You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 16:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #675466 Wysłany: 17 Cze 2013, 11:24; 
 Temat postu: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku.


W instrukcji obsługi Punto mamy podane, że komputer pokładowy jest urządzeniem umożliwiającym wyświetlenie po naciśnięciu przycisku (w zależności od wersji auta), następujących danych:

- przebieg całkowity km,
- przebieg okresowy km,
- średnie zużycie paliwa,
- zasięg samochodu,
- średnią prędkość,
- czas podróży.

Wiadomo, że wraz z pokonywaniem kilometrów oraz zmieniającym się stylem jazdy, itp. (np. jazda autostradą, a następnie zjazd do miasta) w/w dane ciągle ulegają zmianie np. średnie zużycie paliwa. To samo dotyczy np. przypuszczalnego (hipotetycznego) zasięgu samochodu. Wystarczy, że zmienimy prędkość auta, z ruchu miejskiego wjedziemy na autostradę, zmienią się warunki atmosferyczne (np. czołowy silny wiatr) i już poprzednie wskazanie zasięgu jest nieaktualne.

Ja zwróciłem uwagę na fakt, że komputer jest w stanie dokładnie wyliczyć, ile w danej chwili mamy litrów paliwa w baku (szkoda, że takiej informacji nie wyświetla). Myślę, że dla niektórych byłaby to fajna informacja, że np. w danej chwili mają w baku 8,2 litra paliwa lub np. 10,6 litra. Ale z podanych informacji w instrukcji Punto wynika, że można sobie samemu taką wartość wyliczyć.

Wystarczy wyświetlany zasięg samochodu podzielić przez średnie zużycie paliwa i mamy informację – ile w danej chwili mamy litrów paliwa w baku.

Np. komputer wyświetla: zasięg 141 km i średnie zużycie paliwa 14,9 km/l.
141 : 14,9 = 9,4 (czyli w danej chwili mamy w baku ok. 9,4 litrów paliwa).

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #675583 Wysłany: 17 Cze 2013, 22:20; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Ryszard
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdynia
Rejestracja: 10 Maj 2013,
Posty: 281
Pomógł: 4
Oj cos mi sie to naciagane wydaje. Srednie spalanie liczone jest od momentu ostatniego skasowania licznika. Natomiast zasieg wykiczany jest "na biezaco" na podstawie spalania na odcinku ostatnich paru/kilku kilometrow. U mnie gdy wystartuje rano zasieg sie zwieksza w miare jak silnik nabiera temperatury ale srednie spalanie nie koniecznie zmienia wartosc.

_________________
Mocy przybywaj bo 8V to nie V8!
CzarySmaryGarage: http://www.youtube.com/channel/UC2eCgnRn_vap605t7oTFzKA


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675615 Wysłany: 17 Cze 2013, 23:33; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Gigavat napisał(a):
Srednie spalanie liczone jest od momentu ostatniego skasowania licznika. Natomiast zasieg wykiczany jest "na biezaco" na podstawie spalania na odcinku ostatnich paru/kilku kilometrow.

I o to właśnie chodzi :) Komputer wylicza na bieżąco zasięg na podstawie posiadanej informacji o ilości paliwa w danej chwili w baku. Komputer wyliczając zasięg na daną chwilę, wykonuje np. obliczenie: ilość litrów paliwa jaka jest w danej chwili w baku - mnoży razy średnie spalanie. Wykonując odwrotne działanie (tak jak napisałem w pierwszym poście), dowiemy się, jaką ilość paliwa w baku komputer wyliczył.
Wiadomo, że obliczając ilość paliwa w baku na daną chwile, nikt nie będzie oczekiwał szczegółowego wyniku, że w danej chwili ma w baku np. 9,4630 litra paliwa, wystarczy informacja, że ma się np. ok. 9,4 litra paliwa (na daną chwilę) :)

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675621 Wysłany: 17 Cze 2013, 23:40; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bartek
Samochód: Punto II FL 3d
Silnik: 1.3 70KM mJTD
Paliwo: ON
Województwo: warmińsko-mazurskie [N]
Miejscowość: 3miasto/ Elbląg
Rejestracja: 25 Sie 2010,
Posty: 947
Pomógł: 2
No tak, ale zasięg zmienia Ci się sporadycznie, a spalanie bieżące skacze w zależności od tego jak mocno wciśniesz pedał. Idąc Twoim tokiem rozumowania gdy przyspieszamy mamy w baku mniej paliwa niż jadąc jednostajnie...

Jeżeli mówisz o spalaniu średnim, to przecież ono zbyt powoli się zmienia by użyć go do takich wyliczeń...

No chyba, że czegoś nie zrozumiałem, to wyjaśnij ;)

_________________
Zapraszam do oglądania grafitowej strzały:
Punto 2FL 1.3 Multijet "Meragviliosa Creatura"
oraz Peugeot 307 kombi 1.6
:)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675629 Wysłany: 18 Cze 2013, 00:06; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
liferelax88 napisał(a):
No tak, ale zasięg zmienia Ci się sporadycznie, a spalanie bieżące skacze w zależności od tego jak mocno wciśniesz pedał.

Jest odwrotnie. Pisałem wcześniej, że te wartości się zmieniają, ale komputer wylicza zasięg (na daną chwilę) mając informację - ile litrów paliwa jest w danej chwili w baku. Pomimo, że komputer ma taką informację (dot. ilości paliwa w baku) - to jej niestety nie wyświetla, ale można ją sobie samemu wyliczyć.
Cały czas piszę, że to są wyliczenia paliwa na daną chwilę np. po 30 min. jazdy wyliczamy, że mamy w danej chwili 25,5 litrów paliwa w baku, a jak będziemy dalej jechali, to po jakimś czasie (i zużyciu określonej ilości paliwa), nasza wartość wyliczonego paliwa będzie już inna (m.in. z uwagi na pokonany dystans, zmianę prędkości jazdy, rodzaj trasy, itd.).

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675647 Wysłany: 18 Cze 2013, 08:08; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Bolesławiec
Rejestracja: 06 Sty 2009,
Posty: 411
Pomógł: 2
to i tak o kant d... rozbić, ponieważ komp oszukuje. Mój zawsze pokazywał za duże zużycie średnie, i po podjechaniu na stację paliw, gdzie wcześniej sobie policzyłem ze wejdzie np 30 litrów (a miałem np kupon na zatankowanie w promocji min 30 litrów) okazuje się że weszło tylko 25.

Inna sprawa, że u mnie po zmianie pompy paliwa (stara niała padniętą jedną uszczelkę w środku i niskie ciśnienie) okazało się że tak jak nigdy więcej niż 14km/l nie dało rady zrobić (oczywiście wg kompa) tak nagle ponad 20km/l się dało.

Jedyne co pewne to że przy tym średnim zużyciu liczonym wg kompa, rezerwa starcza na 100km - jeśli zużycie np. w mieście to 9l/100km, to nasz te 9, a jak w trasie masz 5l/100km, to w baku masz 5 litrów (oczywiście spalanie liczone przez kompa).

Pamiętam jak pokazywał mi zużycie w jeździe autostradowej 10km/l (prędkości 130-150km/h) a na baku zrobiłem 750km (lane pod korek)

_________________
[center]Punto Evo 1.4 Dynamic Blue&Me


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675824 Wysłany: 19 Cze 2013, 00:14; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Dzisiaj postanowiłem w praktyce sprawdzić wiarygodność obliczania ilości paliwa w baku.

Na pierwszym zdjęciu zwróciłem uwagę na wskazanie wskazówki wskaźnika poziomu paliwa – jedna kreseczka ponad ¼ baku. Pojemność baku to 48 litrów, ¼ to 12 litrów, czyli wskazówka wskazuje, że w baku jest prawdopodobnie trochę ponad 12 litrów.

Zdjęcie 1
Image


Na drugim zdjęciu zwróciłem uwagę na wskazanie komputera pokładowego dotyczące przypuszczalnego zasięgu auta, czyli 170 km.

Zdjęcie 2
Image


Na trzecim zdjęciu odczytałem wskazanie komputera dotyczące średniego zużycia paliwa, czyli 12,9 km/l.

Zdjęcie 3
Image


Na podstawie w/w danych wyświetlanych przez komputer obliczyłem ile w danej chwili mam litrów paliwa w baku tj. 170 : 12,9 = 13,1. Biorąc pod uwagę położenie wskazówki na wskaźniku poziomu paliwa, otrzymany wynik (ok. 13,1 litrów paliwa w baku) jest bardzo prawdopodobny :)



P.S. Z uwagi, że dawno nie wyświetlałem na komputerze wymienionych danych, to zainteresowałem się trochę dużym wskazaniem średniego zużycia paliwa (12,9 km/l), wcześniej miałem mniejsze. Auto jest sprawne, ale ostatnio przez dłuższy czas jeździ tylko po mieście, na krótkich dystansach (2 – 4 km) i to jest powód takiego zużycia paliwa (co potwierdza wyświetlana na zdjęciu 4 średnia prędkość 23,4 km/h).

Zdjęcie 4
Image

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675837 Wysłany: 19 Cze 2013, 08:01; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Bolesławiec
Rejestracja: 06 Sty 2009,
Posty: 411
Pomógł: 2
błędne podejście. Zalej po korek, pojeździj trochę, znowu zalej i wtedy porównaj ile wlałeś, a ile zeszło wg kompa. W moim przypadku (opisanym wyżej) paliwo powinno się skończyć po 500 km, a zrobiłem 750. Ostatnie 150 przejechałem dosłownie na jednej cieńkiej kresce, autostradą, ale już około 120 km/h. Żona już krzywo na mnie patrzyła, bo było to pod Dreznem, a my na oparach jechaliśmy. Po dojechaniu do domu susza w baku, ale 750 zrobił.

Wskazania kompa może zmienić nawet wjazd pod ostrą górkę, bo wtedy paliwo się przeleje i wskazówka skoczy do góry. Wjedź na ostrą górkę, zgaś samochód, odpal po chwili i będzie tak jakbyś dolał (to zauważyłem u siebie).

_________________
[center]Punto Evo 1.4 Dynamic Blue&Me


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675873 Wysłany: 19 Cze 2013, 11:19; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
bonku napisał(a):
błędne podejście. Zalej po korek, pojeździj trochę, znowu zalej i wtedy porównaj ile wlałeś, a ile zeszło wg kompa.

Cały czas piszę, że wskazywany przez komputer pokładowy przypuszczalny zasięg i średnie zużycie paliwa cały czas się zmieniają (w zależności od sposobu jazdy, prędkości, trasy, warunków atmosferycznych, itd.). Jeśli ktoś zatankuje paliwo "pod korek", to bez żadnych wyliczeń będzie wiedział, że ma w baku ponad 48 litrów paliwa. Natomiast, jak na stałe pali się kontrolka od rezerwy paliwa, to komputer nie pokaże przypuszczalnego zasięgu, więc nie ma możliwości wyliczenia ilości paliwa w baku.
Ale jeśli wskazówka wskaźnika poziomu paliwa wskazuje poniżej lub powyżej: 3/4, 1/2 lub 1/4 poziomu paliwa i zatrzyma się auto na równej powierzchni, to opisanym w pierwszym poście sposobem można wyliczyć ok. ilu litrów paliwa mamy na daną chwile w baku.

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675876 Wysłany: 19 Cze 2013, 11:37; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Bolesławiec
Rejestracja: 06 Sty 2009,
Posty: 411
Pomógł: 2
BogdanK napisał(a):
bonku napisał(a):
błędne podejście. Zalej po korek, pojeździj trochę, znowu zalej i wtedy porównaj ile wlałeś, a ile zeszło wg kompa.

Cały czas piszę, że wskazywany przez komputer pokładowy przypuszczalny zasięg i średnie zużycie paliwa cały czas się zmieniają (w zależności od sposobu jazdy, prędkości, trasy, warunków atmosferycznych, itd.). Jeśli ktoś zatankuje paliwo "pod korek", to bez żadnych wyliczeń będzie wiedział, że ma w baku ponad 48 litrów paliwa. Natomiast, jak na stałe pali się kontrolka od rezerwy paliwa, to komputer nie pokaże przypuszczalnego zasięgu, więc nie ma możliwości wyliczenia ilości paliwa w baku.
Ale jeśli wskazówka wskaźnika poziomu paliwa wskazuje poniżej lub powyżej: 3/4, 1/2 lub 1/4 poziomu paliwa i zatrzyma się auto na równej powierzchni, to opisanym w pierwszym poście sposobem można wyliczyć ok. ilu litrów paliwa mamy na daną chwile w baku.


nie chodzi mi ile masz w baku, tylko jak wyliczyc ile zużywa. A w baku po korek może być ciut więcej niż te 48l. Inna sprawa, że te pół zbiornika wg licznika to moze być nawet 5 litrów na + lub na -. Tak jak napisałem w pierwszym swoim poście, niby masz lekko ponad rezerwę, a tu zonk i tylko 25 litrów wchodzi. Wskazówką steruje komputer, on sobie coś policzy, pomiesza z ilością paliwa, i coś pokaże, co nie zawsze odzwierciedla faktyczną ilość paliwa.

_________________
[center]Punto Evo 1.4 Dynamic Blue&Me


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675889 Wysłany: 19 Cze 2013, 12:01; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
bonku napisał(a):
nie chodzi mi ile masz w baku, tylko jak wyliczyc ile zużywa. A w baku po korek może być ciut więcej niż te 48l. Inna sprawa, że te pół zbiornika wg licznika to moze być nawet 5 litrów na + lub na -.

Ja tylko pisze o wyliczeniu posiadanej ilości paliwa w baku (na daną chwile). A "jak wyliczyć ile zużywa" paliwa - to całkiem inny temat.

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #675893 Wysłany: 19 Cze 2013, 12:29; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: Bolesławiec
Rejestracja: 06 Sty 2009,
Posty: 411
Pomógł: 2
cały czas mówię, że komputer kłamie. Musisz sobie najpierw sprawdzić (zalewając pod korek) o ile przekłamuje, a dopiero potem może być to wiarygodne, bo mnie przed zmianą pompy oszukiwał na średnim zużyciu o prawie 2 LITRY !!! a po zmianie tylko o 0,5 litra (w trasie, bo w mieście o 1 litr).

i jakie było moje zdziwienie po zakupie, że punto II z silnikiem 1.2 60 KM pali w trasie przewie 8 litrów, a miał być taki ekonomiczny.

Zatem wg wskazań kompa, jeśli nie wiesz ile przekłamuje, to jazda w ciemno. W moim przypadku faktyczne średnie zużycie było mniejsze, a co jak będzie zaniżał i się okaże że w baku nie ma tyle co komp pokazał.

Zatem moim zdaniem trzeba zacząć od określenia , nazwijmy to "parametrów początkowych", a dopiero potem można sobie liczyć.

_________________
[center]Punto Evo 1.4 Dynamic Blue&Me


Góra
 Profil  
 
 
 Post #681026 Wysłany: 16 Lip 2013, 15:12; 
 Temat postu: Re: Wyliczenie aktualnej ilości paliwa w baku
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Marek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: opolskie [O]
Miejscowość: Kędzierzyn-Koźle
Rejestracja: 01 Mar 2012,
Posty: 21
przyznam że coś jest w tej matematyce, jestem gotów się zgodzić z przedmówcą, iż policzenie litrów w baku jest w miarę rzetelne.

_________________
BYŁO:
Cinquecento 2001-2010
Seicento 2007-2010 http://www.autocentrum.pl/?FF=883&car_id=1999671752
Corsa B 2010
Polo 6N 2010-2011 [*] http://www.autocentrum.pl/?FF=883&car_id=1999770207
Mazda 323f BJ 2011-2012 http://www.autocentrum.pl/?FF=883&car_id=1999777180
Twingo 2012-2013 http://www.autocentrum.pl/?FF=883&car_id=1999792027
JEST:
Meriva 2011- http://www.autocentrum.pl/?FF=883&car_id=1999779079
Punto II 2013- http://www.autocentrum.pl/?FF=883&car_id=1999808019
Image


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO