You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 18 Kwi 2024, 17:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #159842 Wysłany: 22 Sie 2008, 17:08; 
 Temat postu: Pytanie o montaż nowych poduszek AIRBAG
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kępno
Rejestracja: 18 Lip 2008,
Posty: 94
Historie mojego auta pewnie juz niejeden z was czytal: http://fiatpunto.com.pl/topic9749.html

Jak juz wiecie poduszki mam wystrzelone, wsadzone zaslepki przez poprzedniego wlasciciela, zadne kontrolki sie nie pala wiec wydaje sie ze poduszki sa... ale ich nie ma.
I dlatego przymierzam sie do montazu nowych poduszek. I tu pewnie pytania.

Po pierwsze...co musze zamontowac?? Caly komplet czyli poduchy sensor i napinacze?? Rozmawialem z kumplem ktory robil juz takie rzeczy i powiedzial ze ludzie nie bawia sie w nowe napinacze tylko zakladaja nowe poduchy i juz... i on tak samo robil. Ale przeciez jak wywalily poduchy to raczej poszly tez napinacze. Czy w takim przypadku jesli zamontuje poduchy bez nowych pasow bo bedzie gdzies jakis blad?? Wszystko bedzie dzialac jak nalezy??

Druga sprawa... czy konieczny jest nowy sensor?? Ktos mi powiedzial ze sensor mozna wyczyscic ale nie wiem o co chodzi.

I trzecia sprawa... w tej chwili poduszek nie ma a kontrolka normalnie gasnie wiec blad jest ominiety. Czy jak zamontuje nowe poduchy to trzeba znowu uaktywnic kontrolke??

Jesli macie mozliwosc to opiszcie jak przebiega montaz poduszek po ich wystrzeleniu. Z gory dzieki :)

_________________
Fiat Punto II FL, 2003r., 1,4 16V
http://fiatpunto.com.pl/topic9749.html


Góra
 Profil  
 

 
 Post #159858 Wysłany: 22 Sie 2008, 18:17; 
 Temat postu:
majsta7 napisał(a):
ludzie nie bawia sie w nowe napinacze tylko zakladaja nowe poduchy i juz... i on tak samo robil.

I to jest błąd. Napinacze są po to żeby dociągnąć nas do fotela i zrobić tak , żeby ryj trafił w poduchę w momencie jak ona jest na samym początku OPRÓŻNIANIA. Bez napinacza trafiamy w poduchę jak jeszcze się napełnia czyli de facto zamiast ochrony to dostajemy porządnego strzała w ryło. Podobna sytuacja dotyczy wystrzału poduszek bez zapiętych pasów. Jeśli chcesz mieć poduszki i prawidłową ochronę to niestety nie da się tego wyrzeźbić. Trzeba wymienić wszystko. Albo zrobić to porządnie albo wcale.


Góra
  
 
 
 Post #159879 Wysłany: 22 Sie 2008, 19:17; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kępno
Rejestracja: 18 Lip 2008,
Posty: 94
Grzegorz1976 dzieki za info :)

A na pozostale pytania zna ktos odpowiedz??

[ Dodano: 22 Sie 2008 19:17 ]
Grzegorz1976 nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego trafiamy w poduche jak jeszcze sie napelnia?? Informuje ze w tej chwili blokada pasa dziala jak sie mocno pociagnie czyli napinacz nie jest luzny... tylko nie wiem co by bylo przy jakims zderzeniu, czy blokada ktora jest teraz rowniez zadziala czy juz nie

_________________
Fiat Punto II FL, 2003r., 1,4 16V
http://fiatpunto.com.pl/topic9749.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #159887 Wysłany: 22 Sie 2008, 19:36; 
 Temat postu:
majsta7 zaraz zaraz. To co mówissz czyli to co się zaciąga to zwykła blokada bezwładnościowa pasa. I to działać będzie. Ja mówię o napinaczu pirotechnicznym czyli tym co wybucha razem z poduszkami i skraca pas o jakieś 25 cm. I napinacz pirotechniczny wypalił na pewno jeśli ktoś kto przywalił tym autkiem miał zapięte pasy. Po drugie wszystkie firmy samochodowe zalecają wymianę paców bezp. po kraszu bo na pas działają wtedy takie siły że struktura i ułożenie włókien materiału się zmienia i przy następnym kraszu mogą się zerwać. Poza tym pas po porządnym naciągnięciu znacznie się wydłuża, czyli wydłuży się droga naszego lotu ku kierownicy a nam chodzi o to żeby ją jak najbardziej skrócić.

majsta7 napisał(a):
Dlaczego trafiamy w poduche jak jeszcze sie napelnia??

Normalnie wygląda to tak: Krasz -> wypalają napinacze dociągając nas do fotela, ryło bezwładnością leci ku twardej kierownicy -> w tym czasie wypala poducha i z kosmiczną prędkością się napełnia (wybucha w kierunku lecącego ryja) -> Ryj dociera do poduchy mniej więcej jak ta jest na maksa napełniona -> Ryj jest w miarę łagodnie hamowany przez opróżniającą się poduchę.

Teraz sytuacja w której nie mamy pirotechnicznego napinacza krasz -> cielsko bezwładnie leci do przodu, pas wyłapuje ale nie ma napinacza więc się naciąga jeszcze pod ciężarem jakieś 25 cm (a jak jest już wcześniej naciągnięty to i 50cm) -> W tym czasie otwiera się poducha (wybucha w kierunku ryja) -> Ryj trafia na moment kiedy poducha się jeszcze napełnia (nie było napinacza prawda?) -> Dostajemy porządną pitę w twarz od poduchy brrrrrrr....

W miarę obrazowo?


Góra
  
 
 
 Post #159890 Wysłany: 22 Sie 2008, 19:47; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kępno
Rejestracja: 18 Lip 2008,
Posty: 94
aaaa... no to teraz czaje :) Czyli czeka mnie wymiana wszystkiego.. spoko.. rozwazalem taka okolicznosc :)

Grzegorz1976 moze wiesz jeszcze gdzie jest sensor poduszek i chcialbym wiedziec czy to czego sie dowiedzialem, czyli ze sensor mozna wyczyscic.. jest prawda i na czym polega te czyszczenie ?? Tak dla wlasniej informacji chce wiedziec bo i tak bede wymienial wszystko :)

_________________
Fiat Punto II FL, 2003r., 1,4 16V
http://fiatpunto.com.pl/topic9749.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #159893 Wysłany: 22 Sie 2008, 19:53; 
 Temat postu:
majsta7 niestety teorii działania trochę znam ale mechaniki prawie wcale. Niestety nie odpowiem ci na te techniczne pytania. Ale moja rada: Wymień wszystko, bo na żałowanie potem może być już za późno.


Góra
  
 
 
 Post #159894 Wysłany: 22 Sie 2008, 20:01; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kępno
Rejestracja: 18 Lip 2008,
Posty: 94
Grzegorz1976 i tak duzo mi pomogles :) Wiedzy nigdy za wiele a w moim przypadku na pewno sie przyda :)

_________________
Fiat Punto II FL, 2003r., 1,4 16V
http://fiatpunto.com.pl/topic9749.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #164999 Wysłany: 04 Wrz 2008, 11:34; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze
Rejestracja: 12 Wrz 2007,
Posty: 990
za bardzo sie na ty m nie znam ,ale patrząc na to logicznie gdzieś w samochodzie muszą być czujniki które podczas wypadku uaktywniają poduchy.
pytanie czy je jeszcze masz ?

_________________
Wyżej wymieniony post wyraża moje zdanie w dniu dzisiejszym, być może takie samo będzie w dniu jutrzejszym, jednakże zastrzegam sobie prawo zmiany zdania w każdym momencie bez podania przyczyny


Góra
 Profil  
 
 
 Post #165018 Wysłany: 04 Wrz 2008, 12:03; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kępno
Rejestracja: 18 Lip 2008,
Posty: 94
nie chodzi mi o czujnik poduszek tylko o sensor poduszek... ale sprawe juz rozwiazalem. Pol auta przeszukalem zeby to znalezc. Przewaznie sa miedzy siedzeniami albo w popielniczce tylnej a w kropku sa pod konsola centralna w tunelu :) Dodam ze dojscie do tego jest troche kiepskie ;/

_________________
Fiat Punto II FL, 2003r., 1,4 16V
http://fiatpunto.com.pl/topic9749.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #165022 Wysłany: 04 Wrz 2008, 12:06; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze
Rejestracja: 12 Wrz 2007,
Posty: 990
hmm ciekawe
zawsze myślałem że są bardziej z przodu...

_________________
Wyżej wymieniony post wyraża moje zdanie w dniu dzisiejszym, być może takie samo będzie w dniu jutrzejszym, jednakże zastrzegam sobie prawo zmiany zdania w każdym momencie bez podania przyczyny


Góra
 Profil  
 
 
 Post #165024 Wysłany: 04 Wrz 2008, 12:12; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kępno
Rejestracja: 18 Lip 2008,
Posty: 94
czujnik poduszek jest zazwyczaj przed chlodnica na belce natomiast sensor poduszek jest w srodku i jesli czujnik uderzeniowy (ten przed chlodnica) zostanie naruszony... przesyla informacje do sensora ktory jest pod konsola centralna i to on wybija poduszki. Tak ja to zawsze rozumialem bo przeciez czujnik i sensor to 2 rozne sprawy

_________________
Fiat Punto II FL, 2003r., 1,4 16V
http://fiatpunto.com.pl/topic9749.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #165029 Wysłany: 04 Wrz 2008, 12:24; 
 Temat postu:
majsta7 czujnik poduszek to właśnie sensor przeciążeniowy inaczej zwany centralką airbagów. To wszystko jest zintegrowane pod konsolą centralną i nie ma żadnych dodatkowych rzeczy na belce/chłodnicy itp. Jeśli opóźnienie podczas wypadku wynosi odpowiednią wartość przeciążenia (nie znam wartości ale przypuszczam że to może być ok 3-4G), centralka odpala ładunki pirotechniczne w napinaczach i poduszkach. Sensor i czujnik to to samo :)


Góra
  
 
 
 Post #165030 Wysłany: 04 Wrz 2008, 22:47; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kępno
Rejestracja: 18 Lip 2008,
Posty: 94
wiec prosze spojrzec na ten rysunek i mi wytlumaczyc o co tu chodzi ;/

Image

[ Dodano: 04 Wrz 2008 12:30 ]
tutaj sa jeszcze poduszki boczne ale to chyba nie ma znaczenia. chodzi o sam fakt ze tu sa osobno czujniki i osobno sensor (sterownik)

[ Dodano: 04 Wrz 2008 22:47 ]
ponawiam:

Czy ktoś wie jak to jednak jest w Kropkach z czujnikiem airbag?? Tzn. czy znajduje sie gdzies z przodu samochodu np. przed chlodnica itp.?? Czy jednak nie i tak jak napisal mrider czujnik i sensor (sterownik) to to samo?? Bo wiem ze w innych autach czujnik znajduje sie wlasnie przed chlodnica na belce a osobno jest sensor (sterownik). Nie wiem tylko czy wszystkie auta tak maja i oczywiscie czy Kropek tez tak ma :roll: Prosze o info

_________________
Fiat Punto II FL, 2003r., 1,4 16V
http://fiatpunto.com.pl/topic9749.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #165277 Wysłany: 05 Wrz 2008, 00:22; 
 Temat postu:
Dzizass... Polskie słowo CZUJNIK to angielskie słowo SENSOR. Przecież napisałem że to to samo. Zresztą zawsze możesz zapytać w ASO.
To co jest na fotce to wersja airbagów stosowana kilkanaście lat temu. Jedynie nowe samochody z "przygotowaniem na zderzenie" np. nowy Mercedes S ustawiający optymalną pozycję kierownicy, fotela itp przed odpaleniem poduszek, posiadają dodatkowe czujniki.


Góra
  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO