You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 24 Kwi 2024, 12:37

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #690003 Wysłany: 09 Wrz 2013, 21:19; 
 Temat postu: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podlaskie [B]
Rejestracja: 05 Wrz 2013,
Posty: 8
Witam !

Mam prośbę o pomoc w wyborze zestawu audio do mojego punta II. Chodzi o Radio + Glośniki 165 + Wzmacniacz. Proszę o podanie konkretnych modeli. Czy taki zestaw pociągnie seryjna instalacja ? Z góry dzięki za odpowiedzi :) (Mam na zestaw 800 zł)


Góra
 Profil  
 

 
 Post #690068 Wysłany: 10 Wrz 2013, 02:02; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Bolesławiec//łódzkie
Rejestracja: 05 Cze 2010,
Posty: 1389
Pomógł: 12
Cytuj:
Czy taki zestaw pociągnie seryjna instalacja ?

Kable głośnikowe masz do wymiany.

KABLE
Kable głośnikowe do wymiany na 1,5-2mm^2 OCF (żebyś czasem CCA nie kupował)
np. Hollywood PRO SC16 - 3zł/metr + kw. - ile Ci potrzeba policzysz sobie sam
Załóżmy, że 10m (teoretycznie) 38zł z kw.

Kable do zasilania wzmacniacza:
Kupuj kable LGY, zaoszczędzisz sporo kasy, a jest to miedź. Do niewymagającego zestawu 16mm^2 starczy - sam na takich jeżdżę.
Pamiętaj kabel od masy ma mieć tą samą grubość lub większą!
Kupuj 6m dla plusa i metr na mase. Starczy, pII większe od PI jakoś nie jest.
6,5zł/metr - jakieś 60zł z wysyłką

Konektory oczkowe na przewód 16mm^2 (przynajmniej dwa) - 10zł
Tylko kurde gruby i porządny. Coś w ten deseń (http://www.cbelektron.pl/images/83154.jpg). Absolutnie nie jakaś cienka blaszka.

Kable sygnałowe:
SINUSLIVE CH50 (ewentualnie 2x jeśli ma być kiedyś subwoofer) ~ 35zł

Bezpiecznik i oprawka:
Polecam ANL lub mini ANL i oprawkę do niego.
Około 60-70A powinno być ok na tej długości.
http://allegro.pl/oprawa-oprawka-bezpie ... 18269.html
Mam to samo u siebie. Tania, dobrze się trzyma, bezpiecznik bardzo pewnie siedzi.
Można kupić coś tańszego na zwykły bezpiecznik - np. http://allegro.pl/oprawa-oprawka-bezpie ... 43635.html

Podsumowując kabelkologie:
Około 150-190zł odpada już na kable.

GŁOŚNIKI
Jeśli chodzi o głośniki:
- Diora GDS1607 - 250zł
- u-Dimension EL COMP6 ~300zł
- albo zestaw taki jak u mnie, nie do kupienia na allegro (do dostania na forum strefacaraudio.pl lub diyaudio.pl - ewentualnie możesz się zgłosić na PM to pomogę z kontaktem) Czyli AMA BL160 + TW H/K - około 350zł. - ja akurat mam wersję z innym TW. Już niedostępna. Po tym jak wyciągnąłem WF przed tapicerkę (tam były problemy z panelem u mnie wcześniej) mogę jeździć bez suba i jest ok - żadne podbicie basu ani loud nie jest włączony. Jednak zaznaczyć muszę - nie słucham samego basu jak niektórzy, w dźwięku musi być równowaga jednak.

Chyba, że chcesz coś używanego
np. zawsze możesz kupić Hertz'e HSK za około 250zł.
Jest to do obgadania... Tak czy inaczej - nawet w używanych nie zejdziesz poniżej 150zł.

Przy wybraniu najtańszej opcji zostaje około 380zł - Houston, mamy problem!


WYGŁUSZENIE DRZWI - ZABIEG KONIECZNY Tak, skopiowałem, co będę dwa razy to samo pisał. 8)
opcja najdroższa:
4x GMS 07XL do środka drzwi i na otwory tech. + 2x GMS 02 na boczki.
W 250zł z wysyłką powinieneś się zmieścić ;)
I masz konkret, ale nie zostaje Ci specjalnie na radio

budżetowo
2x GMS 07XL na otwory + dekarka do środka drzwi
130-150zł

jeszcze bardziej budżetowo:
2x GMS 07XL - koło stówki, a lepszy efekt niż dekarka, tylko na otwory technologiczne
około 100-120zł

Dodaj do każdej opcji formaki z blachy alu gr. 1,5-2mm na otwory technologiczne - na allegro można kupić za niewielkie pieniądze.
A potrzeba minimum płaskowniki zamontować w największych otworach.
Formatki koło 20-30zł powinny wynieść.

Co z tego wiemy? Poniżej drugiej opcji bym nie schodził, dobrze jest wykleić drzwi w środku jednak.
Więc wygłuszenie koło 150-180zł o ile zrobisz to sam.

Chyba, że tylko dekarka + alu blacha na otwory - wyjdzie Ci około 130zł za parę drzwi. Jest to jakaś opcja.
Ja tak robiłem (bez pełnych formatek, tylko płaskowniki) teraz żałuję, że skąpiłem wtedy i nie kupiłem mat dedykowanych do CA - właśnie GMS który trzyma dobry poziom w dobrej cenie. Ale zrywać dekarkę? O nie... chyba, że jak będzie z -15'C na dworze :/

RADIO
jako że zostało nam około 200zł to tylko i wyłącznie radia używane
Jest tego pełno, cudów żadnych nie dostaniesz w tej cenie.
Odpuść sobie USB i szukaj czegoś starszego z wyższej serii. Koniecznie dwie pary RCA - no gdybyś jednak kiedyś chciał subwoofer, to przyda się kontrola nad nim przez radio
http://allegro.pl/pioneer-deh-p5630mp3- ... 28192.html
Ciekawa opcja.
Masz 4x RCA, masz filtry, masz DSD
Czy nawet oszczędzając:
http://allegro.pl/radio-samochodowe-pio ... 61653.html
4x RCA, hpf, lpf, sterowanie subem, nie wiem czy jest DSD - nie ukrywam, nie chce mi się szukać.
Z pionków do 150zł to są najciekawsze propozycje raczej.

WZMACNIACZ

Pradę mówiąc nie zostało Ci na niego pieniędzy. Na pewno nie dasz rady kupić czegoś nowego (albo inaczej - dasz radę ale nie kupuj - szrot)
Absolutne minimum to wzmacniacze pokroju magnat 360, blaupunkt GTA (z tych tańszych modeli) ich cena nie powinna być wyższa niż 100zł.
No i szukać 4 kanałówki, jeśli by przyszedł subwoofer kiedyś.
http://allegro.pl/wzmaczniacz-samochodo ... 90864.html
Byłby wzmacniaczem godnym polecenia (no w tej kwocie...) tylko nie wiadomo, dlaczego napisane, że 2 kanały, jeśli ma 4 :/ Może uwalone - trzeba by się kontaktować ze sprzedawcą.
Uczono mnie takiej zasady - szukasz wzmacniacza 4kanałowego? Szukaj takiego, co ma dwa bezpieczniki :P


Wnioski?
800zł to mało na CA od podstaw.
Chyba, że na początek odpuścić wzmacniacz. Bo mieć wzmacniacz i żeby głośniki były w niewygłuszonych drzwiach to gorsza opcja.


Myślę... że i tak nie pomogłem.

_________________
Mam i ja. Punciak 1.2 MPI

Jakieś głośniki, kabelki, duperelki. Radyjka, wzmacniacze, zwrotnice i maty... wziąłbym to wszystko od razu na raty.
Car Audio? A co to jest? Nie wiem o co kaman.

jawasaki ty złodzieju. Życzę Ci tego samego na każdym kroku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690190 Wysłany: 10 Wrz 2013, 22:26; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podlaskie [B]
Rejestracja: 05 Wrz 2013,
Posty: 8
Dzięki bardzo za odpowiedź:) Gdybym zrezygnowal z wzmacniacza a postawil na radio + glosniki to nadal instalacja bylaby do wymiany ? Wygluszenia nie bralem pod uwagę - czy jest konieczne bez wzmacniacza ?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690199 Wysłany: 10 Wrz 2013, 22:52; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Robert
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Łódź
Rejestracja: 05 Gru 2010,
Posty: 641
Pomógł: 3
turzu napisał(a):
Wygluszenia nie bralem pod uwagę - czy jest konieczne bez wzmacniacza ?

Zawsze w car-audio, jest to pierwszy krok do dobrego dźwięku.

_________________
Punto Evo 1,4 77KM B&Me, 5d
Czarno-czerwony Progressive
Mój czarnuch


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690204 Wysłany: 10 Wrz 2013, 23:15; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Bolesławiec//łódzkie
Rejestracja: 05 Cze 2010,
Posty: 1389
Pomógł: 12
Rufus prawdę Ci powie ;)

Wygłuszenie nawet w serii pomaga. Taka jest okrutna prawda, kiedyś sam byłem dość sceptycznie nastawiony. Nawet tu na forum pisałem, że "bez wygłuszenia jest ok". I teraz wstydzę się tych słów, wręcz wyrzekam. Wtedy miałem jajka w półce, słuchanie na "loudzie". Samo zło.

Rezygnacja ze wzmacniacza może być tylko tymczasowa. Każdy głośnik zagra pod wzmacniaczem lepiej. Głośnik w dobrze wygłuszonych drzwiach, przy głośnej muzyce dalej może charczeć - radio nie ma tyle siły, żeby go dobrze zasilić.
Ale już wzmacniacz o mocy 50w RMS będzie dobrym rozwiązaniem.

Boje się, że zestaw głośnikowy pod radiem może Cię nie zadowolić i będziesz później psioczył jak to źle doradzili.
Także ja powiem tak - bez wzmacniacza, owszem, można, ale tylko tymczasowo. Seryjne głośniki - z nimi może być różnie. Ale już jakieś lepsze.

Diora GDS1607 - bez wzmacniacza nie podchodź.
El comp 6 - samym radiem się nie zadowoli, jednak lepiej niż powyższe.
Zestaw o którym mówiłem (ama + h/k) - pod radiem zagra, pod wzmakiem pokaże pazur.

Każdy zestaw, który kupisz pod wzmacniaczem zagra lepiej.

Można iść na taki kompromis:
Wygłuszasz drzwi, wymieniasz kable głośnikowe na 1,5mm^2 (OCF), wymieniasz radio (jeśli jest potrzeba) - pamiętaj o 4x RCA
Czyli potrzebujesz 40zł na przewody głośnikowe (tak kup ich więcej, kiedyś będziesz chciał mieć ten wzmacniacz ;) )
Wygłuszasz drzwi - około 200zł - zrób to raz i dobrze, przesmaruj prowadnice szyb, wymień okablowanie od głośników od razu - żebyś później nie musiał zrywać mat, bo może się nie udać ich wykorzystać ponownie. (tutaj dodam, bo kolega mnie upomniał ;) nie musisz wybierać mat GMS, ja bym je polecił, bo są tanie i dobre, można iść w droższe i lepsze - co kto woli)
Kupujesz głośniki 150-350zł (w zestawach często są kable - ale raczej cienkie, pod wzmacniacz te 1,5mm^2 warto mieć)
Resztę możesz przeznaczyć na radio
Tutaj zależnie od wymagań... kwestia do obgadania.

Odpuszczasz instalacje pod wzmacniacz (tj. kable LGY, kable sygnałowe, wzmacniacz, oprawkę z bezpiecznikiem, etc) - czyli masz kilkaset złotych w kieszeni.

Jeśli nie wystarczy to, jak zagra z "nowym" (" " - bo warto wziąć używane) radiem, głośnikami i wygłuszonymi furtkami, to zaczniesz zbierać na wzmacniacz.
I będzie się podobać. :)


UWAGA!
Zapomniałem o jednym zestawie... przecież kurde powerbass wyprzedaje swoje s-6c (http://www.caraudiosklepy.pl/powerbass-s-6c-p205.html)
Także w małych pieniążkach całkiem dobry zestaw. Fakt - jest stary. Mimo wszystko za 150zł ciężko o lepszy nowy.
Z jedną uwagą, czasem potrafi się rozkleić - robią to na gwarancji, więc nie ma co się zrażać. A nawet można samemu podklejać.
Zestaw też lubi wzmacniacz.

_________________
Mam i ja. Punciak 1.2 MPI

Jakieś głośniki, kabelki, duperelki. Radyjka, wzmacniacze, zwrotnice i maty... wziąłbym to wszystko od razu na raty.
Car Audio? A co to jest? Nie wiem o co kaman.

jawasaki ty złodzieju. Życzę Ci tego samego na każdym kroku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690291 Wysłany: 11 Wrz 2013, 16:23; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podlaskie [B]
Rejestracja: 05 Wrz 2013,
Posty: 8
Ok. a gdybym skusił się na ten zestaw powerbass'a ze względu na cene - podoba mi sie :) Jakie radio do takiego zestawu wybrac. Mowię o nowym i koniecznie z USB. Przekonaliscie mnie co do wygluszenia drzwi - zrobię to :)

PS. Czy te powerbassy to okazja i brac odrazu ? Do kabli musze dokupic jakies koncowki ? Jesli tak to jakie ?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690296 Wysłany: 11 Wrz 2013, 16:44; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Bolesławiec//łódzkie
Rejestracja: 05 Cze 2010,
Posty: 1389
Pomógł: 12
Musisz kupić też dystanse do punto II. Przejrzyj jakieś tematy na forum, będą zdjęcia, zobaczysz co i jak.

Końcówek do kabli kupować nie musisz. Po prostu przylutujesz je do głośników, z drugiej strony do kostki iso i tyle.

Jeśli masz 800zł:
PB S-6C - 170 z wysyłką
Kable - 40 z wysyłką
Wygłuszenie - około 250zł (zainwestuj dobrze ;) )
Zostaje 340zł na radio. W tej cenie nowe radia masz robione na jedno kopyto praktycznie. Nie masz co liczyć na zaawansowane opcje, usb będzie, 4x rca też.
Aż taki dobry nie będę, radia poszukaj sam. (https://www.google.pl/search?q=jakie+ra ... hQei24DACA). Ponoć JVC zaczęło robić radia nie najgorsze, to samo z kenwoodami - chodzi o tańsze modele.
Ale szukaj - to zadanie dla Ciebie
Ja brałbym używane, bez USB.

Powerbass S-6C Kiedyś chodziły po cenie Helix B62C - więc cena ogólnie jest niezła. W 150zł ciężko o coś lepszego.

_________________
Mam i ja. Punciak 1.2 MPI

Jakieś głośniki, kabelki, duperelki. Radyjka, wzmacniacze, zwrotnice i maty... wziąłbym to wszystko od razu na raty.
Car Audio? A co to jest? Nie wiem o co kaman.

jawasaki ty złodzieju. Życzę Ci tego samego na każdym kroku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690297 Wysłany: 11 Wrz 2013, 16:55; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podlaskie [B]
Rejestracja: 05 Wrz 2013,
Posty: 8
A jeśli nie założe wzmacniacza (teoretycznie) kable które dostane w zestawie do powerbassów wystarczą pod samo radio ? Jesli nie zamontuje wzmaka nigdy to jakie parametry radia wystarcza pod ten zestaw ? Czy musze kupić jakies dystanse pod glosniki ?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690334 Wysłany: 11 Wrz 2013, 21:37; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Bolesławiec//łódzkie
Rejestracja: 05 Cze 2010,
Posty: 1389
Pomógł: 12
Pierwsze zdanie mojego poprzedniego posta jest odpowiedzią na Twoje ostatnie pytanie...


Cytuj:
Jesli nie zamontuje wzmaka nigdy to jakie parametry radia wystarcza pod ten zestaw ?

Praktycznie każde radio ma tą samą moc - w przedziale 17-22w RMS. Więc tu kombinowanie z radiami nie ma sensu. Zadne radio nie będzie w stanie ich zasilić na tyle, aby zagrały tak, jak powinny. Tj. grać będą, owszem. Ale przy głośniejszym słuchaniu mogą charczeć - objaw tego, że końcówka mocy w radiu nie daje rady. Ucierpi też dynamika i kick zestawu, oraz ogólnie dolne pasmo.


Jeśli faktycznie nie będzie wzmacniacza, to kable z zestawu wystarczą.
ALE
Jeśli później przyjdzie Ci ochota na wzmacniacz, to żeby pociągnąć kable będziesz musiał niszczyć wygłuszenie drzwi, za które zapłaciłeś, a tanie nie jest... Jaki w tym sens? Lepiej od razu położyć kable. (mówimy ciągle tylko o głośnikowych w drzwiach - OCF 2x1,5mm^2)
Najwyżej kupić teraz mniej - tyle żeby starczyło od głośnika, do radia (ze dwa metry na stronę)? - co daje około 20zł za kable (bo wysyłka z 8, a przynajmniej przy tych, które podawałem)
A jeśli kiedyś przyjdzie ochota na wzmacniacz do dokupisz kabli tyle, żeby pociągnąć z tych, aż do tyłu, do wzmacniacza.
Na prawdę, nie rezygnuj z tych kabli. Bo jeśli będziesz chciał wzmacniacz (a do poprawnej pracy głośników jest potrzebny) to będziesz miał duży problem i stratę pieniędzy. Lepiej dać teraz te 20zł i zrobić chociaż kable z drzwi do radia. Tak żeby później w drzwiach nic nie grzebać.
Nawet nie wiesz, jak ja żałuję, że nie przeczyściłem mechanizmu od szyb, nie nasmarowałem go i w ogóle zanim wygłuszyłem drzwi... ale teraz żal to zrywać, ba... to na prawdę trzeba by się mocno starać, żeby to zerwać. Bardzo mocno...


A wiesz... jeśli kiedyś będziesz chciał subwoofer, to kupisz wzmak 4 kanałowy i od razu podłączysz przód.

_________________
Mam i ja. Punciak 1.2 MPI

Jakieś głośniki, kabelki, duperelki. Radyjka, wzmacniacze, zwrotnice i maty... wziąłbym to wszystko od razu na raty.
Car Audio? A co to jest? Nie wiem o co kaman.

jawasaki ty złodzieju. Życzę Ci tego samego na każdym kroku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690434 Wysłany: 12 Wrz 2013, 14:41; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: podlaskie [B]
Rejestracja: 05 Wrz 2013,
Posty: 8
Ok dzięki zrobie jak radzisz :) Poloze odrazu kable. Dzieki za odpowiedzi.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690481 Wysłany: 12 Wrz 2013, 21:42; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Bolesławiec//łódzkie
Rejestracja: 05 Cze 2010,
Posty: 1389
Pomógł: 12
Daj znać co wyszło. Ewentualnie też co konkretnie kupujesz.

_________________
Mam i ja. Punciak 1.2 MPI

Jakieś głośniki, kabelki, duperelki. Radyjka, wzmacniacze, zwrotnice i maty... wziąłbym to wszystko od razu na raty.
Car Audio? A co to jest? Nie wiem o co kaman.

jawasaki ty złodzieju. Życzę Ci tego samego na każdym kroku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690484 Wysłany: 12 Wrz 2013, 21:50; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 23 Lip 2013,
Posty: 21
Ja też kupiłem te głośniki i narazie po 10 godzinach zamontowałem jeden :P jutro będe montował drugi, mam nadzjeje że dźwięk mnie zaskoczy :D


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690488 Wysłany: 12 Wrz 2013, 22:01; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Bolesławiec//łódzkie
Rejestracja: 05 Cze 2010,
Posty: 1389
Pomógł: 12
Ale drzwi robiłeś jak trzeba czy tak po prostu montowałeś?

_________________
Mam i ja. Punciak 1.2 MPI

Jakieś głośniki, kabelki, duperelki. Radyjka, wzmacniacze, zwrotnice i maty... wziąłbym to wszystko od razu na raty.
Car Audio? A co to jest? Nie wiem o co kaman.

jawasaki ty złodzieju. Życzę Ci tego samego na każdym kroku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #690491 Wysłany: 12 Wrz 2013, 22:23; 
 Temat postu: Re: Pomoc w wyborze zestawu audio
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Active
Województwo: świętokrzyskie [T]
Rejestracja: 23 Lip 2013,
Posty: 21
Narazie wygłuszyłem tylko komore drzwi tam gdzie siedzi głośnik, mam zamiar wygłuszać jeszcze drzwi z zewnątrz ale maty mi się skończyły. w najbliższej przyszłości mam zamiar podłączyć te głośniki do wzmaka, rozglądam się za jakimś używanym dobrym wzmacniaczem


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO