You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 22:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #839863 Wysłany: 30 Lip 2018, 00:20; 
 Temat postu: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
Witam.
Dziś kupiłem Punto 2 1.2l. 2000r.
Po przejechaniu 30km otworzyłem maske bo sprawdzałem płyny i olej.
Odkręciłem korek od zbiornika przy chłodnicy i najpierw usłyszałem zabulgotanie jakby powietrze było w układzie a potem zaczął się wylewać płyn chłodniczy.
Czy w Punto to normalne na nagrzanym silniku? Trzeba poczekać z odkręceniem korka do wystygnięcia ??? Odkręciłem bo nie mogłem dojrzeć na skali ile jest płynu...
Obydwa węże idące z i do chłodnicy gorące więc chyba układ drożny.
Temperatura na zegarach idealnie w połowie skali....jak postałem w korku to ruszyła się z milimetr w górę i włączył się wentylator i po chwili wyłączył się.
Podczas jazdy nie zauważyłem przegrzewania się. Temperatura stoi na jednym poziomie.
Z góry dzięki za porady bo autko dla małżonki i na fiatach się nie znam...


Góra
 Profil  
 

 
 Post #839867 Wysłany: 30 Lip 2018, 08:50; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Fiaty nie mają nic do tego. :D Normalne, że wywali płyn. Teraz uzupełnij co się ulało.
Nie wiem co to za wersja, ale w starszych Fiatach jest słaba widoczność poziomu, trzeba np. wieczorem sprawdzać i świecić latarką (podświetlić zbiornik, zwłaszcza typ zintegrowany z chłodnicą).

https://www.google.pl/search?tbm=isch&source=hp&q=ch%C5%82odnica+punto+2+1%2C2+8v


Góra
  
 
 
 Post #839891 Wysłany: 30 Lip 2018, 16:52; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Przyjaciel
Awatar użytkownika

Imię: Dominik
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 16V 80KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Active
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 25 Maj 2008,
Posty: 14373
Pomógł: 128
Stan płynu się sprawdza na chłodnym silniku. Poświeć od boku latarką jak nie widać dobrze jego poziomu.

_________________
PII 1.2 16v 3D Active 2002r. 117 327 km GRIGIO STEEL
Gorąca Szesnastka Club


Góra
 Profil  
 
 
 Post #839893 Wysłany: 30 Lip 2018, 17:03; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
Dzięki.
Dziś rano sprawdziłem i ulało się przez korek wczoraj jakieś 250ml.
Dolałem na razie wody destylowanej bo innej nie miałem pod ręką a i tak zamierzam powymieniać płyny itd.
Po prostu z przyzwyczajenia z mondeo gdzie mogę korek odkręcić w każdej chwili nie widząc nic na skali chciałem sprawdzić i korek poluzowałem.
Na szczęście z głową więc obeszło się bez poparzeń bo pociekło tylko spod korka:-)
Teraz muszę znaleść jakiś manual jak zmienić płyn samemu zgodnie ze sztuką. W mondeo już mam opanowane ale to nowe autko i dopiero się z nim obeznaję.
PS. Są jakieś zalecane płyny czy też np. Kuler zwykły wystarczy?


Góra
 Profil  
 
 
 Post #839900 Wysłany: 30 Lip 2018, 18:28; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Imię: Adam
Samochód: Punto Evo 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Estiva Blue&Me
Województwo: łódzkie [E]
Miejscowość: Łódź
Rejestracja: 17 Kwi 2010,
Posty: 1264
Pomógł: 11
Norbas777, do Punto producent zaleca Paraflu, zależy co masz zalane, pamiętaj że tego płynu nie można mieszać z innymi.

_________________
MOJE PUNTO EVO http://fiatpunto.com.pl/topic55029.html
MOJA BYŁE GP http://fiatpunto.com.pl/topic45699.html


Góra
 Profil  
 
 
 Post #839901 Wysłany: 03 Sie 2018, 18:20; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
No niestety nie mam pojęcia co było zalane...dlatego stwierdziłem , że wymienię.
W mondeo mam zalany Kuler....teraz kupiłem do niego Motorcrafta na wymianę a do Fiata nie mam pojęcia co się sprawdza.
Nie chcę pakować dużych sum ale chciałbym coś polecanego...
Poczytam o tym Paraflu bo pierwsze słyszę o takim płynie :-)

[ Dodano: 03 Sie 2018, 18:18 ]

2 dni temu dolałem wody do poziomu MAX.
Dziś po około 100km widzę, że zeszło znowu na 3cm poniżej poziomu MIN. Odkręciłęm korek bardzo powoli ( tuż po zgaszeniu silnika ) i wyszło ciśnienie ale już nic się nie wylewało ani nie bulgotało przy odkręcaniu korka. Płyn pozostał na tych 3cm poniżej MIN.
Czy to możliwe że poprzedni właściciel nie odpowietrzył i stąd teraz taki poziom bo układ się cały czas odpowietrza?
Zaznaczam, że wskazówka temperatury stoi ładnie na połowie i wentylator załącza się tylko jak dłużej postoję w korku. Obydwie rury idące do chłodnicy są odpowiednio gorące więc termostaty wyglądają na ok.
Dziś jak ostygnie znowu doleję do pozycji MAX i niestety czy ponownie opadnie zobaczę dopiero za miesiąc bo wyjeżdżam i nie będę miał auta ze sobą...
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #840014 Wysłany: 03 Sie 2018, 20:04; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Jak będziesz dosłownie lać wodę, to za miesiąc nie będzie do czego wracać.
Woda porozwala układ, tu i tam. Kamień, korozja, korozja elektrochemiczna (od wewnątrz silnika płyn chłodniczy co chwila "widzi" różne materiały, ich łączenia, i tam będzie "żreć"). Możesz dobić układ chłodzenia i/lub głowicę (np. uszczelkę), o ile już nie jest coś walnięte (dlatego tak płyn znika), przy niewielkim wycieku w lato nie zobaczysz "białego dymu" w spalinach.
Na miesięczny postój wlej najtańszy płyn chłodniczy z hipermarketu, a później się zobaczy...
Druga opcja postojowa, to absolutne opróżnienie i osuszenie układu, technicznie niewykonalne.


Góra
  
 
 
 Post #840015 Wysłany: 03 Sie 2018, 20:09; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
Niestety jutro rano wyjeżdżam i nie mam już ani gdzie ani jak. Dolać mógłbym Kulera zielonego bo takiego mam w piwnicy jeszcze 3 litry ale nie wiem co było lane więc obawiam się zmieszania.
Tej całej wody demineralizowanej dolałem w sumie może max 500-700ml. więc liczę że wymiesza się z tym co było w chłodnicy.
Podczas mojej nieobecności autko przejedzie max 200km. ale jednak więc spuścić całkiem nie mogę.

Dolanłem na pozycję MAX.
Po uruchomieniu silnika usłyszałem jak coś zabulgotało , wnioskuję, że pompa wody przegoniła to co dolałem.
Przy dodawaniu gazu na postoju słyszałem jeszcze kilka razy zabulgotanie wody ale coraz cichsze.
Na jałowym silnik się rozgrzał i zgasiłem. Zobaczymy jak ostygnie czy znowu będzie za mało płynu...
Swoją drogą jaka jest procedura odpowietrzania układu w Punto, gdzie zlewać stary, gdzie odpowietrzniki itd??

PS. Płyn dwukrotnie zniknął po dolaniu ale zauważ kolego, że nie ubywa go dalej tylko do tego poziomu jaki pokazałem na zdjęciu. Na tym poziomie się trzyma cały czas, tylko właśnie to mnie zastanawia dlaczego nie gdzieś pomiędzy MAX a MIN ...


Góra
 Profil  
 
 
 Post #840017 Wysłany: 03 Sie 2018, 20:13; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Teraz lej cokolwiek, byle nie wodę. Jak ostygnie to dolej "Kulera" na "max" i jedź na te wakacje/delegacje, czy co tam masz w planie.
Później pomyślimy (po zmianie płynu i prawidłowym odpowietrzeniu).
Sprawny układ chłodzenia nie robi takich cyrków. Może być uszczelka głowicy (nic strasznego wbrew pozorom, można i opłaca się to zrobić jakby co), może być nieszczelna nagrzewnica (to był klasyk w Punto_1), pompa wody. Zaworek w korku chłodnicy też potrafi sprawiać kłopoty (ale nie w tym przypadku raczej).


Ostatnio edytowany przez pmx007p1, 03 Sie 2018, 20:19, edytowano w sumie 1 raz

Góra
  
 
 
 Post #840018 Wysłany: 03 Sie 2018, 20:18; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
Ale skoro demineralizowanej dolałem teraz na MAX.... to musiałbym wyciągnąć z chłodnicy teraz tą demineralizowaną.
Poza tym skąd wiem co było lane i czy nie "pogryzie się z tym Kulerem ???
Niestety nie wakacje a praca :-(


Góra
 Profil  
 
 
 Post #840020 Wysłany: 03 Sie 2018, 20:32; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Na miesięczny okres postoju (ewentualnie sporadyczną jazdę "wokół komina"), nic się nie "pogryzie", to bajki.
Większe szkody może spowodować właśnie dodatek wody (ta już może "gryźć" silnik, dosłownie).

...Czyli już jest "MAX wodny". Trudno. Jak nie ma czasu to zostaw (albo wybierz/zlej trochę i zastąp "Coolerem").
Masakry nie będzie, ale w 100% eleganckie takie mieszanki nie są (do długotrwałej jazdy).

PS
Wiem, że istnieją koncentraty, które się rozrabia wodą, ale do określonej...koncentracji. Jeśli się dalej rozcieńcza, to chemicznie, zaczyna dominować woda i jej właściwości (wtedy są problemy typowe dla układów wodnych, kamienie, nagary, róże typy korozji, itp., itd.).


Góra
  
 
 
 Post #840248 Wysłany: 11 Sie 2018, 22:09; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
Jakie są różnice między płynami jeśli bierzemy pod uwagę kolor?
Chcę kupić i zalać Kuler bo w mondeo dobrze mi się sprawuje i jest niedrogi bo za bańkę 5l. około 35zł gotowego płynu do -35 stopni. W mondeo mam zalany zielony...a teraz widzę że są też czerwone i niebieskie.
Są między nimi jakieś różnice czy to tylko kolorystyczne zapędy producenta??


Góra
 Profil  
 
 
 Post #840251 Wysłany: 11 Sie 2018, 23:00; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Klubowicz
Awatar użytkownika

Imię: Krzysztof
Samochód: Grande Punto 3d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: Emotion
Województwo: małopolskie [K]
Miejscowość: Nowy Targ
Rejestracja: 02 Lis 2011,
Posty: 2265
Pomógł: 51
czytaj etykiety jest na nich napisane czy można mieszać

_________________
topic57539.html <---- moje Grande Punto z rzeszy
Image


Góra
 Profil  
 
 
 Post #840252 Wysłany: 11 Sie 2018, 23:04; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
Nie chodzi mi o mieszanie tylko o kolor...
Ale już jestem po kilku artykułach w tej tematyce i obecnie wytwarzane płyny chłodnicze można mieszać ze sobą niezależnie od koloru który jest dodawany przez producenta jako "dodatkowy bajer" pomagający czasem w diagnozowaniu gdzie ewentualnie nam płyn ucieka przez jakieś nieszczelności...


Góra
 Profil  
 
 
 Post #840276 Wysłany: 12 Sie 2018, 13:27; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Kolor mógł kiedyś, ale dzisiaj nie musi świadczyć o typie płynu (baza, dodatki).
Na Wikipedii byłeś? https://pl.wikipedia.org/wiki/Samochodowe_p%C5%82yny_ch%C5%82odz%C4%85ce
https://autokult.pl/2217,plyny-do-chlodnic-samochodowych-sklad-rodzaje-i-eksploatacja


Góra
  
 
 
 Post #840280 Wysłany: 12 Sie 2018, 13:46; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
Tak, czytałem że od technologii HOAT która jest stosowana obecnie można mieszać...


Góra
 Profil  
 
 
 Post #840295 Wysłany: 12 Sie 2018, 19:26; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Andy
Samochód: Punto I 5d
Silnik: 1.1 8V 55KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: podkarpackie [R]
Miejscowość: Rzeszów
Rejestracja: 15 Gru 2009,
Posty: 1463
Pomógł: 120
Jeśli nie Jesteś pewny, zastosowanego płynu chłodzącego, to pewnie najlepiej będzie go wymienić na nowy. Prawdopodobnie stary płyn ma już kilka lat. W komorze silnika, lub na wewnętrznej części maski, albo przedniej szybie powinna być naklejka z zastosowanym w Twoim aucie płynem chłodniczym Paraflu prawdopodobnie G12, te płyny miały barwę chyba czerwoną. Wcześniej w Fiacie stosowano płyny G11 o kolorze niebiesko- zielonym. Jeśli dobierasz płyn, staraj się stosować parametry proponowane przez producenta auta. Możesz sobie rzucić okiem na notę katalogową płynu Paraflu G12 i porównać z płynem, który chcesz zamiennie zastosować. Płyny mają swoje bazy i komponenty, które po zmieszaniu z innym bazami mogą powodować , że płyn starci swoje własności.
Proponuję również unikać przesadnie tanich płynów chłodzących i raczej wybierać produkty sprawdzonych producentów. Odpowiednie dla swojego typu silnika i roku jego budowy.

_________________
Punto 1,1 SX z 1998 roku.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #840297 Wysłany: 12 Sie 2018, 19:54; 
 Temat postu: Re: Płyn chłodniczy - czy w Punto to normalne?
Offline
Puntoświr

Imię: Norbert
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Wersja: SX
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 30 Lip 2018,
Posty: 136
Ja właśnie chcę kupić płyn celem wymiany tego co zalał poprzedni właściciel.
W mondeo od 6 lat używam Kulera zielonego który jest o ile mnie pamięć nie myli na G12.
Do Punto chcę kupić identyczny by w razie potrzeby móc używać go w obydwu autach.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO