You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 29 Mar 2024, 02:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #838559 Wysłany: 11 Cze 2018, 15:22; 
 Temat postu: Problem z komunikatami
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Daniel
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.9 130KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Sporting
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 31 Mar 2015,
Posty: 5
Witam serdecznie,
Od tygodnia jestem posiadaczem Fiata Grande Punto w wersji Sport z silnikiem 1.9 Multijet 130 KM. Chciałbym być szczęśliwym posiadaczem, ale właśnie wychodzą pierwsze usterki auta. Wczoraj po krótkiej przejażdżce wyskoczył komunikat awaria układu wspomagania, oczywiście wyłączyło system i kierownica się z trudem kręciła. Odpaliłem auto i już wszystko normalnie chodziło, nawet wspomaganie CITY. Dzisiaj na zimnym chciałem odpalić auto, a tu nagle komunikat: "nadmierna temperatura płynu chłodniczego proszę zatrzymać pojazd i wyłączyć silnik". No to próbuję drugi raz - to samo. Dopiero za trzecim razem odpalił.

Czytałem, że winny temu może być akumulator. Aczkolwiek akumulator był wymieniany we Włoszech i faktycznie jest na nim naklejka z października 2017 roku. No to rano do Castoramy po multimetr. I takie wartości:
Na wyłączonym silniku: 12,67 V
Na włączonym silniku: 13,91 V
Na włączonym silniku, włączonym ogrzewaniu tylnej szyby, nawiewu na "2" i światłach mijana: 13,84 V

Gdzie szukać problemu ?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #838560 Wysłany: 11 Cze 2018, 15:42; 
 Temat postu: Re: Problem z komunikatami
Offline
Puntoświr

Imię: Krzysiek
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Energy
Województwo: pomorskie [G]
Rejestracja: 06 Lis 2007,
Posty: 1009
Pomógł: 20
Ładowanie jest w zakresie prawidłowego ładowania, więc problem moze być po stronie akumulatora. Pozostaje wykonać pomiar gęstości elektrolitu akumulatora areometrem (powinien być wszędzie na zielonym) albo sprawdzić akumulator w jakimś punkcie na jego wydolność.

_________________
Fiat Grande Punto 1.4 8V 77km, Energy, 3 dzwiowy, szary jungle.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #838563 Wysłany: 11 Cze 2018, 19:13; 
 Temat postu: Re: Problem z komunikatami
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Daniel
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.9 130KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Sporting
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 31 Mar 2015,
Posty: 5
Niestety nie jestem w stanie wykonać takiego pomiary, ponieważ akumulator jest bezobsługowy.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #838564 Wysłany: 11 Cze 2018, 19:40; 
 Temat postu: Re: Problem z komunikatami
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Wojtek
Samochód: Fiat Tipo II
Silnik: 1.4 16V 120KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Lounge
Województwo: kujawsko-pomorskie [C]
Miejscowość: Zamość k/Bydgoszczy
Rejestracja: 15 Paź 2010,
Posty: 380
Pomógł: 7
odkręcasz taśmę mocującą akumulator do podstawy. Płaskim śrubokrętem otwierasz tą podłużną plastikową zatyczkę i wychodzą wszystkie korki na raz.

_________________
był grafitowy był pomarańczowy jest TIPO
Image
http://www.endomondo.com/challenges/33622310
http://www.endomondo.com/challenges/36167071
http://www.endomondo.com/challenges/37324598


Góra
 Profil  
 
 
 Post #838569 Wysłany: 11 Cze 2018, 21:01; 
 Temat postu: Re: Problem z komunikatami
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andy
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Rzeszów
Rejestracja: 15 Gru 2009,
Posty: 1463
Pomógł: 120
Jak zawsze w takich losowych zanikach- prawdopodobnie ładownia, warto zwrócić uwagę na stan połączeń na klemach i zaciskach akumulatora jak i alternatora. Niedawno poprawiałem po fachowcach, luźny przewód masowy na akumulatorze ( panowie wymieniali akumulator, nie dokręcili zacisku jak i podstawy akumulatora, co powodowało jego przemieszczanie podczas jazdy i wyświetlanie różnych komunikatów na konsoli). Sprawdzenie wszystkich punktów mas, czy nie są luźne, np. na skrzyni biegów, jeśli było wymieniane sprzęgło itd. Nie wykluczam np. krótkich szczotek węglowych alternatora, czy też pęknięcia jego korpusu (co można sprawdzić poprzez oględziny), luźnego paska alternatora, choć pewnie słychać by było lekkie popiskiwania.
Jeszcze pytanie, czy pomiar napięcia akumulatora na wyłączonym silniku, odbył się na początku, na zimnym silniku np. rano przed rozruchem? Czy też po kilku minutach, po jego wyłączeniu, gdy już dłużej pracował?

_________________
Punto 1,1 SX z 1998 roku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #838571 Wysłany: 11 Cze 2018, 21:47; 
 Temat postu: Re: Problem z komunikatami
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Daniel
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.9 130KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Sporting
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 31 Mar 2015,
Posty: 5
AndyPol napisał(a):
Jak zawsze w takich losowych zanikach- prawdopodobnie ładownia, warto zwrócić uwagę na stan połączeń na klemach i zaciskach akumulatora jak i alternatora. Niedawno poprawiałem po fachowcach, luźny przewód masowy na akumulatorze ( panowie wymieniali akumulator, nie dokręcili zacisku jak i podstawy akumulatora, co powodowało jego przemieszczanie podczas jazdy i wyświetlanie różnych komunikatów na konsoli). Sprawdzenie wszystkich punktów mas, czy nie są luźne, np. na skrzyni biegów, jeśli było wymieniane sprzęgło itd. Nie wykluczam np. krótkich szczotek węglowych alternatora, czy też pęknięcia jego korpusu (co można sprawdzić poprzez oględziny), luźnego paska alternatora, choć pewnie słychać by było lekkie popiskiwania.
Jeszcze pytanie, czy pomiar napięcia akumulatora na wyłączonym silniku, odbył się na początku, na zimnym silniku np. rano przed rozruchem? Czy też po kilku minutach, po jego wyłączeniu, gdy już dłużej pracował?


Patrzyłem popołudniu na masę przy skrzyni (fakt, była robiona generalka skrzyni, wymieniana dwumasa i sprzęgło), ale na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Pomiar był robiony po jeździe, kilka minut po wyłączeniu. Rano jeszcze sprawdzę na całkowicie zimnym silniku.

wojtek1967 napisał(a):
odkręcasz taśmę mocującą akumulator do podstawy. Płaskim śrubokrętem otwierasz tą podłużną plastikową zatyczkę i wychodzą wszystkie korki na raz.


Wiem jak to się robi, bo już nie raz to robiłem, tylko nie widziałem tam zatyczki :roll: Dzisiaj nawet wyciągałem akumulator i szukałem pod naklejkami, ale nic nie znalazłem.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #838613 Wysłany: 14 Cze 2018, 07:59; 
 Temat postu: Re: Problem z komunikatami
Offline
Puntoświr

Imię: Krzych
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.3 90KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Sporting
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Rejestracja: 06 Lut 2012,
Posty: 813
Pomógł: 11
To nie jest cos co mozna zdiagnozowac w latwy sposob.
U mnie podobne objawy tez wystepowaly... problem lezal po stronie wiazki elektrycznej.
Jeden z przewodow biegnacy pomiedzy body komputerem a skrzynka bezpiecznikow (czyli ta wiazka co biegnie z wnetrza auta przez podszybie do komory silnika) byl po prostu uszkodzony.
Po prostu po 10ciu latach przestal przewodzic sam z siebie, otulina wiazki nie byla uszkodzona, wiec nawet wzrokowo nie dalo sie tego sprawdzic, elektryk mierzyl przewod po przewodzie az trafil dziada.
Auto stalo 4tyg. na serwisie a koszty... wole nie wspominac.

Poprzedni wlasciciel widac nie byl na tyle uprzejmy zeby o takich cyrkach wspomniec nowemu uzytkownikowi, a musialo sie to dziac wczesniej i bedzie sie dzialo dalej az auto kiedys juz nie odpali.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #838707 Wysłany: 17 Cze 2018, 07:47; 
 Temat postu: Re: Problem z komunikatami
Offline
Sympatyk kropek

Imię: Daniel
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.9 130KM mJTD
Paliwo: ON
Wersja: Sporting
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 31 Mar 2015,
Posty: 5
Finalnie auto wylądowało u elektryka. Trzyma auto od czwartku i zobaczymy w czym tkwi problem. Ile by to nie kosztowało to i tak trzeba to zrobić, bo chcę mieć auto w 100% sprawne .


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO