gaśnie, obroty spadają, albo falują, same rosną itd.).

Leży tam np. takie coś: http://fiatpunto.com.pl/topic60693.html :!:

Poza standardową litanią, ścieżką zdrowia (lista porad, sprawdź to, zmierz tamto - fizycznie lub przez OBD2), niewiele można zrobić.
Problem jest dość powszechny, widocznie "ten typ tak ma"...

Czyli "komputer" ma za dużo do powiedzenia w kwestii pracy silnika (jego klasyczna diagnostyka: paliwo, zapłon, rozrząd, zawory, podciśnienie, kompresja itp., może prowadzić donikąd), bo narobili różnych programowych kompensacji i "wspomagaczy", np. obroty są podbijane przy hamowaniu, a tym bardziej jak zadziała ABS (to już w ogóle 2-3,5 tysiąca rpm robi, np. teraz na śniegu). Niestety w drugą stronę też, elektronika pozwala (na podstawie czego, dokładnie nie wiadomo) za bardzo obroty obniżyć (aż do zgaszenia). No i LPG często uwydatnia tę cechę. Fiat/Magneti-Marelli miał kiepskich "programistów" (jest różnica między informatykiem, a automatykiem).
A w dodatku pogoda (mróz) na pewno nie pomaga.

PS
Wizualna inspekcja świec chyba nie przekracza kompetencji "gazownika"(?). Powinien to sam sprawdzić. Oraz zapytać cię o luzy zaworowe (czy i kiedy były robione).
Z rzeczy prostych to np. "czujniki" pod sprzęgłem i hamulcem sprawdzić (bo komputer z nich korzysta i na podstawie wciśnięcia hamulca/sprzęgła też coś robi z silnikiem). Plus drożność "odmy" (na system składają się dwa wężyki i dwie "przewężki").
Mlaczek napisał(a):
... serwis instalacji, wymienione filtry ...

Sama wymiana filtrów gazu (co możesz robić, sam, jest to prostsze/czystsze niż np. wymiana oleju), to nie jest "serwis"!
Powinna być także weryfikacja, regulacja mapy wtrysku gazu na postoju i w trakcie jazdy, z pomiarem spalin (dodatkowa sonda wetknięta w wydech).


Góra
  
 
 
 Post #855299 Wysłany: 12 Lut 2021, 22:23; 
 Temat postu: Re: Evo 1,2 LPG gaśnie na gazie tak jak przy start stop
Offline
Puntomaniak

Imię: Zenek
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Paź 2017,
Posty: 52
zmień gazownika !!!!! tak jak pisali koledzy Serwis LPG to nie wymiana filtrów. Gazownik niech sprawdzi i wyreguluje mapę. Pewnie na jałowym ma niedotrysk gazu. Jeśli na benzynie jest wszystko OK, to zostaje regulacja sterownika LPG. Dobry gazownik Ci ładnie wyreguluje. Na szybko jak nie potrafisz regulować mapy wtrysku to zmień, w sterowniku LPG aby przy biegu jałowym przerzucił na benzynę (oczywiście musisz mieć program BRC i wpiąć się do sterownika LPG komputerem). Najlepiej poszukaj dobrego, a nie taniego gazownika !!!


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855309 Wysłany: 05 Mar 2021, 12:12; 
 Temat postu: Re: Evo 1,2 LPG gaśnie na gazie tak jak przy start stop
Offline
Forumowicz

Imię: Tomasz
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 12 Lut 2021,
Posty: 3
Jak narazie się okazało że jest uszkodzona cewka ponieważ nie pali na 2 cylinder. Zobaczymy czy po wymianie będzie okej.

[ Dodano: 05 Mar 2021, 11:12 ]

Hejo.

Otóż w samochodzie w końcu serwis BRC zapytał czy były robione luzy zaworowe bo zauważyli że również na benzynie silnik nie pracuje idealnie. Także zostało to wyregulowane, wymieniona jedna płytka. Wykonali po tym regulacje instalacji i zobaczymy czy coś to zmieni. Zastanawiam się też czy może problem nie tkwi w sterowniku lpg ktory gubi ustawienia albo w parowniku zużytym.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #859284 Wysłany: 04 Wrz 2022, 11:55; 
 Temat postu: Re: Evo 1,2 LPG gaśnie na gazie tak jak przy start stop
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Damian
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 16V 105KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 18 Sie 2022,
Posty: 5
Witam,

Mój problem jest bardzo podobny.

Mam Punto Evo 1,4 105KM z silnikiem MultiAir

Założyliśmy instalację gazową z firmy STAG, w sumie to już w 2019 roku i cały czas nie udało mi się usunąć "problemu".

Auto ma czasem takie sytuacje, że gaśnie podczas stania w korku. Dojeżdżam do pasów, świateł w korku wciskam sprzęgło i auto potrafi zgasnąć, czasem samoczynnie się odpali ponownie, czasem muszę normalnie przekręcić kluczyk. Sytuacja ta ma miejsce jak koła się toczą.

Byłem już dwa razy na przeglądzie w miejscu gdzie założyli instalację i twierdzą, że wszystko jest OK. Pojechałem do innego gazownika i też stwierdził, że instalacja jest OK.

Auto serwisowane, wymieniane na czas filtry oleje, świece(przewody) itd.

Na trasie przy wyższych obrotach nic się nie dzieje auto jedzie bardzo fajnie silnik dobrze pracuje.

Taka sytuacja nie pojawia się na benzynie, na benzynie z samochodem jest wszystko OK.

Ostatnio na przeglądzie gazu powiedział mi gazownik, że może to być problem z odmą i tą rureczką.
Wymieniłem rureczkę, popytałem innych znajomych i powiedzieli, że odma pracuje szkoda kasy na nową.

Image

Mogę dodać, że auto jest aktualnie w serwisie na kompletną wymianę rozrządu , aktualny przebieg około 185 tys KM (poprzednia wymiana przy 110 tys KM).

Auto ma też delikatne wycieki oleju z skrzyni biegów, nigdy nie dolewałem oleju, po 5 latach użytkowania olej w skrzyni biegów nadal jest. Sprzęgło działa dobrze, też w sumie opinia kilku osób, że nie jest do wymiany.


Może ktoś może podpowiedzieć co mogę zrobić żeby było lepiej ?
Pozdrawiam !


Góra
 Profil  
 
 
 Post #860735 Wysłany: 07 Lip 2023, 08:05; 
 Temat postu: Re: Evo 1,2 LPG gaśnie na gazie tak jak przy start stop
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 511
Pomógł: 8
Temat-przykład, jak się NIE korzysta z forum.
Gagatki (tych 2 powyżej) nie raczyli się podzielić zakończeniem (czy samochody naprawione i co to było).
Nie ładnie... :roll:

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO