You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 12:54

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 216 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 
 Post #852187 Wysłany: 18 Mar 2020, 21:03; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntomaniak

Imię: Adam
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Czerwionka-Leszczyny, Lubliniec
Rejestracja: 22 Mar 2011,
Posty: 62
I pomyśleć że zimy właściwie nie było :)

_________________
Był: Fiat Seicento 1,1 S najlepszy rocznik czyli '99
Był: Fiat Punto II FL 1,2 16V 3D Dynamic 2004 jeszcze lepszy niż Seicento
Jest: Grande Punto 1,4 8V Dynamic Fiat chyba tnie koszty (jak wszyscy inni :) )


Góra
 Profil  
 

 
 Post #855184 Wysłany: 02 Lut 2021, 23:06; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
To ja się dołączę do pytania. W warsztacie przy wymianie świec urwali mi króciec od małej odmy. Oczywiście awantura, oni twierdzą, że już tak było, ja twierdzę, że to oni. Machnąłem ręką i więcej tam nie pojechałem. Walić ich. Chcę to naprawić. Tego plastiku z którego zrobiona jest obudowa filtra nie bierze żaden klej. Poxipol, kropelka, distal - wszystko po wyschnięciu można zdrapać paznokciem pomimo tego, że miejsce klejenia zmatowiłem i porządnie odtłuściłem acetonem.
No i znalazłem ten wątek gdzie ktoś proponował wkręcenie metalowego króćca.
Czy ktoś zna wymiary tego króćca od strony wężyka? Od strony obudowy nie ma problemu - jak otwór będzie za mały to można go delikatnie powiększyć bez szkody dla plastiku.
Jaką średnicę wewnętrzną ma wężyk małej odmy? Gdzieś to ktoś kiedyś podawał ale im bardziej szukam tym bardziej tego nie znajduję...

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855190 Wysłany: 03 Lut 2021, 22:15; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 22 Paź 2014,
Posty: 834
Pomógł: 27
Można by rozważyć zastosowanie mosiężnej wkrętki do kolektora stosowanej przy montażu LPG.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855192 Wysłany: 04 Lut 2021, 03:15; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
misci napisał(a):
Można by rozważyć zastosowanie mosiężnej wkrętki do kolektora stosowanej przy montażu LPG.

O tym właśnie mówię. Ale chciałbym kupić już na gotowo znając chociaż jeden wymiar ;-)

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855245 Wysłany: 08 Lut 2021, 15:40; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sport
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 14 Paź 2008,
Posty: 64
Pomógł: 3
Nie można po prostu zmierzyć otworu? Nie posiadając suwmiarki można to chociaż zrobić linijką... :roll:

_________________
Seat Ibiza III Sport 1.4 16v '07
Fiat Seicento Abarth 1.2 16v 6speed '98

Było:
Fiat Punto II HLX 1.9 JTD '00
Fiat Stilo Dynamic 1.9 JTD '05
Fiat Grande Punto Emotion 1.4 16v '06


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855752 Wysłany: 30 Mar 2021, 19:30; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
Dobra. Panowie i Panie.
Zamówienie poszło:
Króciec: https://nagaz24.pl/krociec-podcisn-impc ... nptx1-4mo/
Wężyk 16 mm: https://nagaz24.pl/przewod-itl-s-gazowy-16-mm-semperit/
Wężyk 6 mm: https://nagaz24.pl/przewod-itl-s-benzyna-6-mm-semperit/
Filtr fazy lotnej jako odstojnik mgły olejowej: https://nagaz24.pl/filtr-fazy-lotnej-cz ... poliester/
+ jakieś opaski, taśma teflonowa do uszczelnienia gwintu, płaskownik do podtrzymania tego wszystkiego.
Jak tylko kropek wróci z wymiany uszczelki pod pokrywą zaworów + wymiany tarcz i klocków to składam to wszystko do kupy i montuję.
Zanim to wszystko zamontuję chciałem wymyć dokładnie przepustnicę + wykręcić ten króciec do którego podłączony jest grubszy wężyk od odmy.
I teraz pytanie: czy po odłączeniu przepustnicy konieczne jest wykonywanie adaptacji przez komputer? Jedni piszą tak, drudzy śmak, trzeci że wystarczy potrzymać silnik na 1000, 2000 i 3000 RPM i "się samo zrobi".
Czym najlepiej myć? Benzyna ekstrakcyjna? IPA? Zmywacz do hamulców? Specjalny płyn do mycia przepustnic? Na co uważać?

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855754 Wysłany: 30 Mar 2021, 22:21; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 828
Pomógł: 47
Adaptacja służy temu, że po czyszczeniu przepustnicy na przykład (albo wymianie) maksymalne otwarcie/zamknięcie które sterownik ma zapisane (i wraz z przebiegiem i czasem sobie korygował, na przykład przez powstające zabrudzenia) mógł sobie od nowa wstępnie zaprogramować jako "bazę" do późniejszych korekt. Tyle teorii. Jeżeli masz dostęp do mes-a to jak najbardziej warto to zrobić. Ale jeżeli nie jest mocno brudna, to chyba (CHYBA) nie powinno mieć to wpływu na pracę silnika. Jeżeli było dużo "gruzu", to IMHO lepiej zrobić adaptację

A co do czyszczenia, to zmywać do hamulców jest łatwo dostępny i nie jest kosmicznie drogi, a robi wydaje mi się taką samą robotę co dedykowany zmywacz do przepustnic, a zaletą jednego i drugiego, przy nie jakoś mocno brudnej przepustnicy może być to, że da ją radę ubyć "bezkontaktowo", czyli bez użycia pędzelków, tylko samym ciśnieniem zmywacza z puszki.

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855755 Wysłany: 31 Mar 2021, 00:02; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
Jachaś napisał(a):
Adaptacja służy temu, że po czyszczeniu przepustnicy na przykład (albo wymianie) maksymalne otwarcie/zamknięcie które sterownik ma zapisane (i wraz z przebiegiem i czasem sobie korygował, na przykład przez powstające zabrudzenia) mógł sobie od nowa wstępnie zaprogramować jako "bazę" do późniejszych korekt. Tyle teorii. Jeżeli masz dostęp do mes-a to jak najbardziej warto to zrobić. Ale jeżeli nie jest mocno brudna, to chyba (CHYBA) nie powinno mieć to wpływu na pracę silnika. Jeżeli było dużo "gruzu", to IMHO lepiej zrobić adaptację

Dzięki. I taka odpowiedź mi wystarczy. Odpinam wtyczki, odkręcam śruby, myję to wszystko do czysta, składam i tyle w temacie :-) Jeśli coś będzie nie tak to adaptacja.

Jachaś napisał(a):
A co do czyszczenia, to zmywać do hamulców jest łatwo dostępny i nie jest kosmicznie drogi, a robi wydaje mi się taką samą robotę co dedykowany zmywacz do przepustnic, a zaletą jednego i drugiego, przy nie jakoś mocno brudnej przepustnicy może być to, że da ją radę ubyć "bezkontaktowo", czyli bez użycia pędzelków, tylko samym ciśnieniem zmywacza z puszki.

Mam sklep z chemią samochodową prawie pod domem - zobaczę co będzie tańsze i kupię. Nigdy nie była czyszczona (a silnik ma przebieg 220 kkm!) więc chyba wreszcie warto :-)

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855756 Wysłany: 31 Mar 2021, 01:36; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Połomia/Czudec/Rzeszów
Rejestracja: 27 Cze 2009,
Posty: 522
Pomógł: 12
mgregor, też zamontowałem z miesiąc temu taką obudowę jako odstojnik dodatkowo wypychając ją druciakiem do naczyń. Robi robotę, przepustnica i króćce w obudowie filtra powietrza czyściutkie bo zaglądałem tam wczoraj. węży już przy samym "odstojniku" nie skręcałem opaskami, co kilka dni zdejmuje to i wylewam z niego wodę, której po tygodniu jazdy potrafi się trochę zebrać wewnątrz. Jak będziesz czyścić zajrzyj do wnętrza kolektora ssącego, możesz mieć też na jego dnie pełno tego majonezu z oleju. Ściera->długi śrubokręt i wytrzyj ile dasz rady. Warto też sprawdzić w jakim stanie czystości będzie mapsensor wkręcony po lewej stronie kolektora(najprawdopodobniej też będzie upaćkany)

_________________
Jest
Nowy kijek
Było
Mój "landrynkowy":E kropas


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855757 Wysłany: 31 Mar 2021, 09:03; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
Crazydrake napisał(a):
mgregor, też zamontowałem z miesiąc temu taką obudowę jako odstojnik dodatkowo wypychając ją druciakiem do naczyń. Robi robotę, przepustnica i króćce w obudowie filtra powietrza czyściutkie bo zaglądałem tam wczoraj. węży już przy samym "odstojniku" nie skręcałem opaskami, co kilka dni zdejmuje to i wylewam z niego wodę, której po tygodniu jazdy potrafi się trochę zebrać wewnątrz. Jak będziesz czyścić zajrzyj do wnętrza kolektora ssącego, możesz mieć też na jego dnie pełno tego majonezu z oleju. Ściera->długi śrubokręt i wytrzyj ile dasz rady. Warto też sprawdzić w jakim stanie czystości będzie mapsensor wkręcony po lewej stronie kolektora(najprawdopodobniej też będzie upaćkany)

Chcę odkręcić też ten króciec z lewej strony z którego wychodzi grubszy wężyk od odmy i tam też wyczyścić. Ostatnio jak tam zaglądałem to było tam trochę takiej czarnej mazi uj wie skąd. Map sensor po prostu odkręcam i myję IPA?

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855763 Wysłany: 31 Mar 2021, 21:51; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Połomia/Czudec/Rzeszów
Rejestracja: 27 Cze 2009,
Posty: 522
Pomógł: 12
Powinno dać radę. Ja czyściłem zmywaczem uniwersalnym w puszce. Staraj się tylko jakoś straszenie nie zalewać części gdzie jest sam czujnik ciśnienia

_________________
Jest
Nowy kijek
Było
Mój "landrynkowy":E kropas


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855764 Wysłany: 11 Kwi 2021, 09:25; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
Crazydrake napisał(a):
Powinno dać radę. Ja czyściłem zmywaczem uniwersalnym w puszce. Staraj się tylko jakoś straszenie nie zalewać części gdzie jest sam czujnik ciśnienia

No wiadomo, że nie będę go uczył pływać ;-)

[ Dodano: 11 Kwi 2021 09:25 ]

Crazydrake napisał(a):
Powinno dać radę. Ja czyściłem zmywaczem uniwersalnym w puszce. Staraj się tylko jakoś straszenie nie zalewać części gdzie jest sam czujnik ciśnienia

No wiadomo, że nie będę go uczył pływać ;-)

[ Dodano: 11 Kwi 2021 09:24 ]

No i zrobione! Pierwszy ciepły weekend, wziąłem się do pracy.
Przepustnica zdjęta. Zaj....ana olejem, trochę czarnego nagaru. Trochę namęczyłem się ze zdjęciem wtyczki, odkręciłem, pędzelek, IPA i jedziemy. Na początku trochę benzyny na pędzlu żeby rozpuściło ten czarny nagar. Potem IPA, wypolerować szmatką i wygląda jak nowa. Uszczelka wymyta.
Tylko pytanie: czy ten talerzyk wewnątrz powinien być idealnie zamknięty czy powinna jednak być ok. 0.5-0.7 mm szczelinka? Bo u mnie od nowości jest szczelinka. Talerzyk jest minimalnie (ale serio minimalnie) uchylony.
MAP Sensor wyjęty. Zaolejony kontrolnie. Brak nagaru. Po prostu tak jakby go ktoś umoczył w oleju. IPA, pędzelek, trochę sprężonego powietrza. Lodzio-miodzio szeregowy Kowalski.
Teraz przyszedł czas na wkręcenie mosiężnego króćca. Wyfrezowałem piękny otwór, wyczyściłem wszystko, króciec wkręcony na taśmę teflonową. Jeszcze w tygodniu zdejmę obudowę filtra i wszystko wzmocnię poxipolem. Git!
Dociąłem wężyki, założyłem odstojnik na skręcane obejmy. Ale dałem ciała bo płaskownik kupiłem za krótki i nie miałem jak tego przymocować. W tygodniu kupię dłuższy, dognę na wymiar i przymocuję na stałe. Na razie lata luzem ale węże są na tyle sztywne, że efektów dźwiękowych brak ;-)
Czy jest poprawa? Delikatna ale wyczuwalna TAK. Mniej telepie silnikiem na wolnych obrotach, płynniej wchodzi na obroty i płynniej z nich schodzi.
Nie szarpie jak gwałtownie puszczę pedał gazu. Więcej plusów na ten moment nie zauważyłem. Zobaczymy jak będzie ze zużyciem oleju (w tej chwili przy 220.000 km przebiegu stały pobór ok. 300-500 ml na 1000 km i taki utrzymuje się praktycznie od nowości).
Dam znać jak coś jeszcze wyjdzie albo stanę gdzieś na trasie ;-)

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855823 Wysłany: 11 Kwi 2021, 10:47; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Połomia/Czudec/Rzeszów
Rejestracja: 27 Cze 2009,
Posty: 522
Pomógł: 12
Minimalna przerwa między talerzykiem a korpusem powinna być, bo też jest potrzebna do biegu jałowego z tego co pamiętam. Zmniejszenia zużycia oleju raczej bym się nie spodziewał. A co to montażu na płaskowniku to ja też kupiłem za krótki i tak sobie wisi w powietrzu na wężach. O nic nie stuka, opiera się o parownik LPG i jest spoko :)

_________________
Jest
Nowy kijek
Było
Mój "landrynkowy":E kropas


Góra
 Profil  
 
 
 Post #855827 Wysłany: 11 Kwi 2021, 12:31; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 16 Maj 2012,
Posty: 103
Pomógł: 2
Crazydrake napisał(a):
Minimalna przerwa między talerzykiem a korpusem powinna być, bo też jest potrzebna do biegu jałowego z tego co pamiętam. Zmniejszenia zużycia oleju raczej bym się nie spodziewał. A co to montażu na płaskowniku to ja też kupiłem za krótki i tak sobie wisi w powietrzu na wężach. O nic nie stuka, opiera się o parownik LPG i jest spoko :)


No i gites. Właśnie tak się domyślałem, że szczelinka do biegu jałowego ma być bo inaczej niby skąd miałby brać powietrze przy obrotach jałowych. Ale wolałem się dopytać :-)
Nie lubię jak mi coś lata luzem bo znając moje szczęście to coś się z tym stanie: gdzieś wpadnie, coś zablokuje ;-)

Crazydrake: bardzo dziękuję za wsparcie :-)

_________________
*************************************
This is my Punto.
There are many like it, but this one is mine.
My Punto, without me, is useless.
Without my Punto, I am useless.

*************************************


Góra
 Profil  
 
 
 Post #856114 Wysłany: 20 Maj 2021, 08:57; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Rejestracja: 01 Lut 2016,
Posty: 110
Pomógł: 5
Jakiś czas też zrobiłem sobie odstojnik z tego samego filtra co Ty. Niestety po zimie zdjąłem bo mogło narobić jeszcze większych szkód. Co tydzień było tam tyle majonezu że jakby to zamarzło to wybicie bagnetu gwarantowane. Często już pod wysokośc węża podchodziło a raczej nie chciałbym, żeby to co się zebrało wracało do głowicy. Lepiej niech to zassie przepustnica i przepali, odparuje, hgw co zrobi ale niech nie wraca do silnika. Po prostu makaroniarze zrobili bubla i żeby wyłapać wszystko to trzeba byłoby naprawdę litrowy słój po majonezie tam podłączyć.
Aktualnie mam ocieploną grubą odmę i jest w miarę dobrze.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #860323 Wysłany: 02 Kwi 2023, 16:02; 
 Temat postu: Re: Odma
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
mgregor napisał(a):
Tylko pytanie: czy ten talerzyk wewnątrz powinien być idealnie zamknięty czy powinna jednak być ok. 0.5-0.7 mm szczelinka? Bo u mnie od nowości jest szczelinka. Talerzyk jest minimalnie (ale serio minimalnie) uchylony.

Widać jak się ludzie "interesują" istniejącą zawartością forum. Pytanie zadane w roku 2021, a w roku 2019 "ktoś" popełnił taki poradnik.
:arrow: https://fiatpunto.com.pl/topic60125.html Odpowiada on takie pytania.

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 216 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO