You Tube • FAQ •  Szukaj •  Zarejestruj się •  Zaloguj się 




Obecny czas: 18 Kwi 2024, 04:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 
 Post #860251 Wysłany: 26 Mar 2023, 14:30; 
 Temat postu: Wymiana oleju a rozgrzanie silnika
Offline
Puntomaniak

Samochód: Punto II FL 3d
Silnik: 1.2 8V 60KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: łódzkie [E]
Rejestracja: 07 Maj 2020,
Posty: 82
Pomógł: 6
Hej,

Czytając wątek o wymianie oleju http://fiatpunto.com.pl/post860247.html#p860247 przypomniała mi się pewna rzecz.

Przez jakiś czas wymienialiśmy olej u mechanika. Do czasu dojazdu silnik już był rozgrzany, olej elegancko spływał, standardowa procedura, zakręcony korek, wymieniony filtr, olej zalany pod maxa. Byłem przy tym osobiście, widziałem jak olej schodził, widziałem ile było zalewane. Trochę oleju zostawało na dolewki, po paru miesiącach olej robił się już ciemny.

Któregoś roku nie było nam po drodze i wymieniliśmy olej u siebie. Na nierozgrzanym silniku, "ot po prostu będzie dłużej spływać". Oczywiście wymiana filtra (wraz z jego wstępnym zalaniem), zalanie pod max. Co zauważyliśmy - oleju weszło więcej, a sam olej dłużej pozostał jasny. Przy kolejnych wymianach sytuacja powtarzała się, oleju wchodziło więcej, a ten na bagnecie dłużej był jasny. Na chłopski rozum - w naszym przypadku wymiana na zimno daje lepsze skutki.

Teraz pytanie: skąd ta rozbieżność? Jedyne co przychodzi mi do głowy, to że zimny silnik ma cały olej w misce, gdy gorący ma go wpompowanego więcej w magistrale/kanały i różnica wynika z tego, że ten olej nie zdążył jeszcze spłynąć do miski. Rodzaj oleju ten sam, filtr tak samo, sklep ten sam.

Ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia w wymianie oleju na zimno/ciepło?


Góra
 Profil  
 

 
 Post #860254 Wysłany: 26 Mar 2023, 14:43; 
 Temat postu: Re: Wymiana oleju a rozgrzanie silnika
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Samochód: Grande Punto 5d
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Wersja: Dynamic
Województwo: dolnośląskie [D]
Rejestracja: 21 Lut 2023,
Posty: 532
Pomógł: 8
Może być taki efekt, ale czy on ma znaczenie praktyczne, nie bardzo.
Regularne (i nigdy przenigdy "long-life") wymiany są ważniejsze od samej "procedury" wymiany, czy marki oleju.


Góra
 Profil  
 
 
 Post #860707 Wysłany: 04 Lip 2023, 15:15; 
 Temat postu: Re: Wymiana oleju a rozgrzanie silnika
Offline
Puntoświr
Awatar użytkownika

Imię: Staszek
Samochód: Doblo
Silnik: 1.4 8V 77KM
Paliwo: Benzyna
Województwo: śląskie [S]
Miejscowość: Katowice
Rejestracja: 01 Wrz 2020,
Posty: 152
Pomógł: 5
Zainteresował mnie bardziej temat koloru. Nie wiem, ale jeśli na zimnym jest jaśniejszy to możliwe że nie zebrał nagaru który został w silniku w tym wypadku. Nagrzany olej zbiera nagar z silnika i dlatego leje się od razu ciemny.
Co do ilości, postaw auto na tydzień bez odpalania przed wymianą i wyleje Ci się jeszcze więcej, po prostu stopniowo spłynie do miski więcej. Czy to ma znaczenie dla silnika przy regularnej wymianie? Chyba nie bo zawsze mniej lub więcej starego oleju zostaje i dlatego powinno się nie zmieniać parametrów.

_________________
Fiat Doblo 1.4 8V 77kW Malibu '09


Góra
 Profil  
 
 
 Post #861770 Wysłany: 02 Mar 2024, 17:53; 
 Temat postu: Re: Wymiana oleju a rozgrzanie silnika
Offline
Forumowicz

Samochód: Linea
Silnik: 1.4 16V 180KM
Paliwo: ON
Wersja: Fresh
Województwo: podkarpackie [R]
Rejestracja: 02 Mar 2024,
Posty: 1
Współpraca z VOLL Web Studio https://vollwebstudio.pl/projekt-strony przy moim projekcie strony internetowej była absolutną przyjemnością. Ich dbałość o szczegóły, kreatywność i zaangażowanie w doskonałość przerosły moje oczekiwania na każdym kroku. Od wstępnych dyskusji na temat koncepcji po dostarczenie produktu końcowego, ich zespół wykazał się głębokim zrozumieniem mojej wizji i przełożył ją na oszałamiającą wizualnie i przyjazną dla użytkownika stronę internetową.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style based on FI Subsilver by phpBBservice.nl
Forum Fiata Punto © 2006 - 2020
Tłumaczenie: phpbbhelp.pl
phpBB SEO