You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 26 Kwi 2024, 02:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #18905 Wysłany: 13 Kwi 2007, 13:03; 
 Temat postu: Dziwne dźwięki z tylnego zawieszenia
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 13 Kwi 2007,
Posty: 12
Witam, mam Punto II 1.2 SX i problem z dziwnym dźwiękiem w tylnej częsci samochodu tzn. przy bardzo małych skokach zawieszenia, rzędu 0.5 cm (np. przy wsiadaniu do samochodu), słychać jakiś takie skrzypienie, tarcie gumy czy coś takiego (dosyć niski dźwięk), wydaję mi się, że zarówno z prawej jaki i zlewej strony z tyłu. Dźwięk też jakoś rezonuje z podwoziem także trudno zlokalizować skąd dokładnie się roznosi. Przy większych skokach zawieszenia nie ma tego efektu. Również jeśli kilkakrotnie mocna rozbujam auto, problem znika, ale tylko na chwilę np. minutę i dalej znowu to samo.
Wzorując się na wcześniejszych postach, spryskałem WD40 podwieszenie linki hamulaca ręcznego i większość gumowych elementów zawieszenia, ale bez rezultatu.
Zaznaczam, że w zawieszeniu nic nie stuka, a amortyzatory zostały wymienione 30 tys. km temu na standraowe delpi.
Nie wiem co z tym zrobić, jechać z tym do ASO, czy jakiegoś warsztatu, czy też na diagnostykę na jakiś szarpak?
Proszę o pomoc


Góra
 Profil  
 

 
 Post #18914 Wysłany: 13 Kwi 2007, 15:00; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Świdnik
Rejestracja: 13 Mar 2007,
Posty: 144
kzielin2 napisał(a):
Witam, mam Punto II 1.2 SX i problem z dziwnym dźwiękiem w tylnej częsci samochodu tzn. przy bardzo małych skokach zawieszenia, rzędu 0.5 cm (np. przy wsiadaniu do samochodu), słychać jakiś takie skrzypienie, tarcie gumy czy coś takiego (dosyć niski dźwięk), wydaję mi się, że zarówno z prawej jaki i zlewej strony z tyłu. Dźwięk też jakoś rezonuje z podwoziem także trudno zlokalizować skąd dokładnie się roznosi. Przy większych skokach zawieszenia nie ma tego efektu. Również jeśli kilkakrotnie mocna rozbujam auto, problem znika, ale tylko na chwilę np. minutę i dalej znowu to samo.
Wzorując się na wcześniejszych postach, spryskałem WD40 podwieszenie linki hamulaca ręcznego i większość gumowych elementów zawieszenia, ale bez rezultatu.
Zaznaczam, że w zawieszeniu nic nie stuka, a amortyzatory zostały wymienione 30 tys. km temu na standraowe delpi.
Nie wiem co z tym


Witam :) Ten Problem ze skrzypiącym zawieszeniem tylnym to częsta przypadłość Punciaków.... Jest to normalna sprawa, nie ma sie czym przejmować :) Tak jak napisałem już w innym temacie powodem skrzypienia/rypienia/tarcia są tzw. "gumy" na resorach (sprężynach) :) Jak masz resor, to zarówno na górze jak i na dole masz tam gumy, które poprostu rypią....... Mój tata był w tej sprawie u znajomych z ASO :) Znajomi dali mu sprecjalny smar do zawieszeń, kótry jest bardzo śliski po czym tata posmarował te gumy, ale rypienie ustało na 2-3 miesiące, po tym czasie z powrotem rypało :lol: W ASO powiedzieli, że to normalne - poprostu taka przypadłość Fiatów i większości samochodów, jezdziłem wieloma samochodami różnych marek i w wielu występuje w/w rypienie :) Druga przyczyna rypienia, to jak koledzy pisali gumowe zakończenia linek od ręcznego i do tego wystarczy już WD-40/GT-85 :) Trzecia przyczyna rypienia (ale tylko na postoju) to jak siadasz i wysiadasz, a masz samochód na ręcznym - wtedy dzwięk wydobywa sie z zaciśniętych bębnów, taki efekt jest w prawie każdym aucie :) Do przesmarowania zawieszenia na "gumach" nie nadaje sie żadne WD40 i inne smary w sprayu, musisz mieć specjalny serwisowy smar do zawieszeń :) Pozdrawiam

_________________
Fiat Punto II S 1.2 8V 2001r, 60 koni i jeden zrebak ;)
Zielony metalic :D
Pozdrówko :D


Góra
 Profil  
 
 
 Post #18917 Wysłany: 13 Kwi 2007, 15:29; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: RPZ
Rejestracja: 12 Kwi 2007,
Posty: 59
meti napisał(a):
są tzw. "gumy" na resorach (sprężynach) Jak masz resor,


tak dla scislosci, zeby nie mylic pojec:
to sa resory
Image
a to sprezyny
Image

roznica widoczna 8)
a jesli nie widac roznicy to po co przeplacac :mrgreen:

_________________
PII 1.2 8v+ LPG
2001r. 105kkm
Prawie jak SX


Góra
 Profil  
 
 
 Post #18918 Wysłany: 13 Kwi 2007, 15:35; 
 Temat postu:
dymny napisał(a):
meti napisał(a):
są tzw. "gumy" na resorach (sprężynach) Jak masz resor,


tak dla scislosci, zeby nie mylic pojec:
to sa resory
Image
a to sprezyny
Image

roznica widoczna 8)
a jesli nie widac roznicy to po co przeplacac :mrgreen:


:devil:


Góra
  
 
 
 Post #18922 Wysłany: 13 Kwi 2007, 15:50; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Gród Kraka
Rejestracja: 12 Mar 2007,
Posty: 517
Skoro już mamy by purystami to jedno i drugie to sprężyny (odpowiednio płaska i śrubowa) pełniące funkcje resorów
8)

_________________
Punto 1.2 8V ELX '2000
"Co to jest: zielone i ma kółka? Żaba, kółka były dla zmyły"
I tak mój zielony Punciak został ochrzczony. Żaba :D

Speed doesn't kill. Stupidity does, though.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #18932 Wysłany: 13 Kwi 2007, 16:13; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: RPZ
Rejestracja: 12 Kwi 2007,
Posty: 59
misieq79 napisał(a):
Skoro już mamy by purystami to jedno i drugie to sprężyny (odpowiednio płaska i śrubowa) pełniące funkcje resorów


No tak, ale wszedzie (w mechanice samochodowej) przyjelo sie ze jesli mowimy "resor" to jest to myslimy o resorze piorowym a jesli mowimy "sprezyna" to myslimy o sprezynie. :D takie nazewnictwo pozwala szybko odroznic te elementy i nie mylic ich nawzajem :mrgreen:
Takie przemyslenia sa w stylu kwadrat tez jest prostokatem...itd

Ale wracajac do tematu to Meti dobrze swierdzil co moze byc powodem skrzypienia

_________________
PII 1.2 8v+ LPG
2001r. 105kkm
Prawie jak SX


Góra
 Profil  
 
 
 Post #18999 Wysłany: 13 Kwi 2007, 23:11; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Świdnik
Rejestracja: 13 Mar 2007,
Posty: 144
Stwierdziłem powód skrzypienia, a wszyscy mówią "resor" na jedno i drugie, ale ja napisłaem tak - resor (sprężyna) :lol: I koniec tematu skrzypienia, wszystko wyjasniose :) Pozdro :P

_________________
Fiat Punto II S 1.2 8V 2001r, 60 koni i jeden zrebak ;)
Zielony metalic :D
Pozdrówko :D


Góra
 Profil  
 
 
 Post #19165 Wysłany: 14 Kwi 2007, 23:03; 
 Temat postu: Re: Dziwne dźwięki z tylnego zawieszenia
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zamość
Rejestracja: 02 Mar 2007,
Posty: 87
Winny jest zaczep i osłonka linki hamulca ręcznego -trzeba nasmarowac i docisnąc mocowanie
Image

_________________
GG 1415822
Pozdrawiam serdecznie wszystkich


Góra
 Profil  
 
 
 Post #19407 Wysłany: 16 Kwi 2007, 14:25; 
 Temat postu: Dziwne dźwięki z tylnego zawieszenia
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 13 Kwi 2007,
Posty: 12
Dzięki za info.
Spróbuję, jeszce raz przesmarować podwieszenie linki hamulca ręcznego.

A odnośnie smarowania gum pod i nad sprężynami, to żeby to zrobić trzeba je wyjmowaćm, czy wystaczy oczyścić te gumy i jakimś specjalnym smarem je potraktować?

Muszę coś z tym zrobić, bo jest to strasznie denerwujące, a chcę trochę w wakacje pojedzić.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #19414 Wysłany: 16 Kwi 2007, 14:38; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: S
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kraków
Rejestracja: 13 Mar 2007,
Posty: 710
Pomógł: 4
Jedno pytanie. Czy twoja kropka ma zamontowany hak. Jeżeli tak to masz ten sam problem co ja miałem. Konieczna była wymiana simerbloku tylniej belki.

_________________
MOJA KROPA :)
http://fiatpunto.com.pl/topic907.html
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #19427 Wysłany: 16 Kwi 2007, 14:57; 
 Temat postu: Dziwne dźwięki z tylnego zawieszenia
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 13 Kwi 2007,
Posty: 12
Nie ma zamontowanego haka.
Ale to co dla mnie jest dziwne to to że przy mocniejszym rozbujaniu samochodu, tego dźwięku nie słychać, a z zawieszenia nie dochodzą żadne stuki.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #19646 Wysłany: 17 Kwi 2007, 11:39; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Świdnik
Rejestracja: 13 Mar 2007,
Posty: 144
Cytuj:
Nie ma zamontowanego haka.
Ale to co dla mnie jest dziwne to to że przy mocniejszym rozbujaniu samochodu, tego dźwięku nie słychać, a z zawieszenia nie dochodzą żadne stuki.


Jeżeli chodzi o ręczny, to masz już wyjaśnione :) A co do tych gum na sprężynach, to logiczne, iż musisz je troszeczke ściągnąć, aby umiścić pod nimi smar...... jak pisałem wcześniej - jak dobrze nasmarujesz to na 2-3 michy bedzie oki :) U mnie już skrzypi i rypi, przy dużych dołkach też, więc musze znalezć czas na nasmarowanie gum :) Najlepiej robić to na podnośniku lub kanale :lol:

_________________
Fiat Punto II S 1.2 8V 2001r, 60 koni i jeden zrebak ;)
Zielony metalic :D
Pozdrówko :D


Góra
 Profil  
 
 
 Post #44983 Wysłany: 14 Wrz 2007, 09:46; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Miejscowość: Częstochowa
Rejestracja: 05 Kwi 2007,
Posty: 11
Koledzy miałem podobną sytuacje tylko u mnie jak miałem kogoś na tylnej kanapie to było słychać dziwne metaliczne głosy z lewej strony. Informacja ta była już na tym forum generalnie problem polega na tym że w puntkach na łączeniu tłumików jest taka metalowa klamra dokręcana chyba na dwie śruby 10 i podczas jazdy po nierównościach czasem można zaryć podwoziem tzn tą
obejmą o jakiś kamyk i wtedy ona się luzuje i powstają straszne dla ucha dzięki tak jakby koło miało się za chwilę urwać coś w stylu uderzeń młotkiem o metalowy element.

_________________
Punto 1.2 8V 5d 2002


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO