You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 27 Kwi 2024, 16:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #859910 Wysłany: 19 Lut 2023, 14:03; 
 Temat postu: Problem ze światłami.
Offline
Forumowicz

Imię: Marek
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 19 Lut 2023,
Posty: 1
Witam wszystkich forumowiczów,
mam problem ze światłami w Grande Punto. Opiszę może mój problem od początku.

W zeszłym roku pojawił mi się problem z niedziałającymi światłami mijania, tzn. po przekręceniu manetki od świateł była loteria - raz się zapalały raz nie, z czasem problem bardziej się pogłębiał i był coraz większy kłopot z odpaleniem świateł mijania dlatego oddałem auto do serwisu gdzie wymienili mi manetkę na nową. Problem zniknął, wszystko wróciło do normy i teoretycznie było po kłopocie ale od niedawna coś mi się znowu dzieje ze światłami i nie wiem jak się za to zabrać, tzn. problem polega na tym, że odpalam normalnie auto, zapalam światła, wszystko świeci normalnie ale podczas jazdy wyskakuje mi nagle kontrolka (żółty trójkącik) od świateł (pisze o światłach stop, innym razem o światłach pozycyjnych, jeszcze innym razem błąd oświetlenia tablicy) i teraz tak - gdy wyskoczy mi ta kontrolka podczas jazdy to przednie światła zawsze się normalnie świecą natomiast przestają świecić tylne światła, stopy normalnie się zapalają jedynie gasną tylko i wyłącznie tylne światła od jazdy i teraz nie gasząc silnika, normalnie dalej jadąc, wystarczy przekręcić manetkę od świateł na off i ponownie przekręcić na on i wszystko wraca do normy - tylne światła świecą. Tak jest za każdym razem, po pojawieniu się trójkąta na desce tylne światła przestają świecić i wystarczy wyłączyć na sekundę manetkę i ponownie włączyć i błąd na desce gaśnie a światła ponownie świecą, czasami (rzadko ale się zdarza) jak nie pomaga wyłączenie i włączenie manetki od świateł to wystarczy lekko wcisnąć hamulec (żeby tylko stopy się włączyły) i tak samo błąd znika i tylne światła zaczynają świecić.
Nie wiem co to może być i jeżdżąc nie byłem nawet świadom, że mi światła z tyłu nie świecą - dopiero (tu taka anegdotka) jak wracałem z pracy wieczorem (była już lekka szarówka) i policja mnie zatrzymała. Podchodzi do mnie policjant i mówi mi, że już się ściemnia i mam włączyć światła mijania, a nie jechać z załączonymi światłami dziennymi, ja sobie tak myślę - przecież ja nie mam żadnych świateł do jazdy dziennej i mu to mówię ale on się dalej upiera że mam wyłączyć światła dzienne i żebym wyszedł z auta i zobaczył, że nie świecą mi tylne światła no to przekręcam przy nim manetkę na off i znowu na on i facet zgłupiał bo nagle wszystkie światła świecą. Na szczęście, lekko zdezorientowany odjechał dalej mówiąc, żebym nie włączał o tej porze świateł do jazdy dziennej. Dopiero po tym uświadomiłem sobie, że mi światła przestają świecić po pojawieniu się tego błędu i teraz nie wiem czy to jest wina tej manetki wymienionej, czy jest gdzieś jakieś zwarcie...

Ten błąd wyskakuje sporadycznie - mogę jeździć kilka dni i jest wszystko ok, a innym razem zapala się kilka razy w ciągu jednej jazdy, zauważyłem też, że najczęściej ten błąd wyskakuje jak ruszam z jedynki np. lekko pod górkę, że trzeba troszkę więcej depnąć na gaz. Podczas ciągłej jazdy (na wyższych biegach i wyższej, jednostajnej prędkości) błąd ten nie występuje albo bardzo bardzo rzadko, najczęściej właśnie przy wchodzeniu na wyższe obroty silnika podczas ruszania albo dodania gazu na dwójce.

Może ktoś z Was spotkał się kiedyś z takim problemem.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #860119 Wysłany: 15 Mar 2023, 19:11; 
 Temat postu: Re: Problem ze światłami.
Offline
Puntoświr

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 13 Gru 2016,
Posty: 193
Artax napisał(a):
Podchodzi do mnie policjant i mówi mi, że już się ściemnia i mam włączyć światła mijania, a nie jechać z załączonymi światłami dziennymi, ja sobie tak myślę - przecież ja nie mam żadnych świateł do jazdy dziennej i mu to mówię ale on się dalej upiera że mam wyłączyć światła dzienne i żebym wyszedł z auta i zobaczył, że nie świecą mi tylne światła no to przekręcam przy nim manetkę na off i znowu na on i facet zgłupiał bo nagle wszystkie światła świecą. Na szczęście, lekko zdezorientowany odjechał dalej mówiąc, żebym nie włączał o tej porze świateł do jazdy dziennej


Masz szczęście, że trafiłeś na niedoświadczonego funkcjonariusza. Bo doświadczony odebrałby DR i skierował pojazd na badanie do SKP.
:wink:
Co do awarii - sprawdź same żarówki, i czy styki w oprawkach nie zaśniedziały.
:!:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #860164 Wysłany: 19 Mar 2023, 19:46; 
 Temat postu: Re: Problem ze światłami.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 536
Pomógł: 8
Typowo przed założeniem tematu ZERO wysiłku w celu przeszukania internetu i znalezienia podobnych wątków. :x
Bo nie ma za to konsekwencji na forum (za zaśmiecanie po sto razy podobnymi usterkami, że "nie odpala" itp., itd.).

Elektryka i problemy (w większości mające związek z korozją i słabymi stykami, spadkami napięć) to wada modelu Grande.
Tu się nie czeka na awarie, tylko trzeba profilaktycznie raz na rok-dwa opryskać strategiczne punkty (np. główna masa, skrzynka bezpieczników) czymś do konserwacji "na tłusto" (samo czyszczenie np. alkoholem izopropylowym to za mało). Robi różnicę.

Jak się totalnie nic nie robi latami (5-10 i więcej), to będzie dosłownie CAŁE auto do przetrzepania, bezpieczniki, przekaźniki, wszystkie wiązki, wtyczki, oczka do karoserii, z przodu pod maską, z tyłu, w kabinie pod dywanem/w desce rozdzielczej, same lampy też, plus manetka przy kierownicy (jest poradnik w dziale "Zrób to sam", mrugające światła).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO