You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 16:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 
 Post #805498 Wysłany: 16 Maj 2016, 17:55; 
 Temat postu: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Rafał
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 20 Mar 2016,
Posty: 28
Witam serdecznie, przede mna pierwsza wymiana oleju w moim Punciaku :)
Jaki olej zalac? Czekam na rady i podpowiedzi :)
Pozdrawiam :)


Góra
 Profil  
 

 
 Post #805503 Wysłany: 16 Maj 2016, 19:15; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Robert
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Łódź
Rejestracja: 05 Gru 2010,
Posty: 641
Pomógł: 3
rafalski94 napisał(a):
Jaki olej zalac? Czekam na rady i podpowiedzi

Moja rada na dziś: przeczytaj instrukcję obsługi, bez żartów :wink:

_________________
Punto Evo 1,4 77KM B&Me, 5d
Czarno-czerwony Progressive
Mój czarnuch


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805505 Wysłany: 16 Maj 2016, 19:32; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Rafał
Samochód: Punto Evo 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: wielkopolskie [P]
Rejestracja: 20 Mar 2016,
Posty: 28
Teraz jest Selenia jesli sie nie myle ale czytałem ze duzo osob zmienialo kompletnie olej przy pierwszej wymianie na zupelnie inny wiec dlatego pytam :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805506 Wysłany: 16 Maj 2016, 19:52; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Ja bym wolał zaufać producentowi mojego samochodu niż osobom, które "mądrzą" się na forach, a później okazuje się, że popełniają one kardynalne błędy, takiej jak np. nie sprawdzanie poziomu oleju i jeżdżenie z jego niskim stanem, wymiana tego oleju po terminie lub przy dużym przebiegu. Ja do tego silnika co Twój, leję oryginalną Selenię K P.E. 5W40 (taką jak zaleca producent) i wymieniam ją co max. 10 tys. km lub max. co pół roku. Może to przesada, ale wg mnie olej jest bardzo ważny dla silnika. Nie wspominam już o "katowaniu" nierozgrzanego silnika.

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805508 Wysłany: 16 Maj 2016, 20:04; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Robert
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Łódź
Rejestracja: 05 Gru 2010,
Posty: 641
Pomógł: 3
FIAToMANIAK napisał(a):
lub max. co pół roku

Możesz rozwinąć?.
To że Fiat jest połączony z Selenią umowami, nie znaczy że Selenia to najlepszy olej dla Fiata.
Jednak wolę niszowe produkty łącznie z olejami, z audio itp, itd....
Teraz zalany olej Neste 0w40 City Pro.

_________________
Punto Evo 1,4 77KM B&Me, 5d
Czarno-czerwony Progressive
Mój czarnuch


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805540 Wysłany: 17 Maj 2016, 05:53; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Jacek
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: pomorskie [G]
Miejscowość: Gdańsk
Rejestracja: 25 Kwi 2010,
Posty: 339
Pomógł: 1
FIAToMANIAK napisał(a):
Ja bym wolał zaufać producentowi mojego samochodu niż osobom, które "mądrzą" się na forach, a później okazuje się, że popełniają one kardynalne błędy, takiej jak np. nie sprawdzanie poziomu oleju i jeżdżenie z jego niskim stanem, wymiana tego oleju po terminie lub przy dużym przebiegu. Ja do tego silnika co Twój, leję oryginalną Selenię K P.E. 5W40 (taką jak zaleca producent) i wymieniam ją co max. 10 tys. km lub max. co pół roku. Może to przesada, ale wg mnie olej jest bardzo ważny dla silnika. Nie wspominam już o "katowaniu" nierozgrzanego silnika.


Jak masz dobry dostęp do Seleni to lej , ja nie mam i leję Motula - REGULARNIE + Filtry i stawiam dobrego " Łyskacza " że silnik jest w takiej samej kondycji jak Twoja kosiarka .

_________________
Punto Evo Estiva Blue&Me (był :-( )
Ford Focus Trend Sport 1.6 Ti-VCT 125 KM ( jest :-) )


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805562 Wysłany: 17 Maj 2016, 14:32; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Ekstremista
Awatar użytkownika

Imię: Marek
Samochód: Inny Fiat
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Toruń
Rejestracja: 13 Cze 2007,
Posty: 1614
Pomógł: 9
FIAToMANIAK napisał(a):
... takiej jak np. nie sprawdzanie poziomu oleju i jeżdżenie z jego niskim stanem,...

Widziałem na forum wątek z silnikiem MultiAir, gdzie ktoś chwalił się (nie wprost), że nie zrobił ani jednej dolewki pomiędzy wymianą, a bagnet był suchy... :shock: Szkoda słów :roll:
Oto link do posta http://fiatpunto.com.pl/post748929.html#p748929

_________________
FIAT 500X Lounge 2016 brązowy magnetico, 1.4 MultiAir II Turbo 140KM
FIAT Grande Punto Emotion 2007 czarny crossover, 1.4 8V 77KM - był od 29.05.2007 do 03.03.2024
FIAT UNO 1993 45 MKII czerwona strzała - był
Peugeot 206 Pop Art 2005 1.4 8V 75KM - żonkowóz - był


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805567 Wysłany: 17 Maj 2016, 15:49; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
krowka napisał(a):
FIAToMANIAK napisał(a):
... takiej jak np. nie sprawdzanie poziomu oleju i jeżdżenie z jego niskim stanem,...

Widziałem na forum wątek z silnikiem MultiAir, gdzie ktoś chwalił się (nie wprost), że nie zrobił ani jednej dolewki pomiędzy wymianą, a bagnet był suchy... :shock: Szkoda słów :roll:
Oto link do posta http://fiatpunto.com.pl/post748929.html#p748929


Dokładnie ten temat miałem na myśli...

Nie twierdzę, że nie ma lepszego oleju od zalecanej Selenii. Możliwe, że jest. Nie znam się na olejach i podobno nawet najwięksi znawcy tematu nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, który olej jest najlepszy. Wygląda na to, że wszystkie oleje, które spełniają kryteria producenta samochodu, są mniej więcej podobne i każdy leje do swojego samochodu olej marki, którą darzy większym zaufaniem i sympatią, a często także kieruje się ceną przy wyborze oleju. Gdybym był pewny, że jakiś olej jest lepszy od stosowanej przeze mnie Selenii, to na pewno bym stosował ten olej, nawet gdyby był droższy od Selenii. I wiem, że istnieją tutaj umowy pomiędzy producentami samochodów, a producentami olejów. Podobnie sprawa wygląda z filtrem oleju - nie wiem, który jest najlepszy dla samochodu, dlatego stosuję oryginalny filtr Fiat'a.
Szczerze mówiąc, to w normalnym użytkowaniu samochodu nie będzie widać żadnych różnic pomiędzy samochodami eksploatowanymi na olejach różnych producentów, ani w samochodach różniących się częstotliwością wymiany oleju. Różnice takie mogą być minimalne i zauważalne dopiero podczas badań laboratoryjnych.

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805569 Wysłany: 17 Maj 2016, 16:07; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
Ja do swojego póki co też leję Selenię K P.E (choć raz zalałem Selenię K) 5W40 i jedyne co mi przeszkadza to pobieranie oleju. Poza tym dostęp do selenie nie jest taki zły tylko trzeba poszukać - na stronie fiat-autoparts.pl jest Selenia i bez problemu można ją dostać za przyzwoite pieniądze. Do Seicento przez 11 lat najpierw Tata, potem przez 3 ostatnie lata ja również lałem Selenię 10W40 i było ok, nigdy nic się nie stało i z tego co wiem samochód ma natrzaskane ponad 270 000km i jeździ dalej bez problemów. Jedyna zasada to wymiana na czas i dolewka jak zacznie ubywać bo bez tego to nawet na super mega oleju będzie do bani i silnik za długo sobie nie popracuje. Ja bym od Seleni nie odchodził, bo może właśnie to że Selenia jest powiązana umowami to widocznie Fiat uznał że do jego silników to będzie najlepsze rozwiązanie. Z mojego doświadczenia wiem, że rzeczywiście tak jest.

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805572 Wysłany: 17 Maj 2016, 16:22; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Robert
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Łódź
Rejestracja: 05 Gru 2010,
Posty: 641
Pomógł: 3
KUBAS_95 napisał(a):
Selenia jest powiązana umowami to widocznie Fiat uznał że do jego silników to będzie najlepsze rozwiązanie. Z mojego doświadczenia wiem, że rzeczywiście tak jest.

I myślisz że fiat chce też żebyś swoimi Puntem zrobił milion kilometrów bez remontu. To tak jak stomatolog bardzo chce żebyś używał najlepszej pasty do zębów i żebyś nie musiał do niego przychodzić.

_________________
Punto Evo 1,4 77KM B&Me, 5d
Czarno-czerwony Progressive
Mój czarnuch


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805576 Wysłany: 17 Maj 2016, 17:42; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Alicja
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 16V 105KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Cult
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Częstochowa
Rejestracja: 07 Paź 2012,
Posty: 652
krowka napisał(a):
FIAToMANIAK napisał(a):
... takiej jak np. nie sprawdzanie poziomu oleju i jeżdżenie z jego niskim stanem,...

Widziałem na forum wątek z silnikiem MultiAir, gdzie ktoś chwalił się (nie wprost), że nie zrobił ani jednej dolewki pomiędzy wymianą, a bagnet był suchy... :shock: Szkoda słów :roll:
Oto link do posta http://fiatpunto.com.pl/post748929.html#p748929


Szkoda słów, to na taki post jak Twój. Czytanie ze zrozumieniem nie boli. Cytując samą siebie :
Cytuj:
[ Dodano: 04 Sie 2015 20:50 ]

Achtung ! Wniemanie!

Dzisiejsza perełka z ASO. Mianowicie 1.4 MA 105 kuców pobiera.... 5 setek Selenki na 10 tyś. A takie to info mam stąd iż dziś, po przejechaniu 15 tyś od wymiany sprawdzam bagnet a tam.....sucho. Komp nic nie wskazuje. Tak więc poleciałam w te pędy do garage i zalałam pół literka....A co najlepsze...przy zakręcaniu uebał się korek :evil: :evil: :evil: :evil: czytaj ta góra co się zakręca. Jutro na biegusia szukam w Czewie korka. Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Gdzie ty tu widzisz, że ja się chwalę ? Przeczytaj sobie może moje inne wypowiedzi na tematu oleju, a potem oceniaj to jak się obchodzę z autem.

_________________
Puntolot czyli MultiAir z podtlenkiem gazotu :E oraz do tego Mały Starszy Brat - Fiat 126pe ! :E
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805620 Wysłany: 18 Maj 2016, 06:56; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntomaniak

Imię: Rafal
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: warmińsko-mazurskie [N]
Rejestracja: 29 Sty 2012,
Posty: 53
Pomógł: 1
Chyba napisal "nie wprost" a nie sprawdzanie oleju w czasie przejechanych tych 15tys to naprawdę głupota ;-)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805621 Wysłany: 18 Maj 2016, 07:34; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 0.9 105KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 28 Paź 2014,
Posty: 152
Pomógł: 1
Jak to jest z tym olejem? Czy silnik pobiera go równomiernie np. 1 ml na 30 km (500 ml na 15 000 km) czy też zależy to od innych czynników np. warunków/stylu jazdy?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805622 Wysłany: 18 Maj 2016, 08:36; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Ekstremista
Awatar użytkownika

Imię: Marek
Samochód: Inny Fiat
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Toruń
Rejestracja: 13 Cze 2007,
Posty: 1614
Pomógł: 9
Kropkownik napisał(a):
Jak to jest z tym olejem? Czy silnik pobiera go równomiernie np. 1 ml na 30 km (500 ml na 15 000 km) czy też zależy to od innych czynników np. warunków/stylu jazdy?

Zależy od stylu jazdy, stopnia zużycia oleju, stopnia zużycia silnika, wycieków. W moim Kropku (170kkm przebiegu) na 15kkm dolewam około 600-1000ml (tak już się ciągnie od 100kkm), a ilość zależy od tego ile km robię na autostradzie - wtedy pije więcej - obroty silnika robią swoje, a niestety przy 140km/h są wysokie. Chociaż teraz pewnie będzie już 600ml, żona przejęła autko i pewnie nie będzie przekraczać 3,5tyś. obr., autostrady pewnie na chwilę obecną już Kropek "nie zobaczy".

_________________
FIAT 500X Lounge 2016 brązowy magnetico, 1.4 MultiAir II Turbo 140KM
FIAT Grande Punto Emotion 2007 czarny crossover, 1.4 8V 77KM - był od 29.05.2007 do 03.03.2024
FIAT UNO 1993 45 MKII czerwona strzała - był
Peugeot 206 Pop Art 2005 1.4 8V 75KM - żonkowóz - był


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805679 Wysłany: 18 Maj 2016, 19:41; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Alicja
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 16V 105KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Cult
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Częstochowa
Rejestracja: 07 Paź 2012,
Posty: 652
Duch napisał(a):
Chyba napisal "nie wprost" a nie sprawdzanie oleju w czasie przejechanych tych 15tys to naprawdę głupota ;-)


czasami każdy o czymś zapomni :> chyba, że wy jesteście idealni i jak w szwajcarskim zegareczku wszystko.

Pomagając koledze w doborze oleju. Leje tylko i wyłącznie Selenkę. Po przejechaniu 100 tyś (a od 10 tyś jazdy na LPG) nie zauważam problemów. Olejów typu Castrol/Mobil unikam jak diabeł święconej wody.

_________________
Puntolot czyli MultiAir z podtlenkiem gazotu :E oraz do tego Mały Starszy Brat - Fiat 126pe ! :E
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805683 Wysłany: 18 Maj 2016, 20:18; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Alice napisał(a):
Duch napisał(a):
Chyba napisal "nie wprost" a nie sprawdzanie oleju w czasie przejechanych tych 15tys to naprawdę głupota ;-)


czasami każdy o czymś zapomni :> chyba, że wy jesteście idealni i jak w szwajcarskim zegareczku wszystko.



No dokładnie - o oleju w silniku można tak samo sobie zapomnieć jak i o włączeniu świateł w dzień :P 15 tys. km to niewielki dystans i można zapomnieć sobie o sprawdzeniu poziomu oleju w silniku. Zresztą w nowym samochodzie prosto z salonu, gdzie silnik jeszcze nie jest ułożony/dotarty, to nic nie ubywa oleju, bo to przecież nówka. W ogóle przecież dobry silnik nie zużywa ani grama oleju. Do silnika można zajrzeć po przejechaniu 100 tys. km - wcześniej nie ma po co. A są jeszcze tacy idioci, którzy w nowym silniku wymieniają olej po przejechaniu pierwszych 1-3 tys. km - paranoja :P Pozdrowienia dla idealnych ;) (sprawdzających olej częściej niż po 15 tys. km)

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805687 Wysłany: 18 Maj 2016, 20:47; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 0.9 105KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 28 Paź 2014,
Posty: 152
Pomógł: 1
FIAToMANIAK napisał(a):
Zresztą w nowym samochodzie prosto z salonu, gdzie silnik jeszcze nie jest ułożony/dotarty, to nic nie ubywa oleju, bo to przecież nówka. W ogóle przecież dobry silnik nie zużywa ani grama oleju. Do silnika można zajrzeć po przejechaniu 100 tys. km - wcześniej nie ma po co.

Może specjalnie zaznaczę, że Kolega tylko żartował. Tak na wszelki wypadek bo nigdy nic nie wiadomo. Przez pierwsze 4000 km miałem 3 dolewki po 100 ml. Pierwszy raz po przejechaniu ok. 500 km. Później przez kolejne 5000 km do przeglądu silnik nie chciał ani kropli. Mam jednak takiego cwaniaka pod blokiem, który twierdzi, że w Punto I nie dolewa nic pomiędzy przeglądami.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805688 Wysłany: 18 Maj 2016, 21:14; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Kropkownik napisał(a):
Mam jednak takiego cwaniaka pod blokiem, który twierdzi, że w Punto I nie dolewa nic pomiędzy przeglądami.


Może robi niewielkie przebiegi między przeglądami, albo nie jest taki "idealny" i nawet nie sprawdza oleju pomiędzy wymianami :P Może ufa kontrolce ciśnienia oleju i póki mu się nie świeci podczas jazdy, to twierdzi, że olej jest i silnik mu go "nie bierze" :P Styl jazdy też ma wpływ na wielkość zużycia oleju.

Tak swoją drogą, ciekawy jestem jak często ludzie kontrolują ciśnienie powietrza w oponach swoich samochodów, jeśli nie robią tego w przypadku jednego z najważniejszych płynów w pojeździe. Już nie mówię o korektach ciśnienia w sytuacjach dużych zmian temperatur zewnętrznych. Są jakieś statystyki w tym temacie, ale ciekawe jak koledzy z forum podchodzą do tego tematu? :P Ja zazwyczaj sprawdzam co 2-3 tygodnie przed myciem samochodu, a zimą zazwyczaj raz w tygodniu, a nawet i częściej - gdy jest właśnie duża różnica temperatur w poszczególne dni. Nie wiadomo też na ile dokładne są nasze pompki lub manometry, którymi dokonujemy tych pomiarów.

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805696 Wysłany: 18 Maj 2016, 22:07; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 0.9 105KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 28 Paź 2014,
Posty: 152
Pomógł: 1
Wymieniam opony dwa razy w roku. Wulkanizator ustawia mi ciśnienie na zgodne z instrukcją obsługi. Później kilka razy w sezonie sprawdzam je samodzielnie. Ponieważ na osiedlowym parkingu opony lubią się psuć (zazwyczaj po kilka w kilku samochodach jednej nocy), koła oglądam codziennie tj. przy okazji wyrzucania śmieci. Jest to też okazja do sprawdzenia poczynań lokalnego stadka ptaków. Jeśli na tym etapie opony nie przechodzą optycznego testu, jadę na stację. Chyba raz doładowałem po 0,1-0,2 bara. Sprężarkę mam na stacji paliw i przy okazji tankowania raz na jakiś czas sprawdzam ciśnienie. Były drobne korekty w sezonie. Wymieniałem opony pod koniec kwietnia. Gdzieś na przełomie maja i czerwca sprawdzę ciśnienie. O tym, że przy różnej pogodzie jest inne raczej nie pomyślałem. Tu mnie masz. U mnie jest czujnik ciśnienia (po ABS), także w razie czego pokazuje zmiany. Raz zapomniałem zresetować po wymianie opon. Po kilku kilometrach zaświeciła się lampka i usłyszałem dźwięk. Po zresetowaniu wszystko wróciło do normy.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805700 Wysłany: 18 Maj 2016, 22:17; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Kropkownik napisał(a):
O tym, że przy różnej pogodzie jest inne raczej nie pomyślałem. Tu mnie masz.


Nie są to duże różnice, ale jednak temperatura zewnętrzna ma wpływ na ciśnienie powietrza w oponach. Są to minimalne zmiany, ale jakieś tam są :P To tak samo gdy opona jest rozgrzana od słońca lub od jazdy, to też ciśnienie powietrza będzie w niej inne niż mierzone w zimnej opnie.
Ten czujnik ciśnienia powietrza w oponach nie sprawia żadnych problemów? Nie wariuje? Może to dobre rozwiązanie, ale jakoś nie mogę się do tego przekonać - ciekawy jestem jaką tolerancję ma taki czujnik i jak się zachowuje w oponach, gdy właśnie się nagrzeją, albo gdy jedziemy w południe do pracy gdzie jest np. plus 15 stopni, a wracamy w nocy, gdzie jest przymrozek np. minus 5 stopni. 20 stopni różnicy pewnie ma wpływ na ciśnienie powietrza w oponach, ale jest to chyba różnica rzędu 0.1 - 0.3 bar, więc czujnik pewnie posiada taką tolerancję... Wiele osób zapomina o kontroli ciśnienia powietrza w kole zapasowym i w razie awarii może to wyjść - ja przynajmniej raz do roku staram się sprawdzić też "zapas" :P

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805713 Wysłany: 19 Maj 2016, 07:38; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto 2012
Silnik: 0.9 105KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 28 Paź 2014,
Posty: 152
Pomógł: 1
Wątek nam się chyba rozjeżdża. Czy da się przenieść/wydzielić gdzieś te posty? Ta dyskusja Koledze w wymianie oleju raczej nie pomaga.

Ten "czujnik" raz dał o sobie znać. Po dopompowaniu i wymianie opon resetuję ustawienia w menu. To nie jest typowy czujnik, ale sprawdzanie obrotów koła. Podobno do tego używane jest ABS (czy coś w tym stylu... ESP?). Pisałem o tym w innym wątku gdy miałem wiedzę na świeżo (wątek o TPMS).

Zimne opony? Rzeczywiście. To pewnie dlatego zapamiętałem, że ciśnienie mam sprawdzać zaraz po odjeździe z parkingu, czyli na najbliższej stacji :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #805763 Wysłany: 19 Maj 2016, 20:10; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Mr.Cleaner
Awatar użytkownika

Imię: Kuba
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.2 8V 69KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Easy
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 14 Paź 2015,
Posty: 1090
Pomógł: 1
rufus295 napisał(a):
KUBAS_95 napisał(a):
Selenia jest powiązana umowami to widocznie Fiat uznał że do jego silników to będzie najlepsze rozwiązanie. Z mojego doświadczenia wiem, że rzeczywiście tak jest.

I myślisz że fiat chce też żebyś swoimi Puntem zrobił milion kilometrów bez remontu. To tak jak stomatolog bardzo chce żebyś używał najlepszej pasty do zębów i żebyś nie musiał do niego przychodzić.


Nie wiem co Fiat chce, grunt że u mnie zdaje ten olej egzamin i nie mam zamiaru zalewać nic innego. Tak jak mówiłem, poprzedni wózek jeździł jeździ i patrząc na stan jednostki jeszcze przekręci trochę i nie zanosi się na żadne remonty i to dla mnie się liczy, a nie papierki czy inne statystyki. Moje Punto też dobrze na nim chodzi. Jest dobry, więc zalewam.

_________________
Było:
Seicento MY2004 Acutal Blue Cocktail 1.1 54KM 2013->2015
Jest:
Punto MY2012 2014 Easy Grigio Intellettuale 1.2 69KM 2015->
http://fiatpunto.com.pl/topic53327.html
Grande Punto 2007 Dynamic Grigio Pessimo Umore 1.4 77KM 2021->
http://fiatpunto.com.pl/topic61115.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #806716 Wysłany: 04 Cze 2016, 15:08; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Alicja
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 16V 105KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Cult
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Częstochowa
Rejestracja: 07 Paź 2012,
Posty: 652
aha, jeśli jest malo oleju w silniku, to kontrolka się nie zapala....lub zapala gdy jest ekstrmalnie nisko. to tak gwoli, dodania propo tematu olejowego. także jeśli ubędzie np. litr to nic się wam nie zapali. chyba to jest związane z tym, że tak ma MultiAir. innego logicznego wyjaśnienia chyba nie mam.

_________________
Puntolot czyli MultiAir z podtlenkiem gazotu :E oraz do tego Mały Starszy Brat - Fiat 126pe ! :E
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #806717 Wysłany: 04 Cze 2016, 15:15; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Puntomaniak

Imię: Piotr
Samochód: Punto 2012
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Zawiercie
Rejestracja: 18 Cze 2014,
Posty: 94
Do czego w takim razie służy miarka poziomu oleju? Skoro jest czujnik, to po co producent przewidział tę miarkę?
Ja osobiście nie ufam czujnikowi, który może zawieść, a bez miarki poziomu oleju nie wyobrażam sobie eksploatacji samochodu. Nie sprawdzam poziomu oleju przed każdą jazdą, ale tak raz na miesiąc (w moim przypadku co około 1000 km) kontroluję w ten sposób :)

_________________
samochód - Fiat Punto 1.4 8V 77 KM, 57 kW
hobby - rower (Scott Scale 670)
pasja - jazda samochodem :)


Góra
 Profil  
 
 
 Post #808830 Wysłany: 20 Lip 2016, 15:40; 
 Temat postu: Re: Punto Evo 1.4 8v 77km olej
Offline
Sympatyk kropek

Samochód: Punto II FL 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: ON
Wersja: Star
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 20 Lip 2016,
Posty: 6
Również polecam instrukcję. Nie żartujemy.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO