You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 27 Kwi 2024, 08:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #858950 Wysłany: 07 Lip 2022, 18:47; 
 Temat postu: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Imię: Bartosz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Actual
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa/Kielce
Rejestracja: 07 Lip 2022,
Posty: 6
Hejka!
Jakiś czas temu tuż przed podróżą zauważyłem plamy pod autem więc poprosiłem tatę mojej dziewczyny o szybką pomoc. Okazało się, że sprawcą wycieku jest niewidoczne rozcięcie na wężu wychodzącym bezpośrednio z dolnej części zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego. Na zdjęciu widać doskonale gdzie ów otwór powstał ponieważ postawiliśmy z teściem na niezawodną metodę trytytki XD
Jako, że chcę się czegoś nauczyć o swoim samochodzie, prosiłbym o podanie polskiej nazwy pod którą przykładowo mogę szukać w internecie tego węża lub też pójść do mechanika i od razu powiedzieć mu, jaka część jest do wymiany bez zbędnego opisywania na około o co mi tak właściwie chodzi.
Gdyby ktoś był na tyle łaskawy nie obraziłbym się również za podesłanie kilku sprawdzonych przez fiaciarzy stronek, które oferują taki właśnie towar.
Sam już szukałem dość długo tego przewodu, jednak nie jestem do końca pewien czy trafiałem na właściwe wyniki wyszukiwania.

Załączam zdjęcie

Miłego dnia,
Bartek


Załączniki:

Góra
 Profil  
 

 
 Post #858952 Wysłany: 07 Lip 2022, 21:05; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
Ten wąż występuje razem z wężami na trójniku + wąż nagrzewnica-silnik. Jego numer to 51773096 (zapewne między innymi, bo może występować również pod innymi numerami do innych roczników na przykład). Więc jeżeli chciałbyś to naprawić tak jak to fiat przewidział, to masz do wymiany wąż pomiędzy zbiorniczkiem-silnikiem-nagrzewnicą + nagrzewnicą-silnikiem. Nie wiem jak wygląda uszkodzenie, bo słabo widać na zdjęciu, ale jeśli nie uśmiecha ci się taka grubsza robota (spuszczanie płynu z całego układu, jeśli dawno nie był zmieniany to wartało by wymienić też płyn) to jeżeli nie jest wąż uszkodzony blisko trójnika (i uszkodzenie nie jest rozległe) to może komuś udałoby się wstawić jakiś łącznik (plastikowy element skręcony opaskami w miejsce uszkodzonego węża) tam co temat wycieku by załatwiło

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858953 Wysłany: 07 Lip 2022, 21:35; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Imię: Bartosz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Actual
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa/Kielce
Rejestracja: 07 Lip 2022,
Posty: 6
https://youtu.be/ujMI0R8LAYw

OK, to bardzo ciekawe, co piszesz. Dobrze rozumiem, że generalnie chodzi tu o metodę przedstawioną przez pana z powyższego filmiku?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858954 Wysłany: 07 Lip 2022, 22:50; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
Jeżeli chcesz naprawiać to tak. Mniej więcej w ten sposób

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858955 Wysłany: 07 Lip 2022, 23:11; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Imię: Bartosz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Actual
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa/Kielce
Rejestracja: 07 Lip 2022,
Posty: 6
Taka złączka naturalnie ma mniejszą średnicę otworu niż sam wąż - czy to nie wplywa na pogorszenie przepustowości i tym samym pracy całego układu?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858957 Wysłany: 08 Lip 2022, 17:21; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
Oczywiście że będzie mniejsza średnica. Czy wpływa na pracę układu? Zapewne jakiś wpływ ma, ale raczej mniejszy jak na przykład zakamieniony układ, układ napełniony wodą zamiast płynem itd.

Dawno temu rozrząd robiłeś (albo coś przy układzie chłodzenia, na przykład termostat) ?

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858958 Wysłany: 08 Lip 2022, 23:03; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Imię: Bartosz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Actual
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa/Kielce
Rejestracja: 07 Lip 2022,
Posty: 6
Do tej pory wszystkimi naprawami zajmował się mój dziadek, czyli poprzedni właściciel. Auto jest serwisowane w tamtejszym zakładzie więc do tej pory nie miałem wglądu w historię serwisową. Gdy odbierałem auto miało najechane 35 tysięcy, więc siłą rzeczy nie miało zbyt wiele okazji do poważnych usterek. Faktem jest natomiast, że tuż przed przekazaniem go w moje ręce raczej więcej stało niż jeździło i wiązały się z tym takie przypadłości jak padanie niewymienianego od fabryki akumulatora po kilku chwilach czerpania prądu bez rozruchu silnika. Generalnie punciak był serwisowany regularnie i z przyczyn rutynowych, nigdy z nagłych nieprzyjemnych wypadków.
Odpowiedziałem Ci na pytanie odnośnie grzebania w układzie chłodzenia najlepiej jak tylko potrafiłem :D

Inną kwestią jest fakt, że dzisiaj przed wyruszeniem w trasę jeszcze raz przyjrzałem się miejscu wycieku i doszedłem do wniosku, że użycie wspomnianej złączki będzie przynajmniej bardzo trudne. Rozcięcie znajduje się wprawdzie w pewnej odległości od trójnika ale niestety idealnie w miejscu zagięcia węża, nie na odcinku prostym...
Nie jestem pewien czy montowanie złączki w tym miejscu będzie a) możliwe b) zdrowe dla reszty węża


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858959 Wysłany: 08 Lip 2022, 23:50; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
No to jak nie znasz historii auta do końca, to polecam w takim razie zrobić rozrząd + pompa wody (+ przy okazji ten wąż i nowy płyn chłodniczy) oleje i płyn hamulcowy + filtry oraz świece (i ewentualnie kable). Sprawdzić czy odpływy z podszybia masz po zmianowe (chociaż na profilowym z tego co widzę masz nowy znaczek, więc pewnie jest już po zmianowy, ale jak coś to jest na forum info, poszukaj)

Z "modyfikacji" możesz pomyśleć nad dużą osłoną pod silnik, alternator na pewno podziękuje a i pod maską będzie czyściej

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #858969 Wysłany: 11 Lip 2022, 12:22; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Artur
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Miejscowość: Szczecin
Rejestracja: 08 Maj 2016,
Posty: 362
Pomógł: 8
Jachaś napisał(a):
Sprawdzić czy odpływy z podszybia masz po zmianowe (chociaż na profilowym z tego co widzę masz nowy znaczek, więc pewnie jest już po zmianowy, ale jak coś to jest na forum info, poszukaj)
Raczej nie ma. Mój jest z lipca 2009 (ostatnie tygodnie produkcji GP) i musiałem sam zakładać, bo od strony pasażera miał stary odpływ (lało po alternatorze), a po stronie kierowcy nie miał wcale (lało po rozdzielaczu ABS). Wychodzi na to, że dopiero w Punto EVO (od jesieni 2009) zaczęli stosować nowe odpływy podszybia...

_________________
Grande Punto 1.4 16V Starjet Dynamic Blue&Me 2009r.
+ ESP/ASR/Hill Holder, światła przeciwmgielne, podłokietnik
Dołożone: tylne czujniki parkowania, tempomat, lotka, nakładki progowe, lusterko fotochromatyczne, oświetlenie Submarine


Góra
 Profil  
 
 
 Post #859037 Wysłany: 20 Lip 2022, 14:03; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Imię: Bartosz
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Actual
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa/Kielce
Rejestracja: 07 Lip 2022,
Posty: 6
Podsumowanie sprawy:

Kupiłem nowy wąż za ~250pln już z dostawą. Pojechałem do mechanika, który za wymianę węża, nowe pierścienie zaciskowe i zmianę płynu chłodniczego policzył sobie ~185pln.
Wszystko załatwione.

Teraz wyszedłem jeszcze przed blok, żeby zobaczyć czy są jakieś wycieki. Nie, nic nie cieknie, nie ma żadnych zaschniętych różowych śladów, tak jak to było poprzednio. Dodatkowo, auto wczoraj przetyrałem 150km na s7 i jeszcze bardziej po Warszawie, jak już wjechałem do miasta, więc jakość roboty mechanika i samego węża została gruntownie przetestowana.

Możecie jeszcze mi podpowiedzieć, czy mniej więcej dobrze zapłaciłem za taką usługę, czy też nie. Za wąż wiem, że dobrze bo zależało mi na nowym więc używka z allegro za 60pln nie wchodziła w grę.

Załączam foto.


Załączniki:

Góra
 Profil  
 
 
 Post #859039 Wysłany: 20 Lip 2022, 16:47; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
kamuflaage napisał(a):
Możecie jeszcze mi podpowiedzieć, czy mniej więcej dobrze zapłaciłem za taką usługę, czy też nie.


Nie orientuję się bo raczej dłubię się samemu, ale 185zł za robotę + płyn + opaski to raczej spoko cena




Sprawdź jeszcze czy masz odpływy wody z podszybia nowego typu czy starego. Przy odpływach starego typu woda z odpływu leci na alternator i po czasie koroduje i pęka obudowa.

http://fiatpunto.com.pl/topic21486-15.html

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #859040 Wysłany: 20 Lip 2022, 16:58; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Artur
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Miejscowość: Szczecin
Rejestracja: 08 Maj 2016,
Posty: 362
Pomógł: 8
kamuflaage napisał(a):
czy mniej więcej dobrze zapłaciłem za taką usługę, czy też nie
Ciężko powiedzieć, jeden powie, że to tanio, drugi - że drogo.
Dla porównania jak u mnie niedawno padł termostat, to mechanik policzył mi 0,4rbg (przy stawce 230zł/rbg) za wymianę termostatu i zalanie świeżego Paraflu. Razem z nowym termostatem OE i płynem zapłaciłem jakoś 390zł. A to było w autoryzowanym warsztacie Fiata, więc stawki jak w ASO, z tym, że jakość usług zdecydowanie lepsza...

_________________
Grande Punto 1.4 16V Starjet Dynamic Blue&Me 2009r.
+ ESP/ASR/Hill Holder, światła przeciwmgielne, podłokietnik
Dołożone: tylne czujniki parkowania, tempomat, lotka, nakładki progowe, lusterko fotochromatyczne, oświetlenie Submarine


Góra
 Profil  
 
 
 Post #859042 Wysłany: 20 Lip 2022, 21:50; 
 Temat postu: Re: Wyciek płynu chłodzącego z węża
Offline
Puntoświr

Imię: Czesław
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.2 8V 73KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Lubliniec
Rejestracja: 13 Kwi 2008,
Posty: 3103
Pomógł: 50
Myślę, że to nie wygórowana cena.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO