You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 28 Mar 2024, 18:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #615643 Wysłany: 29 Wrz 2012, 00:30; 
 Temat postu: Szkoda parkingowa
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Bogdan
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 15 Mar 2012,
Posty: 2114
Pomógł: 51
Szkoda parkingowa


Twój samochód został uszkodzony na parkingu? Radzimy co zrobić krok po kroku, by zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania odszkodowania na naprawę auta.

Na różnego rodzaju parkingach stosunkowo często dochodzi do kolizji, ale jeszcze częściej zdarzają się otarcia i wgniotki, nie wspominając już o zadrapaniach przy otwieraniu drzwi. Część sprawców, po uszkodzeniu cudzego auta oddala się z miejsca zdarzenia, licząc na uniknięcie odpowiedzialności. Zrobić to może nawet z gruntu uczciwy człowiek – przy „parkingowych” prędkościach może po prostu nie być świadomym, że właśnie zarysował inny pojazd, tym bardziej że dźwięki radia potrafią skutecznie zagłuszyć towarzyszący temu hałas.

Bez względu na okoliczności, brak sprawcy zdarzenia zawsze oznacza kłopoty. Jeśli samochód nie był objęty ubezpieczeniem AC, odzyskać pieniądze za naprawę jest niezwykle trudno. Czasem się to jednak udaje, więc nie warto z założenia rezygnować z walki o swoje. Jakie kroki należy podjąć po zauważeniu uszkodzenia?

Wiele zależy od rodzaju ubezpieczenia, jakim objęty jest samochód poszkodowanego oraz od odwagi cywilnej sprawcy. Jeśli zostawił on dane kontaktowe, uzyskanie odszkodowania nie powinno być trudne. Jednak nie wszyscy kierowcy są uczciwi. Jeśli tożsamość sprawcy pozostaje nieznana, nie należy uważać sprawy za z góry przegraną. Zdarzenie należy bezzwłocznie zgłosić policji. Warto również na własną rękę spróbować znaleźć winnego. Podpowiadamy, jak się zachować w razie parkingowej szkody.


Sprawca jest nieznany

1. Poszukaj kamer monitoringu. Warto sprawdzić czy w okolicy znajdują się kamery monitoring, które mogły zarejestrować zdarzenie. Jeśli są, należy ustalić ich zarządcę i zgłosić prośbę o zabezpieczenie nagrań z feralnego dnia.
2. Znajdź świadków zdarzenia. Znalezienie świadków wydaje się niemożliwe, jednak warto spróbować. Na parkingu strzeżonym należy udać się do stróża – być może zauważył zdarzenie lub nawet zgłosił się do niego sprawca.
3. Poszukaj auta sprawcy. Samochód sprawcy również został uszkodzony, a jego kierowca mógł zostawić go kilka miejsc dalej. Wskazówką jest podobna wysokość na jakiej znajdują się uszkodzenia lub ślady lakieru.
4. Zrób zdjęcia uszkodzeń. Rozsądnym krokiem jest wykonanie dokumentacji fotograficznej zarówno uszkodzeń samochodu, jak i okolicy zdarzenia. Można to zrobić np. aparatem w telefonie komórkowym.
5. Powiadom policję. Należy zadzwonić na policję i zgłosić zdarzenie. Przyjmujący zgłoszenie może wysłać na miejsce zdarzenia patrol lub wezwać kierowcę na komisariat w celu udokumentowania sprawy.
6. Przygotuj się do zeznań. Mundurowi wykonają zdjęcia auta i spiszą zeznania poszkodowanego. Warto wspomnieć przy tym o wynikach własnego „śledztwa”, np. o obecności kamer monitoringu w pobliżu parkingu.
7. Czekaj na odpowiedź policji. Kierowcy, który nie chce płacić za naprawę z własnej kieszeni, a nie ma AC, pozostaje czekać na znalezienie sprawcy. O wynikach dochodzenia zostanie powiadomiony listownie.
8. Naprawa uszkodzeń. Jeśli samochód nie ma AC, a sprawca szkody nie został wykryty – za naprawę auta zapłaci jego właściciel. Jeśli uda się znaleźć sprawcę, to z jego polisy OC zostanie pokryty koszt remontu pojazdu.

Autocasco a likwidacja szkody
Jeśli samochód jest objęty ubezpieczeniem AC, szkodę parkingową można zlikwidować z wykorzystaniem polisy nie czekając na odnalezienie sprawcy. Uwaga, często przy niewielkich szkodach (koszt naprawy nie przekracza 500 zł) firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania. Mają do tego prawo, o ile taka możliwość została umieszczona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które kierowca akceptuje podpisując polisę AC.
Jeśli samochód zostanie naprawiony z AC, a uda się ustalić winnego, ubezpieczyciel ściągnie pieniądze wydane na naprawę auta z OC sprawcy, co pozwoli na zachowanie zniżek. Ma to czasem niebagatelne znaczenie, bo w kieszeni kierowcy zostaje kilkaset złotych, które straciłby, gdyby szkodę zaliczono na jego konto.


Sprawca jest znany

1. Sprawdź, czy sprawca nie zostawił danych. Uczciwi kierowcy zostawiają swoje dane np. w pobliskim sklepie, u stróża parkingowego czy na kartce za wycieraczką lub uszczelkami szyb. W takim przypadku wystarczy zadzwonić do sprawcy.
2. Spisz oświadczenie ze sprawcą. Ze sprawcą szkody należy spisać oświadczenie o jego przyznaniu się do winy (takie jak w przypadku kolizji). Dokument ten potrzebny będzie do uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC winnego.
3. Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi sprawcy. Ze spisanym oświadczeniem o winie sprawcy należy udać się do firmy ubezpieczeniowej, w której ma on wykupioną polisę OC. Z tego ubezpieczenia, po zakończeniu formalności, zostanie wypłacone odszkodowanie.


- źródło: Motor

_________________
Image
Było: Punto II 3D 1,2 8V 2000r., Renault Thalia 1,5 dCi 2005r.
Jest: Kia Venga 1,6 2018r.


Góra
 Profil  
 

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO