You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 26 Kwi 2024, 10:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #21471 Wysłany: 27 Kwi 2007, 08:35; 
 Temat postu: GŁOWICA
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2006,
Posty: 613
Decydującą rolę w uzyskaniu możliwie wysokich osiągów silnika mają układy i mechanizmy znajdujące się powyżej uszczelki podgłowicowej.

Oczywiście wyważenie układu korbowodowo-tłokowego, dobranie właściwych luzów w złożeniach: cylinder - tłok oraz panewki - wał korbowy, również mają wpływ na moc osiąganą przez silnik. Jest to jednak osiągane tylko poprzez zmniejszenie strat spowodowanych tarciem, a nie poprzez poprawianie procesu spalania i napełniania.

Bezpośrednio o mocy silnika decyduje przede wszystkim wielkość napełniania cylindra podczas pracy, a to związane jest z układem ssącym, rozrządu i wydechowym. Kształt komory spalania i stopień sprężania także wpływa na sprawność samego procesu spalania, ale w tym zakresie są ograniczenia wynikające z parametrów paliwa. Przede wszystkim liczba oktanowa paliwa określa maksymalną wartość stopnia sprężania.

Układ zapłonowy i zasilania mogą zapewnić jedynie maksymalne właściwe warunki składu mieszanki oraz momentu zapłonu i w nowoczesnych silnikach rezerwy mocy są tu niewielkie. Wynikają one zazwyczaj z ograniczeń ekologicznych. Tak więc wszelkie prace tuningowe powinny się skupić na układzie rozrządu, ssącym i wydechowym.

Głowica jest tym elementem, który zawiera zasadnicze części tych trzech układów:
- końcowy odcinek układu ssącego
- początkowy odcinek układu wydechowego
- układ zaworów z gniazdami i sprężynami
- wałek lub wałki rozrządu
- komorę spalania.

Dobre przygotowanie głowicy w samochodzie wyczynowym wymaga doświadczenia i umiejętności prac ślusarskich. W zależności też od zakresu prac niezbędne jest też skorzystanie ze specjalistycznych obrabiarek. Co zatem należy w głowicy przerobić w celu przygotowania jej do sportu?

Kanały ssące i wydechowe
Z reguły dokonuje się obróbki powierzchni kanałów w celu nadani im gładkości i uzyskania możliwie małych oporów przepływu.

Jeżeli rezerwa materiału głowicy pozwala na to, zwiększa się przekroje kanałów dolotowych i wylotowych. Tutaj musimy posługiwać się przepisami regulaminu sprzętu, by sprawdzić, czy nie są ograniczone wymiary kanałów.

Jeśli chodzi o powierzchnię kanałów odpowiednią gładkość możemy uzyskać poprzez obróbkę za pomocą szlifierki i ściernic listkowych. Spotkałem się z teoriami, że kanał ssący powinien posiadać powierzchnię matową (jaka powstaje np.: po piaskowaniu), ale nie widziałem żadnych badań to potwierdzających. W większości w profesjonalnie przygotowanych głowicach kanały są polerowane.

Przy powiększaniu przekrojów kanałów należy zwrócić uwagę, by nie zostawić zbyt cienkich ścianek lub, co gorsza, nie zrobić dziury w ściance kanału. Naprawa takiego błędu jest bardzo trudna, a może się skończyć koniecznością wyrzucenia głowicy.

Gniazda zaworowe
Dążąc do możliwie dużego napełnienia, powiększamy średnice gniazd zaworowych i nadajemy im odpowiedni kształt. Tu jednak także musimy stosować się do regulaminu sprzętu, który może zostawiać dowolność lub ograniczać średnicę grzybków zaworów.

W tym drugim przypadku mamy ograniczone pole manewru. W głowicach aluminiowych gniazda wykonuje się w formie wciskanych pierścieni z odpowiedniego materiału. Grubość takiego pierścienia wynosi od 2,5 do 5 mm i powiększenie średnicy gniazda seryjnego może nastąpić tylko w niewielkim zakresie (około 1-1,5 mm).

Tak więc przy wymianie zaworów na większe należy wymienić (wstawić) większe gniazda zaworowe. Istotne jest przy tym zostawienie tak zwanego "mostka", czyli odstępu pomiędzy gniazdem ssącym a wydechowym. Jest to jeden z najbardziej obciążonych termicznie punktów głowicy i często następują tam pęknięcia. Niekiedy uzasadnione jest wykonanie wewnętrznej powierzchni gniazd zaworowych stożkowo, o niewielkim pochyleniu. Wówczas stożek wykonuje się tak, by średnica gniazda powiększała się wraz z kierunkiem przepływu spalin, czy mieszanki.

Do gniazd zaworów ssących stosuje się kąt przylgni zaworowej o nachyleniu 30°. Zapewnia to szybsze powiększanie powierzchni przelotu podczas otwierania zaworu. Prowadnice zaworowe w miejscu, gdzie wchodzą do kanałów, wykonuje się stożkowo, tak by jak najmniej przesłaniały kanał. Prawidłowo przygotowana głowica zwykle powiększa moment obrotowy i moc w całym zakresie obrotów silnika, ale ostateczne efekty uzależnione są od rezerw zostawionych przez producenta samochodu. Rezerwy mocy w głowicy są związane z tym, że samochód jest produktem masowym, a właściwe przygotowanie głowicy wymaga dużo ręcznej pracy, która jest niemożliwa do wykonania w procesie seryjnej produkcji.

Mechanizm spalania stukowego
Spalanie stukowe polega na nieprawidłowym przebiegu procesu spalania w cylindrze. Jak dochodzi do spalania stukowego?

Ciśnienie nad tłokiem pod koniec suwu sprężania ma wartość trochę ponad 10 kg/cm². Mieszanka paliwowo-powietrzna po suwie sprężania zostaje zapalona od iskry świecy i płomień rozprzestrzenia się przez całą komorę spalania ze stałą prędkością około 30-60 m/s. Powstaje duża ilość gazów spalinowych, co powoduje wzrost ciśnienia w komorze do ponad 60 kg/cm². Właśnie te gazy wykonują pracę, dając przekazywaną na koła moc. Oczywiście całe zjawisko spalania mieszanki trwa bardzo szybko, bo około 0,001 s.

Inaczej jest w przypadku spalania stukowego. W momencie zapłonu iskra zapala mieszankę w okolicy świecy, co powoduje jednocześnie sprężenie pozostałego ładunku w komorze spalania. Ciśnienie to oraz podwyższona temperatura wywołuje samozapłon i gwałtowne spalenie się mieszanki w przeciwległym końcu komory. Proces jest lawinowy i spalanie następuje nieprawidłowo, z wielokrotnie większą prędkością przekraczającą 1000 m/s. Wywołuje to charakterystyczny stuk. Jest to jak gdyby detonacja materiału wybuchowego, która znacznie obciąża cieplnie oraz mechanicznie tłok, korbowód i inne elementy silnika.

Przyczyny spalania stukowego
Istnieje kilka istotnych czynników, które powodują spalanie stukowe:
- zbyt wysoki stopień sprężania,
- za wczesny zapłon,
- za mała liczba oktanów paliwa,
- przegrzanie silnika,
- za małe zawirowanie mieszanki w komorze spalania,
- duże napełnianie cylindra.

Wykonując więc przeróbki silnika, musimy to brać pod uwagę i lepiej jest dla bezpieczeństwa nie stosować za wysokich stopni sprężania. Oczywiście, pewne rezerwy zwykle są, szczególnie jeśli decydujemy się na przejście na paliwo o wyższej liczbie oktanowej, ale pewna liczba stopnia sprężania jest graniczna (uzależniona od konstrukcji silnika), której przekraczać nie można. W silnikach GT nie stosowałbym wyższych stopni niż 10-10,5. Z powyższych rozważań wynika też, że montując do silnika sprężarkę lub turbosprężarkę, zwiększamy znacznie napełnianie cylindra i trzeba wtedy silnik odprężyć!

Dlatego fabryczne silniki turbodoładowane mają stopnie sprężania bardzo niskie - rzędu 6,5-8,5.

Natomiast w silnikach wyczynowych wolnossących, zawsze warto pracować nad uzyskaniem jak najlepszego napełnienia cylindra (np.: obróbkę kanałów ssących i dobór ich długości), a stosować wtedy nie za wysokie stopnie sprężania. Daje to lepszą sprawność ogólną, niż stosowanie bardzo wysokiego sprężu i opóźnianie zapłonu.

Źródło: Lech Świątek "Tuning wyczynowy VI. Głowica", AUTO TUNING ŚWIAT nr 12, grudzień 2002, str. 46-47
"Tuning wyczynowy VII. Głowica cd.", AUTO TUNING ŚWIAT, nr 2, luty 2003, str. 43

_________________
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo zgodnie z Art. 54 Konstytucji RP

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny


Góra
 Profil  
 

 
 Post #47283 Wysłany: 24 Wrz 2007, 21:26; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto I 3d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: GT
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Stara Kiszewa
Rejestracja: 04 Mar 2007,
Posty: 4202
Pomógł: 11
Cytuj:
Kanały ssące i wydechowe

Warto dodać że polerowanie i powiększenie kanałów dolotowych poprawia przepływ a dzięki temu zmiejsza spalanie (nie tylko dodaje mocy) :D

_________________
Nie kłóć się z głupim. Pierw ściągnie Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem...

Sprzedam części do Punto GT --> link


Góra
 Profil  
 
 
 Post #47290 Wysłany: 24 Wrz 2007, 21:34; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia
Rejestracja: 11 Lip 2007,
Posty: 66
dzikidaniel napisał(a):
Warto dodać że polerowanie i powiększenie kanałów dolotowych poprawia przepływ a dzięki temu zmiejsza spalanie (nie tylko dodaje mocy)


Robiles cos takiego? A skraca zywotnosc motora? Mi zalezy glownie na jak najmniejszym spalaniu. Ile taka modyfikacja moze kosztowac? Skoro to takie dobre to dlaczego fabryznie nie poleruja?

_________________
PUNTO II 1.2 8V SOUND 3D krwista czerwien (po przerobkach drastycznych) :D


Kocham swoja kropke :D


Góra
 Profil  
 
 
 Post #47426 Wysłany: 25 Wrz 2007, 08:59; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto I 3d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: GT
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Stara Kiszewa
Rejestracja: 04 Mar 2007,
Posty: 4202
Pomógł: 11
Nie robiłem jeszcze. Ale kiedyś jak posiąde większą wiedzę to nie omieszkam spróbować. Nie skróci żywotności silnika. Śmiem nawet twierdzić że może wydłużyć.
Co do kosztów to nie powinny być aż takie straszne. Myślę że w okolicy 500zł + robocizna powinieneś się zmieścić.
A fabrycznie nie polerują bo im się nie opłaca. Jest to duża ilość ręcznej roboty a gdzie w fabryce jest czas na ręczną robote przy silniku?? To nie jest Bugati tylko Fiat ;)

_________________
Nie kłóć się z głupim. Pierw ściągnie Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem...

Sprzedam części do Punto GT --> link


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO