You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 14:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 
 Post #79304 Wysłany: 08 Sty 2008, 00:46; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kolobrzeg
Rejestracja: 03 Mar 2007,
Posty: 183
Jaco napisał(a):
Ale przy mrozach chyba sprężarka się nie załącza


Automat raczej nie ale manualna sobie sam zalaczasz.

_________________
GP 1.3 MJ 75 KM


Góra
 Profil  
 

 
 Post #79309 Wysłany: 08 Sty 2008, 00:56; 
 Temat postu:
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Podbeskidzie
Rejestracja: 27 Lut 2007,
Posty: 1225
adrian

Poczytaj ten wątek najlepiej w całości:

http://fiatpunto.com.pl/topic4359.html

Żeby już tu nie robić OFF reszta postów tam.

_________________
FIAT Grande Punto 90 KM MultiJet


Góra
 Profil  
 
 
 Post #79343 Wysłany: 08 Sty 2008, 10:11; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kolobrzeg
Rejestracja: 03 Mar 2007,
Posty: 183
Jaco napisał(a):
Poczytaj ten wątek najlepiej w całości:

http://fiatpunto.com.pl/topic4359.html


Ostatni postani post z OFFa.

Jaco, dzieki, nawet nie wiesz ile spraw mi rozjasniles. :)
Niestety, nie zawsze mam czas na wnikliwe czytanie forum.

_________________
GP 1.3 MJ 75 KM


Góra
 Profil  
 
 
 Post #79360 Wysłany: 08 Sty 2008, 11:21; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: w-m
Rejestracja: 21 Gru 2006,
Posty: 2006
Pomógł: 1
mireks napisał(a):
3) po powrocie z trasy, szczególnie gdy jechało się dynamicznie, odczekać na postoju 3 minuty aby turbina zwolniła do nabardziej wolnych obrotów jakie wymusza silnik pracujący na biegu jałowym oraz aby ją wystudzić

Turbina zwolni do nominalnych obrotów silnika tuż po tym jak silnik osiągnie te obroty.
Te 3 minuty to bardziej mają ustabilizować termicznie silnik.

Turbina to tylko osprzęt. Ma prawo się skończyć jak choćby tarcze hamulcowe. Ważne, żeby nie męczyć silnika zbyt niskimi i długimi przełożeniami a dla zdrowia wydechu i turbiny warto przegonić czasem kropkę z wyższymi obrotami, choćby po to, jak zuważyłeś, żeby kierownic nie zapiec.

Jak są teraz ujemne temperatury na zewnątrz to zauważyłem, że nasz silnik na postoju, pracując chwilę na wolnych obrotach, potrafi wręcz "zgubić" temperaturę (gdzieś już o tym zresztą pisałem).
Dziwne, bo zawsze myslałem, że praca na wolnych obrotach, bez wymuszonaego jazdą chłodzenia - powinna podnieść temperaturę silnika.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #79522 Wysłany: 08 Sty 2008, 20:58; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Michał
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Dynamic
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 13 Paź 2007,
Posty: 113
Nie przesadzajcie teraz z tym chłodzeniem turbiny. Chłodzić należy ją około 1 minuty ale tylko po ostrej jeździe, a nie po normalnej eksploatacji.
Od kilkunastu lat jeżdżę dieslami i nigdy nie miałem problemów z turbiną stosując się do takiej zasady. Poza tym należy pamiętać o wymianie oleju i nie oszczędzać na nim oraz utrzymywać jego właściwy poziom (zalecane ok 3/4 skali na miarce) a turbina posłuży o wiele dłużej niż nie wiadomo jak chłodzona w silniku w którym olej wymienia się raz na 3 lata i po 50000km, jego poziom jest minimalny i leje się najtańsze świństwo.

_________________
Grande Punto 1.4 8v Dynamic
AR MiTo 1.4 TB 120KM Distinctive
Punto Evo 1.4 8v Estiva Blue & Me


Góra
 Profil  
 
 
 Post #79761 Wysłany: 09 Sty 2008, 08:28; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: w-m
Rejestracja: 21 Gru 2006,
Posty: 2006
Pomógł: 1
misiu_k napisał(a):
pamiętać o wymianie oleju i nie oszczędzać na nim oraz utrzymywać jego właściwy poziom (zalecane ok 3/4 skali

Z tym poziomem oleju coś jest na rzeczy.
Jak miałem nieco ponad 1/2 miarki to turbina tak jakby głośniej świszczała a silnik pracował tak jakoś lekko, gubiąc przy okazji temperaturę pracy na chłodzie i wolnych obrotach.
Po uzupełnieniu oleju do maxa na miarce, turbina gwiżdże, silnik jakby się wyciszył i jest wyraźnie stabilniejszy termicznie.
A może mi się tylko wydaje?
Dlatego pytałem w innnym wątku userów m-jet'a o ich spostrzeżenia w tej kwestii :-)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #79785 Wysłany: 09 Sty 2008, 10:02; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Lancia Delta
Silnik: Inny
Paliwo: ON
Województwo: mazowieckie [W]
Miejscowość: NDM-Mazowieckie
Rejestracja: 17 Maj 2007,
Posty: 912
Daras, nie wiem czy mam rację ale jak turbina gwiżdże to chyba nic dobrego nie wróży. U mnie na pewno nic nie słychać. Co do zużycia oleju to po 10 tysiącach km od wymiany miałem już prawie minimum więc musiałem dolać ale nie zauważyłem żeby silnik inaczej pracował.

_________________
Były:
Seicento Sporting ABARTH 54KM (1999)
Grande Punto SPORT MultiJet 90KM (2006)
Ford Fiesta MK7 GoldX 82KM (2011)
Jest:
Ford Fiesta MK7FL EcoBoost 125KM (2012)<<<link
Lancia Delta MOMO 1,9TT Boosted by Cinek (2013)<<<link
Seicento 1,1MPI (2005)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #79810 Wysłany: 09 Sty 2008, 12:02; 
 Temat postu:
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Miejscowość: w-m
Rejestracja: 21 Gru 2006,
Posty: 2006
Pomógł: 1
Może niewłaściwie się wyraziłem: u mnie turbina świszcze/gwiżdże ale nie tak, że głośno, tylko tak dyskretnie.
Zacząłbym się obawiać gdyby mi przestała świszczeć ;-)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #80023 Wysłany: 09 Sty 2008, 20:10; 
 Temat postu:
Offline
Puntomaniak

Rejestracja: 20 Lis 2007,
Posty: 54
daras napisał(a):
misiu_k napisał(a):
Jak miałem nieco ponad 1/2 miarki to turbina tak jakby głośniej świszczała a silnik pracował tak jakoś lekko, gubiąc przy okazji temperaturę pracy na chłodzie i wolnych obrotach.
Po uzupełnieniu oleju do maxa na miarce, turbina gwiżdże, silnik jakby się wyciszył i jest wyraźnie stabilniejszy termicznie.
A może mi się tylko wydaje?
Dlatego pytałem w innnym wątku userów m-jet'a o ich spostrzeżenia w tej kwestii :-)


Chyba Ci się wydaje.
To jak silnik pracuje nie zależy od ilości oleju. Istotne jest tylko to aby go było nie mniej niż wskazuje MIN w bagnecie. Po wlaniu oleju do silnika może 1/2 smaruje silnik i wypełnia obwód przepływu oleju, a reszta zwyczajnie chlupoce w misce olejowej i ewentualnie stanowi sporą rezerwę na wypadek gdyby olej w jakiś sposób ubywał z silnika.

Zawsze tak jest, że na początku uczysz się hałasów jakie wydobywają się z pojazdu. A że nie wiadomo dokładnie które są naturalne, a które sygnalizją usterki, wydaje Ci się że mniejsza ilość oleju to wyższy hałas silnika :)

U mnie świstu turbiny wogóle nie słychać, ale to może kwestia lepszego wyciszenia wnętrza mojego samochodu. Punto ma aspiracje sportowe, a Linea jest bardziej stonowana i nastawiona na komfort jazdy. Jednak turbinka działa całkiem dobrze :)

Z kolei dwa tygodnie temu jeździłem ze szwagrem nową Vectrą C kombi z dieslem 1.9CDTI 150KM i tam turbinkę było słychać ale był to tylko subtelny gwizd, prawie nie do uchwycenia.

Swoją drogą ten 1.9CDTI to.. 1.9 Multijet z Nowego Bravo ;)

Pzdr
Mirek

[ Dodano: 09 Sty 2008 19:10 ]
michalj napisał(a):
mireks napisał(a):
10km to mało aby złapał 90 stopni :( No i podczas mrozów jadę w zimnym samochodzie.

Wypróbuj poniższą sztuczkę (o ile nie potrzebujesz odmrozić szyb):
1. Ustaw regulator temperatury na minimum, siłę nawiewów na 2, nawiew na samą przednią szybę.
2. Odpal silnik.
3. Jedź.
4. Regulator temperatury ustaw na pożądaną temperaturę (maksimum?) dopiero jak silnik dotrze do temperatury nominalnej. Ustaw siłę nawiewów i ich kierunek wedle potrzeb.


Dzięki za patent. Faktycznie działa. Że też sam na to nie wpadłem? Chociaż powiem szczerze, że myślałem aby tak kombinować. Tyle że nie wierzyłem, że bilans cieplny diesla jest tak zrównoważy że będzie kłopot z szybkim nagrzaniem wnętrze samochodu i samego silnika...

Człowiek całe życie się uczy :)

Pzdr
Mirek


Góra
 Profil  
 
 
 Post #80152 Wysłany: 09 Sty 2008, 23:11; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 07 Gru 2007,
Posty: 20
w 1.3 MJ siła napinacza łańcucha zależy od ciśnienia oleju. Podobno były jakieś przypadki że łańcuch przeskoczył - było to spowodowane zbyt niskim ciśnieniem oleum...

Więc może jak ktoś ma te minimum - to raczej słychać łańcuch?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #230959 Wysłany: 21 Mar 2009, 11:25; 
 Temat postu:
Offline
Sympatyk kropek

Rejestracja: 10 Lis 2008,
Posty: 7
Do grgp: Nie wiem gdzie kupowałeś swojego kropka, ale ja jestem sprzedawcą w salonie Fiata (Auto Krak), i do tego szczęśliwym posiadaczem GP 1.9MJ Sport, i powiem Ci że w naszym salonie każdy sprzedawca, wydając samochód z turbosprężarką (M-Jet lub T-Jet) wyraźnie informuję o konieczności chłodzenia turbiny przed zakończeniem pracy silnika:) być może Fiat oficjalnie nie podaje takich informacji, ale sprzedawcy powinni:) ale te niby kilkanaście sekund, może naprawdę wydłużyć żywotność turbiny o kilkadziesiąt tysięcy km, tak jak napisałeś w temacie :D pozdr


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO