You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 05 Maj 2024, 13:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #756982 Wysłany: 03 Sty 2015, 00:31; 
 Temat postu: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 16 Lis 2011,
Posty: 1095
Pomógł: 31
Potrzebuję informacji dotyczących możliwości komunikacja klasycznego CB radia samochodowego z jakimś tanim urządzeniem klasy krótkofalówka.

Jadę niedługo w dłuższą trasę i jedziemy w 2 samochody. Ja mam w aucie zamontowane CB Radio obsługujące wszystkie 40 kanałów. Jedzie z nami drugie auto które CB radia nie posiada ale bardzo chętnie wyposażyłbym kierowcę tego auta w jakieś urządzenie z którym będę mógł się kontaktować poprzez własne CB radio - naturalnie nie musi ono działać na super wielkie odległości, ani nawet na kanale 19 bo nie problem się przełączyć ale byle nadawało w obsługiwanym przez moje CB radio paśmie. Słyszałem że tanie krótkofalówki nadają na kanale 14. Czy ktoś kiedyś to weryfikował? Czy zna może ktoś jakąś tanią nawet krótkofalówkę zabawkę lub inna amatorską która zadziała z CB radiem?:)

_________________
szamot666

Była: kropka -> http://fiatpunto.com.pl/topic32828.html
Jest: Ford Focus MK2 FL 2010 1.6 100HP.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #757026 Wysłany: 03 Sty 2015, 13:47; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Myślę, że lepszym pomysłem będzie pożyczyć dla drugiego auta zestaw CB (radio plus antena).

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #757964 Wysłany: 09 Sty 2015, 10:12; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Alicja
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 16V 105KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Cult
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Częstochowa
Rejestracja: 07 Paź 2012,
Posty: 652
A więc kolego pokolei. CB radio, to CB radio. A tak zwana, krótkofalówka, to krótkofalówka. Jak sama nazwa wskazuje krótkofalówka działa na falach krótkich (pasmo 70 cm, PMR). CB radio to inne pasmo (pasmo 11 m) i całkowicie inne częstotliwości pracy. A pytanie czy czy zabawka zadziała z CB, to jakbyś zapytał czy auto pojedzie jak do niego wleję coca-colę. Trochę poszperaj na necie. Szukanie i google nie boli.
Najlepiej pożycz drugi zestaw CB i ustawcie sie na jakimś kanale. Byle nie na 19 (kanał wywoławczy dla stacji mobilnych), 28 (kanał wywoławczy dla stacji stacjonarnych) i 9 ( kanał ratunkowy). Tym sposobem reszta aż 37 kanałów, jest do Waszej dyspozycji :) Jeśli już chcesz "krótkofalówki", to musisz kupić urządzenia pracujące w paśmie PMR, a same te urządzenia my radiowcy nazywamy po prostu PMR'kami. Jest to pasmo podobne do CB, lecz tam pracujesz z mocą maksymalną 0.5 W, gdzie na CB wolno Ci pracować z mocą 4W ( AM/FM) i 12 W (SSB). Na CB i PMR nie potrzebujesz zezwoleń ani żadnych papiórków. Po prostu kupujesz urządzenie i działasz.
Niestety przez to iż CB stało się tak popularne, to mało kto kojarzy, że CB służy do innych celów niż ostrzeganie przed policją, ITD. Że w eterze panują pewne zasady, których należy się trzymać. Przekleństwa, obrzucanie się błotem, wyrażanie swoich poglądów politycznych i religijnych reklamowanie jak się czegoś sprzedaje, knajp, zajazdów, serwisów CB, wszystko to jest nie na miejscu. Generalnie za reklamowanie się np. zajazdu z żarciem, na CB jest paragraf. Ale i tak każdy ma to gdzieś, do czasu kiedy ktoś się nie wkurzy i nie zrobi zgłoszenia do UKE.

No nic, tyle ode mnie.Pozdrawiam. Potrzebujesz więcej info to zapraszam na PW :)

_________________
Puntolot czyli MultiAir z podtlenkiem gazotu :E oraz do tego Mały Starszy Brat - Fiat 126pe ! :E
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #757968 Wysłany: 09 Sty 2015, 10:58; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Admin ds. technicznych forum.
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: SL/SK/SZ/SZA
Rejestracja: 21 Cze 2006,
Posty: 13055
Pomógł: 54
Toś pojechała :E Weź pod uwagę że to nie jest forum "radiowe" i większość userów nie wie co to jest modulacja a tym bardziej jednowstęgowa :E Może jakąś kompilację wiedzy byś ukulała jakby Ci się chciało? ;) Myślę że by się przydało :)
Alice napisał(a):
. Przekleństwa, obrzucanie się błotem,
Właśnie dlatego odpuściłem sobie bo tego się słuchać nie dało ;)

_________________
Focus 1.0 Ecoboost 92kW :E & Punto II HGT Abarth 1,8 16V 96kW & Fiesta VII FL 1,0 12V Ecoboost 74kW
Inne pod moją opieką: Tipo 1,4 16V 70kW
Były: Punto II 5d 1,8 16V 96kW & Punto Evo 1,4 16V MA 99kW@138kW & Punto II 1,2 8V 44kW & Fiesta V 1,25 55kW
Image <- Ford Focus mk4 FL Trend 1,0 Ecoboost 2022 r. :E
Image <- Fiat Punto II HGT 1,8 16V 2001 r.
Image <- Ford Fiesta VII FL 1,0 Ecoboost 2017 r.
Image <- Fiat Tipo 1,4 16V 2017 r.
Image <- Fiat Punto II 5d 1,8 16V 2002 r.
Image <- Fiat Punto Evo 1,4 MA Turbo 2010 r.
Image <- Ford Fiesta V 1,2 16V 2001 r.
Image <- Fiat Punto II 1,2 8V 2002 r.
AM, B, BE, C, CE, T


Góra
 Profil  
 
 
 Post #757976 Wysłany: 09 Sty 2015, 11:35; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: Poza Polską
Miejscowość: Lake Titicaca ;)
Rejestracja: 08 Sie 2007,
Posty: 9203
Pomógł: 40
A nie prościej po prostu do siebie zadzwonić, puścic na głośnomówiący i tak jechać. ewentualnie wyciszając mikrofon? Przy okazji można mieć jednocześnie puszczonego Yanosika.

Nawet jak tkwicie dalej w Erze, Plusie czy Idei to dwa startery Play gdzie macie gadanie za darmo nie wyjdą drożej niż te 20zł

_________________
Punto II 5D - Rosso Ssilla HWB - 1.2 60KM - 2001' http://fiatpunto.com.pl/topic5545.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758044 Wysłany: 09 Sty 2015, 20:17; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Wojtek
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Lounge
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Zamość k/Bydgoszczy
Rejestracja: 15 Paź 2010,
Posty: 380
Pomógł: 7
może to:
http://regiomoto.pl/portal/bezpieczenstwo/cb-radio-w-komorce-przeglad-aplikacji-dla-kierowcow-na-telefon

kiedyś na radio:
CB6004
lub na wstęgach
BCD 125

teraz także na Radio ale to nie to co kiedyś.

_________________
był grafitowy był pomarańczowy jest TIPO
Image
http://www.endomondo.com/challenges/33622310
http://www.endomondo.com/challenges/36167071
http://www.endomondo.com/challenges/37324598


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758288 Wysłany: 11 Sty 2015, 19:50; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 16 Lis 2011,
Posty: 1095
Pomógł: 31
Alice, ja wiem co to jest CB radio bo mam w aucie i korzystam i potrzebuję dla kogoś kto tego radia nie ma a chcę mieć z nim łączność:)

wojtek1967, to z kolei wymaga telefonu komórkowego a jak dobrze wiadomo że korzystanie z telefonu jest zabronione:)

Kupiłem to i problem rozwiązany:

Alan 38: Z tego co udało mi się wyczytać, że jest to kultowy ręczniak z przed kilkunastu lat:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Radyjko działa całkiem nieźle, ma wszystkie funkcje samochodowego CB radia czyli wybór kanałów od 1 do 40, regulację głośności oraz tłumienia. Jest niestety całkiem duże i ma długą antenę :E a po włożeniu baterii jest dość ciężkie.
Do zasilania jak się okazuje należy użyć akumulatorów, a nie baterii bo sumarycznie wchodzi tam 10 sztuk ogniw ale jeśli włoży się 10 baterii to sumaryczne napięcie wynosi ponad 15V i radio fiksuje i tylko trzeszczy natomiast 10 akumulatorów daje 12,5V i całość działa prawidłowo. Radio nie ma chyba dużych wymagań jeśli chodzi o same akumulatorki bo użyłem starych akumulatorków, z czego prawie każdy był innej firmy i o innej pojemności :E i choć większość z nich leżało ileś lat to wystarczyło podładować każdy kilka godzin i ruszyły.
W radiu są też 2 gniazda zasilania – jedno służy tylko do zasilania, a drugie do ładowania – niestety tak jak do gniazda zasilania można podłączyć byle co :E (ja testowałem to na jakimś zasilaczu od routera, działa też z gniazda zapalniczki) tak gniazdo ładowania pozostaje zagadką bo podłączenie tam czegokolwiek nie powoduje żadnego efektu tj. nie zapala się żadna dioda, nie wiem nawet czy to się w ogóle przez to ładuje. Gdzieś wyczytałem że wprawdzie ładowanie odbywa się bardzo małym prądem to musi być do tego jakiś specjalny zasilacz o wyższym napięciu natomiast takiego nie mam.
Nie mogę również znaleźć żadne konkretnej instrukcji obsługi.

_________________
szamot666

Była: kropka -> http://fiatpunto.com.pl/topic32828.html
Jest: Ford Focus MK2 FL 2010 1.6 100HP.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758333 Wysłany: 11 Sty 2015, 22:47; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 26 Lut 2009,
Posty: 613
Pomógł: 20
Alice napisał(a):
A więc kolego pokolei. CB radio, to CB radio. A tak zwana, krótkofalówka, to krótkofalówka. Jak sama nazwa wskazuje krótkofalówka działa na falach krótkich (pasmo 70 cm, PMR). CB radio to inne pasmo (pasmo 11 m) i całkowicie inne częstotliwości pracy. A pytanie czy czy zabawka zadziała z CB, to jakbyś zapytał czy auto pojedzie jak do niego wleję coca-colę. Trochę poszperaj na necie. Szukanie i google nie boli.
Najlepiej pożycz drugi zestaw CB i ustawcie sie na jakimś kanale. Byle nie na 19 (kanał wywoławczy dla stacji mobilnych), 28 (kanał wywoławczy dla stacji stacjonarnych) i 9 ( kanał ratunkowy). Tym sposobem reszta aż 37 kanałów, jest do Waszej dyspozycji :) Jeśli już chcesz "krótkofalówki", to musisz kupić urządzenia pracujące w paśmie PMR, a same te urządzenia my radiowcy nazywamy po prostu PMR'kami. Jest to pasmo podobne do CB, lecz tam pracujesz z mocą maksymalną 0.5 W, gdzie na CB wolno Ci pracować z mocą 4W ( AM/FM) i 12 W (SSB). Na CB i PMR nie potrzebujesz zezwoleń ani żadnych papiórków. Po prostu kupujesz urządzenie i działasz.
Niestety przez to iż CB stało się tak popularne, to mało kto kojarzy, że CB służy do innych celów niż ostrzeganie przed policją, ITD. Że w eterze panują pewne zasady, których należy się trzymać. Przekleństwa, obrzucanie się błotem, wyrażanie swoich poglądów politycznych i religijnych reklamowanie jak się czegoś sprzedaje, knajp, zajazdów, serwisów CB, wszystko to jest nie na miejscu. Generalnie za reklamowanie się np. zajazdu z żarciem, na CB jest paragraf. Ale i tak każdy ma to gdzieś, do czasu kiedy ktoś się nie wkurzy i nie zrobi zgłoszenia do UKE.


No nic, tyle ode mnie.Pozdrawiam. Potrzebujesz więcej info to zapraszam na PW :)


No oczywiście. Tyle że na odwrót :mrgreen:
CB radio jest krótkofalówką, bo pracuje w paśmie 27 MHz, a fale krótkie to zakres 3-30 MHz.
Pasmo 430 MHz ( 70 cm ) i pasmo PMR nie są pasmami krótkofalowymi.
A UKE nie jest instytucją oceniającą treści przekazywane w paśmie CB i ma w nosie co tam się gada.

_________________
GP1.2
65 leniwych kucyków.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758352 Wysłany: 11 Sty 2015, 23:39; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Alicja
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 16V 105KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Cult
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Częstochowa
Rejestracja: 07 Paź 2012,
Posty: 652
Jezu....faktycznie :oops: mea culpa, ale tak to jest jak się smaruje posta, a się człowiek skupia na czym innym :/

AF -Proszę Cię ! No jak niema ? UKE sprawuje nadzór nad każdym pasmem. To, że im się niechce to inna sprawa. Ale jak zrobisz zgloszenie do nich, to mają obowiązek się tym zająć. :>

ipIV - okej, w wolnym czasie naskrobię to i owo.

_________________
Puntolot czyli MultiAir z podtlenkiem gazotu :E oraz do tego Mały Starszy Brat - Fiat 126pe ! :E
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758427 Wysłany: 12 Sty 2015, 15:23; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 26 Lut 2009,
Posty: 613
Pomógł: 20
Alicjo Droga 8)
UKE sprawuje nadzór nad pasmem CB w zakresie technicznym, a nie obyczajowym.
UKE może być ewentualnie zainteresowany zakłóceniami występującymi na tym paśmie.
Pasmo CB nie ma żadnych ograniczeń odnośnie treści tam przekazywanych, w przeciwieństwie do innych pasm, na których nie wolno przekazywać niektórych treści.
Np. na 145.500 MHz nie wolno przekazywać treści o charakterze komercyjnym, nie wolno też nadawać tam bez stosownych uprawnień, o czym zapewne wiesz :>
88 de SP9RTN

_________________
GP1.2
65 leniwych kucyków.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758462 Wysłany: 12 Sty 2015, 20:00; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Ryszard
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdynia
Rejestracja: 10 Maj 2013,
Posty: 281
Pomógł: 4
http://www.ceneo.pl/24316792#tab=spec
zabawka ale tanie i na pasmo CB. Nawet niechce wiedziec co jest w srodku i jak "sieje" po kanalach.

_________________
Mocy przybywaj bo 8V to nie V8!
CzarySmaryGarage: http://www.youtube.com/channel/UC2eCgnRn_vap605t7oTFzKA


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758524 Wysłany: 13 Sty 2015, 00:37; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
CentoCinque
Awatar użytkownika

Imię: Adam
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 16V 105KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdynia/Warszawa
Rejestracja: 14 Paź 2010,
Posty: 2422
Pomógł: 1
No to nie do końca taka zabawka tylko prawdziwe, normalne CB, te 35zł to za kabel do niego a cena radia ok 500zł więc dość sporo :P

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758544 Wysłany: 13 Sty 2015, 12:18; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Alicja
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 16V 105KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Cult
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Częstochowa
Rejestracja: 07 Paź 2012,
Posty: 652
AF - wiem, wiem. Tylko jak wytłumaczysz to, że Pawex (taki serwis CB z częstochowy) reklamował się właśnie na #19. Miał ustawiony automat (tak wywnioskowałam ze słuchu) z nagraną sekwencją i go ścignęli panowie z UKE. Czyli jednak coś działają :P Mi też starsi koledzy, jak zaczynałam z CB, przykazali iż pomimo tego, że to takie pasmo ogólnodostępne, to rozmów o polityce, religii i obrażania kogoś, ma niebyć. (dopiero po ponad pół roku zrobiłam znak) I tak też żyję sobie z tymi zasadami. Szkoda, że to nieszczęsne 11 m, zeszło u nas na psy....Misiaczki, mobilki, krokodylki, antenki i radyjka. A pogadać z kimś normalnym jest rzadkością. No nic, temat rzeka. 73! i do usłyszenia na pasmach :)

_________________
Puntolot czyli MultiAir z podtlenkiem gazotu :E oraz do tego Mały Starszy Brat - Fiat 126pe ! :E
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758552 Wysłany: 13 Sty 2015, 13:32; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 16 Lis 2011,
Posty: 1095
Pomógł: 31
Gigavat, tanie ale na tej stronie bo na allegro chodzi za ponad 400 zł (??)

_________________
szamot666

Była: kropka -> http://fiatpunto.com.pl/topic32828.html
Jest: Ford Focus MK2 FL 2010 1.6 100HP.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758553 Wysłany: 13 Sty 2015, 13:43; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Ryszard
Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdynia
Rejestracja: 10 Maj 2013,
Posty: 281
Pomógł: 4
No sory ale takie mi sie "wyklikalo" w ceneo. Nie sprawdzalem dokladnie poniewaz szukam czegos troche innego.
Podoba mi sie Alan 42, bo mozna go podpiac w aucie jak i zabrac na "spacer". Nie jest tani ale elektronicznie dobry.

_________________
Mocy przybywaj bo 8V to nie V8!
CzarySmaryGarage: http://www.youtube.com/channel/UC2eCgnRn_vap605t7oTFzKA


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758556 Wysłany: 13 Sty 2015, 14:23; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr

Rejestracja: 26 Lut 2009,
Posty: 613
Pomógł: 20
Alice napisał(a):
AF - wiem, wiem. Tylko jak wytłumaczysz to, że Pawex (taki serwis CB z częstochowy) reklamował się właśnie na #19. Miał ustawiony automat (tak wywnioskowałam ze słuchu) z nagraną sekwencją i go ścignęli panowie z UKE. Czyli jednak coś działają :P Mi też starsi koledzy, jak zaczynałam z CB, przykazali iż pomimo tego, że to takie pasmo ogólnodostępne, to rozmów o polityce, religii i obrażania kogoś, ma niebyć. (dopiero po ponad pół roku zrobiłam znak) I tak też żyję sobie z tymi zasadami. Szkoda, że to nieszczęsne 11 m, zeszło u nas na psy....Misiaczki, mobilki, krokodylki, antenki i radyjka. A pogadać z kimś normalnym jest rzadkością. No nic, temat rzeka. 73! i do usłyszenia na pasmach :)


Praca automatycznych urządzeń nadawczych w Polsce wymaga zezwolenia, bez względu na to, na jakiej częstotliwości pracują i jakie treści przekazują.
Czyli że nie wolno bez zezwolenia używać CB radia ( nawet homologowanego ) jako nadajnika automatycznego.

Pozdrawiam.

_________________
GP1.2
65 leniwych kucyków.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #758636 Wysłany: 13 Sty 2015, 23:12; 
 Temat postu: Re: Łączność CB Radio - jakaś krókofalówka
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 16 Lis 2011,
Posty: 1095
Pomógł: 31
Gigavat, tam chyba był jakiś bład:D bo myśle CB radio za 35 zł to musi chyba seryjnie nie działać:D ale to jakiś wypas chyba że tam kupujesz to za 35 zł i sprzedajesz na allegro za 400 :D

_________________
szamot666

Była: kropka -> http://fiatpunto.com.pl/topic32828.html
Jest: Ford Focus MK2 FL 2010 1.6 100HP.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO