You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 14:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #776878 Wysłany: 30 Maj 2015, 20:14; 
 Temat postu: jazda pod górkę
Offline
Puntoświr

Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sole
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 26 Lut 2015,
Posty: 109
witam, dziś będąc w górach pierwszy raz miałem okazje jechać pod wielkie wzniesienia, czasem na czwórce miałem gaz wbity do dechy a auto raczkowało pod góre :) na jednym wzniesieniu widząc z daleka podjazd +10% rozpędziłem się i gdy rozpędzony wjeżdżałem to ktoś na rowerze przejeżdżał i zwolniłem do 30 i auto juz na czwórce nie dało rady wycisnąć będąc prawie przy samym wzniesieniu, wtedy zatrzymałem się i ruszyłem z jedynki i o dziwo auto poszło w góre jak strzała :D bez problemów wyjechałem, czy jest tak, że w przypadkach dużych wzniesień trzeba redukować biegi do mniejszych i wtedy auto lepiej ciśnie do przodu? :)


Góra
 Profil  
 

 
 Post #776880 Wysłany: 30 Maj 2015, 20:21; 
 Temat postu: Re: jazda pod górkę
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Wojtek
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Lounge
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Zamość k/Bydgoszczy
Rejestracja: 15 Paź 2010,
Posty: 380
Pomógł: 7
Nie wiem ile czasu masz prawo jazdy ale za moich czasów to uczono (1988 rok) że pod górę wjeżdża się na takim biegu jak zjeżdżając jesteś wstanie wyhamować silnikiem zjazd. Nie wyobrażam sonie katowania silnika na IV biegu pod duże wzniesienie. Normalną rzeczą jest, że w przypadku wyraźnego wyhamowania na wzniesieniu trzeba max zredukować bieg, ale do 1 to lekka przesada.
Ciekawe jakim samochodem jechałeś: osobowy czy dostawczak?

_________________
był grafitowy był pomarańczowy jest TIPO
Image
http://www.endomondo.com/challenges/33622310
http://www.endomondo.com/challenges/36167071
http://www.endomondo.com/challenges/37324598


Góra
 Profil  
 
 
 Post #776886 Wysłany: 30 Maj 2015, 20:26; 
 Temat postu: Re: jazda pod górkę
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Robert
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.2 8V 73KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Wieliczka
Rejestracja: 29 Maj 2013,
Posty: 301
Pomógł: 5
oczywiście, że jak się podjeżdża pod większa górkę to oprócz głębszego wciśnięcia gazu trzeba zredukowac bieg do 3 lub 2 a niekiedy 1 ale to już raczej poniżej 10-15 km/h.
przy tym silniku przy ostrych podjazdach trzeba jechać na takim biegu, żeby było co najmniej 2,5 tys obrotów.
jazda na 4 przy 30 km/h i gazie wcśnietym do oporu szkodzi silnikowi i niewiele daje jeśli chodzi o przyspieszenie, po to jest skrzynia biegów, żeby z każdego z nich korzystać w odpowiednim momencie..


Eskimos napisał(a):
witam, dziś będąc w górach pierwszy raz miałem okazje jechać pod wielkie wzniesienia, czasem na czwórce miałem gaz wbity do dechy a auto raczkowało pod góre :) na jednym wzniesieniu widząc z daleka podjazd +10% rozpędziłem się i gdy rozpędzony wjeżdżałem to ktoś na rowerze przejeżdżał i zwolniłem do 30 i auto juz na czwórce nie dało rady wycisnąć będąc prawie przy samym wzniesieniu, wtedy zatrzymałem się i ruszyłem z jedynki i o dziwo auto poszło w góre jak strzała :D bez problemów wyjechałem, czy jest tak, że w przypadkach dużych wzniesień trzeba redukować biegi do mniejszych i wtedy auto lepiej ciśnie do przodu? :)

_________________
jest Megane II http://fiatpunto.com.pl/post844339.html#p844339
było Punto I http://fiatpunto.com.pl/topic42185.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #776894 Wysłany: 30 Maj 2015, 21:26; 
 Temat postu: Re: jazda pod górkę
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysztof
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: MyLive
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 04 Sie 2014,
Posty: 188
Pomógł: 2
Wydaje mi się, że jeszcze w podstawówce uczą na jakiej zasadzie działa silnik i przekładnia.....Ruszasz też od razu z 5 biegu? Naprawdę, nie chcę nikomu niczego ujmować, ale po takich wpisach jestem załamany poziomem edukacji w naszym kraju. A co do kolegi powyżej: wjazd pod gorę na 1 biegu najczęściej kończy się spalonym sprzęgłem, jak ktoś ma tak duża górkę, że nawet na 2 biegu nie jest w stanie wjechać , to musi się zaopatrzyć w auto z reduktorem.

Swoją drogą przekomicznie to musiało wyglądać, jak auto "wskakiwało" na górę na 4 biegu przy takich obrotach.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #776907 Wysłany: 30 Maj 2015, 22:56; 
 Temat postu: Re: jazda pod górkę
Offline
Puntoświr

Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Sole
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 26 Lut 2015,
Posty: 109
tomy napisał(a):
Wydaje mi się, że jeszcze w podstawówce uczą na jakiej zasadzie działa silnik i przekładnia.....Ruszasz też od razu z 5 biegu? Naprawdę, nie chcę nikomu niczego ujmować, ale po takich wpisach jestem załamany poziomem edukacji w naszym kraju. A co do kolegi powyżej: wjazd pod gorę na 1 biegu najczęściej kończy się spalonym sprzęgłem, jak ktoś ma tak duża górkę, że nawet na 2 biegu nie jest w stanie wjechać , to musi się zaopatrzyć w auto z reduktorem.

Swoją drogą przekomicznie to musiało wyglądać, jak auto "wskakiwało" na górę na 4 biegu przy takich obrotach.


W szkole takiego przedmiotu jak motoryzacja nie było, na fizyce też tego nie uczyli, u mnie w domu nikt auta nie miał, skąd miałem pewne rzeczy wiedzieć bez żadnego doświadczenia, ani wskazówek od kogoś? dziś po prostu sam się nauczyłem pewnych rzeczy przez własne doświadczenie i to mnie cieszy. Wpadłem na to dopiero gdy ruszyłem z jedynki ten kawałeczek w góre, potem już wjeżdżałem na wzniesienia na trójce i to wystarczało, sam na to wpadłem.

[ Dodano: 30 Maj 2015, 21:51 ]

wojtek1967 napisał(a):
Nie wiem ile czasu masz prawo jazdy ale za moich czasów to uczono (1988 rok) że pod górę wjeżdża się na takim biegu jak zjeżdżając jesteś wstanie wyhamować silnikiem zjazd. Nie wyobrażam sonie katowania silnika na IV biegu pod duże wzniesienie. Normalną rzeczą jest, że w przypadku wyraźnego wyhamowania na wzniesieniu trzeba max zredukować bieg, ale do 1 to lekka przesada.
Ciekawe jakim samochodem jechałeś: osobowy czy dostawczak?


Wojtek, nikt mnie tego nie uczył, nie miałem zielonego pojęcia, jeżdże od 3 miesięcy, pierwszy raz w górach, jechałem osobowym punto 1.1 może z tym 30 km przesadziłem, ale 40km/h było i auto zwalniało, po zatrzymaniu i ruszeniu z jedynki (byłem już prawie na samej górze) ładnie wyjechałem i zorientowałem się, o co chodzi, dzięki temu przez reszte drogi, która też było z wzniesieniami wjeżdżałem na trójce co wystarczało już.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #776911 Wysłany: 30 Maj 2015, 23:04; 
 Temat postu: Re: jazda pod górkę
Offline
Monkey Mod
Awatar użytkownika

Imię: Tomasz
Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Ustka/Słupsk
Rejestracja: 11 Mar 2007,
Posty: 9760
Pomógł: 34
musisz słyszeć i czuć auto, jeżeli nie czujesz auta i nie słyszysz jak jęczy to źle ....
ja w górach i na 5 biegu pod górę jeżdże,ale wtedy musi być tak co najmniej ok 100km/h ;) a tak to przeważnie 4 bieg zakopianką i wszystkich pod górę tnę w nocy gdzie nierzadko 120-130 pod górę się jedzie tnąc zakręty ;)
ale tak to dostosowuje się biegi do warunków na drodze, obciążenia auta, wzniesienia, drogi, prędkości jazdy itp.
musisz czuć auto ... a wtedy 4 i 5 bieg też użyjesz, ale od tego jest skrzynia biegów,żeby z niej korzystać odpowiednio do warunków.

_________________
Fiat Punto 1.1 '97 Green Butterfly :) <-- Klik :D
"A passion for perfection"
Punto II FL 1.2 16V Butterfly II :) <-- KLIK :E
Image<-- Punto II FL 1.2 16V
:E Essence Of Shine :E
https://www.facebook.com/EssenceOfShine/


Góra
 Profil  
 
 
 Post #776980 Wysłany: 31 Maj 2015, 19:53; 
 Temat postu: Re: jazda pod górkę
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Wojtek
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Lounge
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Zamość k/Bydgoszczy
Rejestracja: 15 Paź 2010,
Posty: 380
Pomógł: 7
Cytuj:

Wojtek, nikt mnie tego nie uczył, nie miałem zielonego pojęcia, jeżdże od 3 miesięcy, pierwszy raz w górach, jechałem osobowym punto 1.1 może z tym 30 km przesadziłem, ale 40km/h było i auto zwalniało, po zatrzymaniu i ruszeniu z jedynki (byłem już prawie na samej górze) ładnie wyjechałem i zorientowałem się, o co chodzi, dzięki temu przez reszte drogi, która też było z wzniesieniami wjeżdżałem na trójce co wystarczało już.


To teraz zastanów się na jakim biegu zjechać z tej góry aby nie zagotować płynu hamulcowego i nie zjarać klocków. Jazda z górki jest przeciwieństwem wjazdu dlatego musisz oprócz hamowania hamulcami - musisz!!!! hamować silnikiem.

I tu kłania się wymiana płynu hamulcowego. Jazda w górach rządzi się swoimi prawami. To co przechodzi na normalnej drodze stanie się przekleństwem na zjeździe z gór.

_________________
był grafitowy był pomarańczowy jest TIPO
Image
http://www.endomondo.com/challenges/33622310
http://www.endomondo.com/challenges/36167071
http://www.endomondo.com/challenges/37324598


Góra
 Profil  
 
 
 Post #778400 Wysłany: 15 Cze 2015, 01:06; 
 Temat postu: Re: jazda pod górkę
Offline
Admin ds. technicznych forum.
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.8 16V 130KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: HGT
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: SL/SK/SZ/SZA
Rejestracja: 21 Cze 2006,
Posty: 13044
Pomógł: 54
Proponuję zacząć od roweru z przerzutkami, żeby wiedzieć co czuje silnik i jak działa skrzynia biegów :E

_________________
Focus 1.0 Ecoboost 92kW :E & Punto II HGT Abarth 1,8 16V 96kW & Fiesta VII FL 1,0 12V Ecoboost 74kW
Inne pod moją opieką: Tipo 1,4 16V 70kW
Były: Punto II 5d 1,8 16V 96kW & Punto Evo 1,4 16V MA 99kW@138kW & Punto II 1,2 8V 44kW & Fiesta V 1,25 55kW
Image <- Ford Focus mk4 FL Trend 1,0 Ecoboost 2022 r. :E
Image <- Fiat Punto II HGT 1,8 16V 2001 r.
Image <- Ford Fiesta VII FL 1,0 Ecoboost 2017 r.
Image <- Fiat Tipo 1,4 16V 2017 r.
Image <- Fiat Punto II 5d 1,8 16V 2002 r.
Image <- Fiat Punto Evo 1,4 MA Turbo 2010 r.
Image <- Ford Fiesta V 1,2 16V 2001 r.
Image <- Fiat Punto II 1,2 8V 2002 r.
AM, B, BE, C, CE, T


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO