You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 16 Kwi 2024, 17:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #761466 Wysłany: 02 Lut 2015, 23:10; 
 Temat postu: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.9 85KM JTD
Paliwo: ON
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Rejestracja: 05 Gru 2014,
Posty: 6
Witam.
Stałem się (nie)szczęśliwym posiadaczem Punto 2 :D. Jako, że miało strasznie brudne fotele, a nienawidzę jeździć w brudnym samochodzie postanowiłem je sobie wyprać w pralce (wcześniej prałem już tak w 2 Focusach mk2, Skodzie Octavi i w najnowszym VW Polo, więc byłem pewny, że się z nimi nic nie stanie,a efekt będzie zadowalający). Przez rozpoczęciem prac musimy wyposażyć się w Troxa 40 z dobrą grzechotką, szczypce segera, kombinerki, płaski śrubokręt, pralkę, proszek, płyn do płukania tkanin, 0,7 krupniku jak i trochę czasu.

1. Zaczynamy od tego, że musimy wyjąć fotele z naszego auta po to by łatwiej było nam zdjąć jego poszycie tu mamy 4 śruby na Troxy 40
Załącznik:



2. Po odkręceniu przechylamy cały fotel do tyłu i odpinamy kostkę od poduszek o ile je posiadamy
Załącznik:


(przed tym najlepiej odłączyć akumulator jeżeli mamy poduszki w fotelach bo potem może się okazać, że wyskakuje nam błąd na desce rozdzielczej.
Gdy już mamy fotele poza samochodem idziemy z nimi w jakieś ciepłe i przytulne miejsce co by nam się lepiej pracowało :P

3. Zaczynamy od tego, że odkręcamy i zdejmujemy plastiki, które są w dolnej części fotela, z pokrętła zdejmujemy zaślepkę delikatnie ją podważając płaskim śrubokrętem, a samo pokrętło również delikatnie podważamy z każdej strony
Załącznik:



4. Gdy już mamy odkręcone plastiki przystępujemy do odkręcenia siedziska od stelaża, tu niestety nie zrobiłem fotki ale jak obrócimy fotel do góry nogami będą widoczne 4 śrubki na troxy 40.

5. Siedzisko odkładamy na bok i zajmujemy się za oparcie. Obracamy fotel do góry nogami i płaskim śrubokrętem w dolnej części fotela musimy rozdzielić łączenie, które jest wsunięte jedno w drugie. Foty niestety nie mam, ale jak obrócicie fotel to będziecie wiedzieli o co chodzi.

6. Następnym krokiem będzie zdjęcie tapicerki z oparcia fotela. Ściągamy je tam jak byśmy chcieli zdjąć bluzkę ale musimy włożyć w to trochę siły, trzeba to robić z wyczuciem, żeby nie przysporzyć sobie dodatkowej roboty z małym szyciem.
Załącznik:


Materiał od strony oparcia jest przyczepiony na rzepy, które mogły przez tyle lat się trochę poodklejać od gąbki więc róbcie to powoli, ja w jednym jak i drugim fotelu zrobiłem to trochę za szybko i musiałem je przyklejać ale to nawet dobrze bo one i tak ledwo co się trzymały.

7. Jak macie poduszki to tapicerka była u mnie poprzyczepiana na takera do plastikowej obudowy (nie wiem czy tak powinno być czy ingerował w to jakiś magik mechanik i moje punto było po wypadku i po prostu gościu zrobił to w taki sposób) i musicie sobie pozdejmować te zszywki, ja to zrobiłem śrubokrętem.
Załącznik:



8. Gdy już nasza tapicerka znajdzie się na górze okaże się, że w kompletnym zdjęciu przeszkadza nam zagłówek, ale gdy spojrzymy w środek fotela od tyłu będzie widać zatrzaski, które go trzymają. Palcami łapiemy i ściskamy z jednej i drugiej strony i prosimy kogoś, żeby pociągnął nam zagłówek do góry, który bez najmniejszego problemu wyjdzie.
Załącznik:



Dobra kwestie oparcia mamy za sobą teraz czas na siedzisko, które mamy już wymontowane

9. Materiał siedziska trzyma się poprzez małe ząbki w szynie, jak i samą szyne, która leci dookoła od spodu. Wsadzamy płaski śrubokręt i co jakiś czas "przekręcamy" go w tej szynie, żeby nam się lekko rozszerzyła (najlepiej zaraz obok ząbków)
Załącznik:



10.Jedziemy tak dookoła i możemy przystąpić do odczepiania materiału od gąbki siedziska do czego potrzebne nam będą właśnie szczypce sagera. Materiał przymocowany jest przez małe metalowe kółeczka (zwane pierścieniami sagera) do drutów, które lecą w gąbce jak i samym materiale. O ile dobrze pamiętam to w każdym siedzisku jest ich 11 (4 wzdłuż z każdej strony siedziska i 3 w poprzek)
Załącznik:


Gdy już ściągniemy wszystkie to wyjmujemy druty z materiału (wysuwa się je nie są w żaden sposób przyczepione)

11. Najlepiej prać każdy fotel osobno. Chodzi o to, że jak będziemy zakładać z powrotem na naszą tapicerkę to najlepiej jak będzie mokra bo jak wyschnie to ona się lekko skurczy i może być problem, a tak to założymy mokrą i nam się ładnie do fotela dopasuje po nocy w ciepłym miejscu (najlepiej przy jakimś grzejniku). Tu przyda się pomoc osoby, która potrafi obsłużyć jak, że wielce skomplikowane urządzenie jakim jest pralka :D Najlepiej prać w małej temperaturze, i jakimś szybkim programie ja prałem w 40 stopniach dałem trochę proszku jak do normalnego prania płynu do płukania i ustawiłem najszybszy program piorący, który trwał 57 min.

Składając fotele postępujemy analogicznie do tego jak go rozkładaliśmy. Gdy przyczepimy już materiał do gąbki siedziska pierścieniami sagera to wciskamy ten plastik do szyny i walimy miejsce przy miejscu młotkiem by zaklepać tą szynę porządnie i żeby nam w przyszłości nie wyskoczyło.

Macie tu efekt mojej pracy (zdjęcia przy tym samym świetle)
Przed:
Załącznik:



Załącznik:




i po

Załącznik:




Mam nadzieję, że przyda się komuś mój ala poradnik. Jakby ktoś miał jakieś pytania co do rozbrajania foteli to chętnie pomogę:)
Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #761471 Wysłany: 02 Lut 2015, 23:20; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Imię: Grzesiek
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Rejestracja: 01 Wrz 2012,
Posty: 3223
Pomógł: 23
Ha, mam taką samą tapicerę :D
Wygląda jak jakaś stara kanapa z ubiegłego wieku :E
A poradnik spoko, napewno się przyda :D

_________________
Błękitny Bezdasznik :D- topic50386.html
Black and White Bravo - topic61253.html

Czy masz już darmowe Assistance?

_____________________________


Góra
 Profil  
 
 
 Post #761513 Wysłany: 03 Lut 2015, 09:48; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Robert
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Ostroróg
Rejestracja: 29 Wrz 2012,
Posty: 1004
Pomógł: 4
Jak dla mnie to jest fenomenem punto II. Bo naprawdę ciężko jest spotkać punto, które ma powtarzalną tapicerkę w środku. Włosi mieli dużo fantazji w wymyślaniu kolorów i tekstur, bo co zajrzę do jakiegoś kropka przez szybę to ma on unikalną tapicerkę :D Jak gdyby codziennie inną montowali w samochodach :)

_________________
Image
"Idę swoją własną drogą, możliwe jednak, że wasza droga przez jakiś czas będzie równoległa do mojej."
Było wiśniowe Punto I 1.1 8v 55KM w wersji S [Rozbite 17.11.2014]


Góra
 Profil  
 
 
 Post #761695 Wysłany: 04 Lut 2015, 02:33; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Mateusz
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.3 70KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Dynamic
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Okolice Danzig'a
Rejestracja: 18 Maj 2013,
Posty: 159
Bardzo dobry, przejrzysty poradnik. Na pewno nie jednemu się przyda, bo co jak co, ale tapicerka to brudzi się okropnie ;)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #761788 Wysłany: 04 Lut 2015, 17:46; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Łukasz
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Cienia/Błaszki
Rejestracja: 08 Lip 2013,
Posty: 528
Gratulacje za checi ale ja na szczescie mam odkurzacz pioracy do tego :p w zyciu bym tego nie rozebral dlatego tez podziwiam cie ;)

_________________
http://fiatpunto.com.pl/topic42901.html <--- ZAPRASZAM :)

Naprawdę zdaję sobie sprawę, że wykładanie czasu i pieniędzy na stary, niespecjalnie urodziwy z pozoru samochód jest głupie. Że można by tę energię poświęcić na wiele ważniejszych rzeczy – na przykład zbieranie lajków dla biednych dzieci w Afryce albo śledzenie poczynań grupy ludzi z Warszawy sikających do basenu. Niemniej jednak nic nie poradzę na to, że każda dokręcona śrubka, wymieniony przewód i wypolerowana osłona sprawiają mi tyle radości, że przez kolejne kilka godzin uśmiecham się do świata jakbym miał porażenie mózgowe.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #766411 Wysłany: 08 Mar 2015, 13:39; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Marek
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Lubliniec
Rejestracja: 13 Mar 2011,
Posty: 1814
Poradnik dobry i szczegółowy..mnie jednak też przeraża ilość pracy i chyba w zasadzie nie jest ona warta tego ?

Jaki czas poświęciłeś na całą operację ? :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #766648 Wysłany: 09 Mar 2015, 19:55; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntomaniak
Awatar użytkownika

Imię: Mateusz
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 01 Gru 2014,
Posty: 61
Robiłem to w dwóch autach, roboty jest tak powiedzmy na pół dnia 8)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #766683 Wysłany: 09 Mar 2015, 22:18; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: [CIN] Inowrocław
Rejestracja: 26 Lip 2011,
Posty: 5925
Pomógł: 35
Szacun za wkład pracy, ale ludzkość wymyśliła odkurzacz piorący. Przy okazji dogłębnie piorę gąbkę :D

Płyn do prania ubrań + płyn do płukania/albo profeszjonal płyn, nasączamy gąbką obficie tapicerkę, aż cała się nasyci wodą, delikatnie pocieramy materiał po paru minutach, żeby "ruszyć" brud, np. miękką ściereczką, gąbką - odsysamy całą wodę porządnie i powoli DOBRYM ( w sensie - mocnym) odkurzaczem, w razie potrzeby, gry przypadek jest beznadziejny to powtarzamy procedurę :)

_________________
Rany boskie, jeżdżę kioskiem


Góra
 Profil  
 
 
 Post #767897 Wysłany: 17 Mar 2015, 18:56; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.9 85KM JTD
Paliwo: ON
Województwo: zachodniopomorskie [Z]
Rejestracja: 05 Gru 2014,
Posty: 6
Angry_Us3r napisał(a):
Szacun za wkład pracy, ale ludzkość wymyśliła odkurzacz piorący.
Ludzkość również wymyśliła statki kosmiczne, a jakoś nie każdy takowy posiada :P Ja lubię sobie od czasu do czasu pogrzebać przy aucie, a zajęło mi to łącznie ok 5-6 h, ale robiłem powoli no i prałem to na 2 cykle każdy po 1 h.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #783312 Wysłany: 25 Sie 2015, 17:39; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntomaniak

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Cze 2010,
Posty: 54
Fajny poradnik, brakuj mi tylko jak rozebrac obicie z zaglowka zeby go nieponiszczyc?

Zaglowek mam wyjety z fotela. Pewnie trzeba zdemontowac zaslepki wokol sztyc ?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #783328 Wysłany: 25 Sie 2015, 21:57; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Jarek
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.9 80KM JTD
Paliwo: ON
Wersja: ELX
Województwo: lubelskie [L]
Rejestracja: 22 Wrz 2014,
Posty: 408
Pomógł: 6
Te zaślepki o ile pamiętam obicia nie blokują, można je wypchnąć spod nich śrubokrętem, ono jest zapięte od spodu jakby , próbowałem to rozpiąć wszelkimi sposobami ale i tak połamałem więc moim zdaniem szkoda zachodu i lepiej uprać je ręcznie tak jak są :E

_________________
A to moja kropka :) - topic51499.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #783945 Wysłany: 04 Wrz 2015, 22:06; 
 Temat postu: Re: Pranie tapicerki foteli w pralce
Offline
Puntomaniak

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Cze 2010,
Posty: 54
Tak jak myslalem, lepiej je zostawic w calosci. Dzieki


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO