You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 18:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #827575 Wysłany: 28 Sie 2017, 21:55; 
 Temat postu: sprzęgło czy skrzynia biegów?
Offline
Forumowicz

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: S
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 28 Sie 2017,
Posty: 2
Witam serdecznie.

To mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym się przywitać. Od lutego bieżącego roku zostałem posiadaczem Punto 2 2002 rok 1.2 8v. Od początku gdy go kupiłem po wciśnięciu sprzęgła było słychać takie "terkotanie". Czasem podczas ruszania na pierwszym biegu go szarpie jak by nie mógł wystartować. Tydzień temu podczas chłodniejszego ranka zaczęło coś szumieć na jałowym biegu. Podczas wciskania sprzęgła dochodzi tylko "terkotanie" ale szumy ustają.Gdy wyciskam sprzęgło szumy znów powracają. Punto ma nalatane 145 tyś i wiem , że sprzęgło nie było wymieniane. Biegi wchodzą jak w masełko, z górki na wysokich obrotach nic nie szumi. . Wiecie co to może być? Mam nadzieję ,że to nie skrzynia :(?? Czy podczas wymiany sprzęgła trzeba ściągać skrzynie biegów? Ile kosztuje taki zabieg? Bardzo dziękuje za każdą odpowiedź


Góra
 Profil  
 

 
 Post #827672 Wysłany: 31 Sie 2017, 18:14; 
 Temat postu: Re: sprzęgło czy skrzynia biegów?
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Patrycja
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 65KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 24 Sie 2016,
Posty: 5
U mnie pomogła wymiana łożyska oporowego sprzęgła, teraz gdy wciskam sprzęgło nic nie "terkota".


Góra
 Profil  
 
 
 Post #827674 Wysłany: 31 Sie 2017, 18:29; 
 Temat postu: Re: sprzęgło czy skrzynia biegów?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Rejestracja: 07 Sie 2017,
Posty: 158
Pomógł: 3
U mnie w poprzednim aucie jeździłem z takim łozyskiem oporowym którego było słychać na biegu jałowym przez ładnych 7 lat. W niczym to nie przeszkadzała a nawet po jakimś czasie przestałem to słyszeć albo zwracać na to uwage. Jeśli nie przeszkadza Ci to to nie wymieniaj, nic złego się nie stanie.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #827693 Wysłany: 01 Wrz 2017, 00:22; 
 Temat postu: Re: sprzęgło czy skrzynia biegów?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Właściwie to jak już wymieniać, to lepiej komplet wraz z tarczą.
Wydaje mi się jednak, że problem tu jest nie tylko związany z łożyskiem oporowym. W pierwszym poście napisano, że po wciśnięciu pedału sprzęgła jeden dźwięk znika, ale inny albo dochodzi, albo się pojawia.

Vickul, czy mógłbyś to nagrać i spróbować zlokalizować po otwarciu maski skąd ten dźwięk dochodzi?

Jeśli chodzi o "żabę" to albo sprzęgło, albo problem może być po stronie poduszki przy skrzyni biegów tzn. lizak - wymiana u niektórych forumowiczów pomagała. Można też spróbować odpowietrzyć układ hydrauliczny na odcinku do sprzęgła.

Sprawdź jeszcze czy jak wrzucisz za wysoki bieg, to czy obroty rosną nieproporcjonalnie do wzrostu prędkości. Jeśli tu będzie ok, to spróbuj ruszyć normalnie (czyt. puszczając pedał sprzęgła jak zawsze) np. z 3 biegu. Jeśli silnik od razu zgaśnie to ok. Jeśli jednak po puszczeniu sprzęgła silnik dalej będzie pracował, albo obroty spadną dość wolno (nie od razu), to być może są to pierwsze objawy padającego sprzęgła.
Przy okazji wymiany sprzęgła niedawno koledzy z forum zalecali wymianę również jakiegoś uszczelnienia (poszukaj na forum). Był przypadek, że po wymianie sprzęgła uszczelnienie się rozsypało w efekcie czego nową tarczę zalał olej ze skrzyni biegów.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #827710 Wysłany: 01 Wrz 2017, 13:00; 
 Temat postu: Re: sprzęgło czy skrzynia biegów?
Offline
Puntoświr

Imię: Rafał
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Sound
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 13 Cze 2016,
Posty: 727
Pomógł: 36
domin45670 napisał(a):
Przy okazji wymiany sprzęgła niedawno koledzy z forum zalecali wymianę również jakiegoś uszczelnienia (poszukaj na forum). Był przypadek, że po wymianie sprzęgła uszczelnienie się rozsypało w efekcie czego nową tarczę zalał olej ze skrzyni biegów.


simmering na wale korbowym, znajduje się "pod" kołem zamachowym, i rzeczywiście jak padnie to trzeba demontować dokładne to co przy wymianie sprzęgła, koszt takiego simmeringu nie większy niż 50 zł, a robocizny raczej nikt za mniej niż 300 zł nie zrobi, btw. nawet jakbym sam to robił to za 50 zł nie chciałoby mi się drugi raz tego wszystkiego "targać"

skoro szumy pojawiają się po wyciśnięciu sprzęgła, to również mogło paść łożysko na wałku zdawczym skrzyni, tak czy inaczej trzeba wymontować skrzynię żeby się dowiedzieć, innego sposobu nie ma


Góra
 Profil  
 
 
 Post #827779 Wysłany: 02 Wrz 2017, 21:58; 
 Temat postu: Re: sprzęgło czy skrzynia biegów?
Offline
Forumowicz

Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: S
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 28 Sie 2017,
Posty: 2
domin45670 napisał(a):
Właściwie to jak już wymieniać, to lepiej komplet wraz z tarczą.
Wydaje mi się jednak, że problem tu jest nie tylko związany z łożyskiem oporowym. W pierwszym poście napisano, że po wciśnięciu pedału sprzęgła jeden dźwięk znika, ale inny albo dochodzi, albo się pojawia.

Vickul, czy mógłbyś to nagrać i spróbować zlokalizować po otwarciu maski skąd ten dźwięk dochodzi?

Jeśli chodzi o "żabę" to albo sprzęgło, albo problem może być po stronie poduszki przy skrzyni biegów tzn. lizak - wymiana u niektórych forumowiczów pomagała. Można też spróbować odpowietrzyć układ hydrauliczny na odcinku do sprzęgła.

Sprawdź jeszcze czy jak wrzucisz za wysoki bieg, to czy obroty rosną nieproporcjonalnie do wzrostu prędkości. Jeśli tu będzie ok, to spróbuj ruszyć normalnie (czyt. puszczając pedał sprzęgła jak zawsze) np. z 3 biegu. Jeśli silnik od razu zgaśnie to ok. Jeśli jednak po puszczeniu sprzęgła silnik dalej będzie pracował, albo obroty spadną dość wolno (nie od razu), to być może są to pierwsze objawy padającego sprzęgła.
Przy okazji wymiany sprzęgła niedawno koledzy z forum zalecali wymianę również jakiegoś uszczelnienia (poszukaj na forum). Był przypadek, że po wymianie sprzęgła uszczelnienie się rozsypało w efekcie czego nową tarczę zalał olej ze skrzyni biegów.

A więc tak po otwarciu maski dźwięk dochodzi z okolic sprzęgła, skrzyni ciężko to zlokalizować. Sprawdziłem ruszanie za wysokim biegu zgodnie z Twoją instrukcją i silnik nie zgasł od razu tak jak piszesz. Profilaktycznie w przyszłym tygodniu wymienię olej w skrzyni biegów.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO