You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 15:12

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #853337 Wysłany: 05 Lip 2020, 12:05; 
 Temat postu: Jakie auto do 20 k zł?
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 11 Sie 2016,
Posty: 416
Pomógł: 4
Witam, jako że dość nieoczekiwanie pojawiła się zdolność finansowa do zakupu auta (niestety mocno ograniczona do ok. 20 tys. PLNów), to chciałbym Was prosić o pomoc w podjęciu decyzji co do modelu i marki "nowego" samochodu. Obecne potrzebuję czegoś większego niż mały fiacik ze ściętym tyłem, więc celuję w coś w rodzaju kombi, minivan, ew. jakiś suv/crossover. Zależy mi na względnie prostej budowie, by można było w miarę możliwości samemu pogrzebać przy samochodzie. I tu wiadomo, że im większa dostępność zamienników, tym lepiej. W związku z tym, że ten samochód także może mi towarzyszyć przez kolejnych kilka lat (a będzie stał pod chmurą), kluczowa jest też kwestia korozji, by nie było z tym większych problemów - pojawiająca się w pewnym momencie perspektywa rozległych (i oczywiście bardzo kosztownych) napraw blacharskich to gwóźdź do trumny wielu sprawnych jeszcze mechanicznie samochodów. Myślę nad benzyną z gazem, więc dochodzi kolejny temat - kompatybilności silnika z instalacją LPG. W jakie marki/modele Waszym zdaniem warto celować? Samochód musi się chociaż trochę podobać (właścicielowi), żeby dał się lubić i za szybko nie zbrzydł, a to sprawa subiektywna, dlatego rzucę kilka przykładów.. Rozglądam się za Octavią z jakimś wolnossącym silnikiem, ale są rozchwytywane i ceny w związku z tym dość wysokie. Może jakiś Golf Variant albo Touran, tylko tam powkładali te silniki TSI, a za nie raczej podziękuję. Seat Altea XL? Brałem też od uwagę Citroena C5 (chyba 3ej gen.) najchętniej z hydropneumatyką, ale boję się kosztów serwisu tego komfortowego zawieszenia. W zakupie kontrolowanym mówili o 800(?) zł za regenerację 1 sztuki... Chodzi mi też po głowie Laguna z jakimś 2l silnikiem benz. ale w renault trochę się boję wynalazków typu "tarcza hamulcowa zintegrowana z piastą". Z suvów myślałem też o Nissanie X-trail (nie zależy mi na 4x4), ale to już roczniki ok. 2005-2007 więc ryzyko korozji znaczne, zwłaszcza, że może się kryć gdzieś pod listwami na progach/nadkolach i nawet nie będzie tego widać.
A może jakieś Volvo - V50? Saaba 9-3 odrzuciłem po wzmiance na "Auto Świat używane", że naprawy tanie raczej nie będą.
Jeszcze jest jedna sprawa pt. gdzie najbezpieczniej szukać samochodu używanego? Jak kupić samochód bez pośredników, którzy tylko podpicują samochód, spolerują (może wręcz zniszczą) lakier i skasują za to 3 tysiące? Z góry dzięki za wszelkie sugestie i rady. Ps. muszę sobe kupić miernik lakieru, bo bez tego chyba nie ma sensu podejmować tematu :wink:


Góra
 Profil  
 

 
 Post #853343 Wysłany: 05 Lip 2020, 22:06; 
 Temat postu: Re: Jakie auto do 20 k zł?
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Auto ma być proste, niezawodne, nie rdzewieć, tanie w obsłudze, nie picowane, ładne, itd. - trudno takie znaleźć. Weź pod uwagę np. Opla Zafirę.

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #853349 Wysłany: 06 Lip 2020, 00:15; 
 Temat postu: Re: Jakie auto do 20 k zł?
No to niestety trzeba będzie celować w oklepaną u nas grupę VW (VW - są kombi i vany, Skoda) albo Opel (np. Astra kombi).
Dostępność części duża, można samemu pogrzebać, mechanicy jakby co też powinni być zaznajomieni.

W kwestii korozji, to właśnie trzeba sprawdzać przed zakupem (oglądamy auto bardziej od spodu niż od góry), a po zakupie zrobić/zlecić konserwację. Likwidować "rudą" w zarodku, póki się nie rozmnożyła menda.

Auto brać tylko z prywatnego ogłoszenia, zarejestrowane w PL i tylko z kompletem ważnych papierów (OC, przegląd, butla LPG jeśli jest), zero kombinacji. Żadnych komisów.
Ryzyko "miny" spada wtedy znacznie. A po zakupie i tak zawsze "coś" jest do zrobienia (nie ma aut "bez wkładu" finansowego).


Góra
  
 
 
 Post #854104 Wysłany: 27 Wrz 2020, 01:19; 
 Temat postu: Re: Jakie auto do 20 k zł?
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 11 Sie 2016,
Posty: 416
Pomógł: 4
pmx007p1, zwiększyłem budżet do 25k i rozważam właśnie Astrę J z wolnossącym 1.6 16V Twinport 115KM. Już ustaliłem, że skrzynia nie należy do serii o podwyższonej awaryjności (czyli M32) i gaz daje się założyć, tylko problemowe jest kasowanie luzów (szklanki), ale to też nie dramat. Samochód z Danii (co jest o tyle fajne, że sam vin lub duńska tablica rej. wystarczy, żeby spr. przebieg z przeglądów) nie od "typowego Mirka" i mam nadzieję, że nie będzie zbyt zjedzony przez rdzę - opinie w necie na ten temat oczywiście sprzeczne. Zresztą ten silnik też kontrowersyjny, bo redaktorzy różnych fachowych publikacji raczej chwalą, a internauci raczej ganią, że dużo pali, bierze olej, awaryjny itd. Podobno na początku produkcji bywały problemy, ale to już sama końcówka. W poniedziałek jadę obejrzeć na żywo i zobaczymy...
Ps. zmartwiło mnie, że podobno wahacze aluminiowe (i brak zamienników?) a wymienić sworzni się nie da - mam nadzieję, że nie padają za szybko.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854107 Wysłany: 27 Wrz 2020, 11:41; 
 Temat postu: Re: Jakie auto do 20 k zł?
Może jednak będzie lepsza trwałość takich wahaczy niż np. te w Grande, czyli blaszane profile, dwie połówki zespawane. Gniją na wylot jak się nie dba o auto (a większość ludzi nie dba - ZERO zainteresowania, co się dzieje z autem od spodu).

Najważniejsza jest zawsze "buda", podwozie, progi, mocowania elementów zawieszenia.
Później silnik i skrzynia, wady konstrukcyjne, żywotność, kultura pracy, osiągi.
Reszta układów to elementy wymienne. Zawsze są do ogarnięcia w razie problemów.
Blacharka, ta od góry (lakier) też.


Góra
  
 
 
 Post #854128 Wysłany: 29 Wrz 2020, 22:26; 
 Temat postu: Re: Jakie auto do 20 k zł?
Offline
Puntoświr

Imię: Paweł
Samochód: Punto II 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Województwo: mazowieckie [W]
Rejestracja: 11 Sie 2016,
Posty: 416
Pomógł: 4
pmx007p1, pojechałem i obejrzałem... Przedni zderzak dość konkretnie obtarty na prawym rogu, lewe lusterko też (na zdjęciach nie było tego w ogóle widać), kilka drobniejszych mniej lub bardziej uszkodzeń lakieru - to akurat pewnie konsekwencja braku listew w astrach j. Te dolne ranty progów lekko podgięte na długości ok. 15 cm i oczywiście uszkodzone zabezpieczenie antykorozyjne - najprawdopodobniej od przenoszenia samochodu widlakiem, bo chyba były po 2 takie uszkodzenia na stronę. Sporo oznak korozji wszędzie: śruby (nakrętki?) kół, zawiasy, jakieś śruby, obejmy w komorze silnika, jakieś elementy zawieszenia, zaciski hamulcowe... Rdza raczej powierzchniowa, ale jednak. Pojechałem z miernikiem i okazało się, że cała lewa strona (od strony mocno przetartego lusterka) powtórnie przelakierowana. Z pawej było ok. 150, a z lewej wszędzie ok. 300 mikronów. Tylne lewe drzwi gdzieś w dolnej części 800-1100... Próg i słupek chyba nie ucierpiały. Obejrzałem drzwi z lewej strony (tej lakierowanej) na dole i niestety od wewnątrz blisko krawędzi już było widać drobne purchelki wielkości +/- główki od szpilki. Na masce np. tego nie było, a z prawej strony drzwi nie sprawdzałem. Boczek drzwi od strony kierowcy - porysowane srebrne plastiki. Może kobieta jeździła i jakąś biżuterią wytarła, bo kierownica z tworzywa (raczej trwała) też minimalnie zmatowiona na zewnątrz obwodu. Detal, ale szpeci i wkurza. Świeci się błąd: Code 68 - "Wspomaganie układu kierowniczego wymaga serwisowania". Nie wiem na ile to poważne i kosztowne. Może tylko czujnik? Ogólnie sporo tego. Główny atut tego samochodu to względnie młody rocznik (2012) i sprawdzony przebieg (90kkm), bo samochody z Danii łatwo prześwietlić. Btw. to był radiowóz policyjny jakiś. Jeździ ładnie. Olej czysty (trochę za dużo). Tarcze P i T nówki. Astra j 1.6 16V wersja Enjoy/Exclusive: z tyłu korby, 6 albo 7 poduszek (jakaś sufitowa?), klima chłodzi (nie wiem jaka - nie znam się, ale chyba manual), lusterko elektrochromatyczne, grzane fotele/lusterka, tempomat, brak czujników parkowania/kamery, stalufelgi 17. Taki trochę półgolas, ale nie zależało mi na super wyposażeniu. Jakieś gumy chyba 2017 albo 2018. Cena 24 kPLN (już chyba fix). Brać, czy sobie darować dla świętego spokoju? :?: :roll:
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/fi ... s=1000x700
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/fi ... s=1000x700
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/fi ... s=1000x700
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/fi ... s=1000x700
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/fi ... s=1000x700
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/fi ... s=1000x700
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/fi ... s=1000x700
https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/fi ... s=1000x700


Góra
 Profil  
 
 
 Post #854138 Wysłany: 01 Paź 2020, 19:04; 
 Temat postu: Re: Jakie auto do 20 k zł?
Zero-jedynkowej odpowiedzi (TAK/NIE) chyba nikt normalny ci nie da na podstawie kilku fotek zobaczonych przez internet (zwłaszcza, że nie ma zdjęć komory silnika, wnętrza, a o podwoziu nie wspomnę, bo to rzadkość w ogłoszeniach).
Historia samochodu dość skomplikowana, po przejściach, "tylko" kwestia jak poważnych i jak trwale było naprawione (to już sam musisz ocenić - czy w razie "wtopy" ogarniesz naprawę, remont).

Jak sobie upatrzysz konkretny model, wersję wyposażenia i silnikową, to przestudiuj fora internetowe (PL + jakieś obce + YouTube) danej marki/modelu, co tam ludzie piszą, jakie są typowe wady modelu/generacji + silnika, skrzyń. Wiadomo wtedy co sprawdzać dokładniej, a co można zignorować.


Góra
  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO