You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 14:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #855353 Wysłany: 19 Lut 2021, 10:10; 
 Temat postu: Słaby hamulec po odpaleniu silnika
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Sosnowiec/Olkusz
Rejestracja: 25 Lis 2015,
Posty: 40
Cześć.
We wtorek wieczorem podjechałem jak zwykle pod blok, zgasiłem silnik i poszedłem do domu. Auto stało całą środę. W czwartek rano odpalam silnik, wyjeżdżam z miejsca parkingu, naciskam hamulec i ledwo hamuje. Ruszam, dojeżdżam do wyjazdu z parkingu, hamuję i znów to samo. Następnie dojeżdżam do skrzyżowania, wciskam hamulec i zaś ledwo hamuje. Przejechałem z kilometr, wciskam hamulec i już wszystko działa. Podobna historia po popułdniu wyjeżdżając z pracy. Po odpaleniu silnika hamulec ledwo działa, po przejechaniu kawałka trasy już wszystko ok. Dziś rano to samo.
Generalnie czuć jakby hamulec był na początku twardy, potem robi się już luźniejszy, "normalny".
Co może być przyczyną? Mam w głowie dwie teorie, ale może ktoś miał coś takiego i wskaże bezpośredniego winowajcę?

P.S. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale kilka dni temu zapalił się komunikat o kontroli świateł stop, ale wszystko się świeciło jak należy. Był także wywalony błąd wspomagania z czerwoną kontrolką na desce, który pojawił się ponownie po ponad rocznej nieobecności. Zniknął po ponownym odpaleniu silnika.

_________________
Punciak jest ze mną od 11.2015, LPG od 02.2019 - STAG 4 QBOX PLUS.
Przebieg na dzień 18.07.2022 - 272000 km.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #855356 Wysłany: 19 Lut 2021, 16:31; 
 Temat postu: Re: Słaby hamulec po odpaleniu silnika
1. Pytanie za 100 punktów (karnych). Kiedy był ostatnio wymieniany płyn hamulcowy? Wstyd nie wiedzieć. To jest tak samo ważne jak olej silnikowy.
W płynie może być wilgoć (im niżej, tym więcej, czyli w tłoczkach/cylinderkach). A jest zima (normalna w końcu), od kilku lat nie było...

2. Grande (jeśli ktoś z czytających jeszcze nie wie - też wstyd) jest wrażliwe na wilgoć, elektryka. Korodują główne połączenia "masowe" pod maską (plusowe dużo rzadziej) oraz skrzynka bezpiecznikowa (ta pod maską). Od tego świrują komunikaty na desce, światła tylne itp. Znika też wspomaganie kierownicy, nagle w trakcie jazdy. Komputer ("body computer", ale "ECU" też) jest też wrażliwy na słaby akumulator, a ten może być osłabiony od zdychającego alternatora (bo odpływy wody są fabrycznie nieprawidłowe, woda leci na alternator, a ten dostaje zwarć, padają łożyska przedwcześnie, czy nawet pęka obudowa). Masa do sprawdzenia, akumulator profilaktycznie ("bez potrzeby") do doładowania, plus sprawdzenie ładowania (alternator). Wyłącznik pod pedałem hamulca sprawdzić, obejrzeć chociaż. Chociaż wpływu na działanie hamulców (w normalnym trybie, nie z interwencją ABS) nie ma prawa mieć.
Problem masz raczej czysto fizyczny (mechanika / hydraulika / pneumatyka).

3. Hamulce są wspomagane podciśnieniem z silnika (z dolotu). Może być nieszczelność (kolektor, przepustnica, odma, wężyk do reduktora LPG, przewód do serwa hamulcowego, samo serwo na koniec, najmniej prawdopodobne). Silnik może być słaby na zimno. Pierścienie na tłokach albo kasowanie luzów zaworowych (w 16V hydrauliczne) zaniemogło na mrozie (a stąd słabsze "ssanie" w kolektorze). "Stara szkoła" diagnostyki - pomiar podciśnienia wakuometrem by się przydał. Nowocześnie też można, oglądać na żywo odczyty z czujnika podciśnienia ("MAP"), przed złącze diagnostyczne OBD2 (i program "MES", Multi ECU Scan, dedykowany do Fiatów).

4. Hamulce działają słabiej, jak wszystko jest mokre + zamarznie po długim postoju. Trzeba kawałek przejechać, aby się tarcze oczyściły...właśnie około 1 kilometr max.


Góra
  
 
 
 Post #855425 Wysłany: 23 Lut 2021, 21:40; 
 Temat postu: Re: Słaby hamulec po odpaleniu silnika
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Sosnowiec/Olkusz
Rejestracja: 25 Lis 2015,
Posty: 40
Łooo, ale żeś sie kolego rozpisał :D

1. Płyn był zmieniany w listopadzie 2019 ;)

2. i 3. Tutaj podałeś tak dużo możliwości, że sam w warunkach "pod blokiem" nie ogarnę tego sam. Jedyne co mogę wykluczyć to zalanie alternatora, ponieważ posiadam osłonę od spodu i praktycznie nic nie sypie/leje się na silnik.

4. Ta opcja mnie nie przekonuje, bo zima trwa od kilku tygodni, śniegi są (a raczej były) 2-3 tygodnie, a dopiero teraz by się przydarzyło, że na tarczach aż tyle nalotu? No może... Nie przekonuje mnie to, ale nie wykluczam ostatecznie.

Dzięki w ogóle za dość rzeczową odpowiedź.

P.S. Póki co problemy się nie powtarzają także z ta wilgocią na jakiś przewodach, stykach to chyba najbardziej prawdopodobne.

_________________
Punciak jest ze mną od 11.2015, LPG od 02.2019 - STAG 4 QBOX PLUS.
Przebieg na dzień 18.07.2022 - 272000 km.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855428 Wysłany: 24 Lut 2021, 05:59; 
 Temat postu: Re: Słaby hamulec po odpaleniu silnika
Odpływy wody z podszybia, a nie osłona pod silnikiem (chociaż też wspomaga alternator), do sprawdzenia. Czy są złe (krótkie, roczniki od 2006 do 2010 około), czy poprawione (długie z "kolankiem", więc woda nie leci z góry prosto na alternator). Odpływy są dwa, nad alternatorem i za pompą ABS, serwem. W wersjach angielskich samo serwo lubi korodować na wylot, w naszych statystycznie mniej, ale trzeba pamiętać o tej opcji.

Czy zwróciłeś uwagę na dźwięk wydawany przez hamulec, od wnętrza kabiny? Normalnie słychać tłumione "syczenie" (jak nabieranie powietrza w miechy akordeonu) jak hamujesz.
Serwo hamulcowe zaciąga powietrze z kabiny. A w zimie zbiera się tam dużo wilgoci, zaparowane szyby miałeś ostatnio często, czy nie?
Albo wilgoć szła od strony silnika (podciśnienie z kolektora ssącego/dolotowego). Kumulowanie wody musiało potrwać, problemy raczej nie będą pierwszego dnia mrozów.

Tutaj ciekawostka z kolei: lokomotywy miały, czy mają w instalacjach sprężonego powietrza, podajniki alkoholu. Aby skroplona para nie zamarzała w przewodach, siłownikach, zaworkach itp.


Góra
  
 
 
 Post #855499 Wysłany: 05 Mar 2021, 09:30; 
 Temat postu: Re: Słaby hamulec po odpaleniu silnika
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sport
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Sosnowiec/Olkusz
Rejestracja: 25 Lis 2015,
Posty: 40
pmx007p1 napisał(a):

Czy zwróciłeś uwagę na dźwięk wydawany przez hamulec, od wnętrza kabiny? Normalnie słychać tłumione "syczenie" (jak nabieranie powietrza w miechy akordeonu) jak hamujesz.

Żadnego niepokojącego, inne niż zazwyczaj dźwięku nie zauważyłem.
pmx007p1 napisał(a):

Serwo hamulcowe zaciąga powietrze z kabiny. A w zimie zbiera się tam dużo wilgoci, zaparowane szyby miałeś ostatnio często, czy nie?
Albo wilgoć szła od strony silnika (podciśnienie z kolektora ssącego/dolotowego). Kumulowanie wody musiało potrwać, problemy raczej nie będą pierwszego dnia mrozów.

Ze dwa razy zdarzyły się zaparowane, a nawet zamarznięte szyby od środka.[/quote]

Na dobrą sprawę zrobiło się ciutkę cieplej i problemu już nie ma żadnego. Nie zmienia to faktu, że przyczynna nie została stricte zdiagnozowana i pewnie wróci przy kolejnej okazji gdy pogoda zrobi się podobna.

_________________
Punciak jest ze mną od 11.2015, LPG od 02.2019 - STAG 4 QBOX PLUS.
Przebieg na dzień 18.07.2022 - 272000 km.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO