You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 09:12

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #838567 Wysłany: 11 Cze 2018, 20:38; 
 Temat postu: Awaria skrzyni vs poprzedni właściciel
Offline
Forumowicz

Imię: Łukasz
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 05 Maj 2018,
Posty: 3
Cześć,
W lutym br kupiłem GP 1.4 8v 2005 3d. W badaniu wyszły do wymiany hamulce i łączniki z przodu, które po zakupie wymieniłem.
W 3 miesiące zrobiłem około 3k km. Bak starczał mniej więcej na 550-600km, więc jak na to, że były stare świece, zużyte doszczędnie hamulce, musiałem zmieniać olej i rurę wydechową, to wynik wg mnie całkiem dobry, pomijam już fakt, że przez 3 lata przejeździłem łącznie 60k km więc raczej umiem jeździć, ale przejdę do sedna.
Otóż po tych 3k km rozsypały się łożyska i synchronizatory skrzyni, dodam że to manual, więc nie powinno się to zdarzyć przy przebiegu 177k km.
Wjeżdżałem sobie pewnego razu na duże skrzyżowanie w Nowej Hucie od dołu i auto stanęło dosłownie tuż przed skrętem. Podczas wjazdu słyszalny był metaliczny pisk na 4 i 3 biegu, na samej górce 2gi nie wszedł, zrobiło mi się ciepło pod nogami, po czym ledwo wcisnąłem 1 i dojechałem 10km/h na pobliską stację.
Po 3 dniach udało się odpalić, wbić nawet 1, 2 i 3jkę i dojechać do mechanika, który stwierdził awarię skrzyni i sprzęgła, połamały się łożyska i synchronizatory co pociągnęło za sobą uszkodzone sprzęgło.
Regeneracja skrzyni i zmiana sprzęgła kosztowały mnie 950+960zł.
Wielce szanowny pan poprzedni właściciel, nie będący podobno handlarzem stwierdził, że jego zdaniem mogło się to zdarzyć przy tym przebiegu i prosi pisać pozew, bo nie zgodzi się na żadną formę ugody, ponadto cwaniaczek stwierdził, że cytuję 'nie będzie mi płacił za normalne użytkowanie auta' (no jak on musiał co chwilę regenerować łożyska, to faktycznie jest de**lem i nie powinien mieć prawka). Zaznaczam, że w umowie był punkt o wadach ukrytych, do których zalicza się moim zdaniem skrzynia biegów.
Zanim pójdę do prawnika, chciałbym wiedzieć jakie są realne szanse, że gość mi to zwróci, bo uważam, że mnie oszukał i jeśli nie chce iść na ugodę to jego sprawa, ale w razie wygranej wówczas ma mi zwrócić za całość nieprzewidzianych napraw, oraz kosztów postępowania sądowego.
Mam paragon za regenerację, oraz mogę zdobyć opinię tamtego mechanika o tym co stało się ze skrzynią i sprzęgłem.
Miał ktoś kiedyś z czymś podobnym do czynienia i udało mu się coś osiągnąć?
Na jakiej podstawie prawnej poza umową sprzedaży mogę udowadniać, że sprzęgło i skrzynia były wadami ukrytymi?
Z góry dzięki za pomoc, jestem strasznie cięty na takich oszustów i nie zamierzam mu odpuścić.


Góra
 Profil  
 

 
 Post #838570 Wysłany: 11 Cze 2018, 21:41; 
 Temat postu: Re: Awaria skrzyni vs poprzedni właściciel
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Tomek
Samochód: Punto II 5d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: ELX
Województwo: wielkopolskie [P]
Miejscowość: Poznań
Rejestracja: 16 Lis 2011,
Posty: 1095
Pomógł: 31
Jeśli facet nie jest firmą to nie ma jako tako gwarancji - uważam że trzeba uderzyć właśnie w wady ukryte - wiadomo z hamulcami może być ciężko bo to są sprawy eksploatacyjne tak jak żarówki. Ale skrzynia biegów nie zużyje się tak szybko. Z tego co wiem możesz wystąpić z roszczeniami o zwrot kosztów, ale koniecznie zbierz na to faktury.

_________________
szamot666

Była: kropka -> http://fiatpunto.com.pl/topic32828.html
Jest: Ford Focus MK2 FL 2010 1.6 100HP.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #838573 Wysłany: 11 Cze 2018, 23:15; 
 Temat postu: Re: Awaria skrzyni vs poprzedni właściciel
Offline
Forumowicz

Imię: Łukasz
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: małopolskie [K]
Rejestracja: 05 Maj 2018,
Posty: 3
Faktury mam, tylko chciałbym wiedzieć, który punkt prawa on złamał, poza niezgodnością towaru z umową sprzedaży, żeby wysłać mu odpowiednio długie i dosadne pismo jeszcze przed pozwem, oczywiście napisane w maksymalnie kulturalny sposób ;). Handlarzem aut nie jest, z tego co wiem pracował w firmie sprzątającej jako jakiś tam menadżer, w każdym razie ktoś ważniejszy, z tego co mówił.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861346 Wysłany: 11 Gru 2023, 22:10; 
 Temat postu: Re: Awaria skrzyni vs poprzedni właściciel
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 509
Pomógł: 8
Awaria tych skrzyń JEST możliwa poniżej 200 tysięcy km. Jak była zaniedbana (zero wymian oleju) + ostra jazda (czy z obciążeniem, komplet pasażerów i jazda po górach, targanie przyczepy i tym podobne wybryki), piłowanie po autostradzie powiedzmy powyżej 120 km/h (> 4000 RPM na piątce).
Technicznie temat wyjaśniony (są inne tematy tego typu na forum, w innych działach, zainteresowani niech szukają, np. P2 i Grande, omówione wady skrzyń C514 i sprzęgieł, nawet fotki się znajdą).

Prawnie, nie wiem czy tu jest coś do ugrania. Może skrzynia nie, ale już sprzęgło to jest część eksploatacyjna.

_________________
:arrow: Mini-poradnik PDF dla nowych posiadaczy Fiatów, typowe wady modelu Grande/EVO.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO