You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 27 Kwi 2024, 21:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #861596 Wysłany: 28 Sty 2024, 04:28; 
 Temat postu: Problemy z przepustnicą
Offline
Forumowicz

Imię: Marcin
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 28 Sty 2024,
Posty: 1
Mam problem z przepustnicą, Grande Punto 1.4 l, 57 kw, 8v, 2009r MVS 199253201000, samochód zachowuje się normalnie do 3500 – 4000 rpm, powyżej po krótkiej chwili wpada w tryb awaryjny – odcięcie, brak mocy, obroty do max 3000. Po wyłączeniu silnika i odczekaniu krótkiej chwili komputer się resetuje, zostaje świecący Check Engine ale można jechać normalnie o ile nie przekroczy się 4000 rpm.
Po wizycie w ASO zdiagnozowali uszkodzenie przepustnicy i konieczność wymiany. Numer części zamiennej został mi podany przez ASO jako "korpus przepustnicy odnowiony", kod produktu 71795464 i tutaj zaczynają się schody - nigdzie nie mogę znaleźć części o tym kodzie (być może jest on niewłaściwy lub jest jakimś kodem wewnętrznym) kilka sklepów, kilka warsztatów i nic. Po VINie też. Najciekawsze że chyba nie ma jej też w ASO.
Szukam tego elementu bezskutecznie od dłuższego czasu i aż wierzyć mi się nie chce, że moje zwykłe Punto jest tak wyjątkowe że nie ma do niego części. W internecie znalazłem oferty ze szczegółów których wynika, że powinno pasować do mojego samochodu ale kiedy podaje sprzedającym kod części odpisują że nie mają czegoś takiego. Chciałby ją kupić ale muszę mieć pewność że kupuję właściwą i nie wyrzucę pieniędzy w błoto.
Pytanie:
Czy ktoś zetknął się z takim problemem? Jaki jest prawidłowy kod tej części? Czy to co mi podano w ASO jako kod jest błędne, czy to może jakiś kod wewnętrzny? Czy rzeczywiście ta część jest tak trudna do zdobycia?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i odpowiedź


Góra
 Profil  
 

 
 Post #861597 Wysłany: 28 Sty 2024, 08:56; 
 Temat postu: Re: Problemy z przepustnicą
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 536
Pomógł: 8
Ale ściema. Przepustnica w tej generacji nic nie robi prawie (są niewielkie albo wcale nie ma z nią problemów). Są ważniejsze rzeczy w silniku.
Też mam rocznik 2009 i kupiłem kiedyś do zabawy najtańszą(!) na Allegro i działa (i to po eksperymentach). Obie działają do dziś (nowa/stara).
Oprócz numeru części, one mogą mieć inne oznaczenia (typ?), np. jakieś "44SMF9". Szukaj po typie, nie numerze (albo w ciemno kup "do Grande 1,4 8V" i tyle).

:arrow: http://fiatpunto.com.pl/topic60125.html (na przyszłość się rozejrzyj po całym forum, jak jesteś nowy, a nie od razu temat).
Podsumowanie: niech leszcze nie pieprzą głupot ("mechanicy" i to z ASO - nie potrafią części znaleźć lub zaproponować alternatywy?).
To jest prymitywny element i można go przetestować multimetrem (omomierz, ścieżki potencjometru) oraz silniczek "na krótko" z zasilacza/akumulatorka nawet (jak ktoś nie ma regulowanego źródła), po rozmontowaniu częściowym (sprawdzamy sam silniczek, nie walimy klapą do oporu, to chyba oczywiste). Zweryfikuj ich diagnozę (daję im 50%, że to tylko przepustnica, jeśli w ogóle).

Ograniczenie programowe obrotów może być z kilku powodów. Na przykład rozrząd, zaczynając od czujników, mechanika to później, luzy zaworowe, zmienne fazy.
Tu by wypadało mieć w domu interfejs OBD2 i sobie takie rzeczy sprawdzać, błędy i parametry (program FES lub MES).
Na równi z przepustnicą (czyli rzadko), to są możliwe usterki pedału gazu (ktoś kiedyś pisał, że się np. ścieżki wewnątrz poluzowały, płytka latała luźno).

Masz LPG, a to dużo zmienia (na gorsze). Od tego też by wypadało zacząć. Tu mogą być niespodzianki, jeśli auto zaniedbane (większość jest).

▼▼▼ Poniżej małym drukiem jest komiks PDF dla nowych w temacie Grande/EVO (proste benzyniaki). ▼▼▼

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861598 Wysłany: 28 Sty 2024, 20:24; 
 Temat postu: Re: Problemy z przepustnicą
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 21 Sty 2019,
Posty: 831
Pomógł: 47
Numer przepustnicy zapewne jest poprawny, ale słowo klucz w tym przypadku to "odnowiony" (czyli remanufactured/refubrished). Części z tej kategorii mają inne numery części niż ich nie odnowieni odpowiednicy. Musiałbyś szukać po numerze oryginalnej części nie odnowionej

_________________
Moje Punto Easy Sport MY2012


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861599 Wysłany: 28 Sty 2024, 20:48; 
 Temat postu: Re: Problemy z przepustnicą
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 536
Pomógł: 8
Bierz po wyglądzie, jakąś ładną z Allegro w przedziale 50-100 PLN i po temacie (o ile to tylko przepustnica wierząc w ASO).

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO