You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 21:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #399464 Wysłany: 27 Wrz 2010, 18:12; 
 Temat postu: Przeróbka z vana na osobowy
Offline
Sympatyk kropek

Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 24 Wrz 2010,
Posty: 48
Witam serdecznie. Mam kilka pytań, ale może najpierw krótkie wyjaśnienie problemu.

Kupując swojego Punciaka wplątałem się w niezłą kaszanę :) Jest to Van 4-osobowy. Chciałbym go przerobić na osobowy z 5 miejscami. Słyszałem, że ostatnio zmieniły się przepisy i przeglądów potwierdzających zmiany konstrukcyjne można dokonywać tylko na Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów, a zmian konstrukcyjnych mogą dokonywać tylko uprawnione do tego warsztaty. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że kupiłem go bez kratki, bo była zdemontowana.

Moje pytania:D
1. Jak znaleźć nową kanapę z 3 zagłówkami i pełnym środkowym pasem bezpieczeństwa (bo podobno bez tego będę miał dalej 4 miejsca)
2. Jak znaleźć warsztat uprawniony do dokonywania takich zmian konstrukcyjnych?
3. Jak wygląda cały proces przeróbki samochodu w praktyce? - pytanie do tych, którzy mają w tym jakieś doświadczenie lub po prostu wiedzą :)


Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #399546 Wysłany: 27 Wrz 2010, 20:34; 
 Temat postu: Przeróbka z vana na osobowy
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andrzej
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Warszawa
Rejestracja: 15 Sie 2010,
Posty: 103
1. Poszukaj nowej kanapy na szrotach, giełdzie samochodowej
2. 3. Ja sam z tatą założyłem nową kanapę. Tata też zdobył fakturkę na te przeróbkę. Jak to załatwisz to jedziesz na OSKP i oni sprawdzają czy wszystko jest OK. jeśli tak to dają ci świstek papieru umożliwiający zmianę w dowodzie rejestracyjnym i w karcie pojazdu.

_________________
Fiat GP 1.4 77KM Estiva Blue&Me


Góra
 Profil  
 
 
 Post #399594 Wysłany: 27 Wrz 2010, 21:17; 
 Temat postu: Re: Przeróbka z vana na osobowy
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Bielsko-Biała
Rejestracja: 14 Kwi 2009,
Posty: 745
WafelTZN napisał(a):
Słyszałem, że ostatnio zmieniły się przepisy i przeglądów potwierdzających zmiany konstrukcyjne można dokonywać tylko na Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów, a zmian konstrukcyjnych mogą dokonywać tylko uprawnione do tego warsztaty
Zmian konstrukcyjnych mogą rzeczywiście dokonywać uprawnione warsztaty (przedmiotem działalności musi być naprawa i obsługa pojazdów samochodowych. Przeglądów mogą dokonywać nie tylko OKSP. Mogą też podstawowe SKP o rozszerzonym zakresie uprawnień. Nie musisz mieć faktury, wystarczy oświadczenie podmiotu dokonującego zmian.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #399672 Wysłany: 01 Paź 2010, 12:12; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 24 Wrz 2010,
Posty: 48
A nie wiecie, czy na piąte miejsce siedzące wystarczy biodrowy pas bezpieczeństwa? Bo na stacji kontroli coś bąkali o tym, że od 2003 czy 2004 roku musi już być trzypunktowy :/ Moje Punto jest z 2004. A dostać taką kanapę, która ma wychodzący ze środka pas to też problem...
Dlatego zastanawiam się czy nie da się tego jakoś obejść ^^

[ Dodano: 01 Paź 2010 12:12 ]
Mam już wszystko za sobą, właśnie jestem w trakcie rejestracji OSOBOWEGO Punto ^^

Odświeżam temat, żeby następni użytkownicy w przyszłości mogli użyć opcji 'szukaj', co wprawdzie rzadko kto robi, ale ja próbowałem i nic nie znalazłem :]

ZATEM:

Z przerabianiem Punciaka na osobowy największym problemem są ludzie. W różnych serwisach i różnych stacjach diagnostycznych można trafić na 3 kategorie ludzi:
1. Gbury, które za punkt honoru wzięły sobie przeszkodzić klientowi w przeróbce i podaja horrendalne ceny, bądź mówią, że się czegoś nie da zamontować (np. pasa bezpieczeństwa)
2. Nic nie wiedzące Matołki, bądź mało lub źle wiedzące matołki, które podają niewłaściwe informacje, co powoduje wiele frustracji, dodatkowych problemów i nerwów, a przede wszystkim więcej biegania.
3. Właściwi ludzie na właściwym miejscu - bezproblemowi i sympatyczni.


Droga do przerobienia samochodu wygląda następująco (podaję przykład Punto ciężarowego 4-osobowego wyprodukowanego po 2003 roku - do 2003 są mniejsze wymogi):


1. Należy zakupić kanapę tylną z trzema zagłówkami oraz środkowy pas bezpieczeństwa (może być biodrowy).
2. Kanapa oraz pas bezpieczeństwa muszą być formalnie zamontowane przez serwis uprawniony do dokonywania zmian konstrukcyjnych pojazdu. Podobnie z demontażem kratki. Jednak w serwisie mogą się zgodzić na wydanie samej faktury, a robotę można wykonać samemu. Ja za fakturę bez roboty zapłaciłem 50zł. Były w niej zawarte: demontaż kratki, zmiana kanapy, montaż pasa bezpieczeństwa
3. Z fakturą udajemy się do OKRĘGOWEJ Stacji Kontroli Pojazdów celem wykonania badania technicznego. Jest to zwykłe badanie rejestracyjne z dodatkiem sprawdzenia, czy pojazd jest przystosowany do zarejestrowania jako 5-osobowy. Trzeba pokazać fakturę z serwisu. Koszt badania to 180zł.
4. Z pozytywnym wynikiem badania udajemy się do urzędu z kompletem dokumentów do rejestracji + wynik badania technicznego i faktura z serwisu. Następuje zwykły proces rejestracji.


Jedna uwaga - stanowczo warto kupować używane kanapy i pasy :P W ASO chcą za biodrowy pas bezpieczeństwa 500zł, podczas gdy używany kosztuje 50zł.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #405588 Wysłany: 20 Paź 2010, 11:47; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: S
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: DW
Rejestracja: 12 Kwi 2010,
Posty: 21
Pomógł: 1
Też przez to przechodziłem.

Mam akurat w sąsiedztwie zakład, który fachowo się tym zajmuje i ma pełne uprawnienia w przeróbkach zmieniających przeznaczenie pojazdu (ciężarowy- osobowy itp). Przerabiają tam auta dla Polaków, Niemców, Ukraińców itp.

Niestety części do przeróbki vanów (punto, cc itp) trzeba zdobyc we własnym zakresie. Polecam allegro i cierpliwości: dzwonić i pytać o każdego rozbitka.


Jakby ktoś chciał to wystarczy wygooglowac: fotele do busa wrocław.

Szkoda, że tego wątku nie było 2 lata temu :)

_________________
punto 1,2 8v 2001 r


Góra
 Profil  
 
 
 Post #443682 Wysłany: 21 Lut 2011, 22:34; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.3 90KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Sport
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Żory
Rejestracja: 20 Lut 2011,
Posty: 13
Witam! Sam przerabiałem punto 3 dzwiowe van które dostałem od wójka niedawno. Po pierwsze musisz załatwić wszystkie czesci kanapa pasy itd, o mocowania srub z pasów itd nie musisz sie martwić wszystko jest orginalnie. Kwestja przełożenia, załatwienia swistka z warsztatu o demontarzu kratki pojechania na stacje kontroli pojazdów i do urzedu po zmiane dowodu. Troche roboty z tym jest. Mi sie udało za 700 stówek z rozbitka załatwic siedzenia pasy itd. Powodzenia Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #624604 Wysłany: 06 Lis 2012, 18:28; 
 Temat postu: Re: Przeróbka z vana na osobowy
Offline
Forumowicz

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 01 Lis 2012,
Posty: 1
jesli ktoś walczy z takim tematem tj punto II van lub FL na osobówke prosze o kontakt, chetnie odkupie kratke i oryginalne tapicerki z vana :wink:


Góra
 Profil  
 
 
 Post #728667 Wysłany: 05 Maj 2014, 09:27; 
 Temat postu: Re: Przeróbka z vana na osobowy
Offline
Forumowicz

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.9 80KM JTD
Paliwo: ON
Wersja: Van
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 05 Maj 2014,
Posty: 1
Witam serdecznie! Będę się przymierzał do przeróbki VANa 3d 2002 na osobowy i chciałbym zacząć powoli kompletować części. Jak chodzi o kanapę tylną to czy pasuje z punto II po FL czy tylko z odpowiadających roczników (do 2003)?


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO