You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 26 Kwi 2024, 04:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #577720 Wysłany: 05 Maj 2012, 15:04; 
 Temat postu: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 27 Lut 2012,
Posty: 502
Pomógł: 2
Ponieważ wyjeżdżam nieraz na wieś, gdzie często zostawia się auto w zupełnej ciemności doskwierał mi brak światełka w schowku oraz bagażniku, tak jak to jest w moim drugim samochodzie. Z bagażnikiem poradziłem sobie już jakiś czas temu o czym pisałem już w tym innym temacie. Ponieważ zostało mi jeszcze sporo taśmy świecącej postanowiłem ją wykorzystać do wykonania podświetlenia schowka. Cała operacja jest na tyle prosta, ze zapewne większość z Was uzna to co poniżej napisałem za banały, liczę jednak, że jednak znajdzie się ktoś kto skorzysta z moich podpowiedzi :)

OPIS:
Aby było wiadomo o czym będziemy mówili, na początek posłużę się oto tym sprytnym rysuneczkiem przedstawiającym jak wygląda wykonana przeze mnie instalacja:

Image

Zasilanie pożyczyłem sobie z wiązki od radia (podświetlenie bagażnika i wnętrza też zabezpieczone jest wspólnym bezpiecznikiem z radiem). Wykorzystałem tzw. sterowanie plusem, tzn. potencjał +12V pociągnięty z wiązki od radia, przerywany jest za pomocą łącznika krańcowego ze stykiem normalnie zamkniętym, natomiast masa podłączona jest bezpośrednio do taśmy LED.

PRZEBIEG PRAC:

Do taśmy LED o długości 20 cm lutujemy dwa przewody i końcówkę osłaniamy koszulką termokurczliwą (ja trochę przesadziłem z przekrojem przewodów ale takie miałem w zapasie).

Image

Następnie potrzebować będziemy łącznik krańcowy ze stykiem normalnie zamkniętym (po zamknięciu schowka, drzwi schowka naciskają krańcówkę i rozłączają obwód). Ja użyłem łącznika przeznaczonego do klap samochodowych, kupionego w sklepie motoryzacyjnym za 3 zł.

Image

Do końca łącznika podłączyłem krótki odcinek przewodu. Można oczywiście od razu przylutować do przewodu, którego drugi koniec przylutowaliśmy wcześniej do taśmy LED, ale ja aby nie uszkodzić taśmy podczas montażu krańcówki, połączyłem je ze sobą dopiero po zamontowaniu całości w samochodzie. Użyłem do tego złączki przebijającej izolację (koszt 50 gr/szt). Złączkę zakładamy po prostu na oba przewody i zaciskamy kombinerkami.

Image

Przygotowujemy dłuższy przewód z końcówką oczkową z dość dużym oczkiem, tak aby dało się ją założyć na krańcówkę. Oczywiście oprócz zaciśnięcia końcówkę warto także przylutować i założyć koszulkę termokurczliwą. Drugi koniec zostawiamy nieobrobiony. Przewód musi być na tyle długi aby wystarczył od radia do miejsca zamontowania krańcówki.

Image

Zanim zabierzemy się za montaż w samochodzie warto sprawdzić czy wszystko jest okej:

Image

Przechodzimy do samochodu, demontujemy schowek (dwie sprężynki na spodzie, przy zawiasach). Najlepiej zacząć od wyboru miejsca zamontowania krańcówki, i to właśnie przysporzyło mi najwięcej problemu. Ostatecznie zamontowałem ją w miejscu wskazanym czerwoną strzałką. Pierwszą myślą było wykorzystanie otworu po gumce (zielona strzałka). Miejsce wydaje się być idealne a po wyjęciu kratki prawego nawiewu jest do niego łatwy dostęp. niestety moja krańcówka okazała się być zbyt długa i po jej wciśnięciu wchodziła w kolizję z kratką. Druga próba to miejsce po lewej stronie schowka, tuż obok gumki. Nawet został otwór - niebieska strzałka. Niestety ścianka schowka w tym miejscu jet podwójna. Aby przeciągnąć przewody trzeba zdemontować cały panel środkowy a i tak jest zbyt ciasno i nie udało mi się założyć krańcówki.

Image

Teraz odcinamy nadmiar przewodu plusowego z taśmy LED i łączymy złączką z przewodem od krańcówki.

Image

Przewód zasilający (ten z końcówką oczkową) przeciągamy do wnęki radia. Miejsca jest sporo, przeciągnięcie nie powinno sprawiać najmniejszego problemu.

Lewy górny róg schowka:
Image
Wnęka radia:
Image

Odcinamy nadmiar i za pomocą takiej samej złączki jak w przypadku taśmy podłączamy nasz przewód do odpowiedniego przewodu z wiązki radia. U mnie jest to przewód żółty, lub czerwony gdy chcemy aby schowek świecił tylko po przekręceniu kluczyka w stacyjce.

Image

Przewód minusowy z taśmy LED łączymy bezpośrednio z masą. Nie trzeba przeciągać go specjalnie gdzieś daleko, możemy użyć do tego pierwszej, lepszej śruby połączonej z masą. Ja wykorzystałem do tego celu śrubę w prawym dolnym rogu deski. W tym celu podważamy trójkątną, plastykową zaślepkę pod którą znajduje się w/w śruba. Pod zaślepką znajduje się szczelina przez którą można przeciągnąć przewód w ten sposób aby był niewidoczny. Nadmiar przewodu odciąłem, zacisnąłem na nim końcówkę oczkową i założyłem na śrubę.

Image

Na koniec pozostały tylko poukładać przewody i przykleić taśmę. Należy pamiętać aby nie wpychać przewodów pomiędzy czoło deski a poduszkę powietrzną aby nie było problemów w razie wystrzału poduszki.

Image

Image

Robota tania, lekka i przyjemna a efekt cieszy oko.
Koszt całości około 10-15zł,
Czas pracy, mi zajęło to około 2 godzin (jeśli nie liczyć nieudanych podejść do montażu krańcówki).


Góra
 Profil  
 

 
 Post #577935 Wysłany: 06 Maj 2012, 12:39; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 05 Maj 2012,
Posty: 23
Ładnie a możesz jeszcze dołożyć jedno zdjęcie jak jest założony schowek i jak to wyglada wieczorem?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #577996 Wysłany: 06 Maj 2012, 14:56; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 27 Lut 2012,
Posty: 502
Pomógł: 2
Na razie mam tylko takie z telefonu - nie wiele widać:

Image

W schowku jest bardzo jasno, myślę że śmiało wystarczyłby nawet połowę krótszy odcinek taśmy LED. Można też kombinować jeszcze z miejscem zamontowania diod. Ja jeszcze popracuję nad lepszym ułożeniem przewodów i solidniejszym montażem taśmy jak będę się nudził któregoś wieczoru. Na razie jest to zrobione dość prowizorycznie.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578317 Wysłany: 07 Maj 2012, 18:03; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Easy
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: SM/RP
Rejestracja: 11 Lut 2010,
Posty: 363
Pomógł: 1
ja mam zamiar zrobić ciut inaczej...

ale dzięki za pomysł, gdzie krańcówkę umieścić:)

_________________
Image
Moje JakToDymi


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578318 Wysłany: 07 Maj 2012, 18:06; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
GPS
Awatar użytkownika

Imię: mario
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.9 85KM JTD
Paliwo: ON
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Kraków Miasto Królów Polskich
Rejestracja: 07 Lis 2008,
Posty: 2786
Pomógł: 2
tez bede to robil bo mi wsio lezy juz rok i czeka :P

_________________
Była biała kropka mk2 1.2 jest niebieska szybsza kropka jtd :)

check >> topic12808-925.html << check


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578320 Wysłany: 07 Maj 2012, 18:11; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Magik liczników
Awatar użytkownika

Samochód: Punto II 5d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: opolskie [O]
Rejestracja: 17 Gru 2011,
Posty: 324
Pomógł: 3
Te niebieskie szybkozłączki to jest porażka.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578323 Wysłany: 07 Maj 2012, 18:20; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 27 Lut 2012,
Posty: 502
Pomógł: 2
Sonar napisał(a):
Te niebieskie szybkozłączki to jest porażka.


A to dlaczego? Ja w sumie korzystam z nich pierwszy raz, ale mam zamiar użyć ich również podczas montażu zdalnego sterowania centralnego zamka. Chętnie więc dowiem się co z nimi nie tak.

tazwaly napisał(a):
ja mam zamiar zrobić ciut inaczej...


Możliwości jest sporo. Ja też drugi raz zrobiłbym to trochę inaczej - bardziej elegancko. ;) Przy takim rozmieszczeniu elementów jak mam teraz tą samą instalację wykonałbym najprawdopodobniej w ten sposób:

Image

Ale na razie działa więc tak zostanie. Przy odrobinie czasu poprawię tylko trochę kosmetykę :)


Ostatnio edytowany przez ziutek997, 07 Maj 2012, 18:33, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 
 Post #578326 Wysłany: 07 Maj 2012, 18:24; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Magik liczników
Awatar użytkownika

Samochód: Punto II 5d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: opolskie [O]
Rejestracja: 17 Gru 2011,
Posty: 324
Pomógł: 3
Teraz rozbierz to złączę to sam się przekonasz. Przy centralnym przekonasz się sam jak zacznie coś nie łączyć lub zacznie się topić w najgorszym przypadku palić. Przerabiałem różne złącza i lutowane złącze jest najpewniejsze.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578329 Wysłany: 07 Maj 2012, 18:35; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 27 Lut 2012,
Posty: 502
Pomógł: 2
Hm.. rozbierałem w miejscu gdzie kombinowałem ze wzmacniaczem do anteny. Izolacja była nacięta ale przewód wyglądał całkiem dobrze. Ogólnie złączki przebijające izolację to jest bardzo fajne rozwiązanie - chociaż co do tego konkretnego typu nie mam wyrobionego zdania.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578335 Wysłany: 07 Maj 2012, 18:47; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Magik liczników
Awatar użytkownika

Samochód: Punto II 5d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: opolskie [O]
Rejestracja: 17 Gru 2011,
Posty: 324
Pomógł: 3
Wystarczy, że przez przypadek popłynie tam prąd zwarcia aku i ciekawe jak zachowa się ta szybko złączka. Osobiście nie polecam a zwłaszcza do centralnego zamka. Rób jak uważasz.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578346 Wysłany: 07 Maj 2012, 19:02; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 27 Lut 2012,
Posty: 502
Pomógł: 2
Myślałem, że chodzi Ci przede wszystkim o to ,że te złączki nie przecinają przewody lub nie dają pewnego połączenia. Bo akurat o prąd zwarciowy to się nie boję - wszystkie obwody zabezpieczone są bezpiecznikiem. Pożyjemy zobaczymy, zwłaszcza, ze centralki na razie nie będę jeszcze montował :] Sonar, jakie konkretnie miałeś nieprzyjemności z tymi złączkami?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578351 Wysłany: 07 Maj 2012, 19:10; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Magik liczników
Awatar użytkownika

Samochód: Punto II 5d
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: opolskie [O]
Rejestracja: 17 Gru 2011,
Posty: 324
Pomógł: 3
Punto Mk2 FL dołożone sterowanie z pilota. Wszystko na szybko złączki te niebieskie. Złączki wypalone, inne zaśniedziałe. Nigdy tego nie stosowałem i nie stosuję. Wszystko jest na połączenia stałe czyli polutowane i porządnie zaizolowane tzw mufami. Tu masz mój dzisiejszy przykład, wyprostowanie spawarki na prąd stały, brak dławika. 200A szła bez problemu :E
Zobacz sobie co się dzieje przy fabrycznej izolacji:

Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578358 Wysłany: 07 Maj 2012, 19:57; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 27 Lut 2012,
Posty: 502
Pomógł: 2
Też zazwyczaj lutowałem lub stosowałem porządne zaprasowanie. Ale spodobały mi się te złączki, niemniej jednak to co mówisz jest trochę niepokojące. Przetestuję je chyba na zasilaczu laboratoryjnym jak się zachowują przy obciążeniu przez jakiś czas prądem Idd dla przewody LgY 1,5mm2.

[ Dodano: 07 Maj 2012 18:57 ]

Tutaj karta katalogowa producenta tych złączek http://www.tme.eu/dok/0-9/560.pdf

Przekładając z obcego na nasz :lol: wynika z niej:
Zalecany max. prąd dla przewodu ~1mm2 to 7A,
Zalecany max. prąd dla przewodu ~1,3mm2 to 10A,
Zalecany max. prąd la przewodu ~1,6mm2 to już 15A

Czyli wcale nie tak źle. Dziwne przekroje wynikają z amerykańskiego systemu średnic. Wydaje mi się, że raczej te złączki nie powinny mieć problemów jeśli są dobrze zaciśnięte. Tutaj oczywiście będzie jeszcze istotne w jakich warunkach będą one pracowały, bo szczelności to one nie gwarantują żadnej, ale wydaje mi się, że wewnątrz samochodu powinny być okej. Niemniej dzięki za zwrócenie uwagi na problem - na pewno będę obserwował co się z nimi dzieje i jak coś zauważę to dam znać.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578453 Wysłany: 07 Maj 2012, 21:49; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Easy
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: SM/RP
Rejestracja: 11 Lut 2010,
Posty: 363
Pomógł: 1
a ja łącze w ten sposób:
Image
zdjęcie zapożyczone
Tylko na to daje termokurczki i podgrzewam tylko przy płaszczu (tak, że przy kostce jest luźno)

_________________
Image
Moje JakToDymi


Góra
 Profil  
 
 
 Post #578629 Wysłany: 08 Maj 2012, 15:56; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 27 Lut 2012,
Posty: 502
Pomógł: 2
tazwaly

połączenia robię zazwyczaj za pomocą wsuwek, ale ta niebieska złączka o której była wcześniej mowa daje możliwość wpinania się do przewodu bez jego przecinania.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #587190 Wysłany: 04 Cze 2012, 23:09; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 04 Cze 2012,
Posty: 5
Skorzystałem kiedyś z powyższego tutoriala i bardzo dobrze się sprawdza :) Należy się wielkie piwo dla autora! :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #587534 Wysłany: 05 Cze 2012, 22:07; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Gliwice
Rejestracja: 27 Lut 2012,
Posty: 502
Pomógł: 2
Zrobiłem drugie podejście do oświetlenia schowka pasażera. Temat miałem już rozeznany więc skupiłem się tym razem na estetyce.
Chciałem zmniejszyć ilość przewodów, i poprawić ich prowadzenie dlatego wykorzystałem wcześniejszy schemat (tym razem sterowanie masą):

Image

Krańcówka oczywiście pozostała bez zmian, ale użyłem przewodów o dużo mniejszym przekroju (0,5mm2):

Image

Masa, bez zmian, ze śruby w prawym dolnym rogu deski rozdzielczej (pod zaślepką).

Zostało mi już tylko odrobina taśmy LED, ale 10 cm spokojnie rozświetla cały schowek. Ponieważ poprzednio diody wciąż się odklejały więc użyłem dwustronnej, grubej taśmy klejącej do stosowania zewnętrznego. Przewody poprowadziłem razem z wiązką poduszki, następnie pod deską, do krańcówki.

Image

Image

Zasilanie pozostało bez zmian czyli przewód pociągnięty pod deską do wnęki radia, napięcie z żółtego przewodu od radia.

Image

Efekt końcowy jest super! Nic nie odstaje, nic nie wystaje, wszystkie przewody poupinane. Różnica z poprzednim wykonaniem raczej dyskretna ale mój zamiar został osiągnięty więc jestem zadowolony :)

Image

Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #654993 Wysłany: 28 Mar 2013, 19:19; 
 Temat postu: Re: Montaż oświetlenia schowka pasażera.
Offline
Forumowicz

Imię: Bartosz
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: lubuskie [F]
Rejestracja: 24 Mar 2013,
Posty: 3
Ja zrobiłem to na niebiesko, ale wielkie dzięki za opis. Bardzo się przydał, chociaż znaleźć w moim mieście taką krańcówkę graniczyło z cudem :) A oto efekt końcowy

Image


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO