You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 18:29

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #699840 Wysłany: 08 Lis 2013, 20:14; 
 Temat postu: Zakup używanego Punto [Pozycja obowiązkowa]
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Łukasz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 08 Lis 2013,
Posty: 15
Witam!
Zanim zacznę, chciałbym wszystkich przywitać - jest to mój 1 post na tym forum.
Jeżeli temat założyłem nie w tym miejscu co trzeba, wybaczcie. :wink:

Przymierzam się do kupna Punta II (coś z silnikiem 1.2) z okolic Katowic. Łącznie mam 10 tys. (na samochód + OC + przeglądy i ewentualny wkład).
Z racji, że jestem totalnym laikiem i nie znam się na samochodach, mam parę pytań. Szukałem już od dłuższego czasu odpowiedzi, ale ile ludzi - tyle opinii.
Marka Fiata obrosła u mnie w mieście tyloma mitami, że nie jestem w stanie odróżnić prawdy od fałszu.
Może wypunktuje, żeby było czytelniej:

1. Na co zwrócić szczególnie uwagę podczas oględzin samochodu? (Mam tutaj na myśli słabości lub bolączki typowe dla kropka, które wypadałoby skontrolować)
2. Czy dla silnika 1.2 montowanego w Puncie przebieg ok. 180 000 to dużo i czy opłaca się taki kupić, czy też koniecznie szukać czegoś <150 tys. ?
3. Czy przy w/w przebiegu opłacało by się montować instalację LPG? (Pomijając kwestie tego czy instalacja mi się zwróci, chodzi mi o to, czy silnik z takim przebiegiem zaakceptuje zagazowanie)
4. Czy da się znaleźć zadbany egzemplarz za ok. 5 tys. PLN ? (Ilość drzwi nie ma znaczenia)
5. Macie może jakieś rady dla początkującego, na co być wyczulonym przy wyborze Punta II?

Dodam, że będzie to mój pierwszy samochód, w sumie ledwo co zrobiłem prawo jazdy.
Pozdrawiam,
Z góry dziękuję za odpowiedzi :wink:


Góra
 Profil  
 

 
 Post #699881 Wysłany: 09 Lis 2013, 02:00; 
 Temat postu: Re: Parę pytań odnośnie kupna kropka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Ad. 1 - :arrow: topic1262.html
Ad. 2 - ważniejszy jest stan techniczny auta niż przebieg (który nie zawsze jest prawdziwy)
Ad. 3 - jeśli silnik jest w dobrej kondycji, to można założyć instalację LPG
Ad. 4 - tak, ale wymaga to znacznego czasu
Ad. 5 - jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, to albo szukasz z osobą która Ci pomoże (np. mechanik, itp.), albo przed zakupem obowiązkowo sprawdzasz auto w warsztacie. Szukaj Punto II 1,2 8V 60 KM.

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #699884 Wysłany: 09 Lis 2013, 03:10; 
 Temat postu: Re: Parę pytań odnośnie kupna kropka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: dolnośląskie.
Rejestracja: 31 Lip 2011,
Posty: 641
Pomógł: 10
Ensies napisał(a):
1. Na co zwrócić szczególnie uwagę podczas oględzin samochodu? (Mam tutaj na myśli słabości lub bolączki typowe dla kropka, które wypadałoby skontrolować)


Stan podłogi i silnika, w wielkim skrócie. Nie bierz niczego co ma:

-przerdzwiałe progi;
-przerdzewiałą podłogę;
-wycieki z jakiejkowliek cześci silnika, nie daj sobie wmówić, że da się to tanim kosztem naprawić bo skoro właściciel sprzedaje auto, które uwalone jest z każdej strony olejem, to doskonale wie, dlaczego to sprzedaje;
-sprawdź zawsze auto przed zakupem pewnym systemem. Dzwoniąc domagaj się by auto nie było speclanie odpalane przed twoim przyjazdem, odpal je sam (a jeśli będą twierdzić, że nie było to przed odpaleniem dotknij głowicy silnika, jego góry i sprawdź czy czasem nie jest ciepły);
-odpalając silnik (najlepiej być w dwie osoby) sprawdź jak długo będzie kręcić (albo "klekotać") przed odpaleniem (im dłużej tym wiadomo, że albo jest coś z silnikiem, albo z akumulatorem...stawiam na to pierwsze); poproś kogoś by auto odpalił, a samemu obserwuj rurę wydechową, jeśli auto będzie odpalać i od razu kopcić na niebiesko, olej temat - przepala olej silnikowy, zaś nadmierne dymienie na biało (piuropusz za autem) to objaw przepalania płynu chłodniczego czyli ponownie remont silnika, jak w przypadku niebieskiej chmury;
-jeśli auto ma wspomaganie, sprawdź jego stan, obracaj kierownicą na pełnych obrotach w lewo/prawo i sprawdzaj czy nie ma podejrzanych 'stuków-puków", ale przede wszystkim, sprawdź (otwarte drzwii, szyby abyś słyszał) czy pompa wspomagania (gdy jest hydrauliczna) nie rzęzi - diesle...;
-na koniec warto sprawdzić bagażnik, podnieś dywaniki w bagażniku, sprawdź czy nie jest mokre, przerdzewiałe, gdzieś dziurawe podłoże bagażnika. Zrób to samo dla dywaników od strony pasażera i kierowcy - jeśli coś tłustego będzie pod nimi: nagrzewnica jest walnięta, gubi płyn chłodniczy, a naprawa to demontaż całej deski rozdzielczej do gołej blachy, dużo roboty i stosunkowo dość droga zabawa;
-sprawdź sprzęgło i skrzynię biegów: biegi mają wchodzić lekko, a w trakcie jazdy nie powinno być zgrzytów. Skrzynia biegów powinna być cicha. Jeśli po wbiciu biegu słyszysz szum, a po wciśnięciu sprzęgła go nie ma - łożysko oporowe do wymiany, czyli demontaż skrzyni biegów z bloku silnika (wymiana łącznie ze sprzęgłem, dociskiem, czyli na start ponad 400 zł). Punciaki potrafią mieć problem z synchronizatorem 1 biegu, ten zawsze chyba będzie ciężko wchodzić.
-sprawdź czy silnik równo pracuje na biegu jałowym;

Cytuj:
2. Czy dla silnika 1.2 montowanego w Puncie przebieg ok. 180 000 to dużo i czy opłaca się taki kupić, czy też koniecznie szukać czegoś <150 tys. ?


Olej przegląd. W to wierzą...frajerzy, którzy myślą, że kupią auto "od lekarza, który jeździł nim na zakupy w niedzielę i do kościoła". Znajomi prowadzili na Puntach L'kę. Auta od początku miały gaz - po 300.000 każde sprzedano właścicielom prywatnym, jeżdżą do dziś.

Jeśli dbasz o auto, to przebieg będzie duży, ale silnik będzie w świetnym stanie. W rodzinie mamy jedno auto z przebiegiem coś koło 400.000, a silnik wygląda, jakby wyszedł co dopiero z fabryki.

Cytuj:
3. Czy przy w/w przebiegu opłacało by się montować instalację LPG? (Pomijając kwestie tego czy instalacja mi się zwróci, chodzi mi o to, czy silnik z takim przebiegiem zaakceptuje zagazowanie)


Zakładając, że silnik jest sprawny, a auto nie jest trupem to na gazie zawsze opłaca się jeździć. Podam inny przykład: mój obecny samochód przy nagrzanym silniku pali mi w mieście 11 litrów gazu...moje Punto paliło 12 litrów benzyny (silnik 1.1...mała moc, ruch miejski...). Prosty rachunek: 11x2.40 (11x2.50) vs 12x5.60...
Cytuj:
4. Czy da się znaleźć zadbany egzemplarz za ok. 5 tys. PLN ? (Ilość drzwi nie ma znaczenia)


Szczerze? I tak, i nie. Na pewno będziesz bardzo długo szukać takiego auta, a jeśli uda się znaleźć, może okazać się, że to "golas" - bez jakiegokolwiek wyposażenia w stylu: wspomaganie. Nie mówię, że nie da się, ale powiem tak - szukałem prawie 2 lata zamiennika dla mojej MKI. Jeździłem po terenie swojego województwa. Dałem sobie "siana" - zmieniłem markę, model bo nie dało się kupić MKI, albo nawet Fiata (Siena, Bravo, Brava), który nie byłby trupem.

Cytuj:
5. Macie może jakieś rady dla początkującego, na co być wyczulonym przy wyborze Punta II?

Wyżej podałem na co zwrócić uwagę - sprawdź też stan tapicerki, lewarka skrzyni biegów. Przy kręconych przebiegach kierownica, lewarek (meszek) i fotele będą w tragicznym stanie. Przy okazji - część właścicieli Punciaków wozi nimi chyba gnój, bo tak uwalonych foteli, w autach innych marek, po prostu przez okres 2 lat nie widziałem.

Nie kieruj się emocjami kupując auto bo możesz kupić "studnię bez dna" - trupa do częstych napraw. Pytaj o możliwość sprawdzenia auta w ASO (większość cwaniaczków od razu powie: "panie, nie mam czasu"; albo od razu będzie chciało zniżyć cenę auta - targuj się, później wyskocz z ASO, jeśli wpiew nie będą chcieli obniżyć ceny, a po tekście z ASO zgodzą się - auto jest "kinder niespodzianką". Niedawno czytałem o B6 w cenie 55k. Facet pajacował, z trudem udało się wytargować 2500 mniej, gdy kupujący wyskoczył z ASO, facet od razu zjechał bez problemu z ceną do 5000 niżej - okazało się, że poleciała dwumasa, a w ASO już to sprawdzali...zaś koszt dwumasy w tym aucie...cóż...to B6...)

_________________
"Ciocia jeździła nim sporadycznie, polecam" - auto z ukrytą wadą silnika.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #699933 Wysłany: 09 Lis 2013, 16:05; 
 Temat postu: Re: Parę pytań odnośnie kupna kropka
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Łukasz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 08 Lis 2013,
Posty: 15
Bardzo serdecznie dziękuję za tak obszerne odpowiedzi.
Właśnie takich informacji szukałem, bo w internecie wiadomo, ludzie często piszą różne rzeczy.
Szkoda, że żyjemy w takich realiach, gdzie nieodzownym towarzyszem kupna samochodu, jest strach przed jakimś trupem.

[ Dodano: 09 Lis 2013, 15:05 ]

W sumie przepraszam, że post pod postem, ale jak chce edytować poprzedni to mi wyskakuje jakiś error i przeglądarka się zamyka.
Opłaca się szukać już od razu samochodu z gazem, czy są to raczej "miny" na które trzeba by uważać?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #699955 Wysłany: 09 Lis 2013, 16:40; 
 Temat postu: Re: Parę pytań odnośnie kupna kropka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: dolnośląskie.
Rejestracja: 31 Lip 2011,
Posty: 641
Pomógł: 10
Wszystko zależy...od sprzedającego i stanu auta. Mój obecny, którym jeżdżę, sekwencję miał założoną w 2009, kupiłem go wraz z nią - jestem bardzo zadowolony, ale w sumie dużo szczęścia miałem przy zakupie - pierwszy właściciel, auto z salonu, w jednych rękach i wszystko z nim ok. Sporo aut z gazem to jednak trupy. Pod Oleśnicą widziałem jednego Fiata Bravo/Brava - dramat. Silnik na benzynie nie chodził w ogóle, na gazie falował, przydławiał się, a typ mówi, że...tą "sekwencję" trzeba ręcznie przełączyć stojąc na światłach - wtedy silnik gaśnie...odpala się na gazie i jedzie dalej....aha...jasne...

_________________
"Ciocia jeździła nim sporadycznie, polecam" - auto z ukrytą wadą silnika.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #699960 Wysłany: 09 Lis 2013, 17:34; 
 Temat postu: Re: Parę pytań odnośnie kupna kropka
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Łukasz
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 08 Lis 2013,
Posty: 15
Mhmm... No rozumiem, dzięki. Instalacji gazowej innej niż sekwencyjnej podobno się nie opłaca, to prawda?
Są jakieś różnice w jeździe?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #700013 Wysłany: 09 Lis 2013, 22:40; 
 Temat postu: Re: Parę pytań odnośnie kupna kropka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: dolnośląskie [D]
Miejscowość: dolnośląskie.
Rejestracja: 31 Lip 2011,
Posty: 641
Pomógł: 10
Ensies napisał(a):
Mhmm... No rozumiem, dzięki. Instalacji gazowej innej niż sekwencyjnej podobno się nie opłaca, to prawda?
Są jakieś różnice w jeździe?


Wszystko zależy od ceny.

Teoretycznie sekwencyjne, z tego co się orientowałem, są bezobsługowe - choć czasem trzeba regulować komputerem. Na sekwencji nie odczujesz różnicy między jazdą na gazie, a na benzynie. Na zwykłej, już tak, do tego w tej pierwszej nie odczuwasz spadku mocy silnika, przy czym tej nie można montować do każdego silnika - kolektor.

_________________
"Ciocia jeździła nim sporadycznie, polecam" - auto z ukrytą wadą silnika.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #735307 Wysłany: 29 Cze 2014, 11:26; 
 Temat postu: Re: Parę pytań odnośnie kupna kropka
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Monika
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 16V 95KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Emotion
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Ślesin Wlkp
Rejestracja: 20 Wrz 2013,
Posty: 48
Kucze, że też trafiłam na ten post dopiero po kupnie samochodu...

_________________
Wcześniej: Fiat Punto II 5d., 1.2 8V 65 KM, benzyna+LPG, wersja ELX


Góra
 Profil  
 
 
 Post #746965 Wysłany: 14 Paź 2014, 12:34; 
 Temat postu: Re: Zakup używanego Punto [Pozycja obowiązkowa]
ja osobiście w marcu przyszłego roku będę SPRZEDAWAŁ zadbany egzemplarz p II bez wad ukrytych za około 5-6tyś, także jest to możliwe, aby znaleźć taki samochód :)


Góra
  
 
 
 Post #746968 Wysłany: 14 Paź 2014, 12:44; 
 Temat postu: Re: Zakup używanego Punto [Pozycja obowiązkowa]
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: HGT
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: GS/WW
Rejestracja: 20 Paź 2012,
Posty: 66
adiszek napisał(a):
ja osobiście w marcu przyszłego roku będę SPRZEDAWAŁ zadbany egzemplarz p II bez wad ukrytych za około 5-6tyś, także jest to możliwe, aby znaleźć taki samochód :)


Moja mama chciała swojego 1.2 Go! zamienić w salonie Fiata na nowszy - a cały serwis z salonu powiedział chórem, że w lepszym stanie nic nie kupi, nawet od nich, no chociaż uczciwie podeszli do tematu. 8)

Wydaje mi się, że poza powiększeniem rodziny (tak nabyłem swojego kropka 3d), lub marzeniami o jakiś 3 litrowych turbo to prawie nikt nie sprzeda auta w dobrym stanie, bo to się nie opłaca.

_________________
Image

Moje kropki: http://fiatpunto.com.pl/post751329.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #753917 Wysłany: 08 Gru 2014, 19:03; 
 Temat postu: Re: Zakup używanego Punto [Pozycja obowiązkowa]
Offline
Forumowicz

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: 360*
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 27 Lis 2014,
Posty: 3
Jest problem z autami w dobrym stanie...
Ludzie chcą kupić tylko tanio: rok, przebieg, za ile? Taki mamy rynek


Góra
 Profil  
 
 
 Post #788862 Wysłany: 20 Lis 2015, 21:01; 
 Temat postu: Re: Zakup używanego Punto [Pozycja obowiązkowa]
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Tomek
Samochód: Punto I 3d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sole
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 20 Lis 2015,
Posty: 9
Napiszę tu kilka ciekawostek o Kropku ściągniętym, zza granicy - konkretnie Szwajcaria.
Szwajcaria - nie jest członkiem UE, ale podpisała umowę o wolnym handlu. Co to oznacza?
Ano nic - jakbyście ściągali auto zza UE. I tu parę uwag -
1- cło - nie ma go na auta WYPRODUKOWANE w UE- a teraz najlepsze - to na Was ciąży obowiązek udowodnienia tego faktu - tu na umowie należy napisać taką formułkę ( dla zainteresowanych mogę ją podać). Z tego też wynika, że to KLIENT jest alfą i omegą w takich sprawach... bo numer nadwozia i wpis o kraju produkcji nie są dla celnych wiążące (no ale to Polska, więc nic dziwnego ;) )
2- akcyza - jest nieco ponad 3 % dla aut o poj do 2 litrów i ok 18 dla większych
3- VAT - no właśnie , o ile za auto kupione w DE nie zapłacicie tego, o tyle przywożąc spoza UE tak - 23 % (warto oclić je w DE np - bo jest nie 23 a 19 % )
4,5,6.... etc - to już normalnie jak przy rejestracji - czyli opłata złomowa, karta pojazdu etc.
Dodatkowo - celnik może zażyczyć sobie obejrzenia pojazdu (czyt. przywieź go a ja sobie popatrzę albo nie ;) ) cp wiąże się ze stratą czasu i kasy..
I tu też ciekawostka - jeśli auto musi jechać na celny, a nie ma blach to niestety zostanie laweta - "genialne " polskie przepisy nie pozwalają na przejazd na tablicach próbnych (biało-czerwone) bez zapłaconej akcyzy, a tej nie możesz bez kwitu z celnego...głupota do potęgi n-tej, ale niestety tak już jest.
Może komuś te moje wypociny się do czegoś przydadzą, a jak temat już był to poproszę admina o usunięcie wątku.

_________________
Raz się żyje, raz umiera. Potem tylko straszy ;) .


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO