You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 19 Mar 2024, 10:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 64 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 
 Post #855811 Wysłany: 08 Kwi 2021, 21:01; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14371
Pomógł: 128
Nie mają. Usterka jest usterką i zapewne wróci, a pod kompa i tak wypada podpiąć.


P.S. Nie ma potrzeby wysyłania mi prywatnej wiadomości z linkiem do posta. Jak mam czas, to wejdę i przeczytam odpowiedź na forum.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 

 
 Post #855814 Wysłany: 09 Kwi 2021, 20:10; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Sławek
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 07 Paź 2013,
Posty: 52
Zdaję sobie sprawę, że usterka najprawdopodobniej powróci, a tekst z samoregeneracją był oczywiście żartem. :wink: Przyznam, że spadł mi kamień z serca, bo mam teraz bardzo zajęty czas i auto jest mi niezwykle potrzebne. W najbliższym czasie i tak muszę się udać do mechanika na wymianę materiałów eksploatacyjnych, ale przynajmniej jest szansa, że zrobię to w terminie, który mi będzie odpowiadał.

PS. Jeśli chodzi o tą prywatną wiadomość, to musiałem ją wysłać totalnie przez przypadek za co przeprasza.
Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855817 Wysłany: 09 Kwi 2021, 23:51; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14371
Pomógł: 128
Nie ma sprawy.
Napisz co ze wspomaganiem. Zapewne mechanik poinformuje o błędach i da jakąś ogólną diagnozę. Fajnie by było gdyby jednak podał Ci konkretnie kody błędów.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857736 Wysłany: 17 Gru 2021, 18:47; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Miłosz
Samochód: Abarth Grande Punto
Silnik: 1.4 16V 155KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 11 Lip 2010,
Posty: 15
Witam. Tak jak kilka osób tu pisało wcześniej zapala mi się czasami w najmniej spodziewanym momencie awaria wspomagania. Ponowne uruchomienie silnika rozwiązuje problem. Kupiłem sobie ELM327 iCar2 Vgate, łączy się przez Car Scanner wyskakuje wiele parametrów ale błedów brak. Jaki obecnie jest sposób by dostać się do wspomagania? Jakaś przejścìowka do tego czy dodatkowy program ? coś darmowego mi to ogarnie czy tylko płatne ? Jakie używacie programy ? Z góry dzięki za pomoc.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857737 Wysłany: 17 Gru 2021, 20:15; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14371
Pomógł: 128
Sporo osób tutaj korzysta z Multi Ecu Scan'a.

https://www.multiecuscan.net/

Koszt licencji to 50 euro. Ewentualnie można skorzystać ze wsparcia kogoś, kto taki program już posiada. Jednak biorąc pod uwagę, że w serwisie jednorazowe podłączenie pod komputer jest dość drogie, można założyć, że koszt oprogramowania zwraca się po 2-3 użyciach. Warto też zwrócić uwagę czy dana centralka, z którą się chcesz połączyć nie wymaga przejściówki. Szczegóły znajdziesz tutaj: https://www.multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx

Zamiast przejściówki można też przerobić kabel, ale trzeba wziąć pod uwagę, że kabel wielu takich przeróbek nie wytrzyma jeśli modyfikacje będą dotyczyły lutowania przewodów do pinów. Po prostu obudowa, w której piny są zalane zaczyna się topić ;)

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857752 Wysłany: 20 Gru 2021, 12:37; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Miłosz
Samochód: Abarth Grande Punto
Silnik: 1.4 16V 155KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 11 Lip 2010,
Posty: 15
Dzięki. Podpiąłem się programem i wyskoczył mi błąd C1002-17 - czujniki momentu/skrętu pozycji kolumny kierownicy. Czyli najprawdopodobniej rozumiem że to problem z czujnikiem kierownicy ? Zauważyłem że w programie napięcie akumulatora też mi pokazuje za nieciekawe bo ok. 13.5 Czytałem że to też mogłaby być przyczyna ? Od jakiegoś czasu też mnie ściąga w jedną stronę i też nie znalazłem rozwiązania więc może to wszystko się ze sobą łączyć ?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #857753 Wysłany: 20 Gru 2021, 15:31; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14371
Pomógł: 128
Tak, może czujnik być przyczyną problemów ze ściąganiem. Mógłbyś ustawić kierownicę idealnie na wprost i sprawdzić odczyt kąta skrętu i momentu. Obie wartości powinny wynosić 0.0 lub bardzo blisko 0. Widziałem raz gdy ktoś po zdemontowaniu kolumny kierowniczej, musiał ją źle zamontować, tzn. po obróceniu kierownicy o 180*. Odczyt kąta w programie różnił się o 180* od oczekiwanego, a przy włączaniu silnika kierownica sama się obracała.
Stąd możesz doraźnie spróbować zobaczyć jak obecnie wygląda sprawa. Jednak skoro masz błąd czujnika, to prawdopodobnie jego żywot będzie dobiegał końca. Jeszcze możesz sprawdzić przewody od czujnika czy się coś nie przetarło itp.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858025 Wysłany: 08 Lut 2022, 14:15; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Miłosz
Samochód: Abarth Grande Punto
Silnik: 1.4 16V 155KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 11 Lip 2010,
Posty: 15
Witam, czujnik skrętu został wymieniony po czym zaraz po ruszeniu wyświetlił się komunikat "EPS oraz hill holder nie do dyspozycji sprawdź instrukcje". Po odpaleniu kierownica sama zmienia położenie a podczas próby zrobienia kalibracji przy ustawionych kołach na wprost wyskakuje komunikat "złe warunki do wykonaniu testu". Natomiast po zrobieniu jednego obrotu kierownicą w lewo ( czyli przy skręconych kołach) kalibrację da się zrobić. Niby kalibracja przeprowadzona poprawnie ale nic to nie zmienia a podczas jazdy na wprost ściąga samochód w lewo i błąd hill holder się pojawia. Czy może być przyczyną zły montaż czujnika skrętu ? W instrukcji było napisane że trzeba rozkręcić kolumnę od układu kierowniczego i ustawić koła na wprost gdyż na kolumnie jest jakiś frez a mechanik poszedł na łatwiznę i przekręcił kołami całą kolumnę na wprost bez rozkręcania.

[ Dodano: 08 Lut 2022 14:15 ]

Witam. Jaka może być przyczyna że nie mogę zrobić w MESie kalibracji czujnika momentu obrotowego ? Dodam że jestem po wymianie czujnika skrętu. Przed też nie dało się zrobić. Kalibrację czujnika położenia robi bez problemu i nie mam żadnych problemów innych z programem. Kierownica po odpaleniu sama się lekko przestawia i ciężej się skręca w lewo niż w prawo a siła skrętu przy wyprostowanej kierownicy i nie dotykania jej jest 2nm. Myślałem że może to pomoże już sam nie wiem co robić. Jakieś pomysly ?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858095 Wysłany: 08 Lut 2022, 17:20; 
 Temat postu: Re: kalibracja kierownicy
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14371
Pomógł: 128
Czy przed kalibracją robisz zerowanie?
Czy przy ustawionej kierownicy w taki sposób, że koła są ustawione na wprost, wskazanie kąta skrętu wynosi 0*?

P.S. Chodzi o PII czy o GP? Pytam, bo napisałeś w temacie PII, a w profilu masz GP.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858096 Wysłany: 08 Lut 2022, 19:56; 
 Temat postu: Re: kalibracja kierownicy
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Miłosz
Samochód: Abarth Grande Punto
Silnik: 1.4 16V 155KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 11 Lip 2010,
Posty: 15
Witam,
tak przepraszam nie chciałem nowego tematu otwierać i po fakcie zauważyłem że to temat do Punta II. Mam Grande Punto Abarth, nie widzę takiego czegoś u siebie jak zerowanie. Przy regulacjach mam tylko kalibrację czujnika momentu obrotowego i czujnika położenia.Wskazanie kąta skrętu wynosi właśnie 2nm.


Ostatnio edytowany przez Jachaś 08 Lut 2022, 19:56, edytowano w sumie 2 razy
Ogarnąłem żeby było dobrze, zwróć większą uwagę następnym razem ;)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858097 Wysłany: 08 Lut 2022, 20:18; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14371
Pomógł: 128
Ok, już wiadomo czy patrzeć na PII, czy na GP. Wcześniej widziałem temat w PII i tutaj, więc nie byłem pewien czego dotyczy.
Dla PII MES ma więcej funkcji, m.in. zerowanie i jakaś ogólna kalibracja oprócz kalibracji momentu i kąta.
Sprawdziłem dla GP i w związku z brakiem większej liczby funkcji, nie mam już konkretnego pomysłu. Ewentualnie można by jeszcze sprawdzić czy najnowszy MES dodaje jakąś funkcję. Jeśli nie, to może inny soft. Z Alfy coś podchodzi pod Fiata ale musiałbyś poszukać.
Jak to nic nie da, to wówczas bym stawiał na centralkę, ale może spece od wspomagania mają jeszcze jakieś sposoby. Jak u siebie wymieniałem czujnik skrętu to gościu używał MES'a ale kto wie czy czegoś jeszcze nie ma.

Może jeszcze ktoś zaproponuje lepsze rozwiązanie :)

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858098 Wysłany: 08 Lut 2022, 21:11; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 827
Pomógł: 47
milosz14 napisał(a):
Natomiast po zrobieniu jednego obrotu kierownicą w lewo ( czyli przy skręconych kołach) kalibrację da się zrobić. Niby kalibracja przeprowadzona poprawnie ale nic to nie zmienia a podczas jazdy na wprost ściąga samochód w lewo i błąd hill holder się pojawia. Czy może być przyczyną zły montaż czujnika skrętu ? W instrukcji było napisane że trzeba rozkręcić kolumnę od układu kierowniczego i ustawić koła na wprost gdyż na kolumnie jest jakiś frez a mechanik poszedł na łatwiznę i przekręcił kołami całą kolumnę na wprost bez rozkręcania.




Trochę nie rozumiem ostatniego zdania, ale może po prostu kolumna jest przekręcona względem przekładni o właśnie jeden obrót w lewo? I jak byś odpiął kolumnę od przekładni i obrócił kierownicą a następnie znowu spiął z przekładnią i zrobił kalibrację?

Ewentualnie jak MES "nie daje rady" to jeszcze możesz spróbować AlfaOBD na przykład, program choć mniej "przyjazny" jeśli chodzi o międzymordzie (interface) to jednak bogatszy w opcje w porównaniu do MES-a :)

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858848 Wysłany: 12 Cze 2022, 14:17; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Forumowicz

Imię: Maurycy
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: lubuskie [F]
Rejestracja: 12 Cze 2022,
Posty: 1
Cześć koledzy,

zdarzyła mi się awaria wspomagania. Poczytałem trochę forum i dowiedziałem się, że pierwszym krokiem będzie diagnoza usterki za pomocą interfejsu OBDII. Mam w związku z tym pytanie: czy jeśli zakupię ten moduł diagnostyczny:

https://allegro.pl/oferta/elm327-icar2- ... 8194134208

to czy odczytam nim te usterki?

Jeśli będzie to usterka czujnika skrętu - jak to w większości przypadków i wymienię go samodzielnie to wtedy muszę zrobić jakąś kalibrację, prawda?

Czy zrobię tą kalibrację tym modułem czy muszę mieć coś innego?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861477 Wysłany: 11 Sty 2024, 08:25; 
 Temat postu: Re: awaria wspomagania kierownicy ?
Offline
Forumowicz

Imię: Tomasz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: EL
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 10 Lut 2019,
Posty: 4
Pomógł: 1
Wątpie żebyś tym odczytał cokolwiek z modułu EPS. Najlepiej kupić starego poczciwego elma i wyciąc rezystor. Soft najlepszy to MES ale jest płatny w wersji która umożliwia kasowanie błędów i kalibrację wspomagania. Modelów aut po 2009r (Grande/EVO itp) nie zrobisz już zadnych softem przez OBD. tzn możesz odczytać i skasować błędy ale nie skalibrujesz czujnika - potrzebne jest do tego specjalistyczne urządzenie - prosciej taką uszkodzoną kolumnę wyslać do firmy która to robi. Na pewno są w stanie to naprawić firmy w Gliwicach i Poznaniu. Ci pierwsi sporo tańsi.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 64 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO