You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 16:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 66 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 
 Post #326225 Wysłany: 14 Sty 2010, 19:45; 
 Temat postu: Po odpaleniu kropki przez pierwsze 2 minuty strasznie stuka
Offline
Sympatyk kropek

Miejscowość: ŁÓDŹ
Rejestracja: 14 Sty 2010,
Posty: 18
Po odpaleniu kropki przez pierwsze 2 minuty strasznie stuka w silniku jak w dieslu. Co może byc przyczyną i czy jest to groźne?
1,1 55S :!:


Góra
 Profil  
 

 
 Post #326247 Wysłany: 14 Sty 2010, 21:08; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Jak na mój gust jest to normalne zjawisko spowodowane niskimi temperaturami. Stukają zawory, a stukot ustępuje w miarę nagrzewania (i "upłynniania") się oleju.

tikkurilla napisał(a):
czy jest to groźne?

Zanim olej w pełni uzyska pożądane właściwości jest znacznie gęstszy, przez co trudniej wypełnia różne przestrzenie. Ma on za zadanie przede wszystkim zmniejszyć tarcie między pracującymi powierzchniami, obniżać temperaturę elementów, a także odprowadzać niewielkie wióry (czyt. proszek metaliczny - małe cząsteczki metali, które zabarwiają zużyty olej na ciemny kolor). W związku z tym do czasu nagrzania jednostki napędowej następuje przyspieszone zużycie silnika i dlatego nie zaleca się jazd na krótkich trasach, odśnieżania samochodu przy zapalonym silniku (przy mniejszym obciążeniu wolniej się nagrzewa) itp.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326256 Wysłany: 14 Sty 2010, 21:22; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Marcin
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Żęszuf
Rejestracja: 23 Paź 2007,
Posty: 7422
Pomógł: 164
a jaki masz stan oleju?

_________________
Fiat Punto I 97 60KM 1.2 Pb+LPG 5D Biały jak umyty :>
topic20164.html


Image

było zwykłe "S" a teraz lekko doposażyłem ;D

Czy masz już darmowe Assistance?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326259 Wysłany: 14 Sty 2010, 21:26; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 04 Sty 2007,
Posty: 817
domin45670 napisał(a):
Jak na mój gust jest to normalne zjawisko spowodowane niskimi temperaturami. Stukają zawory, a stukot ustępuje w miarę nagrzewania (i "upłynniania") się oleju.

tikkurilla napisał(a):
czy jest to groźne?

Zanim olej w pełni uzyska pożądane właściwości jest znacznie gęstszy, przez co trudniej wypełnia różne przestrzenie. Ma on za zadanie przede wszystkim zmniejszyć tarcie między pracującymi powierzchniami, obniżać temperaturę elementów, a także odprowadzać niewielkie wióry (czyt. proszek metaliczny - małe cząsteczki metali, które zabarwiają zużyty olej na ciemny kolor). W związku z tym do czasu nagrzania jednostki napędowej następuje przyspieszone zużycie silnika i dlatego nie zaleca się jazd na krótkich trasach, odśnieżania samochodu przy zapalonym silniku (przy mniejszym obciążeniu wolniej się nagrzewa) itp.

takie stukanie po odpaleniu to nie jest normalne wiec nie gadaj bzdur. Nie ma prawa nic stukać bez wzgledu na to czy jest -10 czy -20


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326263 Wysłany: 14 Sty 2010, 21:32; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Lotos napisał(a):
takie stukanie po odpaleniu to nie jest normalne wiec nie gadaj bzdur. Nie ma prawa nic stukać bez wzgledu na to czy jest -10 czy -20

Dlaczego nie ma prawa nic stukać? Jaką lepkość ma olej w temp. -10, a jaką przy >+10 st. C? W okresie od wiosny do jesieni nie powinno nic stukać (oraz na ciepłym silniku) ponieważ temperatury utrzymują się grubo powyżej 0 st. C, natomiast w zimie przy pierwszym odpaleniu jak najbardziej takie zjawisko może wystąpić. Wyżej to wyjaśniłem.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326264 Wysłany: 14 Sty 2010, 21:34; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 04 Sty 2007,
Posty: 817
domin45670 napisał(a):
Lotos napisał(a):
takie stukanie po odpaleniu to nie jest normalne wiec nie gadaj bzdur. Nie ma prawa nic stukać bez wzgledu na to czy jest -10 czy -20

Dlaczego nie ma prawa nic stukać? W okresie od wiosny do jesieni nie powinno nic stukać (oraz na ciepłym silniku), natomiast w zimie przy pierwszym odpaleniu jak najbardziej takie zjawisko może wystąpić. Wyżej to wyjaśniłem.

sory ale chyba tylko w Twoim Punto. Nie spotkałem jeszcze auta które po odpaleniu by stukało. Nawet moje punto to chyab wyjątek bo przy -23 takze nic nie stukało, w Astrze też mi nic nie stukało i baaaa nawet w Polo też nie miałem takiego objawu


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326265 Wysłany: 14 Sty 2010, 21:36; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Lotos napisał(a):
sory ale chyba tylko w Twoim Punto. Nie spotkałem jeszcze auta które po odpaleniu by stukało. Nawet moje punto to chyab wyjątek bo przy -23 takze nic nie stukało, w Astrze też mi nic nie stukało i baaaa nawet w Polo też nie miałem takiego objawu

Doprowadzasz do zbędnej polemiki negując normalne zjawisko, które może występować. Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie dopuszczasz takiej możliwości. Równie dobrze byś mógł napisać iż nienormalne jest większe zużycie paliwa na zimnym silniku. Po prostu poprzyj jakimiś faktami dlaczego tak być nie może.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326267 Wysłany: 14 Sty 2010, 21:42; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 04 Sty 2007,
Posty: 817
domin45670 napisał(a):
Lotos napisał(a):
sory ale chyba tylko w Twoim Punto. Nie spotkałem jeszcze auta które po odpaleniu by stukało. Nawet moje punto to chyab wyjątek bo przy -23 takze nic nie stukało, w Astrze też mi nic nie stukało i baaaa nawet w Polo też nie miałem takiego objawu

Doprowadzasz do zbędnej polemiki negując normalne zjawisko, które może występować. Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie dopuszczasz takiej możliwości. Równie dobrze byś mógł napisać iż nienormalne jest większe zużycie paliwa na zimnym silniku. Po prostu poprzyj jakimiś faktami dlaczego tak być nie może.

pracuje w ASO ale dla mnie to jakaś ciekawostka o stukaniu po odpaleniu silnika. Jeszcze sie z tym nie spotkałem a przewija mi sie przez ręce sporo aut


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326269 Wysłany: 14 Sty 2010, 21:48; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Nie mówię o jakimś wyjątkowo głośnym stukaniu. Po prostu jest inna kultura pracy jednostki napędowej, która postała na mrozie, od tej, która w takiej temp. nie stała. Tak jak napisał(a) tikkurilla: przypomina ona nieco diesla.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326286 Wysłany: 14 Sty 2010, 22:36; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 07 Mar 2009,
Posty: 946
W 100% zgadzam się ze zdaniem domin45670. To jest normalne zjawisko. Ten stuk to może złe określenie, po prostu sprawa wygląda tak, że zimą przy niskich temperaturach silnik zaraz po odpaleniu chodzi nieco głośniej i wydaje "nieprzyjemny" dla ucha dźwięk. Zanim olej zostanie rozprowadzony po całym silniku mija trochę czasu, do tego dochodzi także włączone ssanie, które powoduje głośniejszą pracę silnika.
Lotos, mówiąc takie rzeczy, że to dla Ciebie nowina z którą się nie zgadzasz, a pracujesz w ASO - żal mi Twoich klientów, bo skoro nie znasz takich podstaw, to z czym do ludzi ? :)

_________________
Fiat Punto I, 96', 1.1 55KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326297 Wysłany: 14 Sty 2010, 23:05; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: ON
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Rejestracja: 17 Sty 2008,
Posty: 37
Zgadzam sie z wami ze przy odpaleniu przy minus 20 jak to mielismy w nocy juz tej zimy,auto chodzi nieco glosniej.Bo Lotos obsługuje Melexy i dlatego nic nie słyszy :hahaha: taki zarcik fiatowski hehehe Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326320 Wysłany: 15 Sty 2010, 00:07; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: zielona góra / gdańsk
Rejestracja: 14 Sty 2010,
Posty: 618
a moze poprostu nie pali na jeden gar?:> po co ta zbedna dyskusja? kolega w seicento ma ten problem;] auto odpala zaczyna stukac i ma mula, a jak sie nagrzeje lekko to normalnei jedzie;]

przewody i swiece kuknij;]

_________________
BYŁO:
Lancia Delta 1.6, Lancia Delta 1.8, Fiat Marea 2.0 20V R5
JEST:
czerwone Bertone

Image
Image
Image
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326346 Wysłany: 15 Sty 2010, 04:16; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.2 8V 73KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: SX
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Wrocław
Rejestracja: 11 Lis 2009,
Posty: 250
Pomógł: 10
Taki objaw może być spowodowany kiepskim olejem. Napisz jaki masz wlany (oby nie beczkowy castrol z serwisu). Napisz jeszcze możliwie najprecyzyjniej co stuka i skąd - np. zawory z góry.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326357 Wysłany: 15 Sty 2010, 10:53; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: S
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Sosnowiec/Dąbrowa Górnicza/Będzin
Rejestracja: 08 Sie 2008,
Posty: 190
Potwierdzam, mój kropas w zimę również po odpaleniu brzmi jak Diesel, po 10 minutach bardzo delikatnej jazdy kiedy się rozgrzeje autko chodzi cicho i równo. W lato się to nie zdarzało. Olej: Lotos Thermal Control 10W40 półsyntetyk. Pozdrawiam.

_________________
Jest -> Fiat Bravo 1.9 JTD 2001
Było -> Acura Integra LS
Było -> Fiat Punto Mk2 1.2 8v mod :D


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326370 Wysłany: 15 Sty 2010, 12:10; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto I 3d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: GT
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Stara Kiszewa
Rejestracja: 04 Mar 2007,
Posty: 4202
Pomógł: 11
domin45670, z tym że Ty masz hydrauliczne popychacze, i w Twoim silniku to raczej magistrala olejowa jest winna (a nie ja to piszą "ten typ tak ma"). 1.1 ma zwykle popychacze, z regulacją płytkową. I jeśli klepie to czas to zrobić.
Co do innych to może podczas nagrzania luz się zmniejsza do akceptowalnego poziomu i staje się niesłyszalny przy silniku. A Ci bez popychaczy hydraulicznych zamiast klepać bzdury że tak ma być niech sprawdzą luz zaworowy...

_________________
Nie kłóć się z głupim. Pierw ściągnie Cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem...

Sprzedam części do Punto GT --> link


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326517 Wysłany: 15 Sty 2010, 23:02; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Miejscowość: ŁÓDŹ
Rejestracja: 14 Sty 2010,
Posty: 18
Olej mam oki tak troszke powyżej połowy OLEJ 15W40 MOBIL 1 .Coś tu dzikidaniel wspomniał że to popychacze,mój kolega też coś na ten temat mówił,że to może być to.Stukanie jest tak jak by góry silniczka,po zatm nowość za czeło buczeć takim piskotem (chyba przy skrzyni biegów)

_________________
punto 1.1s 55 95 5d


Góra
 Profil  
 
 
 Post #326540 Wysłany: 15 Sty 2010, 23:49; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sie 2008,
Posty: 5186
Pomógł: 1
a może to stukają wtryskiwacze, bo ja też mam taki problem aleee kurde mi stuka nawet na rozgrzanym, żadnych innych objawów niema prócz delikatnego stukotu, nie jest idealnie regularny.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #328370 Wysłany: 22 Sty 2010, 17:44; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 17 Sty 2008,
Posty: 361
popłakałem się ze śmiechu czytając że stukanie to normalny objaw na zimnym silniku hehehe ... mi też stuka na zimnym(nie jakoś specjalnie głośno ale jednak) i wiem że są zawory do regulacji a nie wmawiam sobie że jest ok :E ... i też się nie spotkałem z autem, które po odpaleniu w zimie "normalnie" sobie stuka tak o po prostu

_________________
Punto 97r 1.2 75 KM SX


Góra
 Profil  
 
 
 Post #328380 Wysłany: 22 Sty 2010, 18:05; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Włodar napisał(a):
popłakałem się ze śmiechu czytając że stukanie to normalny objaw na zimnym silniku hehehe


Ciekawe, że od nowości kilka znanych mi samochodów ma takie objawy. Czyli od czasu zjechania z linii montażowej są uszkodzone :E
Popłakanie się wynika najwidoczniej z niedostatecznej wiedzy technicznej ;) W tym temacie omawiamy dźwięk dochodzący z zimnego silnika podczas pierwszego odpalenia na mrozie (czyt. tylko i wyłącznie w zimie), który jest zbliżony do pracy diesla, a nie dźwięk wskazujący na rozregulowanie zaworów w jednostkach bez hydraulicznej regulacji. Dźwięk jest podobny, przy czym przyczyny znacznie się różnią. Na poprzedniej stronie wyjaśniłem w czym rzecz, wystarczało przeczytać ze zrozumieniem, a nie straszyć wszystkich uszkodzeniem jednostki napędowej :)

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #329001 Wysłany: 24 Sty 2010, 21:18; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 07 Mar 2009,
Posty: 946
Włodar napisał(a):
mi też stuka na zimnym(nie jakoś specjalnie głośno ale jednak) i wiem że są zawory do regulacji a nie wmawiam sobie że jest ok

Wiesz dlaczego sobie nie wmawiasz, że wszystko jest w porządku? Bo nie posiadasz wystarczającej wiedzy na ten temat. Gdybyś pojął od A do Z zasadę działania silnika spalinowego, nie pisałbyś takich głupstw.
Cytuj:
i też się nie spotkałem z autem, które po odpaleniu w zimie "normalnie" sobie stuka tak o po prostu

Może Ty mieszkasz na innej planecie?

_________________
Fiat Punto I, 96', 1.1 55KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #329048 Wysłany: 24 Sty 2010, 23:31; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.2 8V 73KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: SX
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Bełchatów
Rejestracja: 20 Sty 2009,
Posty: 113
Pomógł: 1
domin45670 całkowicie się z Tobą zgadzam ! Metal po rozgrzaniu rozszerza się co powoduje zmniejszenie luzów i cichszą prace silnika :).

_________________
Mój KrOpEk 1.1 :)
http://fiatpunto.com.pl/topic13280.html
http://www.polskajazda.pl/Samochody/Fiat/Punto/68950


Góra
 Profil  
 
 
 Post #329050 Wysłany: 24 Sty 2010, 23:37; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Miejscowość: Gdańsk/UK
Rejestracja: 18 Sty 2010,
Posty: 25
w mojej Vectrze to norma, że pierwsze parę sekund słychać klepanie zaworów, potem dopiero ciśnienie oleju "reguluje" luz i auto jest ciche...i zawsze zimą jak olej był "gęsty" to silnik chodził głośniej aż się nagrzał... w punciaku mojej kobitki nie zauważyłem jakiegoś nadzwyczaj głośnego klepania "klawiatury" ale zapewne jak by przymroziło tak jak teraz w PL to bym coś usłyszał...

_________________
...a kto umarłe...ten nie żyje...


Góra
 Profil  
 
 
 Post #329077 Wysłany: 25 Sty 2010, 01:00; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 07 Mar 2009,
Posty: 946
Oczywistym jest, że o faktach się nie dyskutuje, jednak są ludzie którzy twierdzą, że pozjadali wszytkie rozumy i prawią morały nie mając zielonego pojęcia o tym, o czym piszą. Warto wtedy spróbować wyprowadzić ich z tego błędnego przekonania, a jeśli i to się nie uda, to chociaż zapobiec wprowadzeniu przez nich w błąd innych czytelników forum :)
pozdr.

_________________
Fiat Punto I, 96', 1.1 55KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #329131 Wysłany: 25 Sty 2010, 12:27; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 26 Sie 2009,
Posty: 22
Mi też w zimie stuka któryś zawór przez kilkanaście pierwszych sekund, dzieje się tak bo założyłem nowy wałek rozrządu bez regulacji zaworów i tak już zostało, czy trzeba by to zrobić czy może być trochę luźniejszy? Wspomnę że po kilkunastu sek. jest już cicho.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #329132 Wysłany: 25 Sty 2010, 12:34; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 28 Lut 2009,
Posty: 639
Lotosdomin45670 ma racje to jest normalne olej jest gesty i poprostu nie wypelnia szczelin miedzy tlokami i nastepuja stuki w wyniku zlego smarowania po 2 min gdy temperatura wzrosnie w silniku olej sie uplynnia i dochodzi w kazde miejsce, problemem moga byc rowniez rozregulowane zawory

[ Dodano: 25 Sty 2010 11:34 ]
Włodar .... prosze cie .... :E

_________________
"Prędkość nie zabija, ale nagłe zatrzymanie z dużej prędkości moze spowodować śmierć" J. Cralson

Moje obecne Punto - topic24359.html


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 66 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO